• Sobota, 05. prosinec 2020
  • Svátek má Rukojmí Jitka

Vraťme pojmu kapitalismus jeho skutečný význam!
Počet návštěv: 574

Vraťme pojmu kapitalismus jeho skutečný význam!

Eva Hrindová Článek od Eva Hrindová

Dnes se opět slovo kapitalismus stává nadávkou, používá se v negativních konotacích. Kapitalismus není synonymem pro bohatství, protože bohatí nejsou vždy kapitalisté! Zbohatnout můžete i v socialismu, a to se přesně dnes děje. Socialismus je ponejvíce elitářský a nespravedlivý a umožňuje zbohatnout lidem, kteří by v kapitalismu neměli pro své špatné vlastnosti šanci.

Jestli někdo tvrdí, že svět regulací, ochranářských opatření a dotací, je kapitalismem, je nepoučený nevzdělanec. Kapitalismus totiž JE světem spravedlivé soutěže. Trh je minimálně regulovaný a podmínky pro podnikání nikoho předem nediskriminují. Právo je jednoduché a regulace minimální. Společnost vstupuje do obchodních a pracovněprávních vztahů minimálně, lidé jsou zvyklí si své problémy řešit sami. Zní vám to jako popis současného eurobyrokratického stavu? Mně opravdu ne.
Málokdo kapitalismus v jeho čisté podobě zažil, tak nemůže mít srovnání. Nějaké náznaky svobodného trhu jsme mohli zažívat v devadesátých letech, před naším vstupem do Evropské unie. Tehdy byly položeny základy mnoha firem, které tak mohly svobodně vyrůst a dnes mají šanci konkurovat nadnárodním kolosům.

Svoboda podnikání neznamená, že je to svoboda ožebračovat lidi. Neomezovaná konkurence totiž šejdíře vytlačí z trhu. Pokud někdo tyranizuje zaměstnance, na svobodném trhu mohou jít jinam. V přeregulované socialistické ekonomice bohužel musí trpět v nelidských korporátních firmách a montovnách. Solidní konkurence totiž nemá šanci vzniknout.

Pokud nesouhlasíte s pozitivní diskriminací menšin, nemůžete ani souhlasit se socialistickou ekonomikou. NIKDY nemůže stát pozitivně ovlivňovat jakékoliv podnikání. Regulace živnostníků a malých firem nepodporuje jejich rozvoj. Dává vyrůst jen těm, kteří se neštítí natáhnout ruku pro dotace a mají žaludek na věčné obcházení nesmyslných nařízení a regulací. Poctivý a kreativní podnikatel nemá v takovém režimu příliš šancí. Odsuzuje se svým férovým přístupem k živoření na okraji.

Nadávat podnikatelům a označovat je za bezskurpulózní kapitalisty, kterým jde jen a jen o zisk a porobení lidí, je zastaralé a hloupé. Pokoušet se je vymýtit je sebevražedné. To, co potřebujeme, je deregulace, uvolnění trhu, postupný přechod do svobodnějšího prostředí, kde má podnikatel a občan více svobody, a tedy i více zodpovědnosti. Zastavit vývoj, omezit kreativitu lidí a sebrat jim touhu po úspěchu, je faktickým krokem zpět. Protože touha po úspěchu, která hnala šikovné lidi vpřed, stála za všemi velkými objevy a pozitivními změnami. Elektřina, železnice, kanalizace, povinná školní docházka, univerzity, automobily (a díky tomu sanitky, hasicí vozy), to všechno je produktem svobodného lidského ducha, který bažil po úspěchu.

To není nemravné – být úspěšný a budovat bohatství, je prospěšné všem. Úspěšný podnikatel dává práci lidem, rozvíjí svou obec a přispívá ke zlepšení podmínek všech. Stačí se podívat do historických análů. Bohatí lidé nežili jen pro sebe, stavěli školy, budovali parky, cesty, podporovali umělce a vědce. A dělali to mnohem lépe než současní zkorumpovaní úředníci.

Novodobým levičákům se daří přepisovat historii a nutit lidem závistivé pocity. Učí je zbavovat se své zodpovědnosti a lákají je na svět, kde všichni budou mít stejně. To je ale zvrácená představa spravedlnosti. Kapitalismus nabízí něco jiného. Svobodu těm, kteří umí vytvářet bohatství a díky tomu zlepšení života pro všechny. Socialismus sice umí pochytat pár podnikavců, ale s tím seká hlavy i úspěšným lidem a brzdí je. Slabé a neschopné tak nemá kdo tahat nahoru.

Vždy to tak bylo, je a bude. Jako bychom to nikdy nezažili. Krátké svobodné nadechnutí v devadesátých lidech nestačilo. Dnes zase mnozí skáčou na špek těm, kteří tvrdí, že svoboda je špatně. Ale svoboda bohatnout v kapitalismu je zásadně jiná, než současné bohatnutí futrované dotacemi a neférovým elitářským přístupem. Svobodu bohatnout dnes zažívají jen ti, kteří s režimem souzní a uplácí ho. Jiní nemají šanci. Trpí tím především zákazník.

Neumím si představit, že by se vrátil kapitalismus. Lidé ho nechtějí, chtějí péči, jistotu a ochranu. Přesto si dovolím kapitalismus hájit a propagovat. Protože čistá spravedlnost, která se opírá o svobodné rozhodnutí lidí, je víc, než spravedlnost koupená a vylobovaná. Kapitalismus není sprosté slovo, stejně jako svoboda. Kapitalismus nemůže bez svobody existovat a svobody není bez kapitalismu.

Problém kapitalismu je ten, že už lidé svobodu nechtějí, a to je skutečná tragédie současnosti.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Josef Andrle

Josef Andrle

23.11.2020 09:29

Nejak se to pani v hlave pomotalo.clanek jest velice zmateny.kapitalismus jako takovy je nenazrany.to je jiste a porad maji malo.dam priklad kdysi ceskeho Sunaru ktery byl temti nenazrancum prodan a produkt tento prodavan zpet v cechach za 20-50 nasobek ceny.a lide kupuji a mlci.i cenach najmu podnajmu a pod.ani nema cenu psat.ty sli nahoru 100 krat 200 krat 300 krat a.dalsi dalsi a porad maji malo.


 
vera b

vera b

22.11.2020 23:10

Souhlasim s mnohym, co pisete, pani Evo. Ale kapitalismus ma jednu velkou nevyhodu: nadprodukci.

Ale o tom psat nechci. Jenom se zminim o necem, o cem premitam uz delsi dobu, a prave ted jsem docetla Olbrachtovy povidky z Podkarpatska. Podkarpatsko bylo pro nas par let to, co pro Anlicany jejich kolonie: vyvazeli tam polo-inteligenci, pro kterou nemeli praci doma. No a zamyslete se: neni povinna skolni dochazka do statnich skol socialismus? A indoktrinace? Ale bohuzel nejen to: skoly produkuji lidi, kteri si mysli, ze ten typ znalosti, co jim da maturita ci vysoka skola, z nich udela pany, jak se rikavalo. Pritom to jsou povetsine mladi lide, kteri nic neumi, tedy nic praktickeho, do zivota sikovneho.

Olbracht pekne popisuje, jak takovito lide zaplavili Podkarpatsko, a kdyz vychovali v povetsine ceskych skolach dalsi generaci sveho typu lidi, tak pro ne nebyla prace. Leda ze by se otevrel dalsi urad ci skola. Kdo byl mlady zid, chtel do Palestiny, a kdy byl mlady Rusin, tak verboval do nacionalismu, proti Cechum… Dnes tento typ mladych lidi podporuje EU – kde jinde teple mistecko pro nekoho, kdo chce za pekne penize papirovat a nic jineho neumi?

Nezadam reformu skolstvi. To zase delaji titez lide, a nikdy to dobre nedopadne. Zadam se zamyslet and samymi pocatky skolstvi, na cem byly zalozeny, a zda se ty zaklady osvedcily, a ci by se mely postavit zaklady jine. Zaklady, ktere potom zvednou mlade nejenom do kultury, ale i do prakticke zrucnosti. A take do svobody. Skola, jak ji vymysleli Prusi v 18. stoleti, je zalar pro deti, a bic pro konformitu. A pak se divime, ze vychovava mlade lidi, kteri zavrhuji svobodu projevu i svobodu podnikani? Oni nehledaji, jak se uplatnit a byt uzitecnym. Oni hledaji zasivarnu.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

22.11.2020 19:28

Paní Hrindová plete věci dohromady.Základem kapitalismu je zisk.Něco získat lze jen na úkor někoho jiného.Svoboda podnikání u nás neexistuje.To stačí se podívat na represe v ČR.Všechny obchody zavřít,vždyť jsou české.Nechat jen řetězce zahraničních společností.To je jedna část.Druhá část znamená,že zisk se generuje z práce druhých.Stačí si vzpomenout argumentaci jisté podnikatelky z Krnova.Přeci nebudu dávat víc peněz za jednoduchou práci.Její prodavač dostával desetinásobek mzdy těch,co vyráběli.Zdůvodnila to tím,že potřebuje své zboží prodat.Jenže bez těch manuálně pracujících nebude mít ten prodejní manažer co prodávat.A tak můžeme pokračovat do nekonečna.Jen by mi měla tato dáma ukázat všechny ty "podnikatele",kteří staví něco pro druhé.Jedině tak lavičky na počest jednoho pána.Dale se můžeme zabývat placením daní.Podnikatel je v mínusu,takže daně neplatí,ale každé dva roky si kupuje nové auto.Paní Hrindová by si měla dát dohromady všechny souvislosti,ne jenom to,co se jí hodí.Asi nezná způsob jednání:když se ti to nelíbí,tak už nechoď!Nebo jsou na pracáku lidé z lenosti?Těžko.


 
Když západní lháři křičí: Umlčte lháře!

Když západní lháři křičí: Umlčte lháře!

Alternativní, nebo chcete-li neoficiální weby, vznikly z niterné potřeby lidí postavit se proti panujícím a do očí bijícím západním lžím oficiálním. Např. proti oficiální lži o tom, že dvě letadla v New Yorku srovnala dva železobetonové mrakodrapy, ale spadly po tom nárazu mrakodrapy tři. 

Evropská unie chce zničit automobilismus

Evropská unie chce zničit automobilismus

Proud šíleností pocházející z Bruselu nepřestává. Zdá se, že Evropská unie chce zničit automobilismus a způsobit, aby byly automobily tak drahé, že si je běžný člověk nebude moci pořídit. Nová eko-norma Euro 7 fakticky zlikviduje v roce 2025 auta bez elektropohonu. Auto si tak budou moci dovolit jen ti nejbohatší, protože elektro-auta jsou velmi drahá. Vidíme, že EU nepomáhá, ale škodí. Čím dříve se z ní dostaneme, tím lépe.

Poslední domácí zprávy

 Zvrat v kauze Zadeh

Zvrat v kauze Zadeh

V kauze s více obviněnými, s nepřehlednou důkazní situací a složitou právní problematikou se dají čekat různé zádrhele a překvapení. Platí...