• Čtvrtek, 25. únor 2021
  • Svátek má Rukojmí Liliana

O čem je ta naše Únie, vám vysvětlí novela zákona o potravinách
Počet návštěv: 815

O čem je ta naše Únie, vám vysvětlí novela zákona o potravinách

Lubomír Vylíčil Článek od Lubomír Vylíčil

V souvislosti s dnešním projednáváním návrhu na povinný podíl českých potravin v obchodech, vyplaval na povrch jeden zajímavý dokument. Jde o dopis, odeslaný počátkem loňského prosince Jaroslavu Faltýnkovi. Osm velvyslanců velkých zemí EU mu v něm hrozí, že v případě schválení podobného návrhu by Česko mohlo čelit žalobě za diskriminaci zahraničních výrobců. Která je v solidární a rovnoprávné EU nejen neslušná, ale i příslušnými zákony zakázaná.

Navrhovaná novela zákona, o kterou ve sporu jde, se má týkat jen cca. 120 základních položek. Tedy zhruba jednoho procenta sortimentu, nabízeného potravinářskými obchody. A přesto tolik křiku. Proč? Inu, zemědělci v zemích západní Evropy mají až čtyřikrát vyšší dotace než zemědělci v České republice. Kam asi míří jejich nadprodukce, kterou nelze doma prodat, a to za ceny, kterým nelze v tuzemsku konkurovat? Ano, správně.

Další, nemalý proud „západního” potravinářského zboží do ČR tvoří neprodané ležáky. Tedy to, co už Němec ani ve slevě nechtěl. V takovém případě zbývá obchodníkovi poslední možnost. Zajít za známým. Protože v zásadě všechny velkoprodejny, hyper a supermarkety na Východě patří nějakému „soukmenovci”, jak se kdysi v Německu říkalo. A tak zajde Horst za Dietrichem s prosbou: „prochází mi tohle a ono, nemohl bys to přebalit a prodat na Východě? Ztratný nebudeš, dám ti slevu… a Čech to sežere. Můžeš těm tupanům i něco přirazit…”

O tom, že je stejné zboží v Německu často levnější než u nás, vám poví každý obyvatel Česko – Německého pohraničí. O kvalitě nemluvě. Ostatně té se „sporná” novela rovněž dotýká. Návrh z pera SPD zavádí pokutu 50 milionů za dvojí kvalitu stejné potraviny. Už chápete, ten řev, tu nevoli velkých zemí EU a to rozhořčení obránců spravedlivého a rovného přístupu? Co si to v té zapadlé východní kolonii vůbec dovolují?

A ještě jednu věc spatříme, u příležitosti projednávání této novely, zcela syrovou a nahou. Stačí se podívat na „naše” hlavní média. Všude najdete nevoli. Tu více, tu méně skrývanou. Většinou (dost chabě) maskovanou třemi vějičkami na prostého občana. Začněme od té nejhloupější. Spočívá v mantře, že banány a ananas u nás nerostou, a že tak budeme mít prázdné regály. Aniž se snaží nějak specifikovat, jakých položek sortimentu se novela skutečně týká. Tou druhou je strašení „drastickým zvýšením cen”, protože Čech přece neumí vyrobit květák za cenu německou. No a ta třetí, ta pro vzdělanější klientelu, pracuje s „neláskou” k Babišovi a tvrdí, že si novelu proloboval, aby na tom vydělal. Z vašich mozolů, jak se kdysi říkalo, pro změnu u nás.

Skutečným motivem je však slouhovství k Bruselu a Německu. To by tak hrálo, aby si na Východě vyráběli víc potravin sami! Aby se pokusili zvýšit svou soběstačnost alespoň v něčem! Copak netuší, jaký je trend? Zrovna teď, když Evropská únie chystá další snížení ploch obdělávané půdy (zvláště na východe), omezení chovu jatečných zvířat, zvýšení ceny masa a připravuje jeho nahrazení hmyzem… Kam bychom to měli okna?

Tady, na jedné novele zákona, je jak v kouzelném krystalu vidět, o čem celá ta Evropská unie je. Jaké je naše postavení v ní a komu slouží která média. Chcete-li vidět, kdo z politiků, celebrit, mediálních hvězd, komentátorů a spolků kope za národ a kdo za cizinu, stačí se podívat, co soudí o této novele zákona na povinný podíl českých potravin v obchodě.

Podle posledních zpráv byla novela právě přijata. Poslanecká sněmovna schválila jak vládní návrh na pokuty 50 milionů za „dvojí kvalitu” potravin, tak i návrh SPD o 55% potravin českého původu v prodejnách nad 400 metrů čtverečních.

Teď vypukne cirkus. U nás i v zahraničí. Tak se pohodlně usaďte a dobře se dívejte. Málokdy se naskytne taková příležitost, vidět v přímém přenosu, kdo je kdo.

Lubomír Vylíčil
Farmaceut, ročník 1959, nekonvenčně uvažující amatérský pilot a přírodozpytec se silným vztahem k tradici. Miluje přírodu, létání, turistické i akrobatické; na úrovni zapáleného amatéra se věnuje terénní ornitologii a paleontologii na střední Moravě. Zajímá se o historii i současné dění. Patriot s pozitivním vztah ke katolicismu. Pocity, které mu už léta způsobuje politická scéna u nás i ve světě ho vedou k tomu, že občas něco napíše.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Josh Ommi

Josh Ommi

22.01.2021 11:26

Vazeni diskutujici, kdy pochopite, ze "zapad" si nepribral "vychod" jako partnera "fifty:fifty" = 50:50 ale 80:20 ? Zvoleni politici s tim ("mozna" za "mirnou uplatu"?) souhlasily. Takze nebrecet, politiky vykopnout z parlamentu, postavit pred soud, oblect do teplaku, nahrabany majetek zestatnit... A je to. A dale podle modelu Svycarsko....


 
Petr Majevský

Petr Majevský

21.01.2021 19:41

Neznám přesné znění tohoto zákona,ale pamatuji si,jak to bylo po převratu.To se také týkalo zahraničních potravin a musely se zrušit potravinářské ČSN!V případě jejich platnosti by sem ze západu nemohli potraviny dovážet.ČSN totiž byly nejpřísnější v Evropě a druhé na světě.Proto byla základní podmínka vlezu do EU likvidace zemědělské produkce a zpracovatelského průmyslu a hlavně zrušení platnosti ČSN pro prodej potravin.Po skončené likvidaci,provedené lidovcem Luxem,se teprve začala EU s námi bavit o vlezu do čtvrté německé říše.Plešatý Telička pak vyjednal ty nejhorší podmínky ze všech přistupujících států.Ono skutečně bude ze strany EU zle a nastoupí sankce.To jde totiž Bruseli ze všeho nejlépe.Ale postarat se o vážný problém už tamní byrokrati neumí!


 
Francie se začíná bránit islámu

Francie se začíná bránit islámu

Pozdě, řeknete. Ovšem. Ale ještě tak dva roky zpátky bych nevěřila, že Frantíci někdy prohlédnou. Že fakticky najdou koule na to se aspoň krapítek ohradit vůči pomalé, nicméně už poměrně pokročilé islamizaci, která v zemi Galského kohouta probíhá.

 Nechceme aktivistický Ústavní soud

Nechceme aktivistický Ústavní soud

Ústavní soud České republiky začíná přitahovat stále větší pozornost. Už to je podivná okolnost, příliš nesvědčící konzervativní pověsti, kterou by měla být nejvyšší ústavní instituce proslulá.

Poslední domácí zprávy