• Středa, 12. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Klára

Slovenská armáda pod Kavkazem
Počet návštěv: 803

Slovenská armáda pod Kavkazem

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

O této historické události se příliš nemluví, přitom je významnou součástí československých dějin. Na Slovensku byla kolem toho velká sláva, všude fotografie, oslavné články, tančilo se, byla plná náměstí, všude vlajky, projevy…

V těchto dnech si připomínáme  79 let od německého útoku na Sovětský svaz. Německo jej  přepadlo 22. června 1941. Slovensko, jako spojenec Hitlera, bylo u této agrese…. Toto výročí se dnes příliš nepřipomíná. Mediální masáží se naopak dává rovnítko mezi agresorem a obětí,  německá vzpomínková válečná literatura jde na dračku. Hrdinové v německé uniformě se dobře prodávají, jsou na křídovém papíře, usmívají se, když hrdinně kráčí k Moskvě, či ke Stalingradu. Na své cestě jsou dokonce vítáni „osvobozeným“ obyvatelstvem květinami, chlebem a solí … Šikovný fotograf a tak v knihkupectví mají celoroční žně.   Na druhé straně mizí pomníky hrdinů, osvoboditel Československa se skácen a odvezen do temného skladu, z maršála se udělá vrah, i ten slavný „nevinný“ tank ze Smíchova nositelům nové pravdy překážel, musel zmizet, …zapomíná se na desítky milionů obětí tohoto Hitlerova tažení na Východ.

Dnes se nepřipomíná, že německému snu o Nové Evropě podlehl i „Slovenský štát.“ Slovensko si již v září 1939 vyzkoušelo agresi, přepadlo Polsko po boku Německa, agrese Slovensku nejspíše zachutnala...  V 23. června 1941 Slovensko vyhlásilo válku Sovětskému svazu. 60.000 slovenských vojáků se vydalo po boku německého spojence,  na východní tažení. V proklamacích k národu se hájilo tažením proti bolševizmu. Jak účelové a dodnes líbivé heslo,   mávalo se heslem „ boje za Novou Evropu!“ Slovenský prezident Josef Tiso, tehdy prohlásil: „Zvolili jsme, a to ne náhodně, velmi úzkou spolupráci s Velkoněmeckou říší pod vedením Adolfa Hitlera. My s Adolfem Hitlerem vydržíme až do konce!“

Slovenská armáda tehdy vítězně postupovala až k Azovskému moři, slovenští vojáci se dostali až na Kavkaz. Jejich tažení bylo oslavováno, tisk přinášel fotografie z  východního tažení, byly to tisíce ruských zajatců, tisíce padlých nepřátel… Tato euforie netrvala dlouho, následně  jejich cesta vedla opačným směrem… Tisíce z nich procitlo, vstoupilo do Československého armádního sboru…. Na tato fakta i čísla již padá prach, přesto by měly být připomenuta. Možná by byla na místě i dodatečná slova omluvy od dnešních představitelů Slovenska….

Na tento příběh věrolomnosti i následného procitnutí padá prach.  Učebnice jej nezaznamenaly a také historici „skromně“ mlčí. Stud, nebo spíš mediální záměr? Spíše to druhé… Přitom v mohutných prostorách Ruska, Ukrajiny, Běloruska, Pobaltí, našly svůj hrob miliony německých, italských, maďarských, rumunských, ale i těch našich slovenských vojáků.  V duchu nacistické a tzv. protibolševické propagandy šli budovat Novou Evropu…. Dnes leží zapomenuti někde daleko od své vlasti. Asi i bez pomníku, či vzpomínky…

Osud evropských národů, ležel tehdy na hrdinství sovětských občanů,  záměrně říkám občanů, protože oni svým hrdinstvím porazili a zachránili Evropu. Zaplatili obrovskou daň, za německou agresí a jejich spojenců,  zůstaly tisíce vypálených vesnic, domovů, zůstaly i miliony sirotků.   

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
peter matej

peter matej

21.06.2020 22:27

A čo si o účasti Slovákov a Čechov myslia samotní Rusi,je zrejmé z diskusie pod týmto článkom :
https://zen.yandex.ru/media/artemspec/v-slovakii-ne-perepisali-istoriiu-a-postavili-9-tankov-t34-v-pole-5eb6a2dda9db2404f2bc6a82


 

21.06.2020 22:11

pán Votava sa opäť pokúša kydnúť špinu na Slovensko a Slovákov oživovaním tradičnej mantry o tom,ako Slováci zradili Čechov keď v r. 1939 vyhlásili samostatný Slovenský štát,ako spolu s Nemcami zaútočili na Poľsko a ako išli bojovať po boku Nemecka proti ZSSR.
Predovšetkým treba povedať,že zrady sa dopustili Česi na Slovákoch,keď odmietli po Mníchove 1938 proti nemeckej agresii bojovať a zomierať za vlasť!Slováci v mobilizácii nastúpili k obrane štátu ako jeden muž,ochotní za Československo bojovať aj zomierať.Slovenská armáda si po napadnutí Poľska len vrátila tie územia,ktoré po Mníchove obsadilo Poľsko.Slovenské divízie v ZSSR bojovali za záujmy Hitlera tak,že museli byť z frontu stiahnuté!Potom sa zapojili do SNP a napr.2.paradesantnú brigádu Svobodovej armády tvorili výlučne slovenskí vojaci ktorí prebehli k ČA.
p.Votava by mal napísať,ako sa mali Slováci zachovať aby nemal pocit zrady od Slovákov,keď Hitler dal Slovákom len tento výber :Samostatný štát,alebo rozdelenie územia Slovenska medzi Maďarsko,Poľsko a Nemecko.On,Hitler totiž potreboval priemyselný potenciál Čiech a Moravy.Preto vyhlásil Protektorát,ku ktorému Slovensko nepotreboval.Takže takáto je historická pravda,ktorú p.Přemysl Votava určite ovláda a keď sa napriek tomu znižuje k špineniu Slovenska,tak sa naozaj môže jednať len o zlý úmysel!


 
Petr Majevský

Petr Majevský

20.06.2020 20:43

Bylo to rozhodnutí Slováků a ti projevili svou povahu,přidat se pokaždé k vítězi.Šli bojovat dobrovolně a také dobrovolně tam padli za velkoněmecké ideály.Když začalo jít o jejich kejhák,tak se přidávali opět k vítězící armádě a vstupovali do čs.armádního sboru.Slovenští vojáci nebyli naši,jak se snaží pan Votava zveřejnit.Šli budovat novou Evropu a dnes stejně tak budují novou Evropu,jako naši politici a vlastizrádci.Opět pod vedením Německa.To se nikdy nezměnilo a nezmění a proto je zákonem zakázáno připomínat německá zvěrstva za protektorátu.To prý je vyvolávání nenávisti vůči "polepšeným Němcům".Dnes se smí nenávist projevovat pouze směrem k Rusku.Tedy vůči těm,kteří měli největší zásluhu na porážce Německa.Tak vzniká nová velkoněmecká říše na ideálech Adolfa Hitlera,prezentovaná jako EU.Naši vlezřitníci jsou zaraženi buď v americké řiti,nebo německé.Doufám,že to těm přiblblým občanům ČR dají sudeťáci pořádně vyžrat.Jen co se podaří zrušit Benešovy dekrety.


 
Stephen Lendman: Masové rabování v Chicagu. Mé město v obležení

Stephen Lendman: Masové rabování v Chicagu. Mé město v obležení

Včera, to je v pondělí ráno, jsem se probudil do hrozivé skutečnosti. Mail, zaslaný všem obyvatelům zdejšího obvodu mi sděloval, že během předcházející noci z neděle na pondělí, došlo na nejvýznamnější chicagské třídě, nazvané Velkolepá míle (Magnificent Mile), a patřící do našeho obvodu, k masovému rabování maloobchodních prodejen. 

Pompeo, tys nám tady ale chyběl…

Pompeo, tys nám tady ale chyběl…

Přiletět do země jako představitel zatímní supervelmoci, která se hroutí před očima, tři měsíce předtím, kdy jeho nejvyšší šéf prezident USA má nakročeno k odchodu z Bílého domu, je v podstatě komické. A ještě je komičtější, že přijíždí s tím, aby podpořil fanatické protičínské sunity v podobě Vystrčilů, Fischerů apod. svým vystoupením v Čechy hluboce nenáviděným Senátu.

Poslední domácí zprávy