• Čtvrtek, 06. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Oldřiška

Vykvetla nám tu monarchie…
Počet návštěv: 662

Vykvetla nám tu monarchie…

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

„Pražské kavárně“ se zastesklo po starých pořádcích, u vídeňské kávy prožívají sny o zlatých dobách monarchie. Ještě, že se toho hostinský Palivec nedožil, mohl by mít zase oplétačky s policií. Před více než 100lety vyfasoval kvůli nezbedným mouchám 10let kriminálu. Dnes ho může postihnout opět stejný osud. Nějaký ten snaživý Bretschneider ho zase „napráská“ za podělaný obraz od much a bude to posouzeno, jako urážka majestátu a hostinský půjde sedět.

Praha se nám polehoučku mění, zmizel maršál Koněv, zmizel nacisty popravený Fučík, … místo nich se tu zabydlel císař František Josef I. se svou Žofií, také císařovna Marie Terezie má od radnice přislíbené místo v Praze. A ti dychtiví monarchie už nabízejí k přejmenování hlavní ulice v Praze…  Do třetice těch skvělých zpráv přidávám, že na Staroměstském náměstí, jen kousek od popravčích špalků popraviště 27 českých pánů, vyrostl přes noc Mariánský sloup, jako oslava habsburské monarchie,…

Za Habsburků zde vládla disciplína, na ty nespokojené platila přísnost, případně žalář, za ty nezbedné  mouchy od Kalicha se dával žalář. Naopak ti, co před monarchií žmoulali čepice a kývali, byli odměněni nějakým spadlým drobečkem… Naši předci za císaře umírali v předem prohraných válkách.  A za ty prohrané bitvy se z českého království ukrajovalo, za vlády Marie Terezie zmizelo z českých zemí Kladsko i Slezsko. A císař František Josef I.? Jen těch padlých předků v 1. světové válce bylo na 150 tisíc. Za císaře pána a jeho rodinu umírali na srbské, na ruské i na italské frontě.  Jejich pomníky jsou ve všech městech i vesnicích.  Za císaře Františka Josefa I. v roce 1916  byl vynesen rozsudek smrti nad řadou českých politiků, jako byl Karel Kramář, Alois Rašín  či Václav J. Klofáč.  Od popravy je zachránila jen smrt císaře Františka Josefa I. a amnestie nového císaře Karla I.  Císař František Josef I. bude přesto zařazen mezi význačné osobnosti našeho státu. Uplynulo již 101 let od pádu monarchie, lidská paměť je krátká.

Císař František Josef I. (1830 – 1916) a císařovna Alžběta mají dnes čestné místo v panteonu Národního muzea, jen kousek od TGM. Místo mu udělal nacisty popravený Julius Fučík. Zejména TGM a Karel Havlíček Borovský si toho s císařem budou mít v panteonu co říci, Havlíček mu poví o svém vyhnanství v Brixenu, TGM zase o odboji v exilu i o slavných legiích, jak naši legionáři bourali habsburskou monarchii… Naši předci nejen umírali na bojištích, ale byli i zruční a pilní, pro monarchii vybudovali průmysl, postavili Vídeň… Nejsme tedy císaři ani dnes nic dlužni.

Rakouskému císaři naši pradědové familiérně říkali „starej Procházka“. Jeho obraz byl v každé škole, na každém c.k. úřadu, visel i v hospodě U Kalicha. Hostinský Palivec   za ty nezbedné mouchy dostal   kriminál… Monarchie, to byli jak úlisní Bretschneidrové tak i snaživí Flanderkové či úslužní Lukášové… Jak to řekl nadporučík Lukáš?

„Buďme Češi, ale nemusí o tom nikdo vědět.“ Pokládaje češství za jakousi tajnou organizaci, které je lépe se vyhnout. Nenechme se unést snem o dobách zlaté monarchii….

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

09.06.2020 20:04

Nejdná se tak ani o monarchii jako zavedení církevního vlivu.I když to spolu navzájem souvisí.Na stavbě mariánského sloupu nezpívali o monarchii,ale církevní skladby.Hřib nemůže popřít,odkud pochází.V jeho rodném kraji totiž hlasují podle nařízení farářů.On nikdy nebude Pražákem,zůstane stále jen vesnickým troubou,který je ovlivněn náboženstvím a jinak nemyslí.


 
Bojím se dne, kdy se to stane

Bojím se dne, kdy se to stane

Nesmyslný zákrok bílého policisty proti zdrogovanému kriminálníku Floydovi, který po zákroku zemřel, vyvolal až absurdní vlnu protestů a demonstrací. Podle mého uměle řízenou vlnu protestů a demonstrací, které přerostly ve žhářství, rabování, lynčování, a dokonce i vraždění. Celý svět poklekl, jako by ti, kdo poklekli, přiznali svoji vinu, kterou ale nemají. To je další absurdita.

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té době totiž probíhala válka, agrese USA proti Vietnamu (1964 – 1973), válka se statisíci padlých, zavražděných, s miliony vyhnaných z domovů. Tato válka měla přímou souvislost se srpnem 1968. Srpnová okupace tak „přikryla“ agresi USA.

Poslední domácí zprávy

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té...

Srpnová předtucha

Srpnová předtucha

Bez ohledu na rozmary počasí a plíživou pandemii nás naše veřejnoprávní média letos zásobují hlavně novými pohledy na historii.