Rusko je jako tygr Šer Chán, pravil Putin
A poštěkávající psíčci ho nemohou rozdráždit. A když překročí červenou čáru, kterou si individuálně bude určovat jen a jen Rusko, bude reakce Ruska asymetrická, rychlá a tvrdá.
Je to svérázný projev redakční politiky: nadpis článku skrývá nejdůležitější část obsahu. Zejména zde chybí podrobnější informace o tom, o jakou zprávu se jedná a kde se lze s její obsahem seznámit. Česká justice o ní žádnou zprávu nepřinesla, natož aby ji zveřejnila.
Je to příznačný přístup k informování veřejnosti a Česká justice v tom není sama. Řeč je o zprávě Evropské komise, vydané 30.září 2020 pod názvem „Právní stát: první výroční zpráva o stavu právního státu v celé Evropské unii“, tedy o dokumentu nepochybně významném. Do referování o něm či o jeho zpřístupnění veřejnosti se ale nikdo nehrne. Je dostupný na internetových stránkách zdejšího zastoupení Evropské komise.
Poněkud podrobnější zprávu o znepokojení paní ministryně přináší server Euraktiv v článku „Podle Benešové není zpráva EK o právním státu v ČR přiléhavá, chce se sejít s Jourovou.“
Z kusých informací z obou článků se zdá, že Marii Benešovou zpráva popudila, protože mimo jiné pojednává o útocích na nezávislost soudců a Věra Jourová k ní čerpala informace jen ze zpráv neziskových organizací, zatímco s paní ministryní nikdo nemluvil.
Nedivil bych se, kdyby zpráva o neziskových organizacích jako o jediném informačním zdroji byla pravdivá, neboť od orgánů resortu spravedlnosti by se EK mnoho nedověděla o nepřístojnostech, snižujících kvalitu našeho právního prostředí: ty jsou vycvičeny na jejich zastírání a na ochranu pokleslých soudců a státních zástupců.
Po seznámení s předmětnou zprávou ale znepokojení paní ministryně nerozumím. Řekl bych, že je vůči poměrům v České republice docela šetrná a nenacházím v ní žádné obvinění z ohrožování nezávislosti soudců. Četl jsem ji ovšem v českém překladu. Je možné, že Marie Benešová četla anglický originál a že jeho formulace jsou ostřejší.
Budu zvědav na výsledek jejího jednání s paní místopředsedkyní EK. Obávám se, že vnitřní ustrojení obou dam neposkytuje předpoklad k navázání vztahů hlubokého vzájemného porozumění. Věra Jourová je jednou z obětí pokleslých orgánů činných v trestním řízení. Z nezákonné vazby si asi odnesla nezhojitelný šrám na duši. Naproti tomu myšlení Marie Benešové je jistě ovlivněno dlouholetým působením v prokuratuře a státním zastupitelství a nákloností k represivnímu pojetí výkonu spravedlnosti.
Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků
19.10.2020 19:59
Domnívám se,že si pan Jemelík plete pojmy s dojmy.Neexistuje žádná nezávislá neziskovka.To je jen mýtus.Dostávají peníze ze zahraničí a musí podle toho jednat.Jinak by přišly o peníze a museli by,nedej bože,jít skutečně pracovat.Takže je jednuduché mít znalosti o jejich počínání.Nebo je pan Jemelík také člen nějaké "nezávislé"neziskovky?Že stav justice má do ideálu daleko je fakt,ale používat argumenty jen jedné strany a s druhou vůbec nejednat,je na pováženou.Jourová sama porušuje agendu,kterou má v EU řídit!
A poštěkávající psíčci ho nemohou rozdráždit. A když překročí červenou čáru, kterou si individuálně bude určovat jen a jen Rusko, bude reakce Ruska asymetrická, rychlá a tvrdá.
Brzy po Mnichovské konferenci v roce 1938 vydal britský novinář Sydney Morrel knihu VIDĚL JSEM UKŘIŽOVÁNÍ, ve které coby přímý svědek všeho, co této konferenci u nás a v našem pohraničí předcházelo, vydal očité svědectví.
Asi jen velmi pozorní čtenáři a diváci našich médií zaznamenali, že v Bělorusku byl o víkendu zmařen pokus o státní převrat.
Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR a bývalý předseda vojenského výboru NATO generál Petr Pavel publikoval v Právu článek „Důrazná odpověď na agresi, spolupráce doma i ve světě“. Napsal tam doslova toto: „To, že byl útok na sklad ve Vrběticích proveden příslušníky speciální jednotky zpravodajské služby, je fakticky vojenské napadení. ..... to, co se stalo, by mělo sloužit jako vystřízlivění pro řadu našich politiků i občanů.“