• Úterý, 27. říjen 2020
  • Svátek má Rukojmí Šarlota / Zoe

Kdyby byl Assange Navalným a bojoval proti Rusku, vyhlásil by Západ kvůli němu už válku
Počet návštěv: 743

Kdyby byl Assange Navalným a bojoval proti Rusku, vyhlásil by Západ kvůli němu už válku

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Připojil jsem v týdnu svou podporu návrhu na ocenění Juliana Assange Nobelovou cenou míru. Asi málokdo se v současné době zasloužil o odhalení krutých a děsivých informací jako zakladatel WikiLeaks.

22. října 2010 zveřejnila WikiLeaks tajné vojenské dokumenty o válce v Iráku z let 2004-2009. Z téměř 400 tisíc (přesně 391 831) dokumentů vyplývá, že americké vojenské velitelství i vláda údajně věděly o mučení zajatých Iráčanů, znásilňování iráckých žen, okamžitém popravování bez soudu a o dalších válečných zločinech prováděných Iráckou armádou a policisty a mnohem větším počtu civilních obětí, než bylo oficiálně uváděno.

Z evidovaných případů mučení a zabíjení, o kterých Pentagon i americká vláda věděly, nebyly vyvozovány žádné důsledky a tyto události byly vesměs ignorovány. WikiLeaks uvádí více než 109 tisíc obětí, které zemřely násilnou smrtí, z toho 66 081 civilistů a 23 984 lidí označovaných jako nepřátelé. Záznamy o mučení iráckých občanů, z nichž některá skončila smrtí mučeného, hovoří i o takových praktikách jako zamykáni do želez, smyslová deprivace, zavěšování za zápěstí nebo za kotníky a bičování, bití, kopání či použití elektrických šoků.

V noci na 28. listopad 2010 se objevilo 251 287 z 3 milionů diplomatických dokumentů, nejčastěji amerických depeší/kabelogramů. Nejnovější z nich pocházejí z února 2010, většina je však stará kolem 3 let. Kolem 11 tisíc z nich je označeno nálepkou „tajné“ a 9 tisíc jako „delikátní“ a nevhodné pro sdílení ostatními vládami, mnoho dalších tisíc s nálepkou „chránit“ Bylo to označováno jako diplomatické 11. září.

A teď srovnávejme

Komediant Navalnyj a jeho tým nám tady hrál divadlo o své otravě. Novičok, po jehož požití měla okamžitě následovat smrt se stává zdá se prakticky neúčinným ve smyslu dokonané otravy, ale skvělý pro rozpoutání celosvětové protiruské hysterie. Kdyby byl Assange na místě Navalného celý Západ v jednom šiku by se za ním postavil. Bohužel se nepostavil proti Rusku, ale Západu a to se neodpouští.

Nevím, zda se zázraky dějí, ale v každém případě jeho navržení na Nobelovku je to nejmenší, co jsme mohli udělat.

 

Text výzvy

Vážení kolegové,

obracíme se na Vás jako mluvčí početné skupiny vědců, vysokoškolských profesorů, umělců a dalších aktivistů z České republiky s následujícím námětem:

Navrhnout za nejbližšího kandidáta na Nobelovu cenu míru pana Juliana Assange.

Zakladatel WikiLeaks zpřístupnil světu autentické dokumenty, demaskující pozadí a motivy agresí pošlapávajících mezinárodní právo za cenu statisíců zmařených životů, humanitárních kalamit a zpustošení celých zemí. Tváří v tvář vážným osobním rizikům, jež tím podstoupil, významně přispěl k úsilí celého mezinárodního společenství, které se válkám z prolhaných důvodů postavilo na odpor a přimělo jejich původce upustit od ještě nebezpečnějších činů.

My sami jsme spojili síly napříč protiválečným spektrem. Stojíme o podporu každého hnutí, asociace i osobnosti, jejichž krédem jsou mír a demokracie. Pan Julian Assange se nesmí stát obětí drakonické pomsty! Pokud se ji podaří odvrátit, bude pozice všech odpůrců válek a arogance moci do budoucna silnější.

Námět, s nímž se na Vás obracíme, zazněl už dříve a v několika zemích. Dnes, kdy je pan Julian Assange vystaven akutnímu nebezpečí, je třeba ho podpořit co možná koordinovaným úsilím napříč kontinenty. Navrhujeme zformovat co nejdřív mezinárodní výbor, který se o to zasadí a bude naši společnou vůli tlumočit grémiu, jež o udělení Nobelovy ceny rozhoduje.

Prosíme o vaše stanovisko k návrhu samotnému, k vašim možnostem jej aktivně podpořit i k vaší případné účasti v proponovaném mezinárodním výboru.

Pod výzvou jsou podepsáni mimo jiné:

Bc. Jaroslav Bašta, historik, ex-ministr a velvyslanec, signatář Charty 77

Jan Kavan, ex-vicepremiér, ministr zahraničí a předseda Valného shromáždění OSN

Prof. PhDr. Jan Keller, CSc., sociolog, profesor českých a zahraničních univerzit, ex-poslanec Evropského parlamentu.

Jan Schneider, bezpečnostní analytik, signatář Charty 77

Dr. Jan Campbell, vysokoškolský pedagog, analytik a publicista

Petr Hájek, šéfredaktor časopisu a internetové revue

Prof. MgA. Jiří Svoboda, scénárista a režisér

MgA. Ivan Vyskočil, herec

Doc. Mgr. Petr Žantovský, PhD., novinář a spisovatel

Mgr. Václav Dvořák - režisér - dokumentarista

MUDr. Ivan David, CSc., poslanec EP za SPD

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

26.09.2020 06:32

Pro pana Kavana.
Pane Kavane, jestli Vás někdo nutí mít s marxisty něco společného, tak Vás samozřejmě podporuji. Jestli ne, tak bych jim jejich, tu kterou víru nebral. Jim, ani křesťanům, ani komukoliv jinému kdo upřímně v něco věří. To byste mohl skončit jako nějaká Jiřinka Šiklovic. Ta se ráda mýlí s kýmkoliv. Ale protože má od mládí mimořádně vyvinutý rypáček, s kým se mýlit, neomylně se pomýlí pouze s tím kdo je u vesla. Pravda na to, že se holka promýlila všemi možnými režimy si žila velmi dobře. Myslím, že v případě petice pro Juliana Assange, to podepíše každý slušný člověk, bez ohledu na vyznání.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

25.09.2020 18:38

Je to bezvýznamné.Světová veřejnost se bouřila proti poprave Horákové a to včetně americké.Při popravě Luxemburkové všichni ti dřívější hrdinové držel hubu.A stejně to dopadne i s touto výzvou.Cenu dostávají různí teroristé,jako Mandela či Obama.


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

25.09.2020 17:25

Souhlas s vyzvou.

Netreba snad pripominat, ze marxiste, kteri se taky podepsali, situaci jenom zhorsuji. S nimi samozrejme nechci mit nic spolecneho.

Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/author/rudolf_k/


 
Kolik stojí podjatost soudce ?

Kolik stojí podjatost soudce ?

Zlínské soudkyni Ivetě Šperlichové se kdysi přihodila nehoda: na poradě senátu si „pustila pusu na špacír“ a notně pohaněla účastníky řízení včetně obhájců. Někdo její  monolog nahrál a nahrávku doručil novináři Lubomíru Xaverovi Veselému, který ji zveřejnil na svém webu. Následně ještě proběhly úkony, potvrzující autentičnost zvukového záznamu. Příhoda vyvolala  poprask.

Bulvár jako strážce morálky

Bulvár jako strážce morálky

V širším pražském centru stěží najdeme odlehlejší a opuštěnejší místo než je Vyšehrad. Zároveň leží na dohled od budov ministerstva zdravotnictví, takže volba lokality pro neveřejnou schůzku ministra s dalšími lidmi by byla pochopitelná.

 

Poslední domácí zprávy

Nejsme jako oni…

Nejsme jako oni…

Za několik týdnu bude výročí, ze kterého si pamětníci vzpomínají na hesla: „NEJSME JAKO ONI“ a „MÁME HOLÉ RUCE“. Byli jsme to my, naše...