• Sobota, 05. prosinec 2020
  • Svátek má Rukojmí Jitka

17.listopad je důvodem k ohlédnutí
Počet návštěv: 751

17.listopad je důvodem k ohlédnutí

Jan Schneider Článek od Jan Schneider

Podívejme se tedy, jak se za tu dobu "zkultivoval" svět. Uvidíme to nejlépe s použitím nejvlastnějších "západních civilizačních hodnot", mezi něž patří dodržování daného slova, vlastních zásad a při řešení sporů rovnost před zákonem, tedy nedeformované uplatňování práva, včetně toho mezinárodního.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let se ruští a američtí představitelé dohodli na tom, že ukončí studenou válku podáním ruky, na což je mezi gentlemany spolehnutí. Pak se však americkým prezidentem stal bývalý ředitel CIA, a s odůvodněním, že není nic písemně dáno, zahájil druhou studenou válku.

Současně s tím provedl obrat na obrtlíku Václav Havel, který do té doby se svým ocáskem Vondrou plédoval pro zrušení obou vojenských bloků, Varšavské smlouvy i NATO, kvůli čemuž jsme ho mnozí měli rádi. Poté však ocásek zavrtěl psem a Havel po rozpuštění Varšavské smlouvy zradil sám sebe a začal být pro náš vstup do NATO, čímž se pro mnohé poprvé, pro jiné definitivně ztrapnil.

Členské státy NATO zapřely a zradily svůj základní a jediný alianční závazek urovnávat všechny spory jednáním, a vyvarovat se přitom byť ji jen hrozby silou. V průběhu čtvrt století se NATO - prý z obranných důvodů - roztáhlo o tisíc kilometrů na Východ, tažením alla Drang nach Osten, které zdůvodňuje stejně jako Hitler, že se totiž Rusové chystají napadnout Západ a ovládnout svět (typický průmět vlastního myšlení, práce pro psychoanalytiky či spíše pro psychiatry).

Země, které se stačily vyzbrojit jadernými zbraněmi, uzavřely klub vyvolených a snaží se "zásadně a důsledně" bránit v jadernému vyzbrojení komukoliv jinému (přičemž když to dělají "přátelé", tak to nevadí).

Stejně tak je tomu se "zásadním a důsledným" prosazováním "lidských práv", zejména když se tím dají fackovat různí protivníci (ovšem když "přátelé" nechají někoho třeba rozčtvrtit a rozpustit, zamhouří oko, nikdo není dokonalý). Nebo když nemohou vyčíst nepříteli, že likviduje své údajné odpůrce a protivníky režimu, tak je za něj otráví sami, aby na něj měli nějaký bič při tom "exportu demokracie". Za tím účelem pak sestaví nějaký mezinárodní tribunál nebo komisi, která se tváří, že něco vyšetřuje, pouze s tím rozdílem, že ten, kdo je obviněn, nemá možnost se hájit, pokud je vůbec k jednání přizván. A hned jsou na něj uvaleny sankce, pokud již nebyly přijaty již dříve předtím.

Nebo zase s nějakým státem uzavřou smlouvu, pak se kroutí, že je nevýhodná, tak ji sami vypoví, a pak tu zemi chtějí trestat, protože prý nedodržuje podmínky té vypovězené smlouvy.

V Čechách se v mezidobí odkudsi vyrojilo mnoho statečných a zásadových, prostě bytostných postkomunistických antikomunistů, čímž se ozřejmilo, proč takzvaný komunistický režim prostě musel prohrát, pouze rozum nebere to, proč to trvalo tak strašně dlouho, když jich bylo tolik, statečných, zásadových a bytostných.

Anebo energetika. V druhé polovině devadesátých let se naše republika chtěla vymanit z potenciální energetické závislosti na Rusku. Proto probíhala velmi usilovná diverzifikace dodávek zemního plynu. Výsledkem bylo dosažení dodávky čtvrtiny spotřeby plynu z norských nalezišť. To podle plynařských expertů znamenalo prolomení důležité hranice, neboť i při totálním výpadku ruských dodávek by nasmlouvané množství norského plynu stačilo k tomu, aby se všechna obydlí a výrobní prostory, závislé na vytápění plynem, dostatečně temperovaly, aby lidé a voda nezmrzli. Překročili jsme tak hranici, nutnou k přežití - ale Rusové neodpověděli nepřátelsky, naopak. Uzavřeli s námi tehdy tak dlouhodobý plynový kontrakt, i s korektními mechanismy na průběžné vyrovnávání cen, až nám to ostatní země záviděly.

Analogie však neplatí. Média uvedla, že jednostranná závislost Německa na plynu jej činí zranitelnějším, což je důvod, proč  diverzifikovat zdroje dodávek. Přispěje k tomu nově budovaný plynovod Nord Stream 2, který bude pro Němce i cenově výhodnější a zajistí větší bezpečnost dodávek (vyhne se Polsku a Ukrajině, kde Jacenjuk kdysi otevřeně vyhrožoval přerušením plynových dodávek Evropě). To však USA Německu vyčítají a chtějí ho učinit závislým na svých dodávkách zkapalněného plynu (ty sice nejsou nyní tak drahé, ale budou, až se smyčka utáhne).

A u nás se zase postupně při oslavách výročí 17. listopadu se ustálil takový nedůstojný zvyk, že se téměř nevzpomíná na oběti nacismu, ale oslavy se stávají příležitostí pro sebeoslavné projevy uzavřeného spolku údajných protagonistů svržení starého režimu, bez nichž se neobejdou prostě žádné oslavy. Například tehdejší svazácká funkcionářka Monika Pajerová začíná být od těchto oslav tak neodmyslitelná, jako kdysi Gusta Fučíková od oslav jiných.

No, a ve školách se děti podrobují jakýmsi teoretickým experimentům, při nichž trpí jak ti hendikepovaní, tak ti nadaní - o učitelích radši vůbec nemluvě. Výsledkem je, že se málokdo něco naučí, a učebním návykům se děti nenaučí už vůbec. Data znát nemusejí, k ptaní je nikdo systematicky nevybízí, a nedej bože, aby se pokoušely něco drze srovnávat a porovnávat nebo o něčem pochybovat. Krom toho se ani pořádně psát nenaučí.

No, a teď si zkuste spravit chuť něčím optimističtějším, já to nějak po těch oslavách nemám na skladě.

Jan Schneider
Stálý spolupracovník ČESKÉ POZICE. V prosinci 1976 připojil svůj podpis pod Chartu 77. Spolupracoval se skupinou The Plastic People of the Universe. V roce 1993 získal Cambridge Certificate in Religious Studies. Od roku 1990 působil ve službách zpravodajských, policejních a vládních, mimo jiné byl ředitelem Kanceláře Rady vlády ČR pro zpravodajskou činnost. Od roku 2005 pracuje jako publicista a bezpečnostní analytik.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.11.2020 19:58

O nacistické okupaci se neustálil nedůstojný zvyk,ale cílená propaganda.Už ani není v kalendáři označen 15.březen,právě proto,že souvisí s německou okupací.Situace ve školství byla vytvořena záměrně,aby se žáci nic nenaučili.Jinak by mne zajímalo,kde vidí pan Kavan ten stalinismus?Místo toho spíše vidím idiocii a neschopnost.Komunistické fráze a marxismus se k nám vrací přes ten "skvělý" západ!S tím už komouši nemají nic společného a nakonec už na politické scéně končí.Marxismus a komunistické myšlení dnes přichází z Příže,Berlína a Brusele.Takže ten stalinismus se nám nějak přestěhoval.Všichni jsou povinni poslouchat rozkazy z Brusele,kterým je předává Paříž s Berlínem.


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

19.11.2020 16:53

Autor ma naprostou pravdu! Ano, i ohledne tech "zasadovych antikomunistu". Byli a jsou to oportuniste. Jenomze komuniste "z presvedceni" nejsou o nic lepsi nez islamiste z presvedceni. Sedmdesat let komunisticke indoktrinace slavi uspechy a Cesko zustava posledni bastou Stalinismu. Rada lidi bude claanek interpretovat v tom smyslu, ze soucasny "rezim" je horsi nez predchozi, komunisticky rezim. Ve skutecnosti zbavit se komunistickeho zbusobu mysleni je nutnou podminkou napravy soucasne situace. Jinak totiz ani nelze zacit priciny tech dnesnich svinstev analyzovat. Komunisticke fraze a marxisticke slogany se hodi pro medialni propagandu (podobnou te dnesni), ale analyza to neni.

Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/author/rudolf_k/


 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

19.11.2020 10:07

U pana Schneidera jako obvykle není moc co dodat. Po přečtení vzniká dojem, že horší už to být nemůže. Tak tedy to optimistické - i může.
Stačí si představit jak by to vypadalo dle vlhkých snů slečny Moravce a jeho spřátelené "agentůry" z ČT na výzkum mínění, která se tentokrát opravdu, ale opravdu nesplete. Premierem bude feťák, v zádech s drzým spratkem co slíbil, že se bude učit slušnému chování. Finance by mohla mít na starosti jeho družka (ta snad jediná se zkušeností v pornoprůmyslu má pro politiku předpoklady) sekundovat mu bude pionýrskej vedoucí z ODS, (ten snad neřídil ještě ani auto) s pomocí, výrazem oduševněleho blba, Stanjury. Určitě se bude chtít na řízení státu podílet i ten vykulenej přerostlej klučina ze stanu (ten zase vystupuje, že umí řídit i zeměkouli) se Špejblem ze Suché Lozi. No a konečně tvrdit muziku budou komici Langšádlová, Kalousek a troubovitá Pekarová, nebo Adamová. Radit bude Khodl, od narození stižen knížecí noblesou (pro starší, dříve diagnostikováno jako idiocie) To bude panečku podívaná !


 
Když západní lháři křičí: Umlčte lháře!

Když západní lháři křičí: Umlčte lháře!

Alternativní, nebo chcete-li neoficiální weby, vznikly z niterné potřeby lidí postavit se proti panujícím a do očí bijícím západním lžím oficiálním. Např. proti oficiální lži o tom, že dvě letadla v New Yorku srovnala dva železobetonové mrakodrapy, ale spadly po tom nárazu mrakodrapy tři. 

Evropská unie chce zničit automobilismus

Evropská unie chce zničit automobilismus

Proud šíleností pocházející z Bruselu nepřestává. Zdá se, že Evropská unie chce zničit automobilismus a způsobit, aby byly automobily tak drahé, že si je běžný člověk nebude moci pořídit. Nová eko-norma Euro 7 fakticky zlikviduje v roce 2025 auta bez elektropohonu. Auto si tak budou moci dovolit jen ti nejbohatší, protože elektro-auta jsou velmi drahá. Vidíme, že EU nepomáhá, ale škodí. Čím dříve se z ní dostaneme, tím lépe.

Poslední domácí zprávy

 Zvrat v kauze Zadeh

Zvrat v kauze Zadeh

V kauze s více obviněnými, s nepřehlednou důkazní situací a složitou právní problematikou se dají čekat různé zádrhele a překvapení. Platí...