• Pátek, 23. duben 2021
  • Svátek má Rukojmí Vojtěch

Jak si Piráti představují demokracii
Počet návštěv: 875

Jak si Piráti představují demokracii

Jan Schneider Článek od Jan Schneider

V srpnu roku 2019 pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib rozhodl, že pamětní deska připomínající podíl Rudé armády v čele s maršálem Koněvem na osvobození Prahy od nacistů, nebude po rekonstrukci navrácena na zeď Staroměstské radnice.

Primátor to zdůvodnil „historickou nepřesností“, kterou prý text na desce obsahoval, protože se zřejmě domnívá že ví o té době víc, než tehdejší aktéři. Tvrdí, že prý Rudá armáda vstoupila 9. května 1945 do Prahy „jako do fakticky svobodného města a nenesla hlavní zásluhu za jeho osvobození“ – aniž by vysvětlil, proč to tedy trvalo tak dlouho, proč se Praha nestala tím osvobozeným městem dřív, když tedy v jejím osvobození nehrála Rudá armáda hlavní roli?

Dlužno připomenout, že zmíněná deska byla odhalena v roce 1946, tedy za takzvané „třetí republiky“, jejímž prezidentem byl Edvard Beneš, takže její současné odstranění je znevážením jejich odkazu a může potěšit pouze nacisty a jejich pohrobky.

V září roku 2019 pak zastupitelstvo Prahy 6 odhlasovalo odstranění pomníku maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z náměstí Interbrigády. A skutečně se tak stalo, 3. dubna 2020 byl pomník uložen do depozitáře.

Od té doby se mnoho politiků vyslovilo pro důstojnější umístění tohoto pomníku, protože současné uměle napínané vztahy s Ruskem jsou nejen nenormální, ale přímo škodlivé. Například Spojené státy i Německo nešetří protiruskými sankcemi, přičemž ale objem jejich vzájemného obchodu roste. Jen česká pátá kolona chce, abychom byli opět za pitomce. Stejně jako v případě Libye či Kuby – budeme je lidskoprávně poučovat, a potrestáme je tím, že vyklidíme pole – čímž vytrestáme pouze sami sebe. Vniveč tak přijdou po dlouhé roky budované dobré vztahy a zmaříme tím ekonomicky příznivé předpolí, neboť zatímco si budeme hýčkat ideologického bobříka, ostatní obsadí naše vyklizené pozice a budou obchodovat.
(Otázka, zdali to dotyční dělají z hlouposti, nebo zda by stálo za to v rámci jejich bezpečnostní prověrky aktualizovat jejich majetková přiznání, napadne asi každého.)

A v této situaci se překvapivě ozval hlas jediného důstojného politika z TOP09, bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který v rozhovoru pro TASS navrhl umístit tento pomník na některé z pohřebišť vojáků Rudé armády, padlých při osvobozování Československa, z nichž významem nejvíce odpovídá ten na Olšanských hřbitovech.

Stejný názor jako Schwarzenberg má také osoba z nejkompetentnějších, bývalý velvyslanec, současný ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák, nyní zmocněnec pro česko ruské konzultace.

Velmi potěšující je té, že do této škály rozumných, vedle premiéra Andreje Babiše, prezidenta Miloše Zemana a současného ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka, patří i bývalý velvyslanec a ministr, nyní europoslanec  Alexandr Vondra, který se o roli Rudé armády při osvobozování Prahy explicitně vyslovil jako o zásadní.

Pro tento návrh se vyslovil dokonce i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09), ten, který byl v čele té protikoněvovské hysterie. Podle jeho vyjádření však zastupitelstvo Hlavního města Prahy, protože do toho bohužel má co mluvit, je proti. Po tom, co předvedl totálně desorientovaný pražský primátor Zdeněk Hřib ohledně pamětní desky na radnici, již tato vykolejenost pražského zastupitelstva nepřekvapí.

Nastalá situace je skutečně absurdní. Člověk si říká, na co si vlastně ti piráti hrají? Na demokraty, kteří respektují Ústavu, kde je napsáno, že lid je zdrojem veškeré státní moci, kterou vykonává  prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní (článek 2/1)? V tom případě by měli ohledně umístění Koněvova památníku a pamětní desky na radnici vyhlásit pražské referendum, aby zvěděli vůli lidu, a tu pak – v souladu s ústavou – vykonat.

Nebo, vtírá se neodbytně, mají snad pocit, že jsou avantgarda a všechno lépe vědí? Že se nepotřebují radit s plebsem, který je dobrý pouze k tomu, aby naházel pirátům při volbách hlasy a pak už nepřekážel? A co když bude překážet? Co když pak dojdou piráti k nápadu, nechat si svou avantgardní pozici uzákonit, aby jim do toho nějaký blbý lid nekafral? Vedoucí úlohu pirátské strany?

Jenže to už jsme tady měli. Proto ten chvílemi hrubý tón, protože při takových móresech už končí veškerá legrace.

Jan Schneider
Stálý spolupracovník ČESKÉ POZICE. V prosinci 1976 připojil svůj podpis pod Chartu 77. Spolupracoval se skupinou The Plastic People of the Universe. V roce 1993 získal Cambridge Certificate in Religious Studies. Od roku 1990 působil ve službách zpravodajských, policejních a vládních, mimo jiné byl ředitelem Kanceláře Rady vlády ČR pro zpravodajskou činnost. Od roku 2005 pracuje jako publicista a bezpečnostní analytik.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Maličký Kamínek

Maličký Kamínek

26.02.2021 21:00

Mirja Mikkesh - ten "feťák, pěkně zhulenej" a "vláda spratků" mě vždycky dostane! :-))))))


 
Petr Majevský

Petr Majevský

26.02.2021 20:01

Projevuje se,že my,Pražáci,jsme hloupí.Místo toho,abychom tu verbež z Moravy a odjinud,která se nacpala do Prahy,hnali sviňským krokem,tak jsou ještě zvoleni do čela města.Praha je plná mimopražských šmejdů,jako byla plná Slováků za společného státu.Netýká se to jen pirátů,ale členů všech politických partají,které se v Praze usídlily.To proto,aby byly blíže k prameni peněz.Jeden moravský primátor už v Praze byl,jmenoval se Hudeček a byl z Olomouce.Hřib je ze Slavětína,ale oPraze "ví úplně h...vše.Když si to nechají rodilí Pražáci líbit,tak to vždy špatně dopadne.Oni by Moraváci nikoho z Prahy do čela svého města nezvolili.Zrovna tak třeba v Gablonz!


 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

26.02.2021 16:23

Tady musím skvělého pana Schneidera opravit. Nenapsal článek jak si Piráti demokracii představují, ale jak ji zatím praktikují. Představu totiž nemají žádnou. Jsou to slouhové. Jdou tak daleko, že za prebendy pro pár z nich, nejenže plní příkazy, bonzují ..., ale dokonce se snaží odezírat ze rtů vrchnosti v Berlíně co by si asi tak přála. K zblití. Na druhou stranu bude určitě zábava až feťák, pěkně zhulenej, bude řídit vládu spratků. Samozřejmě zábava pro ty, kdo tu nežijí.


 
Daň z nemovitosti podle návrhu Pirátů

Daň z nemovitosti podle návrhu Pirátů

Pracovní skupina Pirátské strany přišla s návrhem OBROVSKÉHO zdražení daně z nemovitosti. V návrhu se píše: "Zdanění nemovitostí může přinést stovky miliard korun ročně a zlepšit dostupnost cen nemovitostí k bydlení. Efektivní zdanění nemovitostí v USA se pohybuje mezi 0,3- 2,21 % a v EU 0,05 – 1.93 % z ceny z nemovitosti.

Poslední domácí zprávy