• Středa, 02. prosinec 2020
  • Svátek má Rukojmí Blanka

Afroameričan dostal k hemenexu chleba místo housky, považoval to za rasismus…
Počet návštěv: 991

Afroameričan dostal k hemenexu chleba místo housky, považoval to za rasismus…

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Je jedním z důsledků současného hnutí Black Lives Matter i to, že se cestující tmavé pleti cítí pohoršen, když v jídelním voze dostane k hemenexu místo housky chleba, a nesmyslně to považuje za rasismus?  

Mezinárodní rychlík z Budapešti do Prahy nabral včera v Břeclavi téměř třičtvrtěhodinové zpoždění. To by samo o sobě nebylo nic zvláštního - na to, že vlaky ne vždy jezdí na čas, jsou cestující na českých železnicích zvyklí již delší dobu. Ovšem důvod zmiňovaného zpoždění byl tentokrát vskutku kuriózní...

Jak je popisováno například v článku zde na iDNES, „slovensky mluvící Afroameričan“ si objednal v jídelním voze hemenex, byl však nespokojen, když k němu dostal chléb místo housky. A po informaci obsluhujícího, že za housku by si musel připlatit, začal personál vlaku obviňovat z rasistického jednání (!). Afroameričan kvůli tomu dokonce začal urážet jak personál vlaku, tak i ostatní cestující. Když jeho agresivní jednání neustávalo, byl nakonec za asistence policie z vlaku vyveden. Mezinárodní spoj tak nabral kvůli tomuto incidentu zhruba 45 minut zpoždění...

Někteří možná prohlásí, že jde o bezvýznamnou příhodu, jakých se zejména o dovolených stávají na různých místech denně spousty. Ke klobáse či párku, polévce i jiným jídlům má také někdo raději chleba a jiný zase housku či rohlík, někde vám účtují za všechna pečiva stejnou cenu, někde jsou ceny rozdílné. Otázkou také je, jaké pečivo bylo u hemenexu uvedené ve vlaku na jídelním lístku. Ovšem hlavní důvod toho, proč tato příhoda určitě stojí za zamyšlení, je to, že nespokojený zákazník dle všeho neodůvodněně obviňoval obsluhu ve vlaku z rasismu. A když se navíc kvůli následnému jednání Afroameričana rozhodl personál vlaku přivolat i policii, tak nejspíš nešlo jen o běžnou výměnu názorů.

Celý incident totiž dle mého názoru zapadá do událostí, které se ve světě odehrávají zhruba poslední dva měsíce jako reakce na smrt Afroameričana George Floyda, který zemřel v USA na následky nepřiměřeného policejního zákroku. Že se proti takovým policejním praktikám začali bouřit mnozí lidé nejenom tmavé pleti, je samozřejmě v pořádku. Ale už není v pořádku, když v důsledku hnutí Black Lives Matter dochází i k takovým absurditám, že v USA mají v práci problém někteří lidé, kteří v reakci na toto hnutí prohlásili, že záleží na všech životech a nikoliv jen na životech černochů, když jsou osočováni z rasismu ti, kteří při nějaké sportovní akci či shromáždění na znamení protestu nepoklekli, když je bráno jako vážný problém, že černošskou gymnastku fotila v prestižním časopise fotografka bílé pleti, atd.

Není proto divu, když mnozí lidé začínají mluvit v tom smyslu, že ačkoliv primárním cílem hnutí Black Lives Matter bylo poukázat na to, že černoši jsou v dnešní době stále někde diskriminovaní, jeho cílem je spíše docílit jakéhosi výsostného postavení či pozitivní diskriminace pro lidi tmavé pleti. Což pak může vést i k tomu, že se cestující tmavé pleti cítí pohoršen, když k hemenexu dostane místo housky chleba, a nesmyslně to považuje za rasismus.

Je každopádně dobře, že osádka mezinárodního rychlíku nepodlehla současným „moderním“ celosvětovým trendům, a když se Afroameričan choval nevhodně k personálu i ostatním cestujícím, nechala ho z vlaku vysadit. K úplnému dokonání spravedlnosti by možná ještě bylo třeba, aby také zaplatil náklady, které v důsledku nuceného zpoždění Českým drahám i mnohým cestujícím dost možná vznikly.

 

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

02.08.2020 19:29

Takové jednání Afročehosi se musí zarazit hned na začátku.Jinak to přertoste do ohromných problémů a nakonec násilí.Dotyčný jenom dokázal,že je to obyčejný primitiv,proto,že je černý a ne Bílý.


 
Francie je pod útokem muslimských imigrantů

Francie je pod útokem muslimských imigrantů

Již nyní je pode mého evidentní, že Francie je napadena islámem a je pod útokem muslimských imigrantů. Jen necelá polovina Francouzů v novém průzkumu agentury Ifop po vraždě učitele Samuela Patyho muslimským azylantem věří sluníčkářskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, že zatočí s terorismem tak, jak slibuje. Celých 87 procent oslovených se obává, že jsou sekulární základy republiky v nebezpečí. A téměř osm desetin oslovených míní, že radikální islamismus vyhlásil Francii válku. Situace ve Francii je možná ale už tak daleko, že s nenávistný islámem nebude moci už nic dělat…

Poslední domácí zprávy

Takže lapidárně

Takže lapidárně

Andrej Babiš skvělým způsoben rozložil politickou scénu. Jeho slevu na dani příjmu ocení 4,2 miliónů zaměstnanců, i tí, kteří na tom budou...