• Úterý, 26. leden 2021
  • Svátek má Rukojmí Zora

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté
Počet návštěv: 880

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Václav Klaus ml. Článek od Václav Klaus ml.

Cestou z Velehradu hlásili v rádiu, že se uvažuje zavést poplatek za to, že půjdete v Krkonoších na Sněžku. Ač obyvatel obce (Pec pod Sněžkou), chodím nahoru jen tak 2x za rok. Při Svatovavřinecké pouti 10. srpna jdeme většinou celá rodina a pak obvykle ještě jednou nějací známí, co na Sněžce ještě nebyli, nebo tak něco. Takže by mne to finančně nezruinovalo. Ale věc má širší rozměr než peněžní.

Jde o svobodu a tradice naší společnosti. Dnes dvakrát zpívali na Velehradě „… dědictví otců zachovej nám, Pane“. Co tím myslím?

Žít v České republice je dobré, protože můžete jít svobodně do lesa a trhat tam borůvky a houby. To není málo. Spousta zemí lesy nemá nebo jsou tam lesy striktně privátní kromě kašírovaných Národních parků, kde chodíte po chodníčku jak imbecil a na místě k tomu určeném si můžete/máte rozdělat oheň. Za úplatu. Dřevo je připravené, jakož i tabule s pokyny. To u nás za pár korun vyrazíte z Braníka Posázavským pacifikem, za půl hoďky vystoupíte a jdete rájem, kam vás nohy nesou. Možná jsme v tomhle nejlepší místo na světě.

Můžete jít jako rodina chudá i bohatá, skoro nic to nestojí – je to naše tradice, naše výhoda oproti jiným zemím. Máme jednu z nejhustějších sítí turistických tras na světě. Často jsem rozzlobený z něčeho – jak u nás funguje nebo se zhoršuje. Ale zrovna kdykoli jsem někde venku – na kole či s pohorkama, skoro vždy cítím hrdost a vděk Klubu českých turistů – jak skvěle a precizně jsou naše cesty značeny, s jakým rozmyslem byly vytvořeny (aby to tam bylo hezké a duši povznášející). A přitom neslyšíte v televizi hysterický řev – jaké potřebují peníze nebo machrování politiků, jak to zařídili. Všechno na světě o penězích není.

Nezlobte se, já v té Sněžce vidím krok k tomu – tohle všechno jednou zničit. V Peci, oproti situaci, když jsem byl kluk, je uzavřeno mraky cest a turistických tras. A lidé jsou víceméně stádně naváděni na Sněžku (většinou tedy na lanovku) nebo po asfaltce na Luční. A teď se tedy vyhodnotí, že tam chodí lidí hodně (90 % návštěvníků Sněžky jsou Poláci z opačné strany) a bude se to korigovat poplatky.

Bude to pro bohaté. Bude to velký příjem pro KRNAP, aby mohli vymyslet ještě další restrikce a víc kontrolovat. Bude to příprava obyvatel na to, že se to může dít i jinde. Bude vstup k Pravčické bráně a k Lipnu a na Lysou horu u Ostravy – tam taky chodí hodně lidí, protože je to tam krásné. Pak bude vstup do lesa za peníze a Posázavský pacifik nebude nikde zastavovat, bude to jen atrakce za 600 korun – jako když chodí lidé „v korunách stromů“, tam a zpátky. V Čerčanech se to otočí (možná tam bude gastropark na občerstvení) a zas vás odvezou, v Braníku vyklopí a půjdete na parkoviště k autu. Ještě si budete moci koupit suvenýry, kde bude vzadu nějaká zmínka o trampech a Vy si to přečtete asi jak teď nějaký 150kilový Američan, když si v parku něco přečte o Indiánech. Jako fakt zajímavý, hm, hm. Kde tu mají ty hamburgery?

Tohle není asi moc populistický komentář, lidi rádi zaplatí 4×400, aby byli na placené přírodní atrakci – jen já to prostě úplně nechápu. Já mám v srdci turistiku (i krkonošskou) jako řídící učitel Buchar ze Štěpanic (pod Beneckem) – propagátor české turistiky. Svoboda, zdatnost, ve zdravém těle zdravý duch … Já nechci žít v klimatizovaném nákupáku a mít všude kontrolory a výběrčí a rady, kde mám fotit a ….

Místní boudaři, kteří léta bydlí (a mají tam rodinu, ubytování, někdo pár ovcí nebo horskou hospodu) nahoře v parku, se teď bouří proti novému Návštěvnímu řádu – je to pro ně likvidační. Zavírání, omezení, ekonomická likvidace. Ale to je pár lidí – když seberete lidem Sněžku – pocítí to i ostatní, co bydlí dole ve vsi. A nic jiného než turistika tu k obživě není. Ještě teda policie, pošta a meteorologická stanice (ale to je asi 10 lidí dohromady). Čím dál víc lidí pak zaměstnávají strážci z parku – ale to měli na Šumavě taky, že nejvíc lidí pracovalo v armádě při ostraze hranice (bylo to mj. supr ekologický – ten dvojitej ostnatej drát), ale já si krásu hor představuju fakt jinak.

Půjdu interpelovat ministra Brabce.

Václav Klaus ml.
Václav Klaus je český politik a bývalý ředitel soukromého gymnázia PORG. Byl členem Občanské demokratické strany, již opustil nejprve v roce 2009, pak se do ní vrátil a v březnu 2019 byl vyloučen. Následně založil nové politické uskupení – Trikolóra hnutí občanů, od září 2019 je jejím předsedou

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

07.07.2020 19:27

O peníze jde přeci až v první řadě.Jen dřívější zkušenost ukázala,že tudy cesta nevede.Stačí si vzpomenout,jak se chtěli hoteliéři v Krkonoších nabalíkovat a zvedli ceny.A najednou měli hotely prázdné a divili se,že na tom zdražení prodělali.To samé bude se zavedením poplatků.Zisk se zvýší o dvě procenta a potřebná sanace přírody o dest procent.Na druhou stranu je třeba vidět,že řada lidí,údajných turistů,ničí přírodu kolem.Chodí po místech,kde ja to zakázané kvůli vzácným rostlinám,trhají horská kvítka a pohazují odpadky,kde je to napadne.Ano,nový řád je skutečně pro řadu lidí likvidační,ale co příroda?Ta se bránit vandalům nemůže a tisícová pokuta není žádný trest.Je třeba zvážit všechny okolnosti,včetně potřeb tamních občanů.Ti tam žijí a mnoho z nich je s tímto místem spjato víc,než si návštěvník dovede představit.Pokud budou nuceni z likvidačních důvodů odejít,povoláme nové sudeťáky?Nebo ten kraj zůstane neobydlený?Pro tamní občany je to jejich domov!


 
Papaláši a pandemie

Papaláši a pandemie

Papaláši se sešli v hotelu a slavili narozeniny. Celkově mě to nijak nepohoršuje, protože to ukazuje jednu důležitou věc. Papaláši jsou jako všichni ostatní, covidu se nebojí. Kdyby se báli, seděli by doma na zadku a leštili by své respirátory.

Vyzýváme Pavla Zemana k rezignaci

Vyzýváme Pavla Zemana k rezignaci

Institut Aleny Vitáskové z.s. (dále jen IAV) - ochrana lidských práv a svobod MANIFEST IAV – občanů poškozených státem

vyzývají tímto Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby rezignoval na svoji funkci.

Klausovo covidové protivenství

Klausovo covidové protivenství

Profesor Ing. Václav Klaus, svého času prezident ČR, se v souvislosti s koronavirovou pandemií jeví jako úchyl, který díky svému introvertismu a narcismu přes špičku svého nosu nevidí dál, jak do své bohémistické pracovny. V souvislosti s opatřeními stran Covidu-19 se pan profesor nechává svými výroky v médiích slyšet o Covidu-19 o jeho problematické existenci a léčbě, říká zcela provokativní absurdity které nemůže žádným věrohodným způsobem doložit. Dokonce se domnívám, že toto jeho vystupování na veřejnosti je svým způsobem trestné, nicméně protože žijeme v demokratickém (bohužel ne právním) státě, není takové jednání posuzováno jako trestné, nýbrž jako svobodný projev názoru, myšlenek, případně svobodomyslných úvah.

Poslední domácí zprávy

Papaláši a pandemie

Papaláši a pandemie

Papaláši se sešli v hotelu a slavili narozeniny. Celkově mě to nijak nepohoršuje, protože to ukazuje jednu důležitou věc. Papaláši jsou jako...

Už máte svou zemljanku?

Už máte svou zemljanku?

Je na čase připravit se na život v podzemí. Je to myšleno samozřejmě obrazně. Nicméně je jasné, že už nelze doufat v nějaký zvrat, který by...