• Úterý, 19. říjen 2021
  • Svátek má Rukojmí Michaela

Poslankyně za Piráty hraje na falešné city.
Počet návštěv: 851

Poslankyně za Piráty hraje na falešné city.

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Poslankyně pirátů Olga Richterová, lídryně koalice Pirátů a STAN v Praze připoměla den romského holokaustu, který si připomínáme 2. srpna. Při této příležitosti požádala občany aby nezapomínali, jakými hrůzami si museli Romové za druhé světové války projít. Nutno poznamenat, protože paní Richterová to nezmínila, že za druhé světové války prošli nepopsatelnými hrůzami a útrapami také miliony lidí různých ras, barev pleti, vyznání apod. Lze ještě chápat, že její připomínka se týká onoho památného dne 2. srpna, ale to nic nemění na skutečnosti, že její připomenutí má také jiný význam., než pietní.

Je totiž před volbami a všechny politické strany se snaží, aktivizují, resp. nadbíhají potenciálním voličům. Piráti nejsou výjimkou. Paní Richterová to vzala tak říkajíc více po citové, než politické stránce. Nic proti tomu, jen je třeba vidět, že i Piráti spoléhají na přísloví, že „účel světí prostředky“! Chce ujistit romskou komunitu, že občanům nejsou romští spoluobčané lhostejní. Ve své připomínce totiž zmínila jakési poučení, že „Lidé jsou schopni téměř čehokoli. Dobrého, ale i zlého. Toho zlého zejména když sami sebe přesvědčí, že někdo má větší hodnotu a druhý je ‚podřadný‘. Jde (podle ní) o varování a poučení. Hodnotu člověka neurčuje to, jakou barvu kůže má, v co věří, nebo jakou má orientaci, ale to, kým je. Nedopusťme (říká paní Richterová), aby společnost zapomněla, čeho je schopna, když ztratí lidskost!“

Předně je nutné poopravit paní poslankyni v pojmenování této komunity, protože komunita zvaná Romové za druhé světové války, jak se zmiňuje ve své vzpomínce, neexistovalia až do devadesátých let minulého století. Paní Richterová se sice upřímně a lidsky vyjádřila vzpomínkou na památný 2. srpen 1944, kdy v koncentračním táboře v Osvětimi strážci nacistického Německa zavraždili přes 4 tisíce lidí - Romů a Sintů, ale pro absolutní realitu je nutno konstatovat, že nešlo o Romy ani Sinty, ale reálně o Cikány. Není nutné přikrašlovat drsnou realitu života této komunity, která do 90 let byla u nás (stejně jako jinde ve světě) existenčně akceptována jako komunita Cikánů. Někteří útlocitní lidé toto výše uvedené pojmenování komunity jako Cikáni budou nepochybně považovat za diskriminační, resp. rasově motivované, nicméně je to pouze konstatování holého faktu, neboť mnozí žijící občané, kteří prožili léta do r.1989 nepamatují, že by se o této komunitě někdo zmínil nebo ji nazýval jako Romy či Sinty. Ostatně velká část příslušníků této komunity se hrdě hlásí k původnímu názvu „Cikáni“! To nezmění žádné srdcervoucí vzpomínky paní Richterové a dalších, kteří svou (pohříchu ne vždy upřímnou) náklonnost k této komunitě umí velmi slušně využívat, např. v desítkách velmi problematických proromských neziskovek.

Paní Richterová mj. uvedla, že „Hodnotu člověka neurčuje, jakou barvu kůže má, v co věří, nebo jakou má orientaci, ale to, kým je. To má jistě pravdu, jenže v případě dnešních Romů zdaleka či vůbec nejde ani o barvu kůže, ani o to, v co Romové věří nebo jakou mají orientaci, ale jde o to, že se ani dnes ve velké většině tato komunita nedokázala přizpůsobit podmínkám života a práce většinové části svých majoritních spoluobčanů. Poslankyně Richterová hraje na falešné city když mluví o hodnotě člověka a říká, že hlavní je, jaký či kým je!

Právě proto je potřeba otevřeně říct, jací Romové jsou. Proč lidé veřejně vyjadřují či projevují nevoli vůči Romům. Jejich evidentní celospolečenský negativismus je zřejmě otázka jejich rodových genů, což lze snad chápat, na druhé straně nemohou po většinové komunitě chtít, aby tyto jejich negativa a způsob života trvale tolerovala. Většinová romská civilizační negativita (vyhýbání se práce a nerespektování zákonem daných povinností), jejich způsob života, povětšinou založený na různých dávkách, příspěvcích, resp. jiných výhodách vč. kriminální činnosti z velké části nejenže znepříjemňuje životy spoluobčanů, ale také vyvolává, slušně řečeno nespokojenost, nelibost a upřímně řečeno, zcela pochopitelnou nenávist.

Znovu je ale třeba zdůraznit, že v principu nejde o diskriminaci, rasismus, ale o zcela obyčejnou a pochopitelnou „nasranost“ většiny občanů, kterým není lhostejno, jak je jim „ujídáno“ z jejich chleba! Těch několik vzácných, civilizačně a společensky přizpůsobených a vzdělaných jedinců čili výjímek mezi romskými občany (jim všechna čest) nemůže reputaci komunity Romů ani v nejmenším napravit. Tak jako „jedna vlaštovka jaro nedělá“, tak ani oni nemohou změnit pohled, hodnocení a přístup většinové komunity k romské menšině.

Máme-li, jak říká poslankyně Richterová, hodnotit člověka jaký je, pak výše uvedené mj. velmi stručné zhodnocení romské komunity zcela zřetelně říká, jaký člověk, v tomto případě Rom, je. To není ani pomluva, ani rasismus či diskriminace, ale holá skutečnost. S touto skutečností a fakty je potřeba trvale racionálně pracovat, pokud se má život Romů a bezproblémové spolužití s majoritními občany změnit. To ale nezáleží ani tak na občanech jako na samotné menšinové komunitě Romů. Jinak i nadále zůstane u nevraživosti a zmíněné nenávisti. A o tom by také měla pirátská poslankyně Richterová mluvit především.

Jiří B a ť a , 10. srpna 2021

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

12.08.2021 11:54

Pana Baťu musím trochu opravit.Název Rom začal už v roce 1968,kdy se začala uvolňovat politická situace.Takže za války skutečně romové vůbec neexistovali.Kromě toho mám osobně zjištěno,že ti pracující sami sebe nazývají cikány.To platilo u každého,ať to byl dlaždič,nebo pracoval v továrně.Vzhledem k tomu,že Richterová je mimořádně hloupá a piráti jsou rodinný klan,nelze se divit.Oni členové pirátů jsou asi trochu mdlého rozumu,ale vzhledem ke klesajícímu IQ českého národa jim to stačí na pohodlnou a bezpracnou existenci.V Letech také nebyl tábor pro cikány,ale pro netahavé,kteří se štítili práce.Bez ohledu na barvu kůže.Co však stále platí,je jejich přístup.My chceme pietu,gadžo,zaplať to.My chceme nové byty,gadžo,zaplať to.Jakékoliv akce na integraci tohoto etnika stojí daňové poplatníky peníze,které jsou potřeba jinde.Ti,co se chtěli integrovat,tak učinili a s těmi ostatními je to zbytečná snaha,s těmi nikdo nehne!


 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

12.08.2021 07:16

Pane Baťo, nezlobte se na ty děti od Pirátů. Pravda mohli by si z těch škvrňat vybrat někoho rozumnějšího než tuhle vykulenou a hloupou holčičku. Je zajímavé, že oba přívlastky sedí i na toho přerostlého chlapce od Starostů co se starosty nemají nic společného. Asi jsou oba vykulení z toho, až kam se se svým intelektem dostali. Jinak s Vámi naprosto souhlasím, že prvotní je vždy správně a přesně pojmenovat jakýkoliv problém, pokud jej chci správně řešit. Proto je správné, že jste to mrně, velmi taktně upozornil na genocidu ostatních, tozn. židů, slovanů, cikánů. Římanům se opravdu, ze strany němců nic takového nepřihodilo.


 
Jiří Mařík

Jiří Mařík

11.08.2021 22:07

Jací Romové jsou ,za to může dnešní demokracie.Určité skupiny právníků se dobře vykrmují na romské problematice , a proto se mohou tak úspěšně rozmnožovat na úkor pracujících.Proto považuji současný režim za zvrácený a odsouzený k zániku.


 
Bůh s námi, přátelé...

Bůh s námi, přátelé...

Jsem na Floře v Olomouci a celý den mám možnost komunikovat s lidmi, kteří mají rádi přírodní léčbu nebo hledají alternativu k lékům, které jim už nezabírají. Deziluze z lékařského stavu je více než zřejmá. Bohužel si za to lékaři mohou sami svou arogancí, neochotou vyslechnout si pacienta a bagatelizovat jeho potíže. Lékaři se lidem vysmívají za jejich pokusy porozumět sami vlastnímu tělu. Apriori odmítají zabývat se stravou a zkoumat vliv vitamínů a živin na naše zdraví.

Stát jako hračka

Stát jako hračka

Parlamentní volby jsou za námi. Byly referendem o postavení Andreje Babiše. Hnutí ANO sice zvítězilo se 72 mandáty, ale je to nevýhra: nemají šanci postavit vládu s důvěrou Sněmovny. Vítězí slepenec pěti nesourodých stran, jejichž předáci se v povolebním opojení radují jako děti, jež dostaly novou hračku: těší se, že  si se státem pěkně pohrají. A opájejíce se vítězoslávou, dávají najevo, že jen na nich záleží, zda se vítěznému ANO dostane důstojného zastoupení ve vedení Sněmovny. Tradiční slušnost v zacházení vítězů s opozicí není zaručena.

         P.C.Roberts: Amerika je kráčejícím mrtvým mužem

P.C.Roberts: Amerika je kráčejícím mrtvým mužem

Bude Amerika existovat za dalších 10 či 20 let? Pravděpodobně nikoliv.

Pochopil jsem, že je s Amerikou konec, když blahosklonní a lhostejní hlupáci umožnili korupčnickému establishmentu ukrást prezidentské volby a za prvního muže pro agendu establishmentu nastolili nulu.

Poslední domácí zprávy

Stát jako hračka

Stát jako hračka

Parlamentní volby jsou za námi. Byly referendem o postavení Andreje Babiše. Hnutí ANO sice zvítězilo se 72 mandáty, ale je to nevýhra: nemají...