• Sobota, 19. září 2020
  • Svátek má Rukojmí Zita

Zastavme likvidaci české energetiky a podpořme jádro
Počet návštěv: 605

Zastavme likvidaci české energetiky a podpořme jádro

Václav Klaus ml. Článek od Václav Klaus ml.

Novinám dominuje covid, pandemický semafor, chytrá karanténa a podobné marketingové bláboly. Hrozba lidem je však ekonomická. Stát jarní otřes nijak nevyužil k ozdravění společnosti. Klasickým případem je energetika.

Pokud si vzpomeneme na temné dny poloviny března, kdy všichni pociťovali obavy z neznámé nemoci, která vtrhla do republiky – jeden z důležitých faktorů bylo, že velice rychle došlo k oddělení podstatného od nepodstatného. Význam národních států a zoufalost nadnárodních organizací (EU, Světová zdravotnická organizace, OSN …). Díky obětavosti pracovníků v maloobchodě se nezhroutilo zásobování (nebylo od toho tak nekonečně daleko). Vzpomínám si na radost, když jsem jel z Pece liduprázdnými silnicemi na to „poloviční“ zasedání parlamentu do Prahy, jak jsem někde u Dolní Kalné potkal dva traktory, které jely orat pole. Potraviny – důležitý faktor.

No a podobně klíčové bylo, že Temelín a Vřesová a další velké elektrárny vyráběly elektřinu a teplo (menšina lidí bydlí v domku, kde jde topit dřevem v kamnech). Tak jsme udrželi naší komfortní společnost v chodu, a když se záhy ukázalo, že epidemie není světovou apokalypsou – jako by se nic nestalo.

Ale naše společnost je již dlouho nemocná – ve školství se svými inkluzemi a rozpadem vzdělávacích hodnot. Nebo třeba v energetice, čemuž věnuji tento sloupek.

Z energetiky se vytratila fyzika, ekonomická udržitelnost a zdravý rozum. Vládne ideologie. Likviduje se to fungující a zavádějí se různé teorie. Fotovoltaické články (využití sluneční energie) byly vynalezeny už asi před 150 lety. Neprosadily se desítky let, protože jsou zoufale neefektivní. Až teď – kdy se používají politicky povinně – tedy desítky milionů ročně tečou pár miliardářům do kapes a my všichni ostatní to platíme a ještě místo na pšenici zíráme na podivné konstrukce na polích všude možně. Giga tunel.

Jan Hus bojoval proti odpustkům, po šesti stech letech máme jejich novou podobu – taky náboženského založení – emisní povolenky.

Je to kradení peněz lidem ze severu Čech směrem do finančního světa, na burzy a podobně. Chemička nebo elektrárna místo aby zvýšila mzdy lidem v regionu nebo podpořila víc hokej – zkrátka, aby ty peníze zůstaly tam, kde se ty hodnoty vytvářejí a kde taky kvůli tomu třeba není bůhvíjaká turistická lokalita, protože jsou tam komíny. Tak oni místo toho platí emisní povolenky. S těmi se pak různě obchoduje v Praze a Londýně.

Přitom kvalita ovzduší (na severu i v Praze i na Ostravsku) vzrostla za posledních třicet let řádově (desítky i stovky procent). Odsíření elektráren v devadesátých letech. Mimochodem až to bude soudit někdo povolaný – jeden z největších úspěchů vlády v devadesátých letech. Bez jakékoli ironie. Kvalita vody dtto – onehdá jsem se po půlnoci koupal v Praze ve Vltavě – za mého mládí nemyslitelné.

Ale my se radostně zapojujeme do zeleného hnutí likvidace. Elektrárna Vřesová teď zavřela – kvůli emisním povolenkám. Vyhodí 3000 lidí z práce. V čí prospěch?

Podívejte, kdybychom měli desítky dravých řek plných vody – jako Rakousko, můžeme budovat hydroelektrárny a dívat se kysele na uhlí a jádro. Kdybychom měli pod zemí teplo jak na Islandu – měli bychom dělat geotermální energetiku. Ale naší výhodou je jaderná energetika a máme ještě k dotěžení zásoby uhlí – proč se toho zbavovat, brát lidem práci, zdražovat jim elektřinu?

Vláda jedná o dostavbě Dukovan. Některé politické síly (nejen pirátské) již spustili kampaň, že to asi bude moc drahé a bla bla bla – s jediným cílem, zabránit dostavbě.

Proto z opačného břehu dnes musím říci: Vraťme do české energetiky fyziku a ekonomiku. Podpořme jadernou energetiku na našem území.

Václav Klaus ml.
Václav Klaus je český politik a bývalý ředitel soukromého gymnázia PORG. Byl členem Občanské demokratické strany, již opustil nejprve v roce 2009, pak se do ní vrátil a v březnu 2019 byl vyloučen. Následně založil nové politické uskupení – Trikolóra hnutí občanů, od září 2019 je jejím předsedou

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Vladimír ing.Flössel

Vladimír ing.Flössel

05.08.2020 10:23

Westinghaus -polokrachující firma,jakou může dát záruku?Asi ano, je z USA


 
Petr Majevský

Petr Majevský

04.08.2020 19:49

Klaus ml. v tomto článku popsal neblahé působení rozkazů z Brusele na naše životní prostředí.Tím,že diktát EU nebyl u nás důsledně dodržován,tak je naše životní prostředí lepší.Jen to odsiřování se nedělalo z rozkazu Brusele,ale ještě před "vstupem" do EU.Jen nevím,zda se budou Dukovany vybavovat ruskými reaktory,když se politiky prosazuje Westinghause z USA.


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

04.08.2020 16:30

Co se tyce jaderne energie, tak ma pan Klaus naprostou pravdu. Ja proti solarnim panelum vubec nic nemam. Ale kdyby do zeme uderil nejaky asteroid nebo vybuchla nejaka sopka a zamorila ovzdusi popilkem, tak solarni panely fungovat nebudou. A to prave budeme potrebovat svetlo a teplo nejvic.

Vetsina elektricke energie by mela pochazet z jadra, jako je tomu ve Francii. A elektrina ve Francii je 2x levnejsi nez v Nemecku. Jaderna energie je ze vsech nejcistsi. Ruske atomove reaktory jsou zajistene proti meltdownu.

Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/author/rudolf_k/


 
Karel Čapek o chřipce

Karel Čapek o chřipce

Článek Karla Čapka o chřipce, která je všude kolem nás, vyšel v Lidových novinách 29. ledna 1931. Vzhledem k jeho univerzální platnosti a současnému boji s koronavirem,

          Když já vám kecám, jak někteří rádi říkají, tak zde máte vyjádření ke Covidu od dvou špičkových lékařů a ne nějakých upocených úředníků od stolu.

Když já vám kecám, jak někteří rádi říkají, tak zde máte vyjádření ke Covidu od dvou špičkových lékařů a ne nějakých upocených úředníků od stolu.

Elitní lékaři Pavel Pafko (80) a Jan Pirk (72). 


"Proč někdo například neřekne, že jsme otestovali pozitivně 1100 lidí, z nichž jen dva, tři nebo pět museli vyhledat nemocniční ošetření? Proč někdo neřekne, že u většiny lidí je to úplně bezpříznakové? Je to přesně tak, jak jsem říkal," konstatuje profesor Jan Pirk, přednosta kardiocentra IKEMu. "O opatřeních rozhodují doktoři, kteří „v životě neviděli pacienta. To jsou lékaři z laboratoří, lékaři z výzkumů, lékaři z hygienických stanic."

CO2 – démon nebo spasitel?

CO2 – démon nebo spasitel?

O kysličníku uhličitém toho bylo napsáno tolik, že to nikdo nespočítá. Svým způsobem se stal fenoménem a ikonou naší doby. Nebylo tomu tak ale vždy. CO2 se stal jedním z témat, kterým nás korporátně-oligarchický světový systém začal krmit v rámci odvádění pozornosti od reálného stavu světa, někdy na počátku 90. let minulého století. Předtím to byla lidská práva, dnes je to LGBT, povinné očkování proti koronaviru a řada dalších témat. CO2 však zůstává – New Green Deal je toho důkazem. Plně to zapadá do konceptu politizace jakéhokoliv tématu – vědy nevyjímaje – pokud se to světovým elitám hodí jako prostředek pro dosažení jejich cílů.

 

Poslední domácí zprávy

Karel Čapek o chřipce

Karel Čapek o chřipce

Článek Karla Čapka o chřipce, která je všude kolem nás, vyšel v Lidových novinách 29. ledna 1931. Vzhledem k jeho univerzální platnosti a...