• Úterý, 27. říjen 2020
  • Svátek má Rukojmí Šarlota / Zoe

Jak covid přepíše naši politickou scénu?
Počet návštěv: 723

Jak covid přepíše naši politickou scénu?

Eva Hrindová Článek od Eva Hrindová

Doufejme, že zásadně. Impuls ale musí přijít od voličů. Oni musí dát najevo, jaké si přejí politiky. Jisté náznaky byly vidět už v krajských volbách. Přestože je veřejnost silně strašena, přišlo k volbám o něco více lidí než o minulých krajských volbách. Dominantní ANO něco málo ztratilo, propadla ČSSD se svým „generálem krizových situací“ Hamáčkem. Naopak SPD, jako jediný skutečný kritik vládních opatření, potvrdilo své pozice.

Lámat chleba se bude v následujících týdnech. Jak lidem začne docházet, že za jejich problémy stojí politika premiéra Babiše, který se zbaběle schovává za epidemiology, projeví se to i na volebních preferencích politického hegemona.

Situace, kdy politické a mediální informování se tolik liší od reality, je neudržitelná. Je zajímavé, že toho zatím nikdo neumí politicky využít. Strany Demobloku jsou zacyklené v antibabišovství a to jim nedovoluje nahlédnout skutečnou realitu. Piráti jsou mimo vždy a všude a lidé je budou volit jen do té doby, dokud se totálně nezdiskreditují podílem na moci, který ukáže jejich neschopnost pochopit reálné problémy a fungování této země. Nejsou politickou silou, která by mohla dlouhodobě růst.

Ve hře tedy zůstává ANO. Buď se vzbouří jejich členové a vynutí si změnu kurzu nebo kvůli neschopnosti Babiše situaci zvládnout, bude pomalu síla hnutí oslabovat. Ale setrvačnost těchto procesů je velká, takže se to bude projevovat pomalu a pozvolna…

Jako vždy se drží SPD, které obdivuhodně odolává vnitřnímu pnutí a drží kurz. Vzhledem k tomu, že žádný silný politický hráč nyní SPD nekonkuruje, mohla by SPD situaci využít mnohem efektivněji. Zatím ale jedou na půl plynu.

Současná situace je příležitostí pro nová hnutí, ať už nepolitická občanská nebo i pro síly s ambicí promluvit do reálného politického dění. Bohužel u nás neexistuje žádné silné občanské hnutí, které by vyvíjelo nějakou osvětovou činnost s cílem ovlivňovat veřejné mínění a následné chování voličů. Marginální partičky lidí, které si roztříštěně jedou své, nemají ambice vybudovat něco většího a silnějšího. Tak jako se to podařilo v roce 2015 založením spolku Blok proti islámu.

Přitom tady už mnoho let existují aktivity, které upozorňují na problematiku krize zdravotnictví. Ta se projevuje nejviditelněji na oblasti vakcinace a na potlačování alternativních způsobů prevence a péče o zdraví. Dodnes se jim nepodařilo najít způsob, jak pro svá důležitá témata získat veřejnost a tlačit tak na změnu systému. Na tématech, které se týkají zdraví se nejvíce ukazuje touha systému omezovat svobodu slova a také svobodu občanů jako takovou. Celý problém dnes vybublal nad povrch právě koronavirovou krizí. Ti, kteří vidí pod povrch už mnoho let, bohužel prokázali svou nepřipravenost a neschopnost reagovat.

Dnešní situace je i příležitostí pro politické strany. Není lepší šance, jak se v současném nefér politickém systému zviditelnit a etablovat. Je tu silné téma, je tu armáda nespokojených lidí, jsou tu chyby vládnoucích a parlamentních stran. Šance mají dvě uskupení – Trikolora a Svobodní. Jestli je nevyužijí, prokážou totální neschopnost a právem definitivně zmizí z politické scény.

CO SE TEDY STANE?
Změna poměrů především na straně voličů, otevírá prostor k růstu nových lídrů. Lidé poptávají osobnosti, které pochopí jejich problémy a efektivně se jich zastanou. Plané tlachání v médiích už nikoho nezajímá. Dělící čára mezi vládou a opozicí už vede jinudy. Ani antibabišismus, ani vlastenectví dnes lidi nerozdělují do přehledných šiků. Dělítkem je schopnost nepodlehnout propagandě a schopnost vidět za kulisami pandemie reálné životy konkrétních lidí. Sama jsem zvědavá, jestli někdo využije šance a podaří se mu uchopit příležitost. Zatím nikoho takového nevidím, ale co není může být.

Všechno se mění, už si nevystačíme se starými poučkami a starými tématy. A jak to vypadá – ani se starými lídry!  

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.10.2020 19:45

Paní Hrindová zde uvádí jenom svá přání a své postřehy.Nikdy jsem netvrdil,že je Babiš ten,kdo by měl vládnout.Ale občané si ho zvolili a on se dokázal s někým dohodnout na spolupráci.Pan Okamura má sice správné názory,poslanci jeho partaje v EP hlasují pro něco jiného.Trikolora má tu smůlu,že Klaus ml. neumí mluvit spatra a je odkázán na psaný text.Potom jsou ještě Rozumní,ale ti nejsou příliš vidět a ani slyšet.To se těžko sbírají nějaké body.A koho jiného má paní Hrindová na mysli?Mináře s jeho novou politickou stranou?Některou ze stávajících partají?Vždyť je jedno,kdo tam sedí.Všem jde hlavně o vlastní kapsu a všechno ostatní jde mimo.U všech partají!Svobodní se také neprojevují a slyšet jsou hlavně partaje z opozice.Jim jde o zviditelnění a nemají žádnou zodpovědnost.Nebo považujete stůl na Karlově mostě za vítězství opozice?


 

19.10.2020 09:43

Paní Hrindová, obávám se, že Vaše úvaha je z části mylná. I kyby Trikolora, SPD či Svobodní využili, jak říkáte šance, (a já jim to přeji) museli by se také nějak rozhodnout jak s tím virem naloží. A představte si to rozhodování v situaci kdy Vám okolní státy zabrání vyjet. To zn. cca tak cca 2 hodiny jízdy jakýmkoliv směrem máte stop. (tak hezky jsme tu republiku dorajtovali) No a to samé byste potom zase mohla radit Babišovi. Dle mého názoru zmiňovaným stranám pomůže jen kloudný program a hlavně práce a zase práce. A makat musí nejen Okamura, Klaus, či Mach. ( U Svobodných záměrně nejmenuji nějakého Vondráčka. Toho nikdo nezná, asi proto, že je lenivej jak veš) A ještě pár slov k zvládnutí situace. Babiš, jako laik dal na počátku na nějaké poradce a zvládl situaci nejlépe v Evropě. Veřejnoprávní média, jak si všichni pamatujeme, z toho vůbec neměla radost. Asi proto si tu bandu platíme. Zvala si tam různé hochštaplery a klauny z ODS, Pirátů, TOPkařů a dalších trpajzlíků volajících po nějakém rozvolnění. Zaprodancům v mainstreamu se podařilo vytvořit dojem, že se jedná o přání většiny národa. Babiš podlehl. Tak jsme tam kde jsme. A světe div se, v ČT mají radost ! I pár herců sehnali, co trpí na jednotce intenzivní péče. Kdo tam pustil kamery ! Škoda, že tam ostatním pacientům nepošpital režisér jak se zasloužili o "rozvolnění" No a závěrem, můj názor na nastávající volby. Většina to zase hodí Andrejovi. Né proto, že je tak dobrý, ale proto, že každého uvažujícího voliče jímá hrůza, kyby tuhle zemi vedli klauni. Nebo Vy si umíte představit vládu, troubovitá Pekarová, pionýr Fiala, zfetovanej Bartoš a ten vykulenej přerostlej chlapec od STANu, na jehož jméno si nemohu vzpomenout. To by asi panečku byla podívaná.


 
Kolik stojí podjatost soudce ?

Kolik stojí podjatost soudce ?

Zlínské soudkyni Ivetě Šperlichové se kdysi přihodila nehoda: na poradě senátu si „pustila pusu na špacír“ a notně pohaněla účastníky řízení včetně obhájců. Někdo její  monolog nahrál a nahrávku doručil novináři Lubomíru Xaverovi Veselému, který ji zveřejnil na svém webu. Následně ještě proběhly úkony, potvrzující autentičnost zvukového záznamu. Příhoda vyvolala  poprask.

Bulvár jako strážce morálky

Bulvár jako strážce morálky

V širším pražském centru stěží najdeme odlehlejší a opuštěnejší místo než je Vyšehrad. Zároveň leží na dohled od budov ministerstva zdravotnictví, takže volba lokality pro neveřejnou schůzku ministra s dalšími lidmi by byla pochopitelná.

 

Poslední domácí zprávy

Nejsme jako oni…

Nejsme jako oni…

Za několik týdnu bude výročí, ze kterého si pamětníci vzpomínají na hesla: „NEJSME JAKO ONI“ a „MÁME HOLÉ RUCE“. Byli jsme to my, naše...