• Pondělí, 17. květen 2021
  • Svátek má Rukojmí Aneta

Bulvár jako strážce morálky
Počet návštěv: 1319

Bulvár jako strážce morálky

Jaroslav Bašta Článek od Jaroslav Bašta

V širším pražském centru stěží najdeme odlehlejší a opuštěnejší místo než je Vyšehrad. Zároveň leží na dohled od budov ministerstva zdravotnictví, takže volba lokality pro neveřejnou schůzku ministra s dalšími lidmi by byla pochopitelná.  

V době koronavirové tam vidím dva problémy, z morálního hlediska jeden horší než druhý. Setkání se odehrálo v prostorách restaurace, která měla být uzavřená, nicméně s ministrem a jeho kolegy tam seděl nájemce objektu jako hostitel. Takže to všichni zúčastnění mohli vnímat jako soukromé posezení.

Ovšem někdo to prásknul bulváru. Tím se s jednodenním zpožděním vše rázem změnilo. Náhle šlo o restauraci otevřenou v době, kdy jsou všechny ostatní zavřené, aktéři schůzky určitě neměli nasazeny roušky, protože ministr šel přes dvůr bez ní a (ó hrůzo) nasadil si ji až v autě. Výsledkem této aféry bude nejenom výměna nepopulárního (až nenáviděného) ministra, ale nejpozději počátkem příštího roku pád vlády.

Protože vyděsit a ovlivnit našeho současného pana premiéra je tak snadné. A vůbec to není nákladné. Stačí pár komentářů a fotografií, najít ochotného práskače (či provokatéra), a náhle se z bulváru stane strážce morálky a skutečný tvůrce vládní politiky. Bude-li tento trend řízení věcí veřejných v době nejtěžší krize za posledních 30 let pokračovat, pak za stávajícího rozložení politických sil vidím jediné racionální řešení – nominovat na předsedu budoucí úřednické vlády Pavla Novotného ze Řeporyj. Z hlediska řešení problémů s pandemií to žádný dopad mít nebude, protože krize dál poběží samospádem – o Vánocích 2 000 mrtvých denně, jak prognozuje evoluční biolog J. Flégr.

Vláda přestane mít potíže s bulvárem, naopak bulvární noviny začnou mít problém s vládní politikou, která neponechá prostor pro vlhké sny českých novinářů, protože je neprodleně uskuteční. Propad do totálního chaosu by pak byl jen asi dvakrát rychlejší než za působení současné vlády, takže již na jaře by se mohlo najít řešení krizové situace.

Je mi jasné, že můj návrh na nového premiéra, který se nebude bát bulváru, neuspěje. Zároveň vím, že s příchodem zimy a tragických dopadů pandemie budou vládní politiku jako celek (a tu personální zejména) ovlivňovat vnější zásahy typu Prymula na Vyšehradě. Protože takové ovlivňování je snadné a laciné. Výsledkem voleb do Poslanecké sněmovny v příštím roce pak nebude dosavadní Sněhurka (ANO) a osm trpaslíků, ale devět subjektů, které přesáhnou pětiprocentní hranici.

Na to, abych si dokázal představit budoucí českou politiku, mám příliš málo fantazie.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta je český politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident a signatář Charty 77, v 90. letech 20. století poslanec Poslanecké sněmovny za ČSSD, v letech 1998–2000 ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v letech 2000-2005 velvyslanec v Rusku, na Ukrajině a diplomat. Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Brzy po revoluci vyhrál konkurs na ředitele Okresního muzea Plzeň-sever, ale pak nastoupil na Úřad na ochranu ústavy a demokracie na post ředitele odboru. V letech 1990–1991 byl náměstkem ředitele tajné služby a v letech 1991–1993 předsedou Nezávislé komise FMV (tzv. lustrační komise). Členem ČSSD se stal koncem roku 1994, od roku 1993 pro sociální demokracii působil v jejím odborném zázemí. Na FF UK v Praze studoval v letech 1967–1970 historickou archeologii. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 zatčen v roce 1971 a odseděl si 2,5 roku. V letech 2000–2005 působil coby velvyslanec v Ruské federaci a pak v období let 2005–2006 jako náměstek ministra zahraničních věcí. Následně byl v letech 2007–2010 velvyslancem na Ukrajině. Jaroslav Bašta je český politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident a signatář Charty 77, v 90. letech 20. století poslanec Poslanecké sněmovny za ČSSD, v letech 1998–2000 ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v letech 2000-2005 velvyslanec v Rusku, na Ukrajině a diplomat. Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Brzy po revoluci vyhrál konkurs na ředitele Okresního muzea Plzeň-sever, ale pak nastoupil na Úřad na ochranu ústavy a demokracie na post ředitele odboru. V letech 1990–1991 byl náměstkem ředitele tajné služby a v letech 1991–1993 předsedou Nezávislé komise FMV (tzv. lustrační komise). Členem ČSSD se stal koncem roku 1994, od roku 1993 pro sociální demokracii působil v jejím odborném zázemí. Na FF UK v Praze studoval v letech 1967–1970 historickou archeologii. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 zatčen v roce 1971 a odseděl si 2,5 roku. V letech 2000–2005 působil coby velvyslanec v Ruské federaci a pak v období let 2005–2006 jako náměstek ministra zahraničních věcí. Následně byl v letech 2007–2010 velvyslancem na Ukrajině.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

27.10.2020 09:13

KOUMÁCI.....Zákaz nočního vycházení jistě napomůže kýženému vymýcení viru. Nikde ani živáčka! Tak se Covid nejraději šíří, když nikde nikdo není. Chránit před zhoubnou virózou se můžeme pouze v hypermarketech, kde nám nic nehrozí. Právě tak se uchráníme na úředech s pětihodinovou dobou pro veřejnost týdně. V nekonečných frontách, kvůli omezené pracovní době, získáme pocit blahodárného bezpečí. Něco jiného je zákaz nočního vycházení. Pejsek může čůrat a kakat do 500 metrů od své boudy. To je páníčkovi odepřeno. Covid v odlehlých končinách kolem půlnoci řádí co to dá. Proto považuji veškerá opatření za skvělá. Už se těším, jak si vystojím nekonečnou, ale bezpečnou frontu na poště. V noci mě nikdo nikam do pustiny bez živáčka nedostane. To tak, aby si na mě sedl v nestřeženém okamžiku virus. Jistě víte, že základ podstatného jména virus je Rus. ....Mějte se hezky.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

26.10.2020 19:47

Prymula si svůj problém vytvořil sám.Nejen tou schůzkou,ale také svým arogantním vystupováním a neschopností komunikovat.Je dokladem,že do vysokých funkcí se nemají jmenovat osoby jakýmkoliv způsobem spojené s armádou.To je organizace rozkazů a poslušnosti.Jinak by měl pan Flégr být potrestán za šíření poplašné zprávy.Vyjadřuje jenom svůj osobní názor a v podstatě je jenom biolog.Babiš není vhodným premiérem,ale ostatní jsou ještě horší.Ať se jedná o Fialu(ODS) či Bartoše(piráti).Obzvláště Bartoš svými dredy by byl ozdobou všech politických jednání.Pověst ČR je za hranicemi špatná,ale kvůli našim politikům,kteří přijdou na jednání s tělem ohnutým do pravého úhlu.On totiž úlisňáky nemá nikdo rád,ani ti,kteří jich využívají.A v naší politice je to samý úlisný člověk se snahou se zalíbit,hlavně v zahraničí!


 
Hamáčkovo vyjádření v Právu je nevěrohodné a značně nadhodnocené.

Hamáčkovo vyjádření v Právu je nevěrohodné a značně nadhodnocené.

Vicepremér, ministr vnitra a krátce (zcela účelově pro potřebu řešení kauzy Vrbětice a potřebou vyhoštění ruských diplomatů) bývalý ministr zahraničí Jan Hamáček, se v rozhovoru pro Právo (sobota 15.5.2021) naprosto nevěrohodně vyjádřil ke kauze Vrbětice, neboť v obsáhlém rozhovoru pro deník neřekl jediné slovo o důkazech, které by opravňovaly vládu obviňovat Ruskou federaci, resp. GRU z teroristické akce ve skladě munice ve Vrběticích. Jeho nadsazené, přehnané a hodně sebevědomé tvrzení, že akce Vrbětice byla „fenomenálním úspěchem vlády!“ je nejen směšné, ale také odsouzení hodné, protože toto vyjádření není hodno člověka, který zastává vysoké funkce, mj. silové ministerstvo vnitra. Je zcela nepochopitelné, proč v kauze Vrbětice, kontra agenti GRU připisuje takové zásluhy vládě, když vláda, kromě dramatického prohlášení v TV, žádnou zásluhu na vyřešení Vrbětic nemá! Tedy pokud nepočítáme bleskové a zcela nestandardní vyhoštění ruských diplomatů!

ČR je mistrem světa za cenu toho, že se Hamáčkovi údajně zhroutil svět.

ČR je mistrem světa za cenu toho, že se Hamáčkovi údajně zhroutil svět.

 Proč jsme mistři světa?? Inu stát po boku Spojených států a tím v první řadě mezi nepřáteli Ruské federace chce skutečně mistrovství v daném oboru. Nelze pominout, že hlavními tahouny týmu byli Andrej Babiš s Janem Hamáčkem a velmi zdatně jim sekundovali na křídlech příslušníci ODS a Pirátů. Nicméně každý takovýto souboj má i své oběti anebo bude mít. To ukáže čas, či zase nějaký jiný mistr světa.

Putin má pravdu, ne Zeman…

Putin má pravdu, ne Zeman…

V poslední době jsme si na Vrběticích uvědomili, že v podstatě můžeme plácnout cokoliv, protože v mezinárodním styku v krajním případě nás jen blahosklonně berou na vědomí.

Poslední domácí zprávy

Triumf

Triumf

Na českou zahraniční politiku se snad konečně usmálo štěstí. Dnes už je více méně jisté, že se žádná z klíčových postav západní...