• Pátek, 07. květen 2021
  • Svátek má Rukojmí Stanislav

Jan Žižka, ten by je hnal
Počet návštěv: 1953

Jan Žižka, ten by je hnal

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

14. červenec. Za první republiky, ale i v době poválečné, to byl slavný den, vlály prapory. Slavná husitská tradice byla staletou pýchou naší historie, proto i my děti jsme prožívaly školní představení husitské trilogie v slzách za Jana Husa, ale i v jásotu, to když Jan Žižka hnal křižáky z české země.

Jan Hus i Jan Žižka se stali našimi vzory i hrdiny.  Jejich jména zdobila naše legie na cestě do vlasti, tak později i tanky čs. armádního sboru za II. světové války. Tato slavná jména nám po staletí přinášela naději i svobodu. Husitské chorály dodnes provází naše významné státní akty. Standarta prezidenta nese to husitské „ Pravda vítězí!“. Husitská tradice ovlivnila naši kulturu… Je úsměvné, že před listopadem 1989 jsme dokonce Janem Žižkou platili v obchodě. Byla to myslím dvacetikoruna. Dnes mám strach, zda jsme tuto slavnou tradici nevyměnili, či dokonce neprodali, za jakousi plnou výlohu banánů. 

Letos 14. července si připomínáme významné výročí, uplyne 600 let od bitvy na Vítkově. Ze školy, my starší víme, že husitské bouře byly vyvolané upálením Mistra Jana Husa a Jeronýma Pražského a staly se impulsem k vyhlášení první křížové výpravy proti husitskému „kacířství“. Vykonavatelem se stal císař římský a král uherský Zikmund s požehnáním papeže Martina V. Proti nepočetným obráncům Prahy stála 50 tisícová armáda složená ze všech národů západního křesťanského světa, ale i některých českých pánů. Jak známo, bitva na Vítkově  skončila Zikmundovou drtivou porážkou. Ten, aby neodjel z Čech s potupou, vydrancoval Pražský hrad, Karlštejn, Křivoklát… Tato křížová výprava byla první, ale nikoliv poslední výpravou proti českým „kacířům“.  Bylo to ale poprvé, co evropské královské dvory se strachem z husitů pořádně otřásly. Husitství je straší nejspíše i dnes. Místo bitvy nám dnes připomíná mohutný pomník Jana Žižky od Bohumila Kafky (z roku 1950).

Zítra uplyne 600 let od této slavné bitvy. Cestou po Praze nevidím žádné billboardy, v televizi neběží žádné upoutávky i v novinách   těžko hledám alespoň krátkou zmínku o této historické události. Možná, že jsem cestou něco přehlédl. V televizi 14.7. vládne Cimrman, nekonečný a nekonečně reprízovaný seriál Vyprávěj, o této historické události je ticho.

Co se to stalo? Slavná doba husitská překáží našim novým ideologům? Jan Žižka má být zapomenut, možná i vytržen z učebnic. V duchu nové očisty dějin, bude zakryt plachtou, nebo dokonce odstraněn z Vítkova? Má škraloup, byl prý v mládí lupičem… Po posledních zkušenostech je v Praze všechno možné.

Každý stát, každý národ, staví svou historii na významných dějinných událostech, na tradici, ale i na svých osobnostech. V každém jiném státě by stály u podobného památníku fronty řečníků, je zcela lhostejné, zda je to ve Francii, Británii, Itálii, USA, či v Rusku.  

Jan Žižka, Jan Hus, Jeroným Pražský,  ale i další osobnosti, jako byl Jan Želivský patří do našich dějin. Je proto nepřípustné přebarvovat dějiny, odstraňovat památky, které jsou součástí naší historie. Nebo mlčet k tomu! Jedním z příkladů novodobé manipulace se stal pomník Jana Želivského, který byl odstraněn před několika lety z Karlova náměstí v Praze. Překážel.

Připomínám dnes to husitské :  „Nepřátel se nelekejme, na množství nehleďme!“  

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

14.07.2020 19:56

Pokud by pan Votava sledoval články na netu,tak by se vůbec nedivil.O tisku a ČT a ČRo ani nemluvě.Dnes a denně se objevují články o tom,jak se v tomto státě vše doneslo ze západu.Jak je Žižka lapka a Jan Hus dobrý katolík(zřejmě proto ho upálili).Dnes a denně nás presstituti přesvědčují,že jsme neschopní a potřebujeme brát výdobytky západu.Jak to vypadá,tak jsme ani tu češtinu nevymysleli,ale převzali z Německa.Svíčková není český produkt,stejně tak vepřo-knedlo-zelo,které k nám dovezli z německých zemí.Ruchadlo sice vymysleli bratranci Veverkové,ale to byli vlastně Němci a ne Češi.A tak můžeme pokračovat.Zdejší presstituti tento národ pomlouvají a obviňují ze všech možných zločinů proti ubohým Němcům,kteří rozpoutali světovou válku.Proto nemůže potkat žádné plakáty na oslavu vítězství husitů,protože to byli (jak se někteří presstituti vyjádřili) vlastně komunisté.Je to celková snaha EU a její páté kolony u nás,abychom o sobě pochybovali a vzhlíželi k západním hodnotám,jako je migrace a zvýhodňování menšin.Tak se musí pošpinit i historie.Jen nám tito presstituti nějak zapomněli vysvětlit,co sem jezdily dělat jejich křížové výpravy.Vraždili a kradli ve jménu jakéhosi boha,kterého uznávali i ti kacířští husité.Jen ho chtěli uctívat podle svého a ne podle katolíků!


 
K sedmému výročí Oděského masakru

K sedmému výročí Oděského masakru

Dne 2. května 2014 došlo v Oděse k hrůzné události, která dodnes nebyla oficiálně ukrajinskou vládou vyšetřena a dokonce není ani znám počet obětí. Jisté je, že mnoho desítek lidí bylo brutálně zavražděno.

Radku Kotene, zavařil sis to sám

Radku Kotene, zavařil sis to sám

Po dnešku už do budovy ČT ani nenahlédneš. Vůbec ses totiž neosvědčil. Odmítls nechat se vést nápovědmi zkušeného ohybatele lidských vyjádření moderátora Takáče, ani v nejmenším jsi mu slabomyslně nepřitakal, nenechal ses chytnout do léček, které ti  v průběhu čtvrtečního Interview ČT kladl, a nelekl ses ani až téměř do krutosti ztvrdlých rysů jeho tváře a prokurátorsky výhrůžného tónu jeho hlasu, kterými od tebe vyžadoval: „Věříte Vrběticím, nebo nevěříte? Odpovězte mi na tuto jedinou otázku!“

Podporoval jsem obhajobu zločince

Podporoval jsem obhajobu zločince

V zahajovací den prvního třídenního květnového bloku hlavního líčení ve „velké daňové kauze“ Krajského soudu v Brně se účastníci určitě nenudili. Dověděli se, že se nedostaví předvolaný svědek Jan Vaculík, jehož příběh vzbudil pozornost během výslechů z poslední doby. Důvod: zmizel, je nezvěstný. Dodávám ale, že již 5. května přinesly sdělovací prostředky zprávu, že pohřešovaný se našel a je v pořádku. Pak proběhlo jednání s jedním ze složitelů stopadesátimilionové kauce za propuštění obž. Shahrama Zadeha na svobodu, který se opakovaně dožaduje vrácení svého dílu.

Poslední domácí zprávy