• Čtvrtek, 25. únor 2021
  • Svátek má Rukojmí Liliana

Neziskovky? Okupační správa!
Počet návštěv: 752

Neziskovky? Okupační správa!

Lubomír Vylíčil Článek od Lubomír Vylíčil

Žila, byla, kdysi na území Čech a Moravy, taková zvláštní organizace. Její příslušníci pracovali na svých úkolech v přísném utajení. Veřejnosti bylo známo jen pár vedoucích, oficiálních hlav služby. Měla dvě centra, v Praze a v Brně, ale příkazy, úkoly a také prostředky přijímala výhradně z ciziny. Z tehdejšího centra (svérázně) sjednocené Evropy. Z Berlína. Z úřadu s podivným názvem Reichssicherheitshauptamt.

Úkoly organizace byly rozsáhlé a ambiciózní. Jak se dnes říká. Najdeme mezi nimi, například, boj s tehdejší formou fake news. Kterým se v té době říkalo „nepřátelská propaganda”. Měl ji na starosti Referát 1 v Gruppe IV A služby. Referát 3 ze stejné skupiny pak potíral opozici a (k tehdejšímu sjednocení Evropy) nepřátelské politické směry. Další „gruppe” pak dohlížely na dodržování zákonů, dodaných z centra… Zkrátka celá ta organizace, některým známá pod zkratkou GeStaPo, usilovně pracovala na tom, aby se nic na tehdejším území Čech a Moravy neodchylovalo od stanoveného politicko-organizačního směru: ke stále užšímu a těsnějšímu sjednocení Evropy.

Čas oponou trhnul a po osmdesáti letech tu máme, v (opět svérázně sjednocené) Evropě, zase podobné organizace. Nejen na našem území, ale prakticky všude. Pracují v poloutajení, veřejnost zná jen pár představitelů, hlav místních organizací. Úkoly i prostředky přijímají z ciziny, z centra sjednocené Evropy. Stejně, jako tehdy, dohlížejí na opozici, nepřátelskou propagandu, dodržování Říší přijatých zákonů… prostě starají se, aby se nic neodchylovalo od stanoveného politicko-organizačního směru: ke stále užšímu a těsnějšímu sjednocení Evropy. Tentokrát se jim říká neziskovky.

A když se jejich činnost některému ze „stále těsněji sjednocených” států nelíbí? Takovouhle dávku drzosti v sobě, zatím, našli jen dva věční kverulanti, Maďaři a Poláci. A centrum Říše po nich vzápětí tvrdě vyjelo. Maďarsko dostalo před pár dny od Evropské komise ultimátum. Sofort, přesněji do dvou měsíců, musí zrušit, nebo změnit svůj zákon o neziskových organizacích.

O co v něm jde? Zatýkali snad po Budapešti rozvratníky  z nějakého místního Člověka v tísni? Rozprášili místní Gender studies? Nebo snad dokonce chystali popravu vybraných lidskorávních aktivistů z AI? Nikoli. Ten tolik proklínaný Zákon o nevládních organizacích, přijatý v roce 2017, chce po „neziskovkách” jediné. Aby své finanční příspěvky a dary (pokud získaly ze zahraničí ročně více než 20 500 eur), zaregistrovaly na vládní web. A tam pak vykázaly všechny prachy z ciziny nad 1 500 eur za dar. Od koho, kolik a na co. Nic víc.

I tento, velice krotký požadavek, si opatrní Maďaři nechali pro jistotu předem posvětit od poradního orgánu Rady Evropy, od tak zvané Benátské komise. Která jim na to kývla, že jako maďarský návrh zákona „sleduje legitimní cíl zajistit transparentnost organizací občanské společnosti”. Ale „neziskovky” spustily řev. Až evropské úředníky probudily. A probuzený Říšský úřad si uvědomil, že nechat prostý lid nahlédnou do financování „občanské společnosti” by bylo horší, než uveřejnit seznam příslušníků Gestapa i s fotkami ve Volkische Beobachter….

Po lopatě nám to sdělila, skrze svůj Twitter, místopředsedkyně Evropské komise, Věra Jourová: „Evropský soudní dvůr byl jednoznačný – omezení, uvalená maďarskou vládou na financování organizací občanské společnosti nejsou v souladu s právem EU. Podnikáme rázný krok, abychom zajistili dodržování tohoto rozsudku. Organizace občanské společnosti jsou klíčovou součástí naší demokracie. Musíme je podporovat, nikoli s nimi bojovat.” Jinými slovy – na Říšskou okupační správu nám nikdo šahat nebude, holoto!

Lubomír Vylíčil
Farmaceut, ročník 1959, nekonvenčně uvažující amatérský pilot a přírodozpytec se silným vztahem k tradici. Miluje přírodu, létání, turistické i akrobatické; na úrovni zapáleného amatéra se věnuje terénní ornitologii a paleontologii na střední Moravě. Zajímá se o historii i současné dění. Patriot s pozitivním vztah ke katolicismu. Pocity, které mu už léta způsobuje politická scéna u nás i ve světě ho vedou k tomu, že občas něco napíše.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

20.02.2021 19:45

Maďaři si do čtvrté říše vlezli dobrovolně,stejně jako zdejší nemyslící občané.Naletěli na sliby a nepátrali po tom,komu ku prospěchu.Stejně jako zdejší mudrcové.Takže všem zbývají jen dvě cesty.Buď poslechnout blbečky z Brusele,nebo tento prapodivný spolek opustit.Pro co se nakonec rozhodnou,to je už jejich věc!


 
Francie se začíná bránit islámu

Francie se začíná bránit islámu

Pozdě, řeknete. Ovšem. Ale ještě tak dva roky zpátky bych nevěřila, že Frantíci někdy prohlédnou. Že fakticky najdou koule na to se aspoň krapítek ohradit vůči pomalé, nicméně už poměrně pokročilé islamizaci, která v zemi Galského kohouta probíhá.

 Nechceme aktivistický Ústavní soud

Nechceme aktivistický Ústavní soud

Ústavní soud České republiky začíná přitahovat stále větší pozornost. Už to je podivná okolnost, příliš nesvědčící konzervativní pověsti, kterou by měla být nejvyšší ústavní instituce proslulá.

Poslední domácí zprávy