• Pondělí, 13. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Markéta

Začátek konce demokracie? Ne, to jen Kalousek nevydýchal výsledek demokratické volby
Počet návštěv: 1061

Začátek konce demokracie? Ne, to jen Kalousek nevydýchal výsledek demokratické volby

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Jsou výsledky dnešních voleb do Rady České televize důvodem k obavám o konec nezávislosti médií u nás, či dokonce o ohrožení demokracie v naší zemi?  

Poslanecká sněmovna dnes zvolila tři zbývající členy Rady České televize, kterými se stali ekonomka Hana Lipovská, rozhlasový moderátor Luboš Xaver Veselý a novinář Pavel Matocha. Kdo mediální dění kolem letošních voleb do rady naší veřejnoprávní televize sledoval (letos se volilo 6 z celkového počtu 15 členů, přičemž první kolo proběhlo již začátkem března), tomu je nejspíš jasné, že takový výsledek politiky z takzvané demokratické opozice neboli Demobloku příliš nepotěšil.

K paní Lipovské a panu Veselému se totiž vznesla spousta výhrad už poté, co se jejich jména objevila ve výčtu více než 90 kandidátů. Moderátorovi Luboši Xaveru Veselému jeho kritici například vytýkali údajně podbízivý styl moderování nebo to, že se nevyhýbá ani veřejnému vyjádření svých politických postojů, což je prý pro člověka, který chce být členem Rady ČT, zcela nepřijatelné.

Ještě větší vlnu nevole pak vyvolala kandidatura ekonomky Hany Lipovské, kde to došlo tak daleko, že skupina 19 senátorů v čele s prezidentským kandidátem Markem Hilšerem vyzvala v únoru Českou biskupskou konferenci, která tuto ekonomku do Rady ČT navrhla, aby její kandidaturu stáhla. K iniciativě těchto našich zákonodárců, „kádrujících“, kdo může či nemůže někam kandidovat, se pak připojilo i občanské sdružení Česká křesťanská akademie, v jejím čele stojí teolog Tomáš Halík. Důvodem této nevole bylo, že tato ekonomka, spolupracující mimo jiné s institutem Václava Klause (což byl možná pravý důvod nevole některých politiků...), údajně v jednom rozhovoru zpochybnila význam veřejnoprávních médií (Hana Lipovská taková slova označila za zkreslená a vytržená z kontextu).

Lipovská s Veselým nicméně i přes tyto veřejné výhrady při březnové volbě prošli do druhého kola (paní Lipovské tehdy chybělo pouhých 5 hlasů, aby byla zvolena již v kole prvním), a když dnes, jak už jsem zmínil výše, byli spolu s novinářem Matochou do Rady ČT zvoleni, hněv opozice na sebe nenechal dlouho čekat.

Například předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek mluvil o začátku konce nezávislé veřejnoprávní televize a obořil se na poslance za ČSSD slovy: „Plnou odpovědnost za likvidaci nezávislé veřejnoprávní televize nese ČSSD. Já vím, že oni takhle nevolili. Ale měli možnost tomu zabránit a neudělali to. To je možná horší zločin, než přímá účast na zločinu.“ (viz odkaz zde) Podobná, byť o něco méně ostrá slova, zněla i z úst některých jiných politiků ze stran Demobloku, šéfredaktor internetového portálu Forum 24 Pavel Šafr píše na tomto médiu o černém dnu pro českou demokracii či o tom, že zakleknutí na svobodu zpráv je u nás již jen otázkou času .

Je to opravdu taková katastrofa a měli bychom na obranu demokracie či nezávislosti médií i přes určitá stále platící karanténní opatření vyjít do ulic? Docela věřím tomu, že takový Mikuláš Minář nějakou procházku Letenskými sady za tímto účelem brzy uspořádá... Já bych to však zase tak katastroficky neviděl. I kdyby se snad obavy z nevhodnosti dnes zvolených kandidátů potvrdily, Lipovská a Veselý přece budou jen dvěma členy Rady ČT z celkového počtu patnácti. A ať by ostatně byl zvolen kdokoliv, vždy by se nejspíš našel někdo, komu by se to nelíbilo, a i u jiného zvoleného kandidáta by zase někdo jiný poukazoval na „zaručené“ propojení s jistými politickými kruhy. Všichni tři dnes zvolení noví radní ČT však byli zvoleni v demokratické volbě, a i když se její výsledek panu Kalouskovi a některým jiným nemusí líbit, měli by ho respektovat.

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Vladimír ing.Flössel

Vladimír ing.Flössel

29.05.2020 10:03

Zde se opět ukázalo,že senát je naprosto zbytečný a zcela kontraproduktivní a ještě značně zatěžující státní rozpočet. Dovedete si představit Hilšera jako prezidenta ? To by se prezidentský úřad mohl přímo přejmenovat a v čele by stál "protektor" , no můžeme hádat čí ...


 
Petr Majevský

Petr Majevský

28.05.2020 20:13

Vůbec nezáleží na tom,komu se jaký kandidát líbí.Kandidáti byli zvoleni podle pravidel demokracie,což by měl např.Kalousek při své inteligenci vědět.Nenechte se mýlit vystupováním pana Kalousek.On není hlupák,je velice chytrý a inteligentní.Bohužel tyto vlastnosti využívá jen pro svoje zájmy.Možná by si měl vzpomenout na prohlášení,že televize patří těm,co v ní pracují.Tak ať si na sebe také vydělají bez okrádání občanů.


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

28.05.2020 19:02

Maly krucek spravnym smerem. Dalsimi kroky jsou zastaveni dotaci neziskovkam a prijeti ekvivalentu FARA (Foreign Agent Registration Act).

Je taky treba, aby cesky narod prisel k rozumu a misto ODS, TOP09 a Piratu zacal volit Trikoloru.

PROGRAM POLITICKÝCH REFOREM V ČR
https://www.keepandshare.com/doc9/21055/ceskereformy-pdf-21k?da=y


 
Podporujeme Viktora Orbána v kritice Evropské unie

Podporujeme Viktora Orbána v kritice Evropské unie

V poslední době sílí v řadě unijních zemí kritika Evropské unie převážně proto, jak přistoupila k řešení koronavirové pandemie, když tento problém z počátku vůbec neřešila, ba naopak kritizovala některé země za uzavření svých hranic.

 

 Smrt francouzského řidiče autobusu způsobili čtyři černoši, mluvit se o tom nesmí

Smrt francouzského řidiče autobusu způsobili čtyři černoši, mluvit se o tom nesmí

Poslední dny vzbuzují velké emoce zprávy o francouzském řidiči autobusu Philippe Monguillota, kterého k smrti ubili jacísi čtyři týpci. O původu, barvě kůže, jménech a tak dále dotyčných srabů se média úmyslně nezmiňují, natož aby zveřejnila fotku. Díky tomu naprostá většina normálně uvažujících má jasno, co asi tak byli ti hajzlíci zač. Pochopitelně se nemýlíme.

Demonstranti Black Lives Matters nějak zapomněli, kdo zrušil otroctví!

Demonstranti Black Lives Matters nějak zapomněli, kdo zrušil otroctví!

V posledních týdnech je evropsko-americká civilizace sužována demonstracemi proti údajnému rasismu, kdy radikální levicoví a protikřesťanští aktivisté prohlašují, že jsou mluvčími hnutí. Jejich výroky jsou často plné proti-bílého rasismu, nebo se otevřeně proměňují v útok na tradiční hodnoty evropsko-americké civilizace, jako je křesťanství.

Poslední domácí zprávy

Na levácích záleží

Na levácích záleží

Narodil jsem se jako levák. Nemohu za to. A přitom jsem za to celý život trestán. Zažívám diskriminaci na každém kroku. Jako všichni leváci....