• Středa, 12. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Klára

Jak český karbanátek zachránil Ameriku
Počet návštěv: 677

Jak český karbanátek zachránil Ameriku

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

  Zní to jak v pohádce. Chudý hostinský ze Stupna, z vesnice ležící nedaleko Zbiroha, se vydal roku 1888 do Ameriky hledat štěstí. Měl pár dolarů v kapse a velké plány… Ten chuďas se jmenoval František Kroc. A zde začíná příběh o velkém úspěchu českého podnikatele. Jeho vnuk již narozený v USA Raymond Kroc (1902 – 1984), se stal jedním z největších podnikatelů v pohostinství. Bez pověstného hamburgeru od firmy McDonald´s, by Američané nejspíše „pomřeli hlady“.

Však se do těch hamburgerů od našeho krajana Ray Kroce zakousne denně kolem 70 milionů zákazníků ve 130 zemích světa. Jen těch restaurací fa MC Donald´s bylo v roce 2013 přes 35.000 a těch porcí bylo prodáno přes 2.3 mld. Alespoň tak uvádí Wikipedie.
Američané si tento podnikatelský úspěch až příliš přisvojují, hamburger se stal součástí amerického stylu života, ale zcela tomu tak není …. ! Nebojme se říci, že tím správným mužem, který Ameriku přivedl k tomuto životnímu stylu, byl již vzpomenutý Čechoameričan Raymond Albert Kroc. Vyzkoušel v životě mnoho zaměstnání, až jednou si všiml stánku s rychlým občerstvením. Prodávali tam párek v rohlíku. Tam se zrodil  jeho velký den. U stánku se seznámil se zakladateli firmy McDonald’s, bratry Richardem a Mouricem. Potom již pohádka, o zázračném podnikateli českého původu, má rychlý spád.

Z vyprávění svého otce si vzpomenul Raymond A. Kroc na milované české karbanátky. Ty patřily k tradiční české kuchyni jeho předků ze Stupna. Však karbanátek byl vždy důležitou součástí naší české kuchyně. Místo dosavadních párků, se tak do teplé housky dostaly české karbanátky.

V roce 1955 má již Kroc pronajatou první provozovnu od firmy bratří McDonald’s, a v roce 1961 pak celou tuto firmu odkoupil za 3 miliony dolarů.

A tak české karbanátky vyrazily ze Stupna do světa k zákazníkům.  Na té cestě do světa dostaly již nové jméno, tedy hamburger. Raymond A. Kroc měl úspěch, svými restauracemi rychlého občerstvení dobyl brzy celý svět. Když R. Kroc v roce 1984 zemřel,  zanechal za sebou prosperující firmu, která změnila,  jak svět, tak i Ameriku. Změnila styl rychlého občerstvení. Hamburger si dnes koupíte všude, na Aljašce, v Číně,  tak i na daleké Sibiři. Od roku 1992 i v České republice. A ten samotný název ? Ten je nejspíše podle místa odkud vyplouvaly miliony podobných chuďasů, jako byli ti naši Krocovi.  

Kdo z těch stamilionů  Američanů stravující se v restauracích Mc Donald´s, jen trochu tuší, že za tímto  hamburgerem, tedy karbanátkem v housce,  je úspěch potomka českého hostinského ze Stupna? Až pojedete letos na výlet, vyberte si  kouzelnou krajinu kolem Zbiroha, Radnice, zastavte se cestou ve Stupně. Je tam pamětní deska (na bývalém hostinci)  připomínající životní cestu Raymonda Alberta Kroce. On ten celý kraj kolem Berounky, je přímo posvátným místem romantiky i památek… Však ten kraj krásně popsal spisovatel Ota Pavel….      

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

17.07.2020 20:45

Děkuji za pochopení,madam!


 
Maličký Kamínek

Maličký Kamínek

16.07.2020 21:43

Trošku brouzdání po internetu a už jsem pochopila Vaše rozpoložení, pane Majevský. Vy jste prvně brouzdal a pak psal...u mě to bylo obráceně! :-))


 
Petr Majevský

Petr Majevský

16.07.2020 20:06

Rozumím Vám,Maličký Kamínku!Ale já jsem poukazoval na to,že čestí presstituti se nás ve svých článcích snaží přesvědčit,že bez Němců bychom nemohli existovat.Není to nic proti panu Votavovi,ale proti prodejným českým presstitutům!Vždyť ti zlí Češi ubližovali hodným Němcům po skončení války.Tedy podle těch prodejných!


 
Stephen Lendman: Masové rabování v Chicagu. Mé město v obležení

Stephen Lendman: Masové rabování v Chicagu. Mé město v obležení

Včera, to je v pondělí ráno, jsem se probudil do hrozivé skutečnosti. Mail, zaslaný všem obyvatelům zdejšího obvodu mi sděloval, že během předcházející noci z neděle na pondělí, došlo na nejvýznamnější chicagské třídě, nazvané Velkolepá míle (Magnificent Mile), a patřící do našeho obvodu, k masovému rabování maloobchodních prodejen. 

Pompeo, tys nám tady ale chyběl…

Pompeo, tys nám tady ale chyběl…

Přiletět do země jako představitel zatímní supervelmoci, která se hroutí před očima, tři měsíce předtím, kdy jeho nejvyšší šéf prezident USA má nakročeno k odchodu z Bílého domu, je v podstatě komické. A ještě je komičtější, že přijíždí s tím, aby podpořil fanatické protičínské sunity v podobě Vystrčilů, Fischerů apod. svým vystoupením v Čechy hluboce nenáviděným Senátu.

Poslední domácí zprávy