• Čtvrtek, 26. listopad 2020
  • Svátek má Rukojmí Artur

Výlet na Formosu v globálních souvislostech
Počet návštěv: 900

Výlet na Formosu v globálních souvislostech

Lubomír Vylíčil Článek od Lubomír Vylíčil

Jak už všichni víme, poctil náš pan předseda Senátu, Miloš Vystrčil svou návštěvou ostrov Taiwan, dříve nazývaný Illa Formosa. Přistál tam s letadlem plným sluníčkářů, jimž vévodí Pirát Hřib, provázen po celou cestu frenetickým potleskem a jásáním Pražské kavárny…

Ale povznesme se nad jásot pokrokových médií naší kotlinky, jak že jsme to té Číně nandali, a podívejme se na jeho cestu z vyššího levelu. Začněme tím, co se děje u sousedů i v širším okolí. U opravdu velkých hráčů.

Téměř současně s páně Vystrčilovou misí na Taiwan totiž probíhala ve vybraných, velkých zemích Západní Evropy manifestační, okružní cesta Wang Yi, čínského ministra zahraničí. O které se naše ČT prakticky nezmínila. Jeho týdenní evropské turné zahrnovalo Itálii, Nizozemsko, Norsko, Francii a Německo. Ve všech zemích byl přijat vrcholnými politiky a dostalo se mu zacházení, obvyklého pro krále …. a zástupce Číny.  Ano, pravda, konaly se tu nějaké manifestace sorosovských profesionálů, a také Zelení a další levicově-pokrokové party trošku remcaly. Nicméně výsledný dojem ze všeho nejvíc připomínal námluvy.

Podle Bloombergu šlo o „čínský evropský diplomatický blitzkrieg”, během něhož se Wang Yi snažil vylepšit obraz Číny v Evropě a lobboval za těsnější spolupráci, společné projekty, med kolem úst mazal, lákal a sliboval… Podle jednoho nejmenovaného pracovníka Čínské akademie sociálních věd totiž „Strategický význam Evropy pro Peking vzrostl s tím, jak se zhoršují vztahy s USA a Pompeo usiluje o vybudování protičínského bloku zemí”.

Takže – Amerika a Čína se v současnosti přetahují o Evropu a vypadá to, že ve velkých a rozhodujících zemích té Západní se poněkud vlídnějším zrakem dívají na čínskou nabídku. Málo se třeba ví, že takový Emmanuel Macron měl od počátku letošního roku už čtyři dlouhé telefonické hovory se svým protějškem Si Ťin-pchingem. Z té oficiálně hrozné, po všemožných právech dupající  Číny….

A do toho si Miloš Vystrčil z jakéhosi Česka vyrazí na Taiwan! Aniž by se předem zeptal v Berlíně. Jestli třeba nešlápne velkým klukům do báboviček. A nedosti na tom. On tam ještě provokuje a přilévá oleje do ohně! Ve svém taiwanském projevu, mimo jiné, prohlásil: „Věřte, že my v Česku víme velmi dobře, co znamená žít s Velkým bratrem za zády. Velký bratr totiž slabost a chyby neodpouští.”

Číňan, podle očekávání, chytil na první pokus a vystartoval: „Vystrčil bude muset za své krátkozraké chování zaplatit vysokou cenu. Zpochybnit princip jedné Číny znamená udělat ze sebe nepřítele 1,4 miliardy Číňanů.” Tak pravil čínský ministr zahraničí, Wang. Bohužel však ještě v Německu. A uprostřed námluv… Předsedovi zahraničního výboru hostitelské země,  Norbertu Röttgenovi pak skutečně nezbývalo nic jiného, než s nešťastným výrazem ono Wangovo prohlášení formálně zkritizovat: „Skutečnost, že čínský ministr zahraničí během své návštěvy Německa osobně ohrožuje jiný stát EU a poslance, není jen diplomatickou, ale také demokratickou urážkou.”

Jaký je tedy praktický výsledek Vystrčilovy, tolik oslavované, odvážné cesty na Taiwan? Další roztržka mezi ČR a Berlínem. Tedy, jinými slovy, mezi námi a EU. Další pnutí. Další trhlina. Protože na toho, kdo při námluvách zvedne nevěstě sukně a ukáže její křivé nohy, na toho se rozzlobí všichni zúčastnění….

Aby se situace zcela vyjasnila, je třeba dodat ještě jednu důležitou okolnost. Páně Vystrčilova cesta se uskutečňuje krátce po návštěvě amerického ministra zahraničí Mika Pompea ve Středovýchodní Evropě. U nás, jak si jistě vzpomenete, krom lobbingu za Westnghouse, utvrzoval politické spojenectví a hlavně burcoval proti Číně. Čehož si povšimly i zahraniční zdroje. A s tímto poselstvím navštívil, kromě Česka, také ještě Slovinsko, Rakousko a Polsko. Tedy v zásadě takové V4 Plus.

Podívejme se teď pozorně na obě cesty. Wangovu i Pompeovu. Co vám to připomíná? Wang Yi z Číny jel do Itálie, Nizozemska, Norska, Francie a Německa. Do velkých, starých zemí Západu, do jakéhosi jádra EU. Do zemí politickou korektností už zcela zpacifikovaných, většinově pokrokářsko-vítačských a už dávno tvrdě multikulturních. Pompeo pak do zemí nových, rebelských a ještě jakž-takž homogenních. Do států, které pokrokářství a multikulti v zásadě stále vzdorují. Linie zlomu se táhne od Baltu k Černému moři. Co to tu vidíme?

Možná že budoucnost Evropy.

Malá  nápověda: ve které části našeho světadílu je nesrovnatelně více muslimů – v té co navštívil Pompeo, anebo v té, kam zavítal Wang Yi. Ministr zahraničí Číny? Té Číny, která docela nedávno uzavřela strategickou smlouvu o hospodářské a vojenské spolupráci s islamistickým, teokratickým Iránem…

Lubomír Vylíčil
Farmaceut, ročník 1959, nekonvenčně uvažující amatérský pilot a přírodozpytec se silným vztahem k tradici. Miluje přírodu, létání, turistické i akrobatické; na úrovni zapáleného amatéra se věnuje terénní ornitologii a paleontologii na střední Moravě. Zajímá se o historii i současné dění. Patriot s pozitivním vztah ke katolicismu. Pocity, které mu už léta způsobuje politická scéna u nás i ve světě ho vedou k tomu, že občas něco napíše.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

02.09.2020 19:59

Vystrčil nikomu nepodlézá,on je jen lokaj USA.Cestu dostal nařízenou od USA a musí rozkaz splnit.Co z toho nakonec vyplyne,se dovíme až později.Třeba Vystrčil také dostane metál od USA,jako náčelník české pobočky CIA!


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

02.09.2020 17:20

Vystrcil jenom podleza USA, ztrapnuje sebe a cely cesky narod. Ale podivjeme se tedy na vec z globalniho pohledu. USA byly donedavna velkym pritelem Ciny. Investice se tam jen hrnuly. Mysleli si, ze z si z Ciny udelaji vazala jako z Evropy ... a pouziji Cinu proti Rusku. Rozcarovani prislo roku 2014, kdy Cina odmitla splnit rozkaz a neuvalila na Rusko sankce. Americani taky povazovali Cinu za rozvojovou zemi a vubec nezaregistrovali mohutny cinsky hospodarsky a technologicky rozvoj. Ted najednou zacali proti Cine besnit, vytvaret proticinske koalice, posilat Vystrcila na Taiwan a pod. Nevim, kam s tim smeruji. Cinu zastavit nelze. A zda se, ze Evropa trochu vaha. Spis bych to tipoval, ze az moc Ciny poroste, tak krysy zacnou opoustet americkou lod.

Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/author/rudolf_k/


 
Odvolací soud v Pensylvánii nařídil přezkoumat sporné hlasovací lístky zaslané poštou v rámci voleb prezidenta USA

Odvolací soud v Pensylvánii nařídil přezkoumat sporné hlasovací lístky zaslané poštou v rámci voleb prezidenta USA

Každým dnes se jeví jako pravděpodobnější, že o budoucím prezidentovi USA nakonec rozhodne Nejvyšší soud USA. Při projednávání volebních stížností a žalob na falšování voleb vyplouvají na povrch stále další skandální informace o obřím rozsahu volebního podvodu, který byl zřejmě spáchán při letošních prezidentských volbách. Je také zajímavé sledovat i rozdíly, jak o causách informují média v Evropě a v USA.

Chci žít po dny, které mě ještě čekají, jako orel

Chci žít po dny, které mě ještě čekají, jako orel

Jsem hrdý, ale nesmírně vytočený Čech. Jsem pragmatik a netvořím si vlastní názor podle mediokracie. Nehodnotím politický subjekt podle toho, jak se onálepkuje, nebo jak jej onálepkují media, ale podle programu a toho, jak jej plní. Pokud někdo fandí třeba senilnímu levičákovi Bidenovi, který si plete děti a vnoučata, mazlí se s holčičkama a ani neví, kam kandiduje a na mítingu tvrdí že do Kongresu, je to jeho věc. Nicméně, je tedy levičák, což je také jeho věc. Moje věc zase je, že si od něj nenechám kecat do života.

Poslední domácí zprávy