• Sobota, 08. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Soběslav

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté
Počet návštěv: 604

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Václav Klaus ml. Článek od Václav Klaus ml.

Cestou z Velehradu hlásili v rádiu, že se uvažuje zavést poplatek za to, že půjdete v Krkonoších na Sněžku. Ač obyvatel obce (Pec pod Sněžkou), chodím nahoru jen tak 2x za rok. Při Svatovavřinecké pouti 10. srpna jdeme většinou celá rodina a pak obvykle ještě jednou nějací známí, co na Sněžce ještě nebyli, nebo tak něco. Takže by mne to finančně nezruinovalo. Ale věc má širší rozměr než peněžní.

Jde o svobodu a tradice naší společnosti. Dnes dvakrát zpívali na Velehradě „… dědictví otců zachovej nám, Pane“. Co tím myslím?

Žít v České republice je dobré, protože můžete jít svobodně do lesa a trhat tam borůvky a houby. To není málo. Spousta zemí lesy nemá nebo jsou tam lesy striktně privátní kromě kašírovaných Národních parků, kde chodíte po chodníčku jak imbecil a na místě k tomu určeném si můžete/máte rozdělat oheň. Za úplatu. Dřevo je připravené, jakož i tabule s pokyny. To u nás za pár korun vyrazíte z Braníka Posázavským pacifikem, za půl hoďky vystoupíte a jdete rájem, kam vás nohy nesou. Možná jsme v tomhle nejlepší místo na světě.

Můžete jít jako rodina chudá i bohatá, skoro nic to nestojí – je to naše tradice, naše výhoda oproti jiným zemím. Máme jednu z nejhustějších sítí turistických tras na světě. Často jsem rozzlobený z něčeho – jak u nás funguje nebo se zhoršuje. Ale zrovna kdykoli jsem někde venku – na kole či s pohorkama, skoro vždy cítím hrdost a vděk Klubu českých turistů – jak skvěle a precizně jsou naše cesty značeny, s jakým rozmyslem byly vytvořeny (aby to tam bylo hezké a duši povznášející). A přitom neslyšíte v televizi hysterický řev – jaké potřebují peníze nebo machrování politiků, jak to zařídili. Všechno na světě o penězích není.

Nezlobte se, já v té Sněžce vidím krok k tomu – tohle všechno jednou zničit. V Peci, oproti situaci, když jsem byl kluk, je uzavřeno mraky cest a turistických tras. A lidé jsou víceméně stádně naváděni na Sněžku (většinou tedy na lanovku) nebo po asfaltce na Luční. A teď se tedy vyhodnotí, že tam chodí lidí hodně (90 % návštěvníků Sněžky jsou Poláci z opačné strany) a bude se to korigovat poplatky.

Bude to pro bohaté. Bude to velký příjem pro KRNAP, aby mohli vymyslet ještě další restrikce a víc kontrolovat. Bude to příprava obyvatel na to, že se to může dít i jinde. Bude vstup k Pravčické bráně a k Lipnu a na Lysou horu u Ostravy – tam taky chodí hodně lidí, protože je to tam krásné. Pak bude vstup do lesa za peníze a Posázavský pacifik nebude nikde zastavovat, bude to jen atrakce za 600 korun – jako když chodí lidé „v korunách stromů“, tam a zpátky. V Čerčanech se to otočí (možná tam bude gastropark na občerstvení) a zas vás odvezou, v Braníku vyklopí a půjdete na parkoviště k autu. Ještě si budete moci koupit suvenýry, kde bude vzadu nějaká zmínka o trampech a Vy si to přečtete asi jak teď nějaký 150kilový Američan, když si v parku něco přečte o Indiánech. Jako fakt zajímavý, hm, hm. Kde tu mají ty hamburgery?

Tohle není asi moc populistický komentář, lidi rádi zaplatí 4×400, aby byli na placené přírodní atrakci – jen já to prostě úplně nechápu. Já mám v srdci turistiku (i krkonošskou) jako řídící učitel Buchar ze Štěpanic (pod Beneckem) – propagátor české turistiky. Svoboda, zdatnost, ve zdravém těle zdravý duch … Já nechci žít v klimatizovaném nákupáku a mít všude kontrolory a výběrčí a rady, kde mám fotit a ….

Místní boudaři, kteří léta bydlí (a mají tam rodinu, ubytování, někdo pár ovcí nebo horskou hospodu) nahoře v parku, se teď bouří proti novému Návštěvnímu řádu – je to pro ně likvidační. Zavírání, omezení, ekonomická likvidace. Ale to je pár lidí – když seberete lidem Sněžku – pocítí to i ostatní, co bydlí dole ve vsi. A nic jiného než turistika tu k obživě není. Ještě teda policie, pošta a meteorologická stanice (ale to je asi 10 lidí dohromady). Čím dál víc lidí pak zaměstnávají strážci z parku – ale to měli na Šumavě taky, že nejvíc lidí pracovalo v armádě při ostraze hranice (bylo to mj. supr ekologický – ten dvojitej ostnatej drát), ale já si krásu hor představuju fakt jinak.

Půjdu interpelovat ministra Brabce.

Václav Klaus ml.
Václav Klaus je český politik a bývalý ředitel soukromého gymnázia PORG. Byl členem Občanské demokratické strany, již opustil nejprve v roce 2009, pak se do ní vrátil a v březnu 2019 byl vyloučen. Následně založil nové politické uskupení – Trikolóra hnutí občanů, od září 2019 je jejím předsedou

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

07.07.2020 19:27

O peníze jde přeci až v první řadě.Jen dřívější zkušenost ukázala,že tudy cesta nevede.Stačí si vzpomenout,jak se chtěli hoteliéři v Krkonoších nabalíkovat a zvedli ceny.A najednou měli hotely prázdné a divili se,že na tom zdražení prodělali.To samé bude se zavedením poplatků.Zisk se zvýší o dvě procenta a potřebná sanace přírody o dest procent.Na druhou stranu je třeba vidět,že řada lidí,údajných turistů,ničí přírodu kolem.Chodí po místech,kde ja to zakázané kvůli vzácným rostlinám,trhají horská kvítka a pohazují odpadky,kde je to napadne.Ano,nový řád je skutečně pro řadu lidí likvidační,ale co příroda?Ta se bránit vandalům nemůže a tisícová pokuta není žádný trest.Je třeba zvážit všechny okolnosti,včetně potřeb tamních občanů.Ti tam žijí a mnoho z nich je s tímto místem spjato víc,než si návštěvník dovede představit.Pokud budou nuceni z likvidačních důvodů odejít,povoláme nové sudeťáky?Nebo ten kraj zůstane neobydlený?Pro tamní občany je to jejich domov!


 
Svědci covidovi a šíření strachu

Svědci covidovi a šíření strachu

Proč státy považují roušky za nástroj ochrany? Chtějí ukázat, že dělají aspoň něco. Mnoho „epidemiologů“ podporuje nošení roušek, protože to udržuje lidi ve strachu a v pocitu, že se musí něco dělat a tím zůstává zachován jejich status „zachránců“.

Martina Navrátilová čelí mediální kampani ze nesouhlas se začleňováním transsexuálů do sportu

Martina Navrátilová čelí mediální kampani ze nesouhlas se začleňováním transsexuálů do sportu

Známá tenistka Martina Navrátilová čelí mediální kampani kvůli tomu, že podepsala dopis, ve kterém více než 300 sportovkyň vyjádřilo nesouhlas se začleňováním transsexuálů do sportu. Ten následně atletky poslaly Radě guvernérů National College Athletic Association. Přitom tento požadavek je naprosto racionální, neboť muži, kteří se nechají přeměnit na „ženu“, porážejí své ženské soupeřky, protože fyzická kondice a větší síla jim zůstala. Podobně se před časem vyjádřila i spisovatelka Jane Rowlingová. Ta upozornila na muže, kteří se deklarují jako ženy, ale na dámských záchodech mohou znásilnit ženy.

Poslední domácí zprávy

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té...