• Úterý, 18. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Vladislav

Válka symbolů
Počet návštěv: 1719

Válka symbolů

- Petr Žantovský - Článek od - Petr Žantovský -

V rámci všeobecného blbnutí s přepisováním historie, bouráním pomníků, přejmenovávání ulic a náměstí a jiných věru životně důležitých aktivit, dochází právě k dalšímu úkazu toho typu.

Tentokrát to ale soudruzi v USA vzali opravdu od podlahy. Jak upozornil Jaroslav Lapač, šéfredaktor serveru iReportér, tamní federální ministerstvo financí s podporou prezidenta Joe Bidena plánuje novou emisi bankovek, kde je na líci dvacetidolarovky umístěn obraz afroamerické aktivistky Harriet Tubmanové, která v 19. století bojovala proti otroctví. Aktivistka nahradí dosavadní obraz sedmého amerického prezidenta Andrewa Jacksona. Ten byl – jaká hrůza – ve své době zastáncem otroctví, to je fuj, říkají prosazovatelé změny na bankovce. Nu, snad by bylo dobré jim připomenout, že Jackson vládl v letech 1829 – 1837, kdy bylo otroctví pro černé obecně přijímaným faktem, zrušeno bylo až 13. dodatkem Ústavy v roce 1865. Pokud by tedy bylo lze Jacksonovi něco opravdu nedobrého vyčítat, tak to byla genocida původního indiánského obyvatelstva. To on byl hlavním aktérem vyhánění Čerokíú z jejich území, známého jako Cesta slz (zahynulo tam přes 4 tisíce Indiánů, skoro čtvrtina kmenové populace). V tom pádě by se na bankovce víc než Tubmanová hodil spíše čerokíjský náčelník Stojící krocan (Kunakatoka).

Tak mě napadá, jestli bychom si neměli vzít příklad (USA – náš vzor) a odstranit z naší pětistovky portrét Boženy Němcové, když už ji naše veřejnoprávní televize ve svém úchvatném seriálu Božena prezentovala jako couru, „mrouskající se někde v průchodu“ – to je prosím citace z charakteristiky, kterou uvedenému dílu udělila Eva Kantůrková. Přece nemůžeme dopustit, aby se nevinné duše našich dětí kazily něčím tak ohavným a nemravným.

Jaroslav Lapač připomněl jinou analogii. Mnozí si jistě vzpomenou na křiklavě zelenou stokorunu, kterou předlistopadoví komunisté zavedli rok před svým odchodem na smetiště dějin. Zíral z ní oteklý alkoholik Gottwald, symbol naší socialistické minulosti, přítomnosti a jistě i budoucnosti. Slunce naše jasné. Něco jako malý Velký kormidelník. Osoba, za kterou se, jak vím, styděli i velmi mnozí komunisté. Primitiv, který měl jistý politický talent pochopit situaci, využít neschopnosti svých protivníků a bezskrupulózně ovládnout zemi. A přece to tehdejší vrchnosti nebylo nic platné. Jejich čas skončil stejně jako Gottwald na bankovce. A s podobnou ostudou.

Proč se to všechno vlastně děje? Není to nic složitého. Je to ta tradiční iluze, že když z Adolf-Hitler-Gasse učiním Třídu J.V.Stalina, něco se změní. Poručíme větru dešti. We shall Overcome. Samé symboly. Jednou symbol vítězství jedné totality nad druhou, podruhé symboly a hesla chimérické naděje. Ale pořád jen symboly. Gottwald na brčálové stovce z nás neudělal budovatele reálsocialismu, stejně jako černá aktivistka na dvacetidoláči nevymýtí všechny předsudky a nezavládne všeobecná láska a tolerance.

A aby nebylo symbolů málo, přidám ještě jeden. USA pro mnohé z nás před rokem 1989 symbolizovaly svobodu a demokracii, zatímco sovětský blok symbolizoval třídní boj a všeobecné hlupství. Dnes je to jinak. Amerika se chová hůř než naši rudí za Jakeše. Je to symbol? Jistě: úpadku země, která si neví rady sama se sebou, a tak nabízí zástupné terče. Jen my jsme stále stejní, tedy aspoň naše vrchnost: dříve odezírala ze rtů Moskvě, dnes Washingtonu případě Berlínu a Bruselu. Ale změní to nás, občany, co tomu musejí přihlížet? Ani v nejmenším. Jen to prohloubí skepsi a nedůvěru. Jako za toho Jakeše. Kdybych byl optimista, řeknu, že cítím v kostech změnu, jako byla cítit dejme tomu od roku 1985. Ale protože jsem realista, bojím se, že tato změna bude draze vykoupena.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

28.01.2021 19:16

Symboly jsou od toho,aby se vyměnily za jiné,názvy ulic a náměstí se mění proto,aby se mohly změnit znovu a hlavně je to nejdůležitější,co se musí v první řadě změnit.Názvy ulic a náměstí přece pomáhají v boji proti těm dřívějším vládcům.Jen dle selského rozumu je to k ničemu.Nic to nemění a ničemu to nepomáhá.Vlastně to pomáhá vymýšlejícím k teplé židli a dobrému živobytí.V ČR žádná změna nenastane,protože zdejší občané si zvykli,že jejich problémy vyřeší někdo jiný.Hlavně oni se nemusí angažovat.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

28.01.2021 12:22

Kdyby dobyvatele, kolonisti severní Ameriky nevyhubili na 100 milionů Indiánů, nebylo by vzniku demokracie. VIDA, K ČEMU JE GENOCIDA PŮVODNÍHO OBYVATELSTVA DOBRÁ!


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

28.01.2021 09:08

"Amerika se chová hůř než naši rudí za Jakeše."
Bphuzel dnes tomu tak je. A bude hure.

Neokonzervativci se chystají vstoupit do nové vlády
https://www.keepandshare.com/doc9/25990/neoconinovavlada-pdf-69k?da=y


 
Kdo se má bát božích mlýnů ?

Kdo se má bát božích mlýnů ?

Náhodou se mi dostal do rukou článek Markéty Chaloupské o obvinění 10 osob kvůli krácení daně se škodou 170 milionů Kč. Zaujala mě v něm dvě jména: uherskohradišťského multimilionáře Pavla Buráně, kterého jsem dosud považoval za nedotknutelného, ne-li přímo chráněného orgány státní moci, a jeho „pravé ruky“ Roberta Juřičky.

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Dopis ze dne 14. 1. 2022 zaslaný ministru průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi, premiéru Petru Fialovi, poslancům a senátorům – ti mají v rukou řešení. Občanskou veřejnost, neparlamentní strany a hnutí zveřejněním dopisu informujeme.

• Žádáme politiky, aby konali • Pracovní skupina „Energie není luxusní zboží“ zaslala politikům dopis • Navrhujeme řešení nastupující energetické krize

Poslední domácí zprávy