• Pondělí, 17. květen 2021
  • Svátek má Rukojmí Aneta

Dal se Babíš k sluničkářům?
Počet návštěv: 1173

Dal se Babiš k sluníčkářům?

Lubomír Vylíčil Článek od Lubomír Vylíčil

Zdánlivě provokativní otázka. Ale ke konci minulého týdne to tak, na pár dní, skutečně mohlo vypadat. Když v běloruských, přinejmenším mírně cinknutých volbách, dopadla tamější opozice jak sedláci u Chlumce, spustili její západní podporovatelé zklamaný řev.

Nebylo divu. Investovali do toho podniku poměrně dost peněz i úsilí. Ostatně i my jsme svou drobnou hřivnou přispěli. Protože když se jistá mocná, nadnárodní entita chce přiblížit na dostřel k Moskvě, pak se na nějakou tu pětku nekouká. Nebo koukat nesmí. Přispěli jsme, mimo jiné, třeba také skrze jednu zajímavou neziskovku – Občanské Bělorusko. Spolek, provozovaný prominentními havlisty (Petruška Šustrová, direktorka, Jan Ruml, 1. vicepresident, Petr Bratský, 2. vicepresident, Martin Vidlák, revizor a Jaromír Štětina), který se stará o rozvoj demokracie a podporu občanské společnosti v Bělorusku, k tomu obdržel v roce 2019 5,529 mil Kč, z toho MZV ČR jim zaslalo 4,485 mil. Kč…

Ale volby dopadly, jak dopadly. Favoritka opozice a západu byla v Litvě, Lukašenko na koni a do čela křičících obránců demokracie se postavil, překvapivě, náš pan premier. 14.8. tweetoval: „Mluvil jsem s polským premiérem @MorawieckiM a navrhneme @eucopresident urgentní videocall členů Evropské rady. Nelze čekat. Bělorusové potřebují naší rychlou pomoc. Volby v Bělorusku se musí opakovat, musí být transparentní a za přítomnosti zahraničních pozorovatelů..” Telefonoval taky předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi i předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen a vyzýval k vyslání jasného signálu ohledně sankcí vůči Bělorusku.

O dva dni později, 16.8. ještě přitvrdil: „V Bělorusku se nesmí stát to, co u nás v roce 1968. Evropská unie musí být akční. Musí Bělorusy povzbudit, aby se nebáli realizovat sametovou revoluci model listopad 1989.” Pro ČTK pak Babiš sdělil, že o věci komunikuje s evropskými lídry. Bezesporu, velice agilní a pro věc svobody zapálený člověk…

I nastala Evropská rada. Virtuální. Formou videokonference. Evropští lídři rázně odmítli akceptovat výsledky běloruských prezidentských voleb a dali zelenou sankcím proti osobám zodpovědným za manipulování voleb a následné násilné represe. A tu, jakoby mávnutím kouzelného proutku, Babiš otáčí a mírní rétoriku: Evropská unie určitě nechce Bělorusům říkat, co mají dělat, kam mají patřit, je to jejich výsostné rozhodnutí,” praví po summitu rozšafně.

A teď přichází finále. Včerejší hlasování Poslanecké sněmovny o návrzích usnesení k Bělorusku. K přijetí jakéhokoli návrhu je, podle počtu přítomných a přihlášených poslanců, třeba 63 hlasů. Jak to dopadlo? Podívejte se sami, stojí to zato:

Návrh usnesení, podle kterého sněmovna neuznává oficiální výsledky voleb zveřejněné běloruskou státní volební komisí a za nejvhodnější řešení považuje jejich opakování s demokratickým průběhem a za účasti mezinárodních pozorovatelů. Pro 36 hlasů, z ANO nikdo. Zamítnuto
Výzva k návrhu zákona, který by umožnil zavedení národních individuálních sankcí vůči osobám, které nesou odpovědnost za závažné porušování lidských práv. Pro 22 hlasů, z ANO nikdo. Zamítnuto
Návrh, podle kterého by sněmovna vyzvala orgány EU k zavedení cílených sankcí na evropské úrovni vůči osobám zodpovědným za falšování voleb, násilí a porušování lidských a občanských práv. Pro 45 hlasů, z ANO nikdo. Zamítnuto
Návrh aby vláda nastavila vstřícnou politiku vůči těm, kteří z Běloruska prchají před politickými represemi a poskytla podporu běloruským studentům, kteří projeví zájem o studium na českých školách. Pro 42 hlasů, z ANO nikdo. Zamítnuto
Prošly jen neškodné bláboly typu “Poslanecká sněmovna odsuzuje násilné a zjevně nepřiměřené policejní zásahy vůči běloruským občanům, protestujícím proti nedemokratickému a neférovému průběhu prezidentských voleb…. A “Poslanecká sněmovna vyjadřuje solidaritu s rodinami usmrcených, stejně jako se zraněnými a mučenými běloruskými občany, požaduje propuštění politických vězňů…

Takže si to shrňme. V Bělorusku proběhly jakési volby. V jejich důsledku se EU začala vměšovat, byť zpočátku jen slovně, do běloruských věcí. V tom ji mocně povzbuzoval a hecoval náš pan premier. Aby ještě přitvrdila. Následně se musel ruský president Putin jasně vymezit proti zasahování do země, se kterou má platnou mezinárodní smlouvu o vojenské pomoci (a která mimo jiné tvoří i jeho ochranný, bezpečnostní koridor). A tak se v klinči, jako dva boxeři, chtíc nechtíc, ocitlo Německo (čti EU) s Ruskem. Ani jeden z boxerů nemůže couvnout. Rus si na svůj zadní dvorek nějakého potenciálního (bělorusko – opozičního) vítače NATO nepustí. Němce by zase domácí, lidskoprávní šílenci sežrali, kdyby se zásadově nepostavil za „demokraty” a „občanskou společnost”. A ten, co je popichoval, se teď usmívá, mluví o „vnitřních věcech Běloruska” a účinně brání našim sluníčkářům, aby do toho ČR zamotali. Včerejší hlasování je toho důkazem.

K čemu tahle šaráda může být dobrá?  Tak třeba takový Nord sream II to má nahnuté. Sankce, vzájemné osočování, neústupnost sluníčkářských fanatiků, živá voda na mlýn různých Štětinů… to není ta pravá atmosféra na dokončení projektu s arciďáblem a nepřítelem demokracie, jakož i jiných evropských hodnot.  A bez Nord streamu nebude Green deal. Jaderné elektrárny si Němci zavřeli, uhelné se chystají, slunce s větrem je nevytrhnou… a plynu pro plánovaný přechod k „ekologii” bez Nord streamu nebude dost.

Analogii k téhle politické piruetě nám dává judo. Tam se využívá energie protivníka proti němu. Čím větší silou se vás protivník pokouší udeřit, tím větší hybností pak letí nezastavitelně kolem, když mu obratně uhnete. A podaří-li se vám situaci naaranžovat tak, aby letěl do zdi, tím lépe.

Takže po lopatě. Naším nejnebezpečnějším nepřítelem není Rusko, ale Německo a jeho únie. Když se nás (kromě jiných úderů) pokouší napadnout Green dealem, není od věci ho vmanévrovat do sporu s hlavním dodavatelem plynu.

To nemá chybu. Trump vás pochválí, kvůli Nord streamu. Sluníčkáři celého světa vás pochválí, kvůli lidským právům. I ten Rus je v zásadě spokojen. Lukašenko bude od teď muset tancovat, jak se v Moskvě zahraje. No a Němec i s únií letí hubou do zdi a nemůže ceknout.

Ne, Babiš tohle nevymyslel. Takový plán musel vzniknout o pár levelů výše. Ale jako poštívač a roztleskávač je fakt dobrej!

 

Lubomír Vylíčil
Farmaceut, ročník 1959, nekonvenčně uvažující amatérský pilot a přírodozpytec se silným vztahem k tradici. Miluje přírodu, létání, turistické i akrobatické; na úrovni zapáleného amatéra se věnuje terénní ornitologii a paleontologii na střední Moravě. Zajímá se o historii i současné dění. Patriot s pozitivním vztah ke katolicismu. Pocity, které mu už léta způsobuje politická scéna u nás i ve světě ho vedou k tomu, že občas něco napíše.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

21.08.2020 09:44

Kam vítr. tam plášť. ....Že by ing. Babiš dělal veletoče a projevoval se jako alkoholik v kocovině? Ale kdepak! Jako premiér má přímé spojení na BIS, která ho instruuje o událostech v Bělorusku. Vzhledem k tomu, že je to prodloužená ruka CIA, jsou informace pro Babiše zpracovány tak, aby se dostal do logického rozporu s našimi státními zájmy. BIS ho také úmyslně vede do bažin. Pokud dá na tyto rádce (a dát na ně podle naší ústavy musí), ztratí svými změnnými stanovisky přízeň mnoha voličů. Takže z velení BIS se hraje hned dvojí hra. Podstatné je, že Babiš popírá sám sebe a jeho dřívější prohlášení. Je donucen k tomu, aby byl Bilakem naší současnosti. Zrazuje celou naši společnost a zárověň sám sebe. Říká, co jindy neříká a odvolává to, co odvolal. Je patrné, že BIS vede zámořskou, neokoloniální politiku shodnou s úmysly amerického diktátora, protektora. ...Zde odbočím. V USA jsou dnes na koni černošské gangy a masové rabování v (luxusních) obchodech. Policie jen přihlíží. Výstavní skříň New Yorku - Pátá avenue je zničena. Obchody i banky jsou za zátarasy a do jejich zabarikádovaných oken se šíří strach rozlezlý po celých USA. Černoši vytloukají okna aut, vylamují dveře a rabují na co přijdou. Ještě se svým řáděním chlubí na nahrávkách na mobil. Poté automobily zapálí. Všude hluk, řev, kouř, sprosté nadávky a spílání policistům, kteří nezasahují, protože to mají zakázáno. Do toho rabování obchodů. Stovky tisíc Američanů před tímto násilím prchají. Hledají bezpečí. Nemovitosti v centru měst jsou prakticky neprodejné. Proboha! Udělejme, co je v našich silách, abychom takovéto "demokracii po americku" u nás zabránili. Tato polochcíplá kobyla kolem sebe kope. Pomozme jí tam, kam patří: Na smetiště dějin. ....Mějte se hezky. .....PS: Napsal Jiří Přibyl. .....PSS: LIdé u nás jsou "vtipomilní". Jeden názor jsem zachytil na sociálních sítích. Zní: USA, NATO musí urvat co největší kus bývalého SSSR. Pokud Moskva bude bojovat o tato svá území, bude agresorem ve své vlastní zemi a agresor naopak napadeným, jenž plný spravedlivého hněvu musí vojensky zničit ty, jimž ta země patřila. .....Mějte se hezky.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

20.08.2020 19:50

Já Babišovi nevěřím,na což jsem ho upozornil(bez odpovědi).Zároveň jsem se postavil proti vměšování do běloruských záležitostí.Napsal jsem mu,že scénář je stejný,jako v Kyjevě a tam nyní glorifikují fašistické válečné zločince.A to všechno kvůli lidským právům?EU včetně ČR je nedodržuje doma a chce to po suverénní m státu!To nemá chybu!Babiš jen lavíruje mezi dvěma směry politiky.Chce být chválen z Brusele a nerozčílit Rusko.


 
Hamáčkovo vyjádření v Právu je nevěrohodné a značně nadhodnocené.

Hamáčkovo vyjádření v Právu je nevěrohodné a značně nadhodnocené.

Vicepremér, ministr vnitra a krátce (zcela účelově pro potřebu řešení kauzy Vrbětice a potřebou vyhoštění ruských diplomatů) bývalý ministr zahraničí Jan Hamáček, se v rozhovoru pro Právo (sobota 15.5.2021) naprosto nevěrohodně vyjádřil ke kauze Vrbětice, neboť v obsáhlém rozhovoru pro deník neřekl jediné slovo o důkazech, které by opravňovaly vládu obviňovat Ruskou federaci, resp. GRU z teroristické akce ve skladě munice ve Vrběticích. Jeho nadsazené, přehnané a hodně sebevědomé tvrzení, že akce Vrbětice byla „fenomenálním úspěchem vlády!“ je nejen směšné, ale také odsouzení hodné, protože toto vyjádření není hodno člověka, který zastává vysoké funkce, mj. silové ministerstvo vnitra. Je zcela nepochopitelné, proč v kauze Vrbětice, kontra agenti GRU připisuje takové zásluhy vládě, když vláda, kromě dramatického prohlášení v TV, žádnou zásluhu na vyřešení Vrbětic nemá! Tedy pokud nepočítáme bleskové a zcela nestandardní vyhoštění ruských diplomatů!

ČR je mistrem světa za cenu toho, že se Hamáčkovi údajně zhroutil svět.

ČR je mistrem světa za cenu toho, že se Hamáčkovi údajně zhroutil svět.

 Proč jsme mistři světa?? Inu stát po boku Spojených států a tím v první řadě mezi nepřáteli Ruské federace chce skutečně mistrovství v daném oboru. Nelze pominout, že hlavními tahouny týmu byli Andrej Babiš s Janem Hamáčkem a velmi zdatně jim sekundovali na křídlech příslušníci ODS a Pirátů. Nicméně každý takovýto souboj má i své oběti anebo bude mít. To ukáže čas, či zase nějaký jiný mistr světa.

Putin má pravdu, ne Zeman…

Putin má pravdu, ne Zeman…

V poslední době jsme si na Vrběticích uvědomili, že v podstatě můžeme plácnout cokoliv, protože v mezinárodním styku v krajním případě nás jen blahosklonně berou na vědomí.

Poslední domácí zprávy

Triumf

Triumf

Na českou zahraniční politiku se snad konečně usmálo štěstí. Dnes už je více méně jisté, že se žádná z klíčových postav západní...