• Pondělí, 13. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Markéta

Žádná další milionchvilková procházka Letenskými sady, ale rovnou demonstrace!
Počet návštěv: 748

Žádná další milionchvilková procházka Letenskými sady, ale rovnou demonstrace!

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Protestní sdružení Milion chvilek pro demokracii svolalo na 9. června další protivládní demonstraci...  

V závěru svého minulého blogu, věnovanému volbě nových členů Rady České televize, jsem mimo jiné vyslovil hypotézu, že kvůli akutnímu ohrožení nezávislosti naší veřejnoprávní televize a ohrožení demokracie v naší zemi brzy uspořádá Mikuláš Minář nějakou protestní procházku Letenskými sady. Dosud poslední takovou akci uspořádal předseda sdružení Milion chvilek pro demokracii na konci dubna.

A jsem velmi rád, že jsem se ve své předpovědi nemýlil: jak jsem si totiž přečetl již následující den v některých médiích (například zde na iDNES), Milion chvilek pro demokracii protest skutečně svolal, a to na 9. června. Na rozdíl od předchozí dubnové akce však již nebude maskovaný za nějakou zdravotní procházku Letenskými sady, ale je ohlášený jako protestní pochod, který začne na pražském Staroměstském náměstí. Přičemž jeho organizátoři vyzývají účastníky, aby si z bezpečnostních důvodů vzali roušky a udržovali dvoumetrové rozestupy.

Asi je naivní očekávat, že dvoumetrové rozestupy budou všichni účastníci po celou dobu pochodu dodržovat a že počet účastníků akce nepřesáhne aktuálně povolených 300 osob. Ale to je asi to poslední, co bych v souvislosti s touto akcí řešil. Jen bude možná zajímavé sledovat, jestli některá média při ní budou hlídat dodržování hygienických opatření tak bedlivě, jak tomu například bylo při květnovém shromáždění sympatizantů motorkářského klubu Noční vlci na Olšanských hřbitovech.

Co mě zajímá mnohem víc, jsou důvody, které pro svolání demonstrace našel spolek Milion chvilek pro demokracii tentokrát. Jak je ve výše zmíněném článku na iDNES uváděno, je to především nesouhlas s chováním vlády, která dle Mináře a spol. za nouzového stavu šířila chaos a překračovala své pravomoci. Rovněž je kritizován výběr nových členů Rady ČT, v souvislosti s nímž představitelé spolku konkrétně uvádějí: „S volbou radních ČT opět přihlížíme rozkladu další instituce, která má chránit nezávislost médií.“

Jistě se najde řada čtenářů, kteří budou takové důvody označovat za naprosto oprávněné, tak i ti, kterým přijdou jako dost málo na to, aby se 9. června v podvečer na Staroměstské náměstí vypravili. Já patřím k těm druhým...

Současnou vládu totiž nepochybně lze kritizovat za spoustu věcí. Ovšem zrovna v souvislosti s tím, jak do těchto chvil obstála při boji s pandemií Covid-19, by dle mého názoru zasloužila spíše pochvalu. Jistě i zde každého napadne nějaká věc, kterou lze vládě vytknout. Někoho třeba napadnou počáteční problémy se sháněním roušek a ochranných pomůcek pro zdravotníky, jiného pak určitý chaos při oznamování toho, co mělo od následujícího dne platit, lze spekulovat, zda třeba restaurace, některé obchody či školy pro žáky druhého stupně nemohly být přece jen otevřeny o něco dříve... Ale když se podíváme na dosavadní čísla ohledně počtu nakažených a zemřelých v důsledku Covid-19, což by mělo být to hlavní kritérium, tak jsou v porovnání s většinou ostatních evropských států velmi dobrá.

A ohledně nově zvolených radních České televize? Jak už jsem psal i v minulém blogu, paní Lipovská i pánové Veselý s Matochou byli demokraticky zvoleni na základě tajné volby, ve které hlasovali poslanci, demokraticky zvoleni do Sněmovny na základě výsledků parlamentních voleb v roce 2017. A pokud byla naše veřejnoprávní televize do těchto chvil skutečně nezávislá, tak na tom nic nezmění ani tři nově zvolení členové Rady ČT, která má celkově členů patnáct.

Je samozřejmě dobře, že žijeme v demokratickém státě, k jehož výsadám patří i to, že zde může kdokoliv nahlas kritizovat vládu i další politické představitelé, a svolávat za tímto účelem demonstrace. Když se to ovšem přehání a ze svolávání protestních akcí se stává takřka evergreen, přičemž důvody k nim vedoucí nepůsobí vždy přesvědčivě, pak je otázkou, jestli takové akce spíše nepomáhají vládním politikům k udržování si svých volebních preferencí, případně i jejich navyšování.

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

30.05.2020 19:50

Milion debílků nemá důvod k demonstraci,ale potřebuje se po delší době zviditelnit.A k tomu je dobrý jakýkoliv důvod.Oni budou demonstrovat i proto,že Babiš nešel na záchod v určenou dobu.To je všechno.


 
Podporujeme Viktora Orbána v kritice Evropské unie

Podporujeme Viktora Orbána v kritice Evropské unie

V poslední době sílí v řadě unijních zemí kritika Evropské unie převážně proto, jak přistoupila k řešení koronavirové pandemie, když tento problém z počátku vůbec neřešila, ba naopak kritizovala některé země za uzavření svých hranic.

 

 Smrt francouzského řidiče autobusu způsobili čtyři černoši, mluvit se o tom nesmí

Smrt francouzského řidiče autobusu způsobili čtyři černoši, mluvit se o tom nesmí

Poslední dny vzbuzují velké emoce zprávy o francouzském řidiči autobusu Philippe Monguillota, kterého k smrti ubili jacísi čtyři týpci. O původu, barvě kůže, jménech a tak dále dotyčných srabů se média úmyslně nezmiňují, natož aby zveřejnila fotku. Díky tomu naprostá většina normálně uvažujících má jasno, co asi tak byli ti hajzlíci zač. Pochopitelně se nemýlíme.

Demonstranti Black Lives Matters nějak zapomněli, kdo zrušil otroctví!

Demonstranti Black Lives Matters nějak zapomněli, kdo zrušil otroctví!

V posledních týdnech je evropsko-americká civilizace sužována demonstracemi proti údajnému rasismu, kdy radikální levicoví a protikřesťanští aktivisté prohlašují, že jsou mluvčími hnutí. Jejich výroky jsou často plné proti-bílého rasismu, nebo se otevřeně proměňují v útok na tradiční hodnoty evropsko-americké civilizace, jako je křesťanství.

Poslední domácí zprávy

Na levácích záleží

Na levácích záleží

Narodil jsem se jako levák. Nemohu za to. A přitom jsem za to celý život trestán. Zažívám diskriminaci na každém kroku. Jako všichni leváci....