• Úterý, 19. říjen 2021
  • Svátek má Rukojmí Michaela

Ne všichni odsouzeni jsou zločinci
Počet návštěv: 1026

Ne všichni odsouzeni jsou zločinci

Alena  Vitásková Článek od Alena Vitásková

• Dejme šanci těm, kteří si trest nezaslouží • Dejme šanci těm, kteří si trest zaslouží • Nedovolme, aby zločiny prošly bez trestu • Nezapomínejme, že do vězení se může dostat každý z nás

Člen Výkonné rady IAV Zbyněk Prousek a IAV obdrželi poděkování za svoji práci

Oblast trestního práva (odsouzených) není výhradní náplní Institutu Aleny Vitáskové z.s. (IAV), přestože v této oblasti jsou páchány největší křivdy, pokud se jedná o nezákonné trestní stíhání a odsouzení, porušována je Listina práv a svobod. Touto problematikou se zabývá řada tradičních spolků, jako Šalamoun, Chamurappi, Šance na návrat, Rodiny obětí české justice, Spravedlnost a další. Se všemi jsme v kontaktu a spolupracujeme s cílem, aby nebyli odsuzování lidé za činy, které nespáchali.

IAV sdílí empatie k občanům, kteří potřebuji společenskou pomoc. Toto považujeme za závažný hendikep u státní správy, jejíž pracovníci by měli být tímto entuziasmem vybaveni. A fungující státní správa je ukazatelem spokojenosti občanů, vytváří důvěru občanů ve stát.

Oblast, kde IAV v trestním právu působí můžeme rozdělit do tří částí:

a) Občané, kteří se dopustili trestného činu, odpykávají si trest a následně se bez prostředků a zázemí vrací do běžného života a mají zájem se do společnosti zařadit. Je nejen společensky nutné, ale i lidsky důležité, jim pomoci. Projev empatie je zásada vyspělé společnosti. Zde je naše spolupráce spojena se spolkem Šance na návrat. Týká se to vězňů, se kterými spolky pracují již v době jejich pobytu ve vězení.

b) Občané, u kterých máme pochyby o spáchání trestného činu, za který jsou odsouzeni. V těchto případech, kdy jsou odsouzeni lidé k výkonu trestu a máme indicie, že si odpykávají trest za něco, co neudělali, tak se snažíme s jejich právníky dosáhnout obnovy procesu. Společenskou zárukou a dalšími kroky se snažíme o dosažení spravedlivého procesu.

c) Vážně nemocné osoby ve výkonu trestu. Jsou případy, kdy do výkonu trestu nastupuje odsouzený, který je vážně nemocný, nebo se mu zdravotní stav ve vězení zhoršil natolik, že se tím (v souladu s Listinou práv a svobod) IAV zabývá. Takový je i případ KK odsouzeného na dva roky odnětí svobody, kdy trest nastupoval již vážně nemocen. Jaké kroky IAV udělal?

Dlouhý proces pomoci KK začal ve spolupráci se spolkem „Rodiny obětí české justice“, který vede naše spolupracovnice Olga Brůčková. Manžel naší klientky, která se na Institut Aleny Vitáskové z.s. (IAV) obrátila nastoupil výkon trestu v době, kdy byl velmi vážně nemocen. V průběhu výkonu trestu se zdravotní stav natolik zhoršil, že potřeboval podstoupit závažnou 2 operaci na specializovaném pracovišti. Byl přerušen trest a odsouzený se podrobil operaci s následně nutnou léčbou. Odsouzený krátce po operaci nastoupil opět výkon trestu. IAV se připojil k žádosti o upuštění výkonu trestu ze zdravotních důvodů. Byli jsme si vědomi, že milost ze strany prezidenta republiky je zdlouhavý proces s nejasným výsledkem a dotyčný byl ve velmi vážném zdravotním stavu.

Z pohledu Listiny práv a svobod jsme vysoce hodnotili rozhodnutí soudu, který žádosti vyhověl a od zbytku výkonu trestu upustil. Dotyčný byl odsouzen k výkonu trestu na dva roky.

IAV byl velmi příjemně překvapen poděkováním, které jsme obdrželi. Celou kauzu u nás řešil člen výkonné Rady IAV pan Zbyněk Prousek.

Znění poděkování uvádíme:

Dobrý den, pane Prousek, dovolte mi, abych Vám sdělila, že soud vyhověl naší žádosti a od zbytku výkonu trestu upustil. Rada bych touto cestou poděkovala Vám a IAV za podpůrné vyjádření k této žádosti, které se jistě nemalou měrou podílelo na rozhodnutí soudu. Ještě jednou děkuji a přeji hezký večer, KK

Jelikož má IAV pouze omezené personální a finanční možnosti, nelze vyhovět a přijmout všechny žadatele o pomoc, kteří se na nás obrací. Pevně věříme, že se do budoucna situace zlepší a budeme moci podat pomocnou ruku potřebným.

Ing. Alena Vitásková – předsedkyně IAV

Praha, 10. 3. 2021

Alena Vitásková
Nositelka státního vyznamenání prezidenta republiky za zásluhy o stát

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
miro miro

miro miro

15.03.2021 11:32

Nevěřím naši nezávisle justiční mafií-Dalík si odsedí trest v penzionu,Janeček místo vězení se fláka na horách,OKD+H systém se táhne čtvrt století...... a přitom soudců máme jako kdybych nás bylo 65 milionů ?! Nesouhlasím s přehnanou vstřícností vězňům, naopak přijal bych zákon, že vězni si na celý svůj pobyt musí vydělat v opačném případě by to mělo přímo dopad na jejich živobytí /strava,topení,voda.../já totiž nevidím na tom nic demokratického, aby pracující kterých řada děla na tři směny platili hotel vězňům, a tudíž aj jim by stačilo spát na tři směny t.j. jedná postel pro tři vězně. Nebuďme naivní že vězení někoho převychová k lepšímu, naopak vychová sofistikovanější zmetky.Zrušil bych doživotí a zavedl trest smrti,pokud někdo říká že je to nemorální tak se ptám kdo jim dal morální právo někoho zavraždit ?! Zastávám názor "kdo nepracuje ať nejí", "oko za oko,zub za zub" !!! Já vím, že dnes se to nenosí proto to taky tak vypadá a to nejenom u nás ale v celé EU a USA.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

14.03.2021 22:28

Jak vyrobit z člověka nabízejícího pomoc zločince.... Není to tak složité. Pokud se dotyčný proviní tím, že jde dobrovolně hájit lidské životy např. městského obyvatelstva v oblastech bojů na jihovýchodní Ukrajině, vystavuje se tím riziku obvinění z terorismu. Terorista je dnes každý, kdo má odvahu bránit lidské životy v ostřelovaných oblastech jihovýchodní Ukrajiny. pokud se postavíte na stranu těch, kdo jsou ve svých městech a domech ostřelováni, chcete zachránit životy maminek a dětí, dozvíte se, že právě to z vás činí teroristu. Teroristi tedy nejsou ti, kdo ostřelují města a mají na svědomí masakry civilního obyvatelstva, ale ti, kdo se teroristům postaví se zbraní v ruce. Že se maminky se dětmi skrývaly ve sklepích v rozvalinách domů se současnou propagandou lži ututlá a už vůbec nikdo nepřipomíná, že ostřelováním zahynulo na 13.000 civilistů. Kárné oddíly složené z hajlujících primitivů rozstřílely školy, školky, dětská hřiště, domy místních obyvatel. Houkaly sirény a domobranci vedli statečný boj s nepřítelem. Museli ho porazit, protože jinak by běsnění nacistických živlů nepřežili. Proč tato naše schválená bestialita...? Protože jde o Ukrajinské ruskojazyčné občany. Do Rusů se přece může beztrestně pálit ostrými. Náš trestní řád se tomu přizpůsobil. Ten, kdo jel od nás ochránit životy místních obyvatel, žen a dětí, je terorista. Teroristi nejsou ti, kdo ostřelují města a mají na svědomí tisíce lidských životů. To jsou naši spojenci. Hajlující sebranku oficiálně podporujeme. Kdo se jí postaví, tomu hrozí až 21 let nepodmíněně. Náš právní systém tedy umožňuje to, co umožňoval komunistickým soudům v padesátých letech. Totiž trestat nevinné. Trestat ty, co mají odvahu postavit se zlu. Je to učebnicový příklad toho, že nezištná pomoc masakrovanému obyvatelstvu je vydávána a hodnocena jako čin teroristy. Vynášet takové rozsudky z donucení je tragédií našeho soudnictví. .....Mějte se hezky.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

14.03.2021 19:48

Bravo!Hezky okecané,ale za co byl trestán se nedovíme.Proto se všechno zabalí do hezkých slov a vychrlí na veřejnost,aniž by se řeklo něco nového k případu.Údajně byl KK vážně nemocen už při nástupu trestu a při zhoršení zdravotního stavu mu bylo umožněno léčení na specializovaném pracovišti.On totiž vážně nemocný může být i vrah(netvrdím,že je KK vrahem,jen jsem uvedl příklad).Lidská práva pro pachatele trestného činu se omílají neustále.Kde však je starost o lidská práva poškozených?Proč se i o ně spolky nezajímají?Vrah má nárok na ohled z Listiny lidských práv a svobod,ale lidská práva jeho oběti nikdo nekomentuje.Vlastně to už nikoho nezajímá.Oběť je mrtvá a její lidská práva byla zlikvidována vrahem.To je právě důvod,proč jsem proti odpouštění trestů odsouzených.Do vězení se určitě nedostal nikdo kvůli barvě očí,ale protože spáchal trestný čin!


 
Bůh s námi, přátelé...

Bůh s námi, přátelé...

Jsem na Floře v Olomouci a celý den mám možnost komunikovat s lidmi, kteří mají rádi přírodní léčbu nebo hledají alternativu k lékům, které jim už nezabírají. Deziluze z lékařského stavu je více než zřejmá. Bohužel si za to lékaři mohou sami svou arogancí, neochotou vyslechnout si pacienta a bagatelizovat jeho potíže. Lékaři se lidem vysmívají za jejich pokusy porozumět sami vlastnímu tělu. Apriori odmítají zabývat se stravou a zkoumat vliv vitamínů a živin na naše zdraví.

Stát jako hračka

Stát jako hračka

Parlamentní volby jsou za námi. Byly referendem o postavení Andreje Babiše. Hnutí ANO sice zvítězilo se 72 mandáty, ale je to nevýhra: nemají šanci postavit vládu s důvěrou Sněmovny. Vítězí slepenec pěti nesourodých stran, jejichž předáci se v povolebním opojení radují jako děti, jež dostaly novou hračku: těší se, že  si se státem pěkně pohrají. A opájejíce se vítězoslávou, dávají najevo, že jen na nich záleží, zda se vítěznému ANO dostane důstojného zastoupení ve vedení Sněmovny. Tradiční slušnost v zacházení vítězů s opozicí není zaručena.

         P.C.Roberts: Amerika je kráčejícím mrtvým mužem

P.C.Roberts: Amerika je kráčejícím mrtvým mužem

Bude Amerika existovat za dalších 10 či 20 let? Pravděpodobně nikoliv.

Pochopil jsem, že je s Amerikou konec, když blahosklonní a lhostejní hlupáci umožnili korupčnickému establishmentu ukrást prezidentské volby a za prvního muže pro agendu establishmentu nastolili nulu.

Poslední domácí zprávy

Stát jako hračka

Stát jako hračka

Parlamentní volby jsou za námi. Byly referendem o postavení Andreje Babiše. Hnutí ANO sice zvítězilo se 72 mandáty, ale je to nevýhra: nemají...