• Čtvrtek, 25. únor 2021
  • Svátek má Rukojmí Liliana

Hovory AV 8 – Soudy a spravedlnost Oldřich Lukáš rozmlouvá s Alenou Vitáskovou o českých národních zájmech – část 8.
Počet návštěv: 454

Hovory AV 8 – Soudy a spravedlnost Oldřich Lukáš rozmlouvá s Alenou Vitáskovou o českých národních zájmech – část 8.

Alena  Vitásková Článek od Alena Vitásková

Moc Vás zdravím, vážená paní inženýrko, dnes bych si s Vámi rád popovídal na téma, kterým už hezkých pár let doslova žijete – soudy a spravedlnost. Můžete své zkušenosti s nimi nějak shrnout, zobecnit? 

Inu, pokusit se o to mohu, i když každá paušalizace pokulhává a v justici to platí dvojnásob. Naše soudy jsou dle dikce zákona nezávislé. V praxi se však ukazuje, že někteří soudci jsou nezávislí především na zákonech, pravdě, etice, důkazech a spravedlnosti, avšak prokazatelně závislí na klientelismu, někdy i na úplatcích, známostech a politických či ekonomických lobbistech. Právo se v jejich rukách stalo otrokem moci, spravedlnost služkou (nevěstkou) peněz. Moc morálně nemocných mocných se díky soudcům, kteří si pletou nezávislost s doživotní imunitou nad pácháním justičních zločinů, stává prokletím bezmocných, přestává reprezentovat vůli většiny vtělenou do zákonů a stává se zvůlí menšiny.

No, to není právě vizitka nejvyšší jakosti. Co s tím? Někteří soudci tvrdí, že je to o penězích, že úplatnost je tím větší, čím nižší jsou jejich platy. Jenže já myslím, že pravda je úplně jinde.

Spravedlnost nelze zajistit žádným zvyšováním platů soudců. Naopak – paradoxně musí být na soudcích nezávislá! Jinými slovy: i když případ soudí lump v taláru, spravedlivý výsledek to nesmí ovlivnit, nanejvýš oddálit, neboť vstoupí v účinnost takové nástroje, které spravedlnost neomylně prosadí a nespravedlivého soudce zbaví jeho mandátu a řádně potrestají. Dnešní realita jasně odhaluje, že nemá-li soudce kvalitní vnitřní etický základ, žádná výše platu to nezachrání! Jenže - jak chcete vymáhat etiku v justici bez etiky?

Přesně tak! Jakákoliv moc, která nepodléhá kontrole, nebo je dokonce doživotně garantována, vede vždy spolehlivě k jejímu zneužívání. To dvojnásobně platí o novodobé inkvizici – o exekutorech, ale i o těch soudcích, kteří provedení „cinknutých“ exekucí nařizují (podobné závěry platí i pro některé insolvenční správce, dokonce i soudních znalce a advokáty). Výsledkem jejich „bohulibé“ činnosti jsou mj. tisíce sebevražd a bezpočet zničených rodin

Bohužel, taková je dnešní realita. Právo musí sloužit všem, avšak pro každého stejně. Místo zločinů temné tváře justice (právníků bez svědomí) musí nastoupit spravedlnost osvícených orlů práva, vyšších principů mravních (etická). Jen tak v soudních síních zavládne místo beznaděje a zoufalství právní jistota, tedy spravedlnost jediného metru bez přívlastků a bez podmínek. Soudy se pak stanou nástrojem ochrany poctivých před terorem mocných, oběť konečně začne být zvýhodňována před pachatelem a nikoliv naopak.

Tak jest! A naši zákonodárci by si konečně měli uvědomit, že život se do škatulek zákonů nacpat nedá. Čím více zákonů, tím větší chaos a bezpráví. Přitom zákony by v podstatě měly jen kompenzovat právě onen nedostatek etiky, morální úrovně společnosti.

To máte pravdu. Někde jsem četla, že prý máme neuvěřitelné dva miliony zákonných předpisů. V takovém Augiášově chlívu se už nevyznají ani právní specialisté, a přesto na nás parlament sype další a další. Jak se v té smršti má vyznat občan, co má dělat, když neznalost zákona neomlouvá? Kde skončí ta nekonečná emise předpisů a zákonů? V záplavě zákonů se pomalu ale jistě ztrácí jejich hlavní smysl – chránit dobro a zabraňovat bezpráví.

Proto, vážený parlamente, začni s postupnou redukcí a zdokonalováním zákonů, implikuj do právního systému tradiční etické normy a kulturně-duchovní imperativy jako principy, na základě kterých lze rozhodovat o (ne)vině v rámci i nad rámec zákonů! Vystavíte tak červenou všem pirátům ve vodách slušnosti a spravedlnosti! Souhlasíte, paní Aleno?

Ovšem, že ano. Považuji za nutné na závěr uvést, že nelze náš stav v justici svádět pouze na soudy. Hlavním ZLEM v systému je tzv. hlava procesu státní zástupce. Státní zastupitelství pod vedením Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana pokleslo na odbornosti zásadním způsobem. Mnozí ze státních zástupců neznají zákony, podzákonné normy, lidský život je pro ně jen pěšák na šachovnici jejich zběsilé hry. Oni mohou všechno, je to jejich právní názor. Pokud je nachytáte na „hruškách“ tím myslím, že manipulují s důkazy, znaleckými posudky, podáte na ně trestní, nebo jen podnět na kárné řízení, tak se jim většinou vůbec, ale vůbec nic nestane. Řeší to jejich kolega, mnohdy sedící ve stejné kanceláři….., nebo spolužák, se kterým zažili nejednu taškařici. Mohou vyrábět i nešetřit trestné činy a opět se jim nic nestane. Soudce přece může soudit jen to, co státní zástupce obžaluje. Jak dopadly trestné činy související s OKD. Parlamentní vyšetřovací komise k OKD zřízena bude se svými výsledky nakonec jen pro smích, státní zástupce může beztrestně vše. Dehonestovat zákonodárce, tak to je silná káva, nemyslíte? Vždyť vidíte sám, co udělal premiér Babiš, nebo ministryně spravedlnosti Benešová s tím, že se u nás dá trestní stíhání objednat. Oba dva to veřejnosti sdělili a neudělali s tím vůbec nic. Když NSZ Pavel Zeman předložil nejvyššímu soudu zmanipulované důkazy, aby mohl nechat odsoudit nevinné lidi, když mu tyto materiály pravděpodobně připravoval státní zástupce Radek Mezlík, tak co myslíte, že se stalo? Tento závažný trestný čin Pavla Zemana odmítla ministryně Benešová řešit a Mezlíka nakonec povýšili do nově vzniklého úřadu evropského žalobce do Bruselu. Co myslíte, že se stane NSZ Pavlu Zemanovi za to, že se pokusil z titulu své funkce ovlivňovat soudce ku prospěchu svého kamaráda? Co se mu stane za to, že prokazatelně věděl o nezákonnostech probíhajících kolem privatizace Mototechny České Budějovice. Jednalo se o kolosální podvod, na který doplácí nevinní lidé. Také jednal v zájmu svého „kamaráda“?

Z toho, co říkáte, běhá mráz po zádech! Děkuji Vám za rozhovor i jménem našich čtenářů a těším se na další setkání s Vámi. 

Také děkuji.

S paní Alenou Vitáskovou rozmlouval Oldřich Lukáš

Alena Vitásková
Nositelka státního vyznamenání prezidenta republiky za zásluhy o stát

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

26.01.2021 19:19

Spravedlnost v ČR je sci-fi.Neexistuje a rozhoduje se podle toho,kdo nabídne víc.Jaký národ,takoví poslanci a takové zákony.I na neodvolatelnost sodců byl vytvořen zákon z řady paskvilů,protože neřeší ať už neschopnost či korupci soudců a státních zástupců.Násilníkovi "hrozí" až osm let a od soudu jde s podmínkou.Nesvéprávný soudce vydává rozsudky a ty zůstávají v platnosti.Jinak poslanci implementují zákony podle nařízení z Brusele,ne podle potřeby.Jinak by řada zákonů neměla vůbec platit.Jenže,když někdo sedí celý život v parlamentu,tak je odtržený od reality.Mělo by to být,jako prezident.Dvě volební období za sebou a definitivní odchod!


 
Francie se začíná bránit islámu

Francie se začíná bránit islámu

Pozdě, řeknete. Ovšem. Ale ještě tak dva roky zpátky bych nevěřila, že Frantíci někdy prohlédnou. Že fakticky najdou koule na to se aspoň krapítek ohradit vůči pomalé, nicméně už poměrně pokročilé islamizaci, která v zemi Galského kohouta probíhá.

 Nechceme aktivistický Ústavní soud

Nechceme aktivistický Ústavní soud

Ústavní soud České republiky začíná přitahovat stále větší pozornost. Už to je podivná okolnost, příliš nesvědčící konzervativní pověsti, kterou by měla být nejvyšší ústavní instituce proslulá.

Poslední domácí zprávy