• Úterý, 27. říjen 2020
  • Svátek má Rukojmí Šarlota / Zoe

Požadavky na nápravu justice,  jednání na Ministerstvu spravedlnosti
Počet návštěv: 530

Požadavky na nápravu justice, jednání na Ministerstvu spravedlnosti

Alena  Vitásková Článek od Alena Vitásková

· IAV bude jednat se zástupci Ministerstva spravedlnosti · Podali jsme podnět na EK ke stavu justice v ČR · Požádali jsme komisařku Evu Jourovou, aby se problematikou justice v ČR zabývala

Skloň hlavu, mlč a poslouchej, je vzorový model „člověka“ jak si ho vládnoucí struktury představují. Institut Aleny Vitáskové z.s. (IAV) dlouhodobě upozorňuje na situaci v justici a požaduje vymahatelnost práva a spravedlnosti pro všechny občany bez rozdílu. Seminář k této problematice pod názvem: „Spravedlnost a vymahatelnost práva: Žijeme v právním státě?“ proběhl v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky 7. 9. 2020 pod záštitou poslance Jiřího Kobzy.

Závěry semináře jsme v otevřeném dopise ze dne 13. 9. 2020 zaslali nejen vládě, ale i poslancům a senátorům a žádali jsme o stanovisko, jak s tímto podnětem odpovědni politici naloží.

V reakci Ministerstva spravedlnosti na předmětný dopis jsme byli vyzváni ke společnému jednání, které se uskuteční dne 21. 10. 2020. O výsledku budeme veřejnost podrobně informovat.

Občanská veřejnost vnímá situaci v justici za závažný problém, který není v České republice odpovídajícím způsobem řešen. Proto IAV podal v této souvislosti podnět na EK a požádal o jednání komisařku Evu Jourovou. Domníváme se, že se paní komisařka Jourová, která se v posledním období razantně vyhranila právě v oblasti dodržování lidských práv a stavu justice v jiných zemí, bude našim podnětem důkladně zabývat. Evropské principy demokracie nemohou mimo jiné připustit, aby se dalo trestní stíhání objednat, nebo aby se trestné činy naopak nešetřily a mařila se tím spravedlnost. Aby příslušné orgány neznaly princip subsidiarity v trestním řízení a další velmi závažná zjištění v oblasti práva a spravedlnosti, činnosti státního zastupitelství. Věříme, že jednání s paní komisařkou proběhne v nejbližším možném termínu. Průběžně budeme veřejnost rovněž informovat.

V dřívější době jsme podávali podněty k EK za porušování evropské legislativy v oblasti energetiky. Odpovědi, které jsme doposud obdrželi, jsou, že se tímto problémem příslušní pracovníci zabývají.

Ing. Alena Vitásková – předsedkyně IAV

Mluvčí a signatářka Manifestu IAV

Hlučín, dne 18. 10. 2020

Alena Vitásková
Nositelka státního vyznamenání prezidenta republiky za zásluhy o stát

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

18.10.2020 19:39

Ona Jourová něco vyřeší?Ta se zabývá hlavně politickými proklamacemi o povinnosti poslouchat rozkazy z Brusele.Stav české justice je dán debilním zákonem o neodvolatelnosti soudce.Jistý soudce byl uznán za nepříčetného,ale jeho rozsudky zůstaly v platnosti.Ústavní soudce Šimíček si ústavu ohýbá podle svého politického přesvědčení a nic se neděje.A důvodem je zase neodvolatelnost poslanců a senátorů.Takže se ani po schůzce na ministerstvu spravedlnosti nic nezmění.Justice je zcela poplatná rozhodnutí z Brusele!Tento stát je už pouhá kolonie Německa.Co se nepodařilo Hitlerovi,to zvládli čeští politici levou zadní s přehledem!


 
Kolik stojí podjatost soudce ?

Kolik stojí podjatost soudce ?

Zlínské soudkyni Ivetě Šperlichové se kdysi přihodila nehoda: na poradě senátu si „pustila pusu na špacír“ a notně pohaněla účastníky řízení včetně obhájců. Někdo její  monolog nahrál a nahrávku doručil novináři Lubomíru Xaverovi Veselému, který ji zveřejnil na svém webu. Následně ještě proběhly úkony, potvrzující autentičnost zvukového záznamu. Příhoda vyvolala  poprask.

Bulvár jako strážce morálky

Bulvár jako strážce morálky

V širším pražském centru stěží najdeme odlehlejší a opuštěnejší místo než je Vyšehrad. Zároveň leží na dohled od budov ministerstva zdravotnictví, takže volba lokality pro neveřejnou schůzku ministra s dalšími lidmi by byla pochopitelná.

 

Poslední domácí zprávy

Nejsme jako oni…

Nejsme jako oni…

Za několik týdnu bude výročí, ze kterého si pamětníci vzpomínají na hesla: „NEJSME JAKO ONI“ a „MÁME HOLÉ RUCE“. Byli jsme to my, naše...