• Sobota, 19. září 2020
  • Svátek má Rukojmí Zita

Agrese mocných
Počet návštěv: 839

Agrese mocných

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té době totiž probíhala válka, agrese USA proti Vietnamu (1964 – 1973), válka se statisíci padlých, zavražděných, s miliony vyhnaných z domovů. Tato válka měla přímou souvislost se srpnem 1968. Srpnová okupace tak „přikryla“ agresi USA.

V roce 1968 válka ve Vietnamu vrcholila, bylo zde nasazeno 550 tisíc amerických vojáků. V této válce jich 60 tisíc padlo. V samotných USA byli v témže roce zavražděni Martin L. King, přední bojovník za občanská práva černochů a Robert Kennedy, rozhodný odpůrce vietnamské války. Také západní Evropa žila v občanském varu.

A tak se stalo, že  západní svět naše „Pražské jaro“ příliš nezajímalo, měl své starosti…. Generálové tak dostali zelenou ve hře mocných. Svět se zastyděl, poplácal nás po zádech, ale to bylo vše…„Pražské jaro“, trvalo jen krátce, rodilo se mnoho nadějí, lépe se nám dýchalo, poznávali jsme dosud nepoznané. Přesto to byl podivný rok, svět ještě nezapomenul na hrůzy druhé světové války a již byl ve vleku nové.

Dnes již víme, že západní zpravodajské služby věděly s velkým předstihem o přípravách srpnové invaze.  Západ  byl dokonce o vstupu armád Varšavské smlouvy SSSR informován. Západní politici proti invazi  protestovali jen verbálně a vpád vojsk Varšavské smlouvy nejspíše škodolibě uvítali. Vpád do ČSR znamenal vážný rozkol uvnitř Varšavské smlouvy.

Československo bylo politiky západního světa  politováno, z tribun zazněla slova podpory, na náměstích se vybíraly milodary,… byla to jen kulisa, události v Československu daly zapomenout na  jejich trable, ale i na tu krvavou americkou válku ve Vietnamu.  „Pražské jaro“ tak zapadalo do atmosféry této podivné doby. Po srpnu nastal exodus desetitisíců předních našich vědců, lékařů, či studentů, na západ. Stali se velice vítanými hosty. 

Dnes po 52 letech se tyto události hodí pro protiruské tažení. Pro manipulaci s veřejností. Slovy klasika: „Kdo nezná historii, bývá manipulován“.  Historická fakta jsou účelově ohýbána, zpochybňují se výsledky 2. světové války, kácí se pomníky válečných hrdinů, znesvěcuje se památka 140 tisíc padlých sovětských vojáků na území ČSR. Vytváří se nové legendy, skuteční hrdinové odboje jsou kádrováni, uráženi.

A srpen 1968 je toho také příkladem. Mnohé srpnové vzpomínky mně zůstaly, připomínám si tu dobu, byli jsme naivní, stáli jsme sami proti tankům. Dnes si připomínám i jednoho prostého sovětského vojáčka, který tehdy u rozhlasu se rozplakal, jeho otec osvobozoval v roce 1945 Brno...     

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Pepa  Jozef

Pepa Jozef

06.08.2020 11:36

"Komunismus je kletbou Ceska!"
Tvrzení pokládám za zavádějící.

Podstata se v něm, jako u každého nálepkování, nahrazuje pojmem.
Tak nějak jak v tom starém vtipu, kdy vietnamský student udělal zkoušku z marxáku opakováním tvrzení:
"komunizmus dobrý, kapitalizmus špatný".
Pokud se nechápe, co se za daným pojmem skrývá - vlastnosti, důvody, ... , pak se jen jedná o prázdný zvuk.
Taková nějaká reakce jak je ilustrováno ve filmu "Tajemství hradu v Karpatech" postavou
lesníka Vilja Dézi který se rozplývá nad obrázkem ve vousech Tómy Hluchoněmce.
Pokud se nebudeme zabývat tím o co se doopravdy jedná, pak budeme budeme skákat na špek různým Tómům a baronům Gorců z Gorceny.
A že takových vykuků je!


 
Pepa  Jozef

Pepa Jozef

06.08.2020 11:34

>>Komunismus je kletbou Ceska!


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

06.08.2020 02:32

Tak americka obrana Vietnamu proti komunisticke agresi je pricinou invaze roku 68?! Mezi ceskymi komousi se ted siri zvesti, ze vsechna komunisticka zverstva vlastne ridila a planovala CIA. Napr. ridli procesy v 50. letech. Me by zajimalo jestli ridili Dzerzinskeho, Jagodu, Beriju? Nebo nejak ridili Ceku, NKVD, KGB primo pod nosy vyse uvedenych?

Komunismus je kletbou Ceska!

Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/komunisticke-silenstvi-v-cesku/


 
Karel Čapek o chřipce

Karel Čapek o chřipce

Článek Karla Čapka o chřipce, která je všude kolem nás, vyšel v Lidových novinách 29. ledna 1931. Vzhledem k jeho univerzální platnosti a současnému boji s koronavirem,

          Když já vám kecám, jak někteří rádi říkají, tak zde máte vyjádření ke Covidu od dvou špičkových lékařů a ne nějakých upocených úředníků od stolu.

Když já vám kecám, jak někteří rádi říkají, tak zde máte vyjádření ke Covidu od dvou špičkových lékařů a ne nějakých upocených úředníků od stolu.

Elitní lékaři Pavel Pafko (80) a Jan Pirk (72). 


"Proč někdo například neřekne, že jsme otestovali pozitivně 1100 lidí, z nichž jen dva, tři nebo pět museli vyhledat nemocniční ošetření? Proč někdo neřekne, že u většiny lidí je to úplně bezpříznakové? Je to přesně tak, jak jsem říkal," konstatuje profesor Jan Pirk, přednosta kardiocentra IKEMu. "O opatřeních rozhodují doktoři, kteří „v životě neviděli pacienta. To jsou lékaři z laboratoří, lékaři z výzkumů, lékaři z hygienických stanic."

CO2 – démon nebo spasitel?

CO2 – démon nebo spasitel?

O kysličníku uhličitém toho bylo napsáno tolik, že to nikdo nespočítá. Svým způsobem se stal fenoménem a ikonou naší doby. Nebylo tomu tak ale vždy. CO2 se stal jedním z témat, kterým nás korporátně-oligarchický světový systém začal krmit v rámci odvádění pozornosti od reálného stavu světa, někdy na počátku 90. let minulého století. Předtím to byla lidská práva, dnes je to LGBT, povinné očkování proti koronaviru a řada dalších témat. CO2 však zůstává – New Green Deal je toho důkazem. Plně to zapadá do konceptu politizace jakéhokoliv tématu – vědy nevyjímaje – pokud se to světovým elitám hodí jako prostředek pro dosažení jejich cílů.

 

Poslední domácí zprávy

Karel Čapek o chřipce

Karel Čapek o chřipce

Článek Karla Čapka o chřipce, která je všude kolem nás, vyšel v Lidových novinách 29. ledna 1931. Vzhledem k jeho univerzální platnosti a...