• Úterý, 18. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Vladislav

Chtěli nás vyhubit
Počet návštěv: 1502

Chtěli nás vyhubit

- Petr Žantovský - Článek od - Petr Žantovský -

Dnešní díl cyklu dokumentů, vztahujících se k příčinám a výsledkům druhé světové války a role německého nacismu v ní, věnujeme dvěma materiálům, jež vzešly z dílny nacistické „páté kolony“, totiž v Sudetoněmecké straně Konrada Henleina.  

Nejprve „Grundplanung“, tedy opravdu z gruntu pojaté plánování decimace a postupné likvidace českého národa v onom novém „lebensraumu“, který si nacisté v Říši i mimo ni představovali.
 
Tento návrh plánu Sudetoněmecké strany, jak postupovat při řešení "československé otázky", byl nalezen koncem května 1945 na zámku v Sukoradech u Dubé mezi dokumenty Henleinova župního místodržitelství v Liberci, které sem byly uloženy na ochranu před leteckými útoky. Dokument není datován, ale pravděpodobně vznikl v nejvyšších složkách SdP někdy mezi květnem a srpnem 1938. Po válce byl předložen obžalobou např. v procesech s H. Krebsem a K.H. Frankem (základní shrnutí obsahu dokumentu bylo otištěno v roce 1947 v knize Český národ soudí K. H. Franka).

Následovat pak bude druhý dokument, Henleinův plán, už přímo explicitně nazvaný jako „řešení české otázky“. Jak víme, Henlein byl ve 30. letech hlavním organizátorem sudetoněmeckých nátlakových aktivit. Zvláštní je, že navzdory tomu, že to byl právě on, kdo postavil reálnou politickou sílu v podobě SdP, nakonec velkou kariéru v celku Třetí říše nezískal. Adolf Hitler ho sice jmenoval Gruppenführerem (později Obergruppenführerem) SS, župním vedoucím NSDAP a poslancem říšského sněmu.

1. září 1939 stanul Konrad Henlein v čele Sudetské župy jako říšský místodržící. Tuto funkci však bez dalšího kariérního vzestupu poté zastával až do konce války. Skutečnou reálnou moc v Protektorátu měli jiní – Reinhard Heydrich a zejména státní tajemník a posléze říšský ministr pro záležitosti Protektorátu Karl Hermann Frank. Což neznamená, že by Henlein vykazoval malou snahu. Jako správce těchto oblastí byl zodpovědný za veškerý teror, kterého se acisté dopustili po obsazení pohraničí vůči Židům, Čechům a německým antinacistům. 10. června 1945 Henlein spáchal v americkém zajetí sebevraždu.

Někdy koncem září 1938 nebo začátkem října 1938 vznikl v Henleinově štábu v Liberci návrh, jak dále postupovat po oddělení území obývaných sudetskými Němci od Československa. Rozebrána jsou čtyři řešení uspořádání "českého zbytkového státu" a jako nejvýhodnější z nich vychází začlenění českého území do Německé říše, čímž bude možné ovlivňovat "řízení biologického vývoje českého národa a jeho vývoje vzhledem k osidlování". Český národ získá jistou autonomii a české vládě bude poskytnut "stálý poradce".
Toto řešení se nakonec realizovalo 15. března 1939 vznikem Protektorátu.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

29.05.2021 15:03

"Bebel, jak se nan pamatuji, byl zcela jine povahy - ohnivy, fanaticky a sarkasticky, ackoliv mu take nechybelo humoru. Jsa povolanim soustruznik a z valne casti samouk, dekoval za sve postaveni a vliv mene dusevnim vlastnostem jako spise svemu demagogickemu talentu. Tajemstvi moci nad lidovym posluchacstvem pravdepodobne zalezi v osobnim magnetismu, ktery probouzi skryty magnetismus davu a vyvolava jakysi proud mezi nim a recnikem. Osobni vzhled, jasna argumentace a dokonce take krasny sloh reci maji s nim malo spolecneho. Bebel nebyl velkym recnikem; ale jeho zaniceni, upornost, s niz utocil svym pronikavym hlasem na ucho posluchace, velmi monotonni pohyb, jimz jako by stale neco cpal do hrdel lidu anebo neco vtloukal dp hlav, hypnotisovaly posleze jeho posluchacstvo a pripravily je o samostatny usidek."

H.W. Steed: Tricet Let Novinarem, 3. vydani, Orbis, Praha 1929, str 44


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

29.05.2021 15:03

je Hitlerovi zřejmé, že dosáhne národních cílů jen s masami a ne proti nim. Už tehdy píše, že bez miliónů lidí propadlých zkáze marxismu by to nebylo · možné už tehdy charaktcrizuje svou politickou vči.nnost jako pokus o dobytí marxistické bašty a prohlašuje, že jeho agitace směřuje především k získání nespokjených a zbídačelých, k přesvědčování voličů krajní levice, podle něho komunistů a sociálních demokratů.

Dušan Hamšík, Genius prumernosti, str. 59


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

29.05.2021 15:02

Když se ho po převzetí moci ptal Hermann Rauschning, pozastavující se nad počínající brutální likvidací vedoucích představitelů levicové opozice, co udělá s milióny německých komunistů - a německou komunistickou stranu ještě králce předtím volily milióny lidí, společně se sociálními demokraty víc než nacisty - odpověděl Hitler přímočaře a suverénně: ,,Udělám z nich nacisty."

Dušan Hamšík, Genius prumernosti, str. 62


 
Kdo se má bát božích mlýnů ?

Kdo se má bát božích mlýnů ?

Náhodou se mi dostal do rukou článek Markéty Chaloupské o obvinění 10 osob kvůli krácení daně se škodou 170 milionů Kč. Zaujala mě v něm dvě jména: uherskohradišťského multimilionáře Pavla Buráně, kterého jsem dosud považoval za nedotknutelného, ne-li přímo chráněného orgány státní moci, a jeho „pravé ruky“ Roberta Juřičky.

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Dopis ze dne 14. 1. 2022 zaslaný ministru průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi, premiéru Petru Fialovi, poslancům a senátorům – ti mají v rukou řešení. Občanskou veřejnost, neparlamentní strany a hnutí zveřejněním dopisu informujeme.

• Žádáme politiky, aby konali • Pracovní skupina „Energie není luxusní zboží“ zaslala politikům dopis • Navrhujeme řešení nastupující energetické krize

Poslední domácí zprávy