• Středa, 27. leden 2021
  • Svátek má Rukojmí Ingrid

Solidaritu místo nářku a natažených rukou
Počet návštěv: 834

Solidaritu místo nářku a natažených rukou

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Již po celé týdny slyším nářek ve vystoupeních pravicových politiků a vidím těžké chmury na čele hlasatelek České televize. Důvodem, jsou uzavřené lyžařské areály v důsledku epidemie. Vleky stojí. Celá Evropa je v podobné situaci. Může se stát, že zoufalí vlekaři budou hrozit demonstracemi před sídlem vlády nebo žalobou u Evropského soudu. K vlekařům se mohou zítra přidat i hospodští, barmani, stánkaři … Všude bude nářek a natažené ruce k vládě.

Situace s Covidem 19 vyžaduje naši solidaritu, ale i rozhodnost. V této době patří naše úcta zejména těm, co jsou v první linii boje. Oni čelí této novodobé hrůze, mnozí z nich dokonce v tomto boji padnou… Mnozí z nich si odřekli i svou dovolenou, slouží soboty, neděle. Okrádají o volný čas sebe i své rodiny. Slouží ve dne i v noci. Na jedné straně to jsou zimní radovánky, na druhé straně je to boj o zdraví nás občanů… Aby bylo všem zcela jasno, není to virtuální hra na PC, nebo pouhá hra na mobilu.

Je pravdou, že letošní zimní radovánky budou podstatně zkráceny. Také restaurace, bary, ale i kadeřnictví, či další služby budou delší dobu uzavřeny. Není to jistě příjemné, ale dá se to vydržet, dokonce každý z nás může svým dílem pomoci. Jsme omezeni ve své činnosti, přesto jsme doma, ve svém prostředí. Můžeme jít do práce, na ulici, do parku…. Naopak téměř vězením jsou uzavřené Domovy důchodců. Na rozdíl od sjezdovek v nich umírají naši spoluobčané. Měli smůlu, chtěli se také radovat, těšit se z dětí, vnoučat, měli své koníčky, přátele. To vše jim nebylo dopřáno. Místo dětí, vnoučat, přišla smrt… Uzavřená sjezdovka, či restaurace je oproti tomu jen upadlým smítkem na podlaze. 

Současné generace neprožily válku. Žijeme dnes ve šťastné době, možná i v blahobytu. Kdo chce pracovat, najde práci. Kdo chce studovat, najde své uplatnění. Kdo chce cestovat, stačí vstoupit do cestovní kanceláře. Patříme ve vzdělanosti, v kulturní úrovni, ve zdravotnictví, v sociální oblasti, ale i v řadě průmyslových oborů ke světové špičce. Naše životní úroveň je měřitelná s předními státy světa. Jistě nemusíme ještě tleskat, jásat, ale také se nepodceňujme, nežmoulejme v poníženosti čepici, ani nekamenujme, máme se vskutku velice dobře. Při pohledu do dnešního rozhádaného světa, jsme dokonce jednou nohou v blahobytu. Ne každý tento můj pohled bude sdílet, ne každý má stejné priority, přesto se zamysleme… 

Před sto a více lety naši předci prožívali daleko horší časy. Španělská chřipka, TBC, naši prarodiče se museli daleko více uskrovňovat…. Matky čekaly na návrat svých synů ze světových válek. Stáli frontu na chleba i na brambory, potraviny i šaty byly na lístky. Místo dovolené u moře, stačil jim rybník za kostelem, místo krkonošské sjezdovky, pak kopeček za hájovnou. Nenaříkali. Proto dnes myslím zejména na ty nejstarší. I oni mají právo na život, na své sny. Dopřejme jim to. Buďme s nimi solidární. Tu sjezdovku v Peci, či hospodu na Růžku, si na čas odpusťme…!

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

14.01.2021 19:41

Nedomnívám se,že se může posuzovat ta doba před a ta po.Dnes se může stát,že ubude středisek pro zimní radovánky.Jenže ve válkách šlo o životy milionů mužů na bojištích a dalších milionů civilistů v týlu.Nepolemizuji o tom,zda je bankrot horší,protože odpověď znám!Co mně však vadí,to jsou řeči o blahobytu!Protože to každý posuzuje podle své situace a ta není ve všech případech stejná.Blahobyt posuzuje za plus někdo,kdo se skutečně má dobře.Těžko budou hovořit o blahobytu starodůchodci s nízkým důchodem.A to jsou i ti v seniorských domovech,kam za nimi jezdí jejich hodné dětičky v době,kdy dostávají důchod a berou jim to,co jim zůstane po zaplacení pobytu.Ona nynější "pandemie" je totiž zásah vyšší moci,ať se jedná o nehodu,nebo úmysl.A to neovlivní ani protesty postižených majitelů horských středisek či restaurací.Jen si myslím,že solidarita je něco jiného,než si odpustit hospodu Na růžku!Z toho totiž oni zmiňovaní senioři nic nemají.


 
Jan  Kučera

Jan Kučera

14.01.2021 09:45

Vážený pane, vaše tvrzení: "Uzavřená sjezdovka, či restaurace je oproti tomu jen upadlým smítkem na podlaze." Možná platí pro vás a pro mne, který na lyžích stál naposledy před padesáti lety a lyžování mě nebaví. Jenže ty zavřené sjezdovky mají pro ty vlekaře naprosto jinou hodnotu a to tak, že životní. Najmul si prostor pro sjezdovku a platí za ni nájem, provedl terénní úpravy, pořídil si zřejmě na hypotéku vlek, rolbu a sněžná děla. Platí za vodu a energie k zasněžování a nevydělává ani pětník. Myslíte, že banka mu se splátkami a úroky počká? Myslíte, že totéž učiní i dodavatel vody a energií? Tomu člověku hrozí krach, přijde o všechno, co do toho areálu dal a navíc ručí třeba svým domem o který může přijít taky. Obávám se, že váš příměr o "smítku" je mimo mísu.


 
Musím tentokrát EU pochválit

Musím tentokrát EU pochválit

Je tragické žít v realitě, když člověk přináleží k multinacionálnímu politickému uskupení a to ho postupně stále zklamává. Poslední roky dělala EU jednu fatální hloupost za druhou. Šířila nenávist, světové napětí, prosazovala metody diktátu. Pro ty, kteří při vstupu do EU vcelku důvodně viděli i pozitiva to bylo hořké zklamání a pro ty, kteří od počátku byli proti EU vzrostly touhy po vystoupení.

Papaláši a pandemie

Papaláši a pandemie

Papaláši se sešli v hotelu a slavili narozeniny. Celkově mě to nijak nepohoršuje, protože to ukazuje jednu důležitou věc. Papaláši jsou jako všichni ostatní, covidu se nebojí. Kdyby se báli, seděli by doma na zadku a leštili by své respirátory.

Vyzýváme Pavla Zemana k rezignaci

Vyzýváme Pavla Zemana k rezignaci

Institut Aleny Vitáskové z.s. (dále jen IAV) - ochrana lidských práv a svobod MANIFEST IAV – občanů poškozených státem

vyzývají tímto Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby rezignoval na svoji funkci.

Poslední domácí zprávy

Papaláši a pandemie

Papaláši a pandemie

Papaláši se sešli v hotelu a slavili narozeniny. Celkově mě to nijak nepohoršuje, protože to ukazuje jednu důležitou věc. Papaláši jsou jako...

Už máte svou zemljanku?

Už máte svou zemljanku?

Je na čase připravit se na život v podzemí. Je to myšleno samozřejmě obrazně. Nicméně je jasné, že už nelze doufat v nějaký zvrat, který by...