• Čtvrtek, 25. únor 2021
  • Svátek má Rukojmí Liliana

Očkování jako barometr důvěry
Počet návštěv: 907

Očkování jako barometr důvěry

Lubomír Vylíčil Článek od Lubomír Vylíčil

Mnoho politologů si láme hlavu, jak objektivně změřit důvěru občana v instituce, ve vedení svého státu, nebo v nadnárodní organizace. Jak ji kvantifikovat? Ideální barometr přitom mají přímo pod nosem. Očkování proti Covidu. A míru ochoty občanů, nechat „si to píchnout”. Tak se na něj pojďme podívat.

Nejdříve na Západ. Do starých, unijních zemí, které jsou u nás vydávány za etalon vyspělosti a ráj demokracie. Začít můžeme třeba ve Švýcarsku. Místní noviny „20 Minuten” píší o odporu proti očkování mezi personálem domů pečovatelské služby. K dobrovolnému očkování se tam přihlásilo 80% klientů, ale jen 10% zaměstnanců. Jde vesměs o mladé ženy. Většina z nich svou nedůvěru ve vakcínu spojuje s obavami o plodnost.

Švýcarský medicinský portál Medicinside provedl průzkum mezi 700 zdravotníky. Třetina z toho byli lékaři, třetina a něco střední zdravotnický personál a zbytek pomocní zdravotníci. Jen třetina z nich, ze všech, však by byla ochotna se nechat proti Covidu naočkovat. Více než 55% to striktně odmítá a zbytek váhá.

Podobná situace je i v dalším majáku západní demokracie a rozvinuté společnosti, v Německu. Podle průzkumu, který pro televizi ARD vypracoval institut Infratest dimap, není ochotno se proti Covidu nechat naočkovat 54% lidí. Ano, v disciplínou proslulém Německu…. Jedna ze zdravotnických sester to řekla výzkumníkům z Německé interdisciplinární asociace pro intenzivní péči natvrdo: „Nebudu pokusným morčetem”. Ona i její kolegyně mají největší obavy o plodnost. Tak, jako ve Švýcarsku. Podle agentury Focus, jde nepodložené spekulace a fámy.

Ani ve Francii tomu není jinak. Národní zdravotnická agentura zveřejnila průzkum, podle kterého počet Francouzů, zcela odmítajících vakcinaci roste. Loni v červenci bylo ochotno podstoupit vakcinaci 64 % respondentů, v listopadu se počet zájemců snížil na 53 % a na konci prosince projevilo odhodlání dát se očkovat jen 40 % dotázaných.

Jiný francouzský průzkum, provedený společností Ipsos Global Advisor ukázal, že 72 % tamních „odpíračů” zdůvodňuje svůj postoj obavami z vedlejších účinků vakcín Pfizer a Moderna. A nejsou,  se svým skeptickým  pohledem na dobrodiní zmíněných vakcín, nijak sami. Stejné obavy sdílí také například 80% Jihokorejců a 76% Japonců.  Jejich postoj vcelku stručně a přitom pregnantně vyjádřil občan města Montpellier, jménem Boris Czajka. Když se ho novináři z deníku Midi Libre ptali na očkování, řekl jim: „Čím více mě budou k očkování přesvědčovat, tím méně to budu chtít. Nedůvěřuji jim. Ani vládě, ani lékařům”.

U nás je tomu podobně. Podle prosincového průzkumu agentury Median by se nechalo naočkovat 40% našich občanů, 47% bylo proti. Také u nás ochota k očkování klesá. Podle údajů Ministerstva zdravotnictví bylo loni v dubnu nakloněno očkování prakticky 50% obyvatelstva, ale do prosince toto číslo kleslo na 39%.

O čem to svědčí? Pomiňme pro teď skutečné, objektivní vlastnosti vakcíny. Ponechme stranou a neřešme, zda-li ji opravdu vyrábí ďábel pro vyhlazení lidstva, či přichází z kůrů nebeských k jeho záchraně. Podívejme se na ni z pohledu toho, jaké informace má běžný občan k dispozici. Na základě jakých faktů se může rozhodovat a utvářet si na věc názor.

Do samotné vakcíny samozřejmě nenahlédne. Informací o jejím (detailním) obsahu je velmi málo. Ověřit jejich správnost pak nejsou schopny ani veliké, specializované laboratoře výzkumných ústavů. Ani ty nejsou schopny posoudit, „co tam má být”, co je tam případně navíc a proč. K tomu vůbec netuší, co vlastně cizího či neznámého, by ve směsi složitých, nestabilních vysokomolekulárních látek mohli hledat. Málo kdo pak má takovou laboratoř, nebo alespoň výsledky z ní, k dispozici.

Takže z čeho se rodí lidový názor? Jde o vakcinu na nemoc, jejíž objevení, šíření (a metody boje s ní) budí přinejmenším rozpaky. Je „tlačena” silovou mediální masáží, jaká nemá v naší historii (od dob Protektorátu Čechy a Morava) obdoby. Vlajkovou lodí této kampaně je ČT, o které si velká část občanů už dlouho myslí, že koná v cizím zájmu. Její „noty” jsou přitom podivuhodně sladěny s obdobnými médii EU. Ke každodennímu strašení a nátlaku na „správné rozhodnutí” se veřejně hlásí také mnozí politici. Nejhlasitěji pak ti, kteří nepožívají mezi občany (po dlouhodobých zkušenostech) ani minimální důvěry. A jako třešnička nakonec – vakcínu vyrábí obří, nadnárodní společnosti kdesi v nedosažitelné dáli a její distribuci „managuje” EU, proslulá láskou k malým národům a péčí o blaho obyčejného člověka…

To je zcela smrtící koktejl. Jehož všechny složky na své pověsti pilně pracovaly poslední čtvrtstoletí. Od politiků, zapomínajících své sliby, ihned po zvolení, stejných ve všech hlavních stranách, aby ani volbou nebylo možno změnit základní směřování státu. Přes media, čím dál více nezávislá na mínění „konzumentů”, protivětšinová, procizácká a zabetonovaná tak, aby obyčejný občan nebyl schopen jejich kurz otočit. Až po nadnárodní korporace. Které se od obchodníků, vyrábějících pro zisk posunuly k vládcům a vychovatelům. Kolikrát už vám vnutili „nový produkt” do počítače, mobilu, auta? Nějakého uživatelsky nepřívětivého udavače, zpomalovače a opruzovače, kterého jste nechtěli a kterého byste si dobrovolně nikdy nepořídili? Kolikrát vás naštvali a urazili svou reklamou, která už ani neskrývá, že na vaše prachy kašlou, ale že vás chtějí zlomit a „vychovat”?

Ne, tato úvaha není o vakcíně. Není ani o Covidu. Je o důvěře. Jejímž skvělým indikátorem je právě ona ochota k očkování. Co ukazuje? Krach. Absolutní, dříve nepředstavitelný propad důvěry v systém. U nás, i ve zbytku Evropy. Jak že to říkal ten Czajka z Montpellier? „Čím více mě budou k očkování přesvědčovat, tím méně to budu chtít”.

Tak vypadá známka za posledních nejméně dvacet let „budování demokracie”. Na vysvědčení, které občané právě vystavili Evropské únii.

Lubomír Vylíčil
Farmaceut, ročník 1959, nekonvenčně uvažující amatérský pilot a přírodozpytec se silným vztahem k tradici. Miluje přírodu, létání, turistické i akrobatické; na úrovni zapáleného amatéra se věnuje terénní ornitologii a paleontologii na střední Moravě. Zajímá se o historii i současné dění. Patriot s pozitivním vztah ke katolicismu. Pocity, které mu už léta způsobuje politická scéna u nás i ve světě ho vedou k tomu, že občas něco napíše.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.01.2021 19:55

Zapomněl jsem se zeptat politiků,zda vůbec proběhlo vyhlášení tendru na nákup vakcíny.Nebo snad lze v tomto případě zákon porušovat?


 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.01.2021 19:47

Jsou lidé.kteří se nechají zmást oficiální propagandou a není jich málo.Jsou to hlavně ti,kteří by rádi rozkazovali druhým,že se musí nechat očkovat.On ten strach je větší nebezpečí,než celý covid.Také už se ani nenamáhají říkat,že dotyčný zemřel s covidem,ale napevno tvrdí,že zemřel na covid.Já neposuzuji otázky,zda má vakcinace ty,nebo ony vedlejší účinky.Řídím se svou vlastní analýzou.Vím,že nemusí být zcela správná,ale nikoho jsem nepověřil,aby za mne myslel a dokonce mi násilím něco vnucoval.Stačí mi naši eurohujeři,kteří vidí jen EU a nic jiného je nenapadá.Nevadí jim ani rozhodování bruselských byrokratů o tom,co si mají myslet a co dělat.Kdo se chce očkovat,ať to udělá!Ale nedůvěru části veřejnosti,pravděpodobně většiny,žádné rozkazy a ani propaganda nemohou odstranit.Ono se toho proplétá příliš mnoho najednou.Jak vakcinace,tak vlastní politika.


 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

19.01.2021 10:23

Ano pane Vylíčile, je až s podivem kolik nezodpovědných občanů nevěří nadnárodním výrobním gigantům, kterým samozřejmě jde jen a jen o zdraví každého Čecha, Rumuna, Slováka, Ukrajince ... A to přesto, že tyto firmy jsou si tak jisté neškodností svých "léků", že si vymůžou platbu předem a beztrestnost, kdyby to po požití s někým fláklo. Někde už se to prý stalo, ale my tomu samozřejmě nevěříme, protože to v "naší" ČT nehlásili. A že tam máme nějaké hlídací psy demokracie. I čubky, aby se slečny v čele s Moravcem neurazily. No ale nezbývá, když už Uršulka Leyenová podškrábla tak skvělou smlouvu, (proslýchá se, že se v obchodu vyzná asi tak jako v českém významu jejího příjmení) tak nezbývá než očkovat, až to všechno vyočkujem. Naštěstí, pokud jsme díky té obchodnici, zaplatili předem, tak ta dobrá firma, co samozřejmě dle zákona zvítězila v tendru, vydodá tak dvacet procent zaplaceného produktu. Něco si přece musí schovat na nastávající řádění Covidu - 22, 23, 24 ...


 
Francie se začíná bránit islámu

Francie se začíná bránit islámu

Pozdě, řeknete. Ovšem. Ale ještě tak dva roky zpátky bych nevěřila, že Frantíci někdy prohlédnou. Že fakticky najdou koule na to se aspoň krapítek ohradit vůči pomalé, nicméně už poměrně pokročilé islamizaci, která v zemi Galského kohouta probíhá.

 Nechceme aktivistický Ústavní soud

Nechceme aktivistický Ústavní soud

Ústavní soud České republiky začíná přitahovat stále větší pozornost. Už to je podivná okolnost, příliš nesvědčící konzervativní pověsti, kterou by měla být nejvyšší ústavní instituce proslulá.

Poslední domácí zprávy