• Úterý, 27. říjen 2020
  • Svátek má Rukojmí Šarlota / Zoe

Když na vylet, tak do Běloruska.
Počet návštěv: 1146

Když na vylet, tak do Běloruska.

Ladislav Větvička Článek od Ladislav Větvička

Tuž co s tym Běloruskem? Jet? Nejet? Předpokladam, že pokud ste tam nebyli v dobach klidnějšich, tak fčil ste tak vystrašeni ze zprav koronovize, že tam nepojedete. Přitom to je kusek.  

Z Poruby do Brestu to je stejně daleko
jako z Poruby do Aše. Teda jako kilometrově. Časově budete podstatně rychleji v Brestu po špičkovych polskych silnicach, než přes Ťokuv prusmyk u Brna.

Ale pokud se rozhodnete jet, doporučuju letecke spojeni. Za 350,- korun se dostanete ze Svinova vlakem na varšavske letiště a po padesatiminutovem letu za 1,390,-Kč (jednosměrny, bo když vas zatknu, zpatečni nebudete potřebovat) vystupite na minskem letišťu.

Celnica, švarna děvucha, byla sice překvapena, když viděla hezkeho cizinca jako sem ja, bo jinak obvykle litaju z Česka enem mladi, dredati aktyvisti, keři tam podle Lukyho organyzuju nepokoje, ale po pětiminutovem pohovoru, kdy zjistila, že sem naprosto neškodny cyp, mi vlepila razitko do pasu a popřala fajny pobyt.

Letecka cesta ma vyhodu, že na rozdil od vjezdu autem nepotřebujete do 30 dnu viza. A to se vyplati, bo to neni zrovna malo.

Letiště je třicet kilaku od města, tak se nenechejte okrast taxikařama, keři budu chtět za jizdu 500 korun, ale nainstalujte se aplikaci Yandex taxi a cesta vas přijde na 350,- korun, taxikaři okradaju na všech světovych letišťach a každa kačka je dobra.

Tuž co v Minsku? V prve řadě se nemichejte do polityky. Demonstrace probihaju obvykle v nedělu, bo přes tyden musi normalni Bělorus robit. Jak uvidite sroceni lidi, pryč od teho. Neni dobre si fotit budovu minysterstva vnitřku, odkud vyjižďaju auta ze synkama KGB, sorry, chtěl sem řict OMONu. Neni dobry napad strkat jim karafyjaty za plesklisklove štity. Nevim čemu, asi maju pylovu alergiju, bo to nemaju radi. Nechoďte po ulicach v biločervenem tryčku a nenoste biločervenu vlajku. nerobte si v batohu zasobu žulovych kostek a neberte s sebu ani flašky s benzinem. Pokud budete dodržovat tato zakladni pravidla, nic se vam nestane a prožijete nadhernu dovolenu.

Možete klidně jest pravy bělorusky falafel na naměstičku před centralou OMONu a sledovat stovky plně vyztuženych ozbrojencu, jak se štosujou po třiceti do vojenskych aut. Možete se kolem nich prochazat, neni ovšem dobry zvyk robit si s nima selfička. Každu nedělu je zatčenych okolo 500 lidi, celkem už sedi okolo deseti tisic učastniku demonstraci a nejsem si jisty, že běloruske kryminaly su tak komfortni a maju take dobre žradlo, jako hotely a restaurace mimo zamřižovane cely.

Pokud tedy nebudete robit cypoviny, zažijete přijemny vylet. Prachy si vyměňte hned na letišťu, kurzy su všude stejne, takže se nemusite bat, že vas okradu jako v Praze, nebo si je možete vytahnut kdekoliv z bankomata. Ne, nebojte se, penize tam su a nestoji před nima fronty.

Ladislav Větvička
Ladislav Větvička je svéráznou postavou ostravského regionu. Jeho svébytné texty, kresby, fotografie, hudba, divadelní, filmové scénáře a další a další aktivity si již více než dvacet let nacházejí své fanoušky nejen v Ostravě, ale i v celé České republice a okolních zemích, speciálně v Polsku a na Slovensku. Možná je to dáno tím, že jak říká - v každém Ostravákovi je kus Slováka, Poláka, Prajzáka, Moraváka a možná i kousek Čecha. Veřejnosti je znám převážně jako trojnásobný zlatý bloger roku a autor aktuálních postřehů a blogů na serveru iDNES a jako autor čtyř knih - "Ostravaci sobě", "Mamulovy děti", „Tajemství bohatých Ostravaku“ a „Osudové setkání 1913“. Ve svém díle využívá lašského dialektu a slangu, ale neomezuje se jen na dění v ostravském regionu. Právě naopak. Ostrava je pro něj domovským místem. Místem, odkud čerpá svůj sarkasmus a černý humor a vyráží na spanilé jízdy po zemích českých i daleko za obzor střední Evropy, aby vám o nich s humorem sobě vlastním povyprávěl na stránkách svého blogu.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

27.09.2020 10:36

Dobré bydlo pálí.....Jak vidno z přiložených fotografiíí, Bělorusové nijak nestrádají, hlady netrpí. Proto demonstrují. Kdyby byli závislí na mnoha dalších aktivitách (tak,jako my), aby vyžili, neměli by na demonstrace ani pomyšlení. U nás protestuje pouze nevýrobní sféra, kterou si ze svých daní proti sobě dotujeme. Tito lidé protestují, protože nic jiného neumí. Jsou pro společnost bezcenní. (Pokud daní, daní z peněz získaných ze státního rozpočtu). Nabízí nám tedy svou svéhlavost, spíše drzost, když protestují proti řádně zvoleným státním představitelům. Na přehlídce trapnosti v Minsku se sešla tedy celá řada nemakačenků, jimž zřejmě vadí blahobyt a plné stoly. Chtějí do toho všeho kopnout a rozrášit Bělorusy do všech světových stran za prací. Touží po pekle, které se rozpoutalo na Ukrajině po krvavém převratu na Majdanu. Každý pátý Ukrajinec zmizel v zahraničí za prací a národ neskutečně rychle vymírá. Tak právě tento cíl si vytýčili ti, kdo se snaží o státní převrat v Bělorusku. O lidi, občany této země vůbec, ale vůbec nejde. Jde o to, aby byla Moskva na dostřel. NATO svým cílům podřídí vše. Miliony lidí by tak, jako tak přišly v této oblasti při válečném střetu o život. Jenom jestřábům překážejí, musí zmizet. Ti protestující nešťastníci slouží jako pouhé šachové figurky určené k prvnímu tahu. (K likvidaci). Pak z té šachovnice zmizí, ani pes po nich neštěkne. ....Mějte se hezky.


 
Kolik stojí podjatost soudce ?

Kolik stojí podjatost soudce ?

Zlínské soudkyni Ivetě Šperlichové se kdysi přihodila nehoda: na poradě senátu si „pustila pusu na špacír“ a notně pohaněla účastníky řízení včetně obhájců. Někdo její  monolog nahrál a nahrávku doručil novináři Lubomíru Xaverovi Veselému, který ji zveřejnil na svém webu. Následně ještě proběhly úkony, potvrzující autentičnost zvukového záznamu. Příhoda vyvolala  poprask.

Bulvár jako strážce morálky

Bulvár jako strážce morálky

V širším pražském centru stěží najdeme odlehlejší a opuštěnejší místo než je Vyšehrad. Zároveň leží na dohled od budov ministerstva zdravotnictví, takže volba lokality pro neveřejnou schůzku ministra s dalšími lidmi by byla pochopitelná.

 

Poslední domácí zprávy

Nejsme jako oni…

Nejsme jako oni…

Za několik týdnu bude výročí, ze kterého si pamětníci vzpomínají na hesla: „NEJSME JAKO ONI“ a „MÁME HOLÉ RUCE“. Byli jsme to my, naše...