• Pondělí, 17. květen 2021
  • Svátek má Rukojmí Aneta

Jak v Bruselu v souvislosti s dotacemi zase jednou „objevili Ameriku“
Počet návštěv: 1309

Jak v Bruselu v souvislosti s dotacemi zase jednou „objevili Ameriku“

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Z mnohých školících středisek, vybudovaných převážně z evropských fondů, se postupně staly kanceláře, podnikové jídelny, sklady či ubytovny.  

Výbor Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu chce důkladně prověřit český systém udělování dotací na výstavbu školících středisek pro zaměstnance. Tuto informaci jsem se dozvěděl dnes ráno na Radiožurnále (viz odkaz zde), který jsem měl puštěný v autě při cestě do práce.

Jak reportéři Radiožurnálu zjistili, na výstavbu či vybavení takových školících středisek poskytl v minulosti náš stát z evropských dotací celkovou částku vyšší než tři miliardy korun. Řada z nich už ovšem účel, pro který byla postavena, dávno neplní. Z mnohých z nich si firmy udělaly kanceláře, podnikové jídelny či ubytovací zařízení. Řada firem pak ubytovací zařízení pronajala jinému subjektu, některé je rovnou prodaly.

Jak je něco takového možné? Je to velmi jednoduché – podmínka českého ministerstva průmyslu a obchodu totiž byla nastavená tak, že firmám stačilo udržet vybudované školící středisko v provozu tři roky, a pak s ním mohli de facto naložit tak, jak uznali za vhodné. Navíc ani to, jak často a v jakém rozsahu probíhala v daném objektu firemní školení, stát nijak zvlášť usilovně nekontroloval – dle zjištění reportérů Radiožurnálu ministerstvo něco takového přímo kontrolovalo jen zhruba v každé desáté firmě. U zbytku se ministerští úředníci spokojili s tím, když jim bylo příslušnou organizací nahlášeno, že nějaké školení v tom či onom termínu proběhlo.

S ohledem na to, že projekty, umožňující udělování dotací na školící střediska, u nás běží již od roku 2007, mi přijde absurdní, že toho, jak „kocourkovsky“ jsou občas nejenom v této oblasti evropské dotace přidělované, si někdo z chytrých hlav v Bruselu všiml až letos. Německá europoslankyně Monika Hohlmeierová, která je v Evropském parlamentu předsedkyní výboru pro rozpočtovou kontrolu, nyní Čechům hřímá, že takto nastavené podmínky jsou naprosto nepřijatelné a vyžaduje, aby doba, po kterou dotovaná budova povinně slouží původnímu účelu, byla mnohem delší, než jsou tři roky. V řadě jiných členských států EU tomu tak již dávno je.

Určitě nechci v tomhle případě házet veškerou vinu jenom na Brusel. České ministerstvo průmyslu mělo podmínky, spojené s čerpáním dotací, již dávno nastavit přísněji. Těžko říci, zda naivně věřilo v poctivost všech majitelů firem nebo se řídilo zásadou: ať se ty evropské peníze prostě nějak utratí a stát tak prokáže schopnost čerpat evropské dotace.

Jenže primárně by tento problém vůbec nevznikl, pokud by systém přidělování evropských dotací byl nastavený mnohem smysluplněji a umožňoval použít je na opravdu potřebné věci. Znám to i ze školství, kde pracuji. I tam se spousta evropských peněz často čerpá na různá školení, jejichž přínos je pro pedagogy téměř nulový. Případně na tvorbu vzdělávacích internetových portálů, na kterých pak žádné užitečné informace nenajdete. Zatímco získat evropské peníze například na modernizaci výpočetní techniky, nákup nových přístrojů do laboratoří nebo na potřebné opravy školních budov je zpravidla mnohonásobně složitější.

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

17.09.2020 20:19

Primárně by žádný problém nenastal,kdyby se hloupí občané nenechali od politiků zblbnout a do EU vůbec nelezli.Sekundárně by žádný problém nenastal,pokud by nebyly žádné dotace.Ty jenom podpořily stávající korupci a dovedly ji na ještě vyšší úroveň.A nakonec by žádný problém nenastal,pokud by se EK s EP a vůbec celá EU nesnažila svrhnout vlády v jednotlivých státech a vládnout v celé Evropě z Berlína přes úředníky z Brusele!


 
Hamáčkovo vyjádření v Právu je nevěrohodné a značně nadhodnocené.

Hamáčkovo vyjádření v Právu je nevěrohodné a značně nadhodnocené.

Vicepremér, ministr vnitra a krátce (zcela účelově pro potřebu řešení kauzy Vrbětice a potřebou vyhoštění ruských diplomatů) bývalý ministr zahraničí Jan Hamáček, se v rozhovoru pro Právo (sobota 15.5.2021) naprosto nevěrohodně vyjádřil ke kauze Vrbětice, neboť v obsáhlém rozhovoru pro deník neřekl jediné slovo o důkazech, které by opravňovaly vládu obviňovat Ruskou federaci, resp. GRU z teroristické akce ve skladě munice ve Vrběticích. Jeho nadsazené, přehnané a hodně sebevědomé tvrzení, že akce Vrbětice byla „fenomenálním úspěchem vlády!“ je nejen směšné, ale také odsouzení hodné, protože toto vyjádření není hodno člověka, který zastává vysoké funkce, mj. silové ministerstvo vnitra. Je zcela nepochopitelné, proč v kauze Vrbětice, kontra agenti GRU připisuje takové zásluhy vládě, když vláda, kromě dramatického prohlášení v TV, žádnou zásluhu na vyřešení Vrbětic nemá! Tedy pokud nepočítáme bleskové a zcela nestandardní vyhoštění ruských diplomatů!

ČR je mistrem světa za cenu toho, že se Hamáčkovi údajně zhroutil svět.

ČR je mistrem světa za cenu toho, že se Hamáčkovi údajně zhroutil svět.

 Proč jsme mistři světa?? Inu stát po boku Spojených států a tím v první řadě mezi nepřáteli Ruské federace chce skutečně mistrovství v daném oboru. Nelze pominout, že hlavními tahouny týmu byli Andrej Babiš s Janem Hamáčkem a velmi zdatně jim sekundovali na křídlech příslušníci ODS a Pirátů. Nicméně každý takovýto souboj má i své oběti anebo bude mít. To ukáže čas, či zase nějaký jiný mistr světa.

Putin má pravdu, ne Zeman…

Putin má pravdu, ne Zeman…

V poslední době jsme si na Vrběticích uvědomili, že v podstatě můžeme plácnout cokoliv, protože v mezinárodním styku v krajním případě nás jen blahosklonně berou na vědomí.

Poslední domácí zprávy

Triumf

Triumf

Na českou zahraniční politiku se snad konečně usmálo štěstí. Dnes už je více méně jisté, že se žádná z klíčových postav západní...