• Pondělí, 27. září 2021
  • Svátek má Rukojmí Jonáš

Nelze jen zamávat z posledního letadla
Počet návštěv: 1002

Nelze jen zamávat z posledního letadla

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Afghánistán. Se Spojenými státy skončilo i naše válečné dobrodružství v této daleké, nám neznámé zemi. V nedávných časech jsme byli svědky slavných odletů i příletů našich vojáků. Na letišti hrála hudba, rozdávaly se medaile i nová povýšení. Zejména v posledních letech, ale přibývaly i oběti. A s nimi přicházely otázky i pochybnosti… Rozumíme této zemi i jeho dějinám? Jsme vítáni v této zemi? Proč se tam angažujeme? Kupujeme obrněnce, letadla, miliardy vydáváme sem i tam. Miliardy, které mohou být daleko účelněji vynaloženy.

Tato americká agrese, pod názvem Trvalá svoboda, začala před 20lety, krátce po 11.září 2001. Měla to být rychlá brilantní akce. Zjednodušeně řečeno, nastoupila moderní technika proti pastevcům. Cílem byl Afghánistán, jeden z nejchudších států světa. Možná ten nejchudší. Hory Hindúkuše trčí téměř až do nebe, mezi nimi hluboká údolí se stády ovcí. Země, která je i domovem mnoha národů. Mezi nimi se rodily i rodí mnohé konflikty... Na každém kroku negramotnost i vliv islámu. Dějiny se s Afghánistánem nikdy příliš nemazlily. Války i vnitřní konflikty. Kdo se v tom vyzná? Stát, který si již tolik toho vytrpěl. Jednou byla agresorem Velká Británie, později si to vyzkoušel i SSSR.

Podobnou zkušenost si vyzkoušely USA a jeho spojenci. Historie je nepoučila, bylo krátce po 11. září 2001. Zrodila se pomsta. S nejmodernější vojenskou technikou vzlétla letadla i rakety proti Afghánistánu. Začala 20let trvající válka s tisícovkami obětí na obou stranách. Mezi nimi i naši vojáci. USA, zejména nyní po změně domácí vládní garnitury odchází „potichu“ z Afghánistánu. Téměř 50% Američanů nesouhlasí s touto válkou. Média zobrazují stovky kusů moderní obrněné techniky, opuštěné ve spěchu. Povstalcům roste jejich akceschopnost, slyšíme, že 50% území státu je v jejich rukou. Vláda Afghánistánu ztrácí jeden okres za druhým. Tisíce vládních vojáků v panice prchají do sousedních států. Je otázkou času, kdy povstalci vstoupí do Kábulu a začne účtování. Poučení z dějin. To účtování bude kruté, jak pro stoupence vlády, tak i pro spolupracovníky okupačních jednotek a jejich rodin.

A zde je velká zodpovědnost, zejména USA a NATO za jejich životy. Českou republiku nevyjímaje. Zamíchali jsme se do tohoto dobrodružství. Teď musíme platit, nelze jen zamávat z posledního letadla a dělat, že se nás to netýká. Nemusí se nám to líbit, mnozí z nás nesouhlasili s touto agresí, ale pokud si chceme zachovat svou tvář, musíme jednat rychle. NATO musí dokončit tuto svou zbabranou operaci. Na to „poslední letadlo“ čekají tisíce ohrožených Afghánců a jejich rodin, žen a dětí. Jednejme rychle!

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

28.07.2021 10:57

Ústup? Záměr! ... Talibán i teroristé Islámského státu mají dnes volné ruce na rozsáhlých územích při hranici s RF. Očekává se, že budou destabilizujícím faktorem v této oblasti. Nepřátelé Ruska mají tedy volnou ruku. To kvůli nim "zapomněli" Amíci v Afghánistánu spoustu zbraní. Jsou v těch rukou, s nimiž se počítalo. A právě tato možnost stojí za trochu hanby při náhlém, nočním úprku z vojenských základen. Je předpoklad, že tato plánovaná akce povede k pronikání ozbrojených bojůvek na území Ruska. ...Mějte se hezky.


 
Jiří Mařík

Jiří Mařík

28.07.2021 08:43

Tak se nám ta demokracie prodražuje a světlo svobody sice září ,ale jinak smrdí peklem.


 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

28.07.2021 08:03

Tak jsme toho negramotného pastevce s hadrem na hlavě tak dlouho osvovozovali, až se nasral a vyhnal nás všechny.
Jinak máte naprostou pravdu pane Votavo. Nelze jen zamávat z letadla. Všichni zúčastnění, krom strýčka Sama - ten to bude pouze rozdělovat, si po této dvacetileté kratochvíli, budou muset vzít sebou do letadla afghánského kolaboranta, určitě dobře vyškoleného demokrata i s rodinou. To jsou jářku čtyři manželky, čtyřicet až padesát dětí, z toho pět šest těhotných dvanáctiletých nevěst, které zase mají manžela tak na čtvrt úvazku, ten má další manželky a děti ... a tak pořád dokola. Jen se bojím o ty z Polska k nám navezené faráře, aby je nekleplo až se pastevec přijde vyzpovídat. Kam by jinam asi šel, když určitě vyznává ty naše hodnoty.


 
 Štvanice na podnikatelský klan Zemků pokračuje

Štvanice na podnikatelský klan Zemků pokračuje

V nejbližších dnech stane před soudem Zdeněk Zemek st., zakladatel a šéf holdingu, jenž podlehl vábení státu a pustil se do výstavby fotovoltaických elektráren. Zatížil holding miliardovým úvěrem a jako mnozí jiní byl přinucen zúčastnit se běhu o závod s časem o získání licencí Energetického regulačního úřadu na provozování tří rozestavěných chomutovských fotovoltaických elektráren.  Startovním výstřelem bylo náhlé snížení  výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických elektráren v listopadu r. 2010 s účinností od 1. ledna 2011. Snížení bylo likvidační, neboť ohrožovalo způsobilost holdingu splatit úvěr. Tím stát nepřímo navodil nebezpečí jeho krachu. Pokud by holding nedoběhl do cíle včas a stal se nezpůsobilým splácet úvěr, čtyřem tisícovkám zaměstnanců by hrozilo propouštění.

Nejlepší vláda bude ANO s SPD?!

Nejlepší vláda bude ANO s SPD?!

Nemá smysl trápit mozkové buňky konstatováním, že letos jsou volby tak nějak důležitější než tomu bylo dřív. Půlka národa a politického spektra volí Babiše, ta druhá půlka proti němu. Zní to banálně, ve skutečnosti je to ale tvrdá a nekompromisní kalkulace.

Poslední domácí zprávy

Kunktátorova moudrost

Kunktátorova moudrost

Každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán. Toto přísloví jsem si vybavil, když jsem se dověděl, že dohled Vrchního státního...

Koho volit?

Koho volit?

Otázka, se kterou se setkávám každý den. Lidé diskutují doma, v práci, na zahradě, se sousedy, na ulici, v tramvaji či autobusu i na večírku...