• Pátek, 23. duben 2021
  • Svátek má Rukojmí Vojtěch

Ublížený, resp. nedoceněný skripač Šporcl.
Počet návštěv: 977

Ublížený, resp. nedoceněný skripač Šporcl.

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Ambiciózní virtuos, houslista (skripač), „pan“ umělec Pavel Šporcl dal najevo značnou nespokojenost s průběhem vyplácení náhrad za znemožnění účinkování a v dopise premiérovi Babišovi píše, že čeští umělci jsou kvůli covidu v ohrožení a že česká kultura prý „úplně“ přestala existovat. Popravdě řečeno, ono toho přestalo fungovat daleko víc a rozhodně potřebnějšího, jako např. holičství a kadeřnictví (ale jsou otevřeně květinářství, protože bez květin se dnes člověk neobejde), jsou zavřené obchody s obuví (přece se lidem všechny boty ještě neprošoupaly), oděvy (vždyť jsou v módě staré, roztrhané kalhoty, bundy) á konto toho jsou zavřena i krejčovství, chemické čistirny atd.,atd. Je to tedy především otázka úhlu pohledu a zvážení, co je pro občany potřebnější, zda houslistovy umělecké výkony (případně výkony jiných umělců), nebo otevřené holičství a kadeřnictví (někteří chodí zarostlí až běda,včetně mně), zavřené chemické čistírny (asi proto, že snad každá domácnost má pračku, že?) no a o životodárných restauracích, hospodách, kavárnách, bistrech atd. nemluvě.

Nářky o tom, že částky jako kompenzace za nemožnost živit se svou profesí jsou malé se dají pochopit u lidí, kteří do svého podnikání nemalé částky investovali, kdy musí platit režijní náklady, mnohdy úvěry, pojištění, mají zaměstnace a celou řadu jiných povinností, ale nářky houslisty, který má jedinou starost a tou jsou housličky v pouzdře plus svůj rozpis koncertů, je nejen úsměvné, ale i nemravné. Jeho umělecké honoráře, zcela jistě nejsou v řádech několika stovek korun, ale několika tisíc za vystoupení, takže je možné konstatovat, že pan Šporcl je vysoce ceněný a dobře placený umělec. Kdo umí, umí a podle toho může chtít být zaplacen. Pan Šporcl nepochybně umí (stejně jako jeho kolega Svěcený a další) a je také zcela nepochybně dobře placený.

Není podstatné, kolik peněz vydělal, rozhodně to však nebude malá částka, která by jej opravňovala „škemrat“ o peníze, protože s kompenzacemi nemůže vyjít. Je nepochopitelné, že především lidé, kteří ještě v nedávno vydělávali miliony, jsou dnes téměř „na mizině“ (i když o tom lze úspěšně pochybovat). Jak se na současnou situaci mají dívat a posuzovat lidé, kteří žijí na hranici bídy, matky samoživitelky, tělesně postižení, staří lidé s důchody 12 či 13 tisíc korun? Ti si sotva mohli vytvořit „rezervu“ pro případ zlých časů a přesto musí nějak vyžít. Je logické, že jak pan Šporcl, tak i jiní umělci měli vysoký životní standard, byli zvyklí na vysoké příjmy a podle toho také žili. Je snad chybou společnosti, zmítané pandemií, že se vytvořily takové podmínky, které jim znemožnily život na „vysoké noze“? To si pan Šporcl a jiní umělci skutečně nevytvořili rezervy, nemají nic na účtech, z čeho by mohli uhradit své výdaje na skromnější života? Pokud ano (jako že se tomu nedá věřit), pak je může utěšit skutečnost, že nejsou sami.

Konstatování, že čeští umělci jsou kvůli covidu v ohrožení, že česká kultura úplně přestala existovat je jen neetický, ubohý a průhledný manévr, jak zakrýt svou nespokojenost. Že v důsledku pandemie Covidu-19 není možné úspěšně provozovat kulturu (všeho druhu) v rozsahu „obvyklém“, na který byli umělci dlouho zvyklí, ještě neznamená konec české kultury. Kultura jsou také knihy, dobré pořady na TV, různé netypické a neformální formy či způsoby produkcí, kterou mj. sám pan Šporcl také doma provozuje, zde:

Pravda, nejsou to desetitisíce na které je zvyklý, ale na uživení rodiny na přiměřené úrovni by to mělo stačit (mj. také manželka – herečka nepochybně nějakou tu „almužnu“ od státu dostává). Takže pane Pavle Šporcle, trochu více skromnosti a lidského pochopení. A ještě jedna maličkost, nedělejte si velké iluze o „lepších zítřcích“, spíše se připravte na to, že už to jiné, natož lepší, nebude!

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
miro miro

miro miro

02.04.2021 15:10

Centrum informací a statistik kultury vydává roční statistiku, která obsahuje i pasáže věnované divadlu. V roce 2000 měla Česká republika 118 divadel a 121 stálých scén!!

O deset let později v roce 2010 bylo ve statistice uvedeno 151 divadel a 160 stálých scén. O dalších osm let později v roce 2018 bylo v provozu neuvěřitelných ,,182 divadel" a ,,174 stálých scén"! Z toho je zřizovaných veřejným sektorem 39 divadel (89 stálých scén). Soukromých „kapitalistických“ divadel zřizovaných podnikateli je ,,143" a spolků ,,85", obecně prospěšných společností 20. Pouhých 941,5 milionu vybrala divadla za vstupné, 1,5 miliardy dostala divadla dotace od státu, 0,5 miliardy od krajů, 2,35 miliardy od měst a obcí.

Celkem to je za „normální necovidový" rok 4,4 miliardy dotací, což ukazuje na 25% soběstačnost Průměrná cena vstupenky je 280 Kč, dotace z veřejných prostředků na tuto vstupenku je 1100 Kč. Tohle přece není normální .

S nataženou rukou k Babišovi stojí frontu všichni herci a herečky, kteří chtěli emigrovat poté, co vyhrálo volby ANO.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

02.04.2021 15:10

Pan Šporcl umí hrát na housle(na rozdíl ode mne),ale to ho neopravňuje k podobným výlevům.Má profesi,která je zbytná,ale v normálních dobách vysoce odměňovaná.Jestliže po tolika letech umělecké činnosti si nedovedl zajistit dostatečné množství peněz,tak jenom potvrdil,že je finančně negramotný,jak je dnes moderní říkat slušně,že neumí hospodařit.Stejně tak ostatní "umělci",kteří žádají kompenzace a jsou dle svého prohlášení na mizině.Jen ještě,na rozdíl od pana Šporcla,zveřejňují na sociálních sítích své báječné dovolené ve vzdálených destinacích.Zkrátka je jejich činnost zbytná a proto patří mezi ty,které jsou omezovány nejdřív!


 
Negramotný nebo arogantní?

Negramotný nebo arogantní?

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR a bývalý předseda vojenského výboru NATO generál Petr Pavel publikoval v Právu článek „Důrazná odpověď na agresi, spolupráce doma i ve světě“. Napsal tam doslova toto: „To, že byl útok na sklad ve Vrběticích proveden příslušníky speciální jednotky zpravodajské služby, je fakticky vojenské napadení. ..... to, co se stalo, by mělo sloužit jako vystřízlivění pro řadu našich politiků i občanů.“

Poslední domácí zprávy