• Úterý, 07. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Bohuslava

Zažít znovu?
Počet návštěv: 522

Zažít znovu?

Jaroslav Bašta Článek od Jaroslav Bašta

Když jsem tento týden přemýšlel o nedělním komentáři, vzpomněl jsem si na dva známé citáty George Santayany: Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat. Druhý praví - Když vítězové píší dějiny, mají poražení co falzifikovat.  

Inspirovaly mě k tomu dvě události, které rozvířily politickou debatu v tomto týdnu. Tím prvním byla informace o tom, že nakladatelství Naše vojsko vydalo kalendář na rok 2021, na kterém jsou zobrazeny „osobnosti“ Třetí říše, včetně doktora Mengeleho. Druhý představoval dopis současného ministra zahraničních věcí T. Petříčka a jeho dvou předchůdců ve funkci K. Schwarzenberga a L. Zaorálka.
   
Všichni tři v něm vyjádřili svůj nesouhlas s plánovanou anexí části palestinského území. Argumentovali mimo jiné našimi historickými zkušenostmi z let 1938 a 1939. Za svůj text sklidili kritiku od prezidenta M. Zemana a premiéra A. Babiše. Velmi hlasitě se ozval také bývalý předseda vlády M. Topolánek spolu s bývalými ministry zahraničních věcí  A. Vondrou, C. Svobodou a J. Kohoutem. Ti signatáře dopisu obvinili ze snahy připojit se k protiizraelské kritice vedení Evropské unie. Na polemiku reagoval jen současný ministr kultury L. Zaorálek a za svoji odpověď, v níž zopakoval analogii s lety 1938/9  si vysloužil nadávku nácek ze strany poslankyně ODS Jany Černochové (ta se později omluvila).
   
Obávám se, že používat při posuzování současného sporu mezi Izraelem a Palestinci odkazy na naše historické zkušenosti z roku 1938 se dá asi nejpřesněji označit termínem chucpe. Na útisk Palestinců totiž poukázal ve svém protičeskoslovenském projevu v Norimberku 12. září 1938 Adolf Hitler a srovnal ho s utrpením československých Němců. Zde je část této řeči:

„Říše, kterou vytvořím a která bude trvat tisíc let, bude říší německého národa, říší všech Němců, i těch, kteří ještě dnes žijí uvězněni v Československu. To, co teď řeknu je určeno jim! Když tato mučená stvoření nemohou najít právo a pomoc sama, dostane se jim obojího od nás. Bezpráví páchané na nich musí skončit! Nejsem vůbec ochoten připustit, aby činností jiných státníků vznikla zde, v srdci Německa, druhá Palestina. Ubozí Arabové jsou bezbranní a snad i opuštění. Němci v Československu nejsou ani bezbranní ani opuštění. To nechť se bere na vědomí!“ V noci po tomto projevu vypuklo v československém pohraničí nacistické povstání.  
   
Argumentovat historickými paralelami bez znalosti historie může být hodně zrádné. O tom mluví první Santayanův citát z úvodu komentáře. Letošní 75. výročí ukončení Druhé světové války se všemi průvodními jevy (přepisování dějin, pochody veteránů SS a jejich potomků, česká pomníková válka a nacistický kalendář) pak dávají za pravdu druhému citátu. Útoky na Izrael do toho zapadají, protože jeho vznik umožnily vítězné mocnosti po válce, proto dnes také vadí. Možná, že by si vedení Evropské unie mělo uvědomit, s kým historicky souznějí jejich sympatie k Palestincům.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta je český politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident a signatář Charty 77, v 90. letech 20. století poslanec Poslanecké sněmovny za ČSSD, v letech 1998–2000 ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v letech 2000-2005 velvyslanec v Rusku, na Ukrajině a diplomat. Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Brzy po revoluci vyhrál konkurs na ředitele Okresního muzea Plzeň-sever, ale pak nastoupil na Úřad na ochranu ústavy a demokracie na post ředitele odboru. V letech 1990–1991 byl náměstkem ředitele tajné služby a v letech 1991–1993 předsedou Nezávislé komise FMV (tzv. lustrační komise). Členem ČSSD se stal koncem roku 1994, od roku 1993 pro sociální demokracii působil v jejím odborném zázemí. Na FF UK v Praze studoval v letech 1967–1970 historickou archeologii. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 zatčen v roce 1971 a odseděl si 2,5 roku. V letech 2000–2005 působil coby velvyslanec v Ruské federaci a pak v období let 2005–2006 jako náměstek ministra zahraničních věcí. Následně byl v letech 2007–2010 velvyslancem na Ukrajině. Jaroslav Bašta je český politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident a signatář Charty 77, v 90. letech 20. století poslanec Poslanecké sněmovny za ČSSD, v letech 1998–2000 ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v letech 2000-2005 velvyslanec v Rusku, na Ukrajině a diplomat. Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Brzy po revoluci vyhrál konkurs na ředitele Okresního muzea Plzeň-sever, ale pak nastoupil na Úřad na ochranu ústavy a demokracie na post ředitele odboru. V letech 1990–1991 byl náměstkem ředitele tajné služby a v letech 1991–1993 předsedou Nezávislé komise FMV (tzv. lustrační komise). Členem ČSSD se stal koncem roku 1994, od roku 1993 pro sociální demokracii působil v jejím odborném zázemí. Na FF UK v Praze studoval v letech 1967–1970 historickou archeologii. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 zatčen v roce 1971 a odseděl si 2,5 roku. V letech 2000–2005 působil coby velvyslanec v Ruské federaci a pak v období let 2005–2006 jako náměstek ministra zahraničních věcí. Následně byl v letech 2007–2010 velvyslancem na Ukrajině.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

31.05.2020 20:14

S panem Baštou nesouhlasím.Stát Izrael vznikl a proklamovaný stát Palestinců je stále jen proklamací.Jeho vzniku zabránily USA v zájmu ochrany Izraele.Bohužel se dnes izrael chová stejně,jako Hitler.Ten potřeboval území pro svůj "všem nadřazený národ" a totéž prohlašuje izraelský premiér Netanjahu.Blízký východ byl poručenským územím Velké Britanie a ti postupovali stejným způsobem,jako tvořili hranici mezi Indií a Pákistánem.Prostě namalovali do mapy hranice a nezajímali se o to,co kde žije za lidi.Kašmír připadl Indii,ačkoliv byla většina obyvatel muslimové.A od té doby dochází často k bojovým akcím mezi oběma státy.Stejným způsobem postupovali Britové i na Blízkém východě a také tam vytvořili,možná nechtěně,stejnou situaci.Takže bezmezná podpora Izraele je zároveň podpora vyvoleného národa.Ovšem stejným způsobem se postupovalo v Mnichově a zase se jedná o ty samé!


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

31.05.2020 15:44

Jeste bych se vratil k roku 38. Tady je chronologie:

* 30. zari 1938, Mnichov,
* 16. brezna 1939, Protektorat,
* 23. srpna 1939, Molotov-Ribbentrop pakt
* 1. zari 1939, Druha svetova

Po Mnichovu nastoupil Protektorat. Hrozilo uplne vyhlazeni celeho naroda. Ta valka, ktera vypukla 1. zari, nas z Protektoratu vysvobodila. EU, vcetne ceskych poslancu, odhlasovala, ze tu valku zpusobil Stalin. Diky velky Staline, po pas se Ti klanime!

Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/kdo-zavinil-2-svetovou-valku/


 

31.05.2020 12:55

Měli bychom si uvědomit, že v naší krvi proudí genetické informace našich prapředků. Takže: Němec se cítí být Němcem na základě znalosti německého jazyka. Byl jeho poznáním, identitou již od kolébky. To samé my, jako Češi. Hitler, jako žádný primitiv si neuvědomil, že bojem proti Slovanům bojoval zároveň sám proti sobě. Neboť naše vývojové větve jsou nejisté a v mnohém totožné. Je nesporné, že v našem vývojovém kvelbu panují ty samé geny, vylučující nadřazenost rasy, protože "Reinrassigkeit" je ve své podstatě imaginární pojem. Viděno touto optikou tvoříme národy, které mají v dějinném míšení ras v podstatě stejné prapředky. To, co nás staví do pozice nepřátel je řeč, jíž jsme si osvojili, nikoliv naše genetická výbava. Ale vysvětlujte něco tupcům, kteří neberou v potaz věčné stěhování národů. Že by se národy stěhovaly, aniž by se mísily...? No, tak tomu snad nevěří ani ti, kteří tu nadřazenost "své" rasy prosazovali ohněm a mečem. Bohužel, pro lidskou hloupost a malost se zříkáme svých společných prapředků, zakladatelů našich rodů. Mapy s výskytem etnik byly neustále překreslovány. Z filozofického hlediska jsme propojeni splýváním etnik v obdobích velikých přesunů národů i národností. Zánik říše Římské nabídl Slovanům cestu do střední Evropy a uskutečnit tak zábor území pro vyhnání Keltů z území, které jsme takto získali. Poté už jsme jenom bojovali za svůj životní prostor s našimi nepřáteli. To, že jsme se vecpali do polootevřených dveří, dnes nevidíme. Toto území nám patří. To, že naši předci ze slovanských kmenů mezi Wislou a Donem tento prostor obsadili, je zařazuje mezi dobyvatele původně neslovanského území. Tím, že jsme o toto území tvrdě bojovali, jsme dokázali, že nám patří. .....Mějte se hezky. .....PS Napsal Jiří Přibyl.


 
Putin a náš svět…

Putin a náš svět…

Zatímco USA den po dni prohlubují svůj rozval, zatímco EU, kromě sankcí proti Rusku nezvládla ve své "vyspělé" západní části koronavirus a lidé umírali po desetitisících, Rusko ukázalo světu jak je semknuté, jak si drží tolik potřebné tradiční hodnoty.

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Cestou z Velehradu hlásili v rádiu, že se uvažuje zavést poplatek za to, že půjdete v Krkonoších na Sněžku. Ač obyvatel obce (Pec pod Sněžkou), chodím nahoru jen tak 2x za rok. Při Svatovavřinecké pouti 10. srpna jdeme většinou celá rodina a pak obvykle ještě jednou nějací známí, co na Sněžce ještě nebyli, nebo tak něco. Takže by mne to finančně nezruinovalo. Ale věc má širší rozměr než peněžní.

Poslední domácí zprávy