• Čtvrtek, 26. listopad 2020
  • Svátek má Rukojmí Artur

Bulvár jako strážce morálky
Počet návštěv: 763

Bulvár jako strážce morálky

Jaroslav Bašta Článek od Jaroslav Bašta

V širším pražském centru stěží najdeme odlehlejší a opuštěnejší místo než je Vyšehrad. Zároveň leží na dohled od budov ministerstva zdravotnictví, takže volba lokality pro neveřejnou schůzku ministra s dalšími lidmi by byla pochopitelná.  

V době koronavirové tam vidím dva problémy, z morálního hlediska jeden horší než druhý. Setkání se odehrálo v prostorách restaurace, která měla být uzavřená, nicméně s ministrem a jeho kolegy tam seděl nájemce objektu jako hostitel. Takže to všichni zúčastnění mohli vnímat jako soukromé posezení.

Ovšem někdo to prásknul bulváru. Tím se s jednodenním zpožděním vše rázem změnilo. Náhle šlo o restauraci otevřenou v době, kdy jsou všechny ostatní zavřené, aktéři schůzky určitě neměli nasazeny roušky, protože ministr šel přes dvůr bez ní a (ó hrůzo) nasadil si ji až v autě. Výsledkem této aféry bude nejenom výměna nepopulárního (až nenáviděného) ministra, ale nejpozději počátkem příštího roku pád vlády.

Protože vyděsit a ovlivnit našeho současného pana premiéra je tak snadné. A vůbec to není nákladné. Stačí pár komentářů a fotografií, najít ochotného práskače (či provokatéra), a náhle se z bulváru stane strážce morálky a skutečný tvůrce vládní politiky. Bude-li tento trend řízení věcí veřejných v době nejtěžší krize za posledních 30 let pokračovat, pak za stávajícího rozložení politických sil vidím jediné racionální řešení – nominovat na předsedu budoucí úřednické vlády Pavla Novotného ze Řeporyj. Z hlediska řešení problémů s pandemií to žádný dopad mít nebude, protože krize dál poběží samospádem – o Vánocích 2 000 mrtvých denně, jak prognozuje evoluční biolog J. Flégr.

Vláda přestane mít potíže s bulvárem, naopak bulvární noviny začnou mít problém s vládní politikou, která neponechá prostor pro vlhké sny českých novinářů, protože je neprodleně uskuteční. Propad do totálního chaosu by pak byl jen asi dvakrát rychlejší než za působení současné vlády, takže již na jaře by se mohlo najít řešení krizové situace.

Je mi jasné, že můj návrh na nového premiéra, který se nebude bát bulváru, neuspěje. Zároveň vím, že s příchodem zimy a tragických dopadů pandemie budou vládní politiku jako celek (a tu personální zejména) ovlivňovat vnější zásahy typu Prymula na Vyšehradě. Protože takové ovlivňování je snadné a laciné. Výsledkem voleb do Poslanecké sněmovny v příštím roce pak nebude dosavadní Sněhurka (ANO) a osm trpaslíků, ale devět subjektů, které přesáhnou pětiprocentní hranici.

Na to, abych si dokázal představit budoucí českou politiku, mám příliš málo fantazie.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta je český politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident a signatář Charty 77, v 90. letech 20. století poslanec Poslanecké sněmovny za ČSSD, v letech 1998–2000 ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v letech 2000-2005 velvyslanec v Rusku, na Ukrajině a diplomat. Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Brzy po revoluci vyhrál konkurs na ředitele Okresního muzea Plzeň-sever, ale pak nastoupil na Úřad na ochranu ústavy a demokracie na post ředitele odboru. V letech 1990–1991 byl náměstkem ředitele tajné služby a v letech 1991–1993 předsedou Nezávislé komise FMV (tzv. lustrační komise). Členem ČSSD se stal koncem roku 1994, od roku 1993 pro sociální demokracii působil v jejím odborném zázemí. Na FF UK v Praze studoval v letech 1967–1970 historickou archeologii. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 zatčen v roce 1971 a odseděl si 2,5 roku. V letech 2000–2005 působil coby velvyslanec v Ruské federaci a pak v období let 2005–2006 jako náměstek ministra zahraničních věcí. Následně byl v letech 2007–2010 velvyslancem na Ukrajině. Jaroslav Bašta je český politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident a signatář Charty 77, v 90. letech 20. století poslanec Poslanecké sněmovny za ČSSD, v letech 1998–2000 ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v letech 2000-2005 velvyslanec v Rusku, na Ukrajině a diplomat. Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Brzy po revoluci vyhrál konkurs na ředitele Okresního muzea Plzeň-sever, ale pak nastoupil na Úřad na ochranu ústavy a demokracie na post ředitele odboru. V letech 1990–1991 byl náměstkem ředitele tajné služby a v letech 1991–1993 předsedou Nezávislé komise FMV (tzv. lustrační komise). Členem ČSSD se stal koncem roku 1994, od roku 1993 pro sociální demokracii působil v jejím odborném zázemí. Na FF UK v Praze studoval v letech 1967–1970 historickou archeologii. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 zatčen v roce 1971 a odseděl si 2,5 roku. V letech 2000–2005 působil coby velvyslanec v Ruské federaci a pak v období let 2005–2006 jako náměstek ministra zahraničních věcí. Následně byl v letech 2007–2010 velvyslancem na Ukrajině.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

27.10.2020 09:13

KOUMÁCI.....Zákaz nočního vycházení jistě napomůže kýženému vymýcení viru. Nikde ani živáčka! Tak se Covid nejraději šíří, když nikde nikdo není. Chránit před zhoubnou virózou se můžeme pouze v hypermarketech, kde nám nic nehrozí. Právě tak se uchráníme na úředech s pětihodinovou dobou pro veřejnost týdně. V nekonečných frontách, kvůli omezené pracovní době, získáme pocit blahodárného bezpečí. Něco jiného je zákaz nočního vycházení. Pejsek může čůrat a kakat do 500 metrů od své boudy. To je páníčkovi odepřeno. Covid v odlehlých končinách kolem půlnoci řádí co to dá. Proto považuji veškerá opatření za skvělá. Už se těším, jak si vystojím nekonečnou, ale bezpečnou frontu na poště. V noci mě nikdo nikam do pustiny bez živáčka nedostane. To tak, aby si na mě sedl v nestřeženém okamžiku virus. Jistě víte, že základ podstatného jména virus je Rus. ....Mějte se hezky.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

26.10.2020 19:47

Prymula si svůj problém vytvořil sám.Nejen tou schůzkou,ale také svým arogantním vystupováním a neschopností komunikovat.Je dokladem,že do vysokých funkcí se nemají jmenovat osoby jakýmkoliv způsobem spojené s armádou.To je organizace rozkazů a poslušnosti.Jinak by měl pan Flégr být potrestán za šíření poplašné zprávy.Vyjadřuje jenom svůj osobní názor a v podstatě je jenom biolog.Babiš není vhodným premiérem,ale ostatní jsou ještě horší.Ať se jedná o Fialu(ODS) či Bartoše(piráti).Obzvláště Bartoš svými dredy by byl ozdobou všech politických jednání.Pověst ČR je za hranicemi špatná,ale kvůli našim politikům,kteří přijdou na jednání s tělem ohnutým do pravého úhlu.On totiž úlisňáky nemá nikdo rád,ani ti,kteří jich využívají.A v naší politice je to samý úlisný člověk se snahou se zalíbit,hlavně v zahraničí!


 
Odvolací soud v Pensylvánii nařídil přezkoumat sporné hlasovací lístky zaslané poštou v rámci voleb prezidenta USA

Odvolací soud v Pensylvánii nařídil přezkoumat sporné hlasovací lístky zaslané poštou v rámci voleb prezidenta USA

Každým dnes se jeví jako pravděpodobnější, že o budoucím prezidentovi USA nakonec rozhodne Nejvyšší soud USA. Při projednávání volebních stížností a žalob na falšování voleb vyplouvají na povrch stále další skandální informace o obřím rozsahu volebního podvodu, který byl zřejmě spáchán při letošních prezidentských volbách. Je také zajímavé sledovat i rozdíly, jak o causách informují média v Evropě a v USA.

Chci žít po dny, které mě ještě čekají, jako orel

Chci žít po dny, které mě ještě čekají, jako orel

Jsem hrdý, ale nesmírně vytočený Čech. Jsem pragmatik a netvořím si vlastní názor podle mediokracie. Nehodnotím politický subjekt podle toho, jak se onálepkuje, nebo jak jej onálepkují media, ale podle programu a toho, jak jej plní. Pokud někdo fandí třeba senilnímu levičákovi Bidenovi, který si plete děti a vnoučata, mazlí se s holčičkama a ani neví, kam kandiduje a na mítingu tvrdí že do Kongresu, je to jeho věc. Nicméně, je tedy levičák, což je také jeho věc. Moje věc zase je, že si od něj nenechám kecat do života.

Poslední domácí zprávy