• Sobota, 19. září 2020
  • Svátek má Rukojmí Zita

Toto není žádná novela návrhu rozpočtu, je to čistá informace o narůstajícím dluhu
Počet návštěv: 794

Toto není žádná novela návrhu rozpočtu, je to čistá informace o narůstajícím dluhu

Václav Klaus ml. Článek od Václav Klaus ml.

Dobrý den, dámy a pánové, vážená vládo, paní ministryně, já budu další v řadě, který za hnutí Trikolóra navrhne tuto novelu zákona o státním rozpočtu k přepracování. Vedou nás k tomu důvody tyto. Toto není žádná novela návrhu státního rozpočtu, není to žádná reakce na ekonomický vývoj, velice dramatický, který zažíváme, je to čistá informace o narůstajícím dluhu. A my si myslíme, že to je zkrátka a dobře málo.  

Tady spousta kolegů mi říkala, že ve 4 ráno dneska jeli po dálnici, aby se zúčastnili zasedání. To pak tedy začalo se zpožděním v 10.30 a jediné, co se dozvíme, že je to teďka 500 mld., po prázdninách to bude 700, ale není zde sebemenší snaha jakkoliv ušetřit ve státních výdajích, jakkoliv reagovat na stávající situaci.

Často se tady operuje tím, že 500 mld. je velké číslo. Ono je – díky pro vládu – tak velké, že si ho nikdo neumí představit. Moji kolegové spočítali, že kdyby to bylo v tisícikorunách, tak dvakrát oblepíme celou zeměkouli těmi penězi, kolik je 500 mld., tedy abych byl přesný, je to 1,996krát, aby mi demagog.cz nezrušil facebookový účet, že šířím fake news.

Co je závažnější, je to jedna třetina celého státního rozpočtu, a to už je dle mého názoru extrémně varující a já skutečně nesdílím takovou tu vaši politiku, paní ministryně, že to nevadí, že se nemůžeme proškrtat já nevím do čeho, a rovnou vám to vyvrátím. Pokud to tedy nevadí, že je 500 mld. schodek, tak proč by nevadilo 1000 mld. nebo 3000 mld.? Proč vůbec vybíráte daně, když to nevadí, když tedy peníze vytisknete a půjčíte. Jo? Tak zrušme daně, zvyšme všechny výdaje státního rozpočtu dvakrát a máme 3000 mld., to už od těch 500 není tak velký rozdíl. Anebo to vadí? A nejde ani tak o to, že to budou platit naše děti a vnoučata, ale vy tím zejména útočíte na naše vkladatele, na střední třídu. To si musíme jednoznačně říci.

Ze schodku 500 mld. se zatím občanům, živnostníkům a podnikatelům vrátilo minimum. K 8. červnu to bylo, tuším, 43 mld., co dostali nazpátek v těch poměrně neúspěšných akcích COVID-1, 2, 3, 4, nevím kolik. Čili jsou to čistě výdaje vlády.

K rozpočtu je podle mého názoru nutno přistupovat strategicky jinak, protože vy jste několik let tady prohospodařovali naši prosperitu, kterou netvoří byrokrati ani vláda, při vší úctě, ale firmy a občané, kteří pracují, starají se o své rodiny a něco dělají. Vy jste jim daně sebrali a projedli, když to řeknu drsně. Když to řeknu slušněji, tak jste upláceli různé voličské skupiny, ale tento mejdan teď skončil díky přispění té epidemie. Tohle už je dlouhodobě neudržitelné. Každá rodina, když se ocitne v tak dramatické situaci, jako je nyní Česká republika s mnoha desítkami procent propadu průmyslové výroby atd., tak musí nějak reagovat. Musí si stanovit výdaje, které jsou nezbytné, např. tatínek jezdí do zaměstnání ráno autem, tak musí mít tu tisícikorunu na benzín ten měsíc, ale holt si místo pěti piv dají dvě, holt něco odloží, začnou prostě šetřit. Takhle se chová každá normální rodina v situaci, když jí dramaticky klesnou příjmy nebo se stane něco hrozného, že jim vzrostou skokově výdaje, aby přežila.

Vy jste v situaci rodiny, která má příjem 30 tis. měsíčně a měsíčně je 10 tisíc v minusu, a tváříte se, že nic, a další měsíc to možná bude 15 a takhle budeme čekat, co se stane.

Každá firma, která je v podobné situaci, se zejména snaží udržet výrobu, snaží se dát nějaké peníze do něčeho, co má šanci růst a řezat náklady. A vy jediní se tváříte, že vláda to dělat nemusí.

Já si to nemyslím, ale pakliže nemusí, tak skutečně snižme všechny další typy daní a zvyšme ten rozpočet, vždyť si půjčíme a o nic nejde.

My jsme tady navrhovali, když se projednával rozpočet ještě v době blahobytu, různé typy úspor. Já to tedy opráším. Tam je 150 mld. rezerva, která už byla o Vánocích, dá se to … (nesroz.) ještě dále. Nejde jenom o ty politické neziskovky a různé samojedící organizace v rámci státu, ale jsme třeba země, která má trojnásobek dotací soukromým subjektům z rozpočtu. Vezměme si příklad například Švýcarska. To je země, kde z Ústavy není možné vyprodukovat schodek státního rozpočtu, a když ano, tak součástí tohoto schodku musí být návrh, jak to bude splaceno v nejbližších pěti letech. Tady o to sebemenší pokus není, je tady výhled do října na krajské volby a do dalšího října na ty celostátní a pak, děj se vůle boží!

Když dojde k přepracování, dá se to najít v podání, které jsme dávali, kde se peníze dají šetřit, nehodlám to tady teď všechno opakovat, abych vás nezdržoval.

Pak bych rád vznesl ještě jednu otázku, když se dnes bavíme víceméně o dluzích, o dluhu, jak ho budeme splácet, tak bych se zeptal pana premiéra na jednu věc. Ta věc se jmenuje New Generation EU, což není nic jiného než společné dluhy Evropské unie a společné daně. To je věc, která stojí před branami, chystá se. Já bych se rád zeptal vlády České republiky a pana premiéra, jaké je naše stanovisko, protože já patřím k těm, kteří nemají rádi dluhy, pro mě je ta současná situace státního rozpočtu hrozivá, ale byl bych velice rád, aby se k tomu ještě nepřidalo splácení dluhů Španělska, Itálie a dalších v rámci té nádherné akce New Generation EU. Ta mimochodem zavádí – nebo hodlá zavést, abych byl přesný – čtyři nové společné daně, čili prolomit to tabu, že Evropská unie žádné vlastní peníze nemá, jsou to nové emisní povolenky, což za Jana Husa se jmenovalo odpustky, čili teď například, já nevím, v Litvínově by ta chemička mohla více prosperovat, mohli by podporovat hokej, místo toho to odvedou a nějaký bankéř s tím obchoduje jako s evropskou emisní povolenkou a má z toho profit, ne ti lidé, kteří tam žijí.

Druhá zajímavá idea je daň z velikosti firmy, kterou se chystají zavést.

Třetí je dovozní uhlíková daň, to je jakési celosvětové clo.

Čtvrtá je digitální evropská daň.

To mě velice děsí a já bych se rád zeptal pana premiéra, jaká je naše pozice české vlády, zda je striktně odmítavá, zda je to jasné veto a v žádném případě se toho nebudeme zúčastňovat, nebo zda je to jako u evropského Green Dealu, kde pro časopis Blesk a podobně se vyjadřujete velice negativně – já s vámi souhlasím – ale v realitě ta vláda už vysílá signály, že se toho zúčastníme, čili je to takové to něco jiného pro lidi a něco jiného navenek. Jo? Zkrátka, jestli nejste rozhořčen na Evropskou unii jenom když kritizuje vás osobně, ale jestli jste zásadový ve věcech, které se týkají celé České republiky. To bych se rád ještě při projednávání tohoto rozpočtu doslechl, ale v tom současném stavu to skutečně podpořit nemůžeme.

Děkuji.

Projev na 52. schůzi Poslanecké sněmovny dne 23. 6. 2020 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon o státním rozpočtu České republiky na rok 2020

Václav Klaus ml.
Václav Klaus je český politik a bývalý ředitel soukromého gymnázia PORG. Byl členem Občanské demokratické strany, již opustil nejprve v roce 2009, pak se do ní vrátil a v březnu 2019 byl vyloučen. Následně založil nové politické uskupení – Trikolóra hnutí občanů, od září 2019 je jejím předsedou

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

25.06.2020 20:13

Mám k tomu výhrady.Tuto taktiku okrádání občanů zahájila ODS po vedením Klause st.Ti dělali to samé,jen nynější kritici to u dnešní vlády kritizují.Tenkrát jim to nevadilo,vadí to jen dnes,když jsou kvůli hlupákům ve vedení partají mimo možnost něco ovlivnit.Existuje jediné řešení.To by znamenalo zeštíhlení státního administrativního aparátu,snížení dávek nemakačenkům a zákaz dotací neziskovkám a v konečném důsledku i vystoupení z EU.Argumentace je zbytečná,když ji vyslovuje někdo,kdo se pravděpodobně do parlamentu ani nedostane.


 

25.06.2020 09:40

Dobrá, logická argumentace, pane Klausi (ostatně nic jiného bych od Vás neočekával). Lze ji doplnit o poznatek, že utahování opasků a omezení spotřeby mnoha domácností minimalizuje odbyt spotřebního zboží. Důsledek snížení odbytu je zvýšená nezaměstnanost. To znamená: Lidé by rádi nakupovali, výrobci rádi prodávali, takže krize vzniká tím, že se plány výrobců a eventuálních spotřebitelů dostávají do střetu. Výrobce tedy musí omezit výrobu. A tím vzniká začarovaný kruh. Výrobek lze prodat, když se spotřebitel zadluží. Spotřebitel bude váhat, protože má ohroženou práci. A tím se bude sunout naše hospodaření do červených čísel. ...Koronavirus způsobil "jev", který se dá nazvat: Hrůza z navštívení lékařů v případě jiného onemocnění. Řada pacientů se bála dojít ke svému lékaři. Tím se zhoršil jejich zdravotní stav. Hrozí, že tito lidé budou umírat proto, že měli strach a zanedbali tak neodkladnou léčbu. Obětem samozřejmě nebude připsán, jako příčina smrti, koronavirus, ale fatální zdravotní následky vysazení, zanedbání léčby mohou představovat další, zbytečná úmrtí v důsledku strachu z návštěvy lékaře. To je další problém, jehož důsledky zatím nejsou zmapovány. ...500 miliard, o něž se zvýší státní dluh, musí být nějakým způsobem vráceno do státní kasy. Lidé práce mají letos "daňové prázdniny" až od 28. června. Lidí, kteří nastavují ruku směrem ke státnímu rozpočtu, přibývá. Navíc se situace ve světě na mnoha místech destabilizuje. Nepokoje jsou na denním pořádku. Pokud nechci skončit svůj příspěvek, názor pesimisticky, doplním ho současným černým humorem. Bílý dům, sídlo amerických prezidentů, se stane černým domem. Čas na to, v rámci politické korektnosti, dozrál. .....Mějte se hezky. .....PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
          Když já vám kecám, jak někteří rádi říkají, tak zde máte vyjádření ke Covidu od dvou špičkových lékařů a ne nějakých upocených úředníků od stolu.

Když já vám kecám, jak někteří rádi říkají, tak zde máte vyjádření ke Covidu od dvou špičkových lékařů a ne nějakých upocených úředníků od stolu.

Elitní lékaři Pavel Pafko (80) a Jan Pirk (72). 


"Proč někdo například neřekne, že jsme otestovali pozitivně 1100 lidí, z nichž jen dva, tři nebo pět museli vyhledat nemocniční ošetření? Proč někdo neřekne, že u většiny lidí je to úplně bezpříznakové? Je to přesně tak, jak jsem říkal," konstatuje profesor Jan Pirk, přednosta kardiocentra IKEMu. "O opatřeních rozhodují doktoři, kteří „v životě neviděli pacienta. To jsou lékaři z laboratoří, lékaři z výzkumů, lékaři z hygienických stanic."

CO2 – démon nebo spasitel?

CO2 – démon nebo spasitel?

O kysličníku uhličitém toho bylo napsáno tolik, že to nikdo nespočítá. Svým způsobem se stal fenoménem a ikonou naší doby. Nebylo tomu tak ale vždy. CO2 se stal jedním z témat, kterým nás korporátně-oligarchický světový systém začal krmit v rámci odvádění pozornosti od reálného stavu světa, někdy na počátku 90. let minulého století. Předtím to byla lidská práva, dnes je to LGBT, povinné očkování proti koronaviru a řada dalších témat. CO2 však zůstává – New Green Deal je toho důkazem. Plně to zapadá do konceptu politizace jakéhokoliv tématu – vědy nevyjímaje – pokud se to světovým elitám hodí jako prostředek pro dosažení jejich cílů.

 

Poslední domácí zprávy

Otevřený dopis

Otevřený dopis

Praha dne 13. 9. 2020 Č.j. 24/2020/9

Vážený pane premiére, vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny, vážený pane předsedo Senátu,...