• Středa, 26. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Zora

Hegemon kauzy Vrbětice : naivita.
Počet návštěv: 927

Hegemon kauzy Vrbětice : naivita.

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Už samotné bombastické vystoupení představitelů vlády pánů Babiše a Hamáčka a jejich sdělení o „údajném“ vyšetření, resp. odhalení pachatelů exploze muničního skladu ve Vrběticích ruskými agenty bylo hodně naivní. Sdělit výsledek několikaletého „vyšetřování“ a říct, že explozi způsobili dva ruští agenti GRU Miškin a Čepiga, jejichž identita byla vyfabulována z nějakých fotografí, pořízených na anglickém letišti bylo na českou BIS nejen skandální, směšné, tristní, ale také trapně naivní. Tvrdit, že k pachatelům vedou všechny stopy, ale neprokázat to žádnými důkazy, je hodno hlášení Josefa Švejka svému nadřízenému, npor. Lukášovi. Jedním slovem trapas.

Vyšetřování, resp. prokazování viny údajných pachatelů prý pokračuje, ale jak z informací vyplývá, vyšetřování se poněkud „zadrhlo“, je na mrtvém bodě. Problém je, že pokud se zjistí, že pravděpodobní pachatelé trestného činu žijí či se zdržují mimo Česko, je zapotřebí požádat tamní úřady, aby je vyslechli. Tato praxe je v případě klasických kriminálních činů, resp. těžkých zločinů běžná a zpravidla druhá strana žádosti vyhoví. Ne tak ale v případě, jedná-li se o činy, kde takovou činnost překrývají politické záležitosti, jako je tomu v případě Vrbětic. Naivita našich vyšetřovatelů v čele s plk. Koudelkou je fakt obdivuhodná. Je zřejmě naivně přesvědčen, že vyjádření české strany o pachatelích exploze muničního skladu ve Vrběticích ruská strana vezme jako holý fakt, podlomí se jí kolena a bude čekat, až česká strana zahájí ve této věci šetření proti dvěma ruským agentům bezpečnostního orgánu, který má nejen stejný charakter jako BIS, ale jde o jednu z nejelitnějších sekcí tajné služby GRU. Je sice pravda, že naše strana může ruskou stranu o „vytěžení“ obou agentů požádat, ale to je tak asi všechno, protože druhá strana není povinna či nemusí žádosti vyhovět.

Je také hodně naivní se domnívat, že by ruská strana naší žádostí vyhověla a oba jmenované agenty vyslechla, aby se tak eventuálně potvrdilo, případně vyvrátilo podezření, že to bylo oni, kteří sklad vyhodili do „luftu“. Nabízí se ovšem otázka, zda byla taková žádost ruské straně vůbec předána, neboť to dosud nikdo z obou zainteresovaných stran nepotvrdil. Je také otázka, zda k tomu vůbec dojde, protože podat žádost o vyslechnutí znamená postoupit druhé straně také jisté skutečnosti, které by měli oba údajní pachatelé při výsleších potvrdit nebo vyvrátit. Jenže česká strana žádné takové zjištění, které by mohly být podkladem k výslechu nemá a pokud nějaké má, jsou spíše úsměvné a naivní, než relevantní.

Bylo, resp. je také velmi naivní se domnívat, že v současných vzájemných napjatých vztazích mezi oběma stranami by ruská strana byla ochotna naší žádosti vyhovět , neboť (díky anti ruské politice vůči RF) je ČR považována za nepřítele Ruska. Nebo si snad plk. Koudelka myslí, že oni musí našemu

požadavku vyhovět? Je zřejmé, že šéf BIS je na rozpacích, jestli má žádost o vyslechnutí agentů poslat či ne. Ten trapas už tu jednou byl a riskovat jeho opakování pan plukovník zřejmě nehodlá. No jo, ale co s tím?

Nejen selský rozum, ale i sama prekérní situace vzájemných vztahů mezi oběma stranami vyvolává potřebu korektního řešení vrbětické kauzy. Česká strana, která bez důkazů obvinila dva ruské agenty z teroristického aktu ve skladě munice ve Vrběticích, by se měla ruské straně diplomatickou cestou pokorně omluvit, jak tomu v mezinárodních vztazích bývá. Tomu by se snad bylo možné vyhnout v případě, že BIS disponuje nezpochybnitelnými, zcela průkaznými důkazy, usvědčující ruské agenty z teroristického činu. Pokud je známo, zatím s ničím podobným BIS nedisponuje a vyšetřování má pouze trapný charakter antiruské provokace. Má-li plukovník Koudelka schopnosti či předpoklady diplomata-gentlemana přiznat trapný omyl omluvit se ruské straně, je otázka. Neopodstatněné obvinění dvou ruských agentů se totiž netýká jen údajné teroristické akce ve Vrběticích, ale bez přímých důkazů jsou titíž agenti GRU také obviňování ze spáchání teroristických výbuchů v Bulharsku, potažmo z pokusu o vraždu otravou dvojitého ruského agenta Skripače a jeho dcery v Salisbury. Dokonce se ozvaly informace, že ke dvěma „travičům“ v Salisbury Angličané našli i třetího, údajně jejich šéfa! Nebyl nakonec také ve Vrběticích, když byl jejich šéfem? Kdož ví, třeba i to ještě pan plk.Koudelka nakonec zjistí!

Z toho vyplývá, že v dané situaci činnost obviňovaných ruských agentů má značný mezinárodní rozsah, což by v případě přiznání a omluvy pana plukovníka Koudelky mělo u jeho přátel v CIA (USA) velmi negativní ohlasy. Pokud by se však BIS a plk. .Koudelkovi podařilo prokázat vinu ruským agentům, významně by stoupla nejen prestiž BIS, ale také jeho (naděje na hodnost generála) a pánové Babiš a Hamáček by si konečně mohli zhluboka oddychnout a utřít zpocené čelo. Má to však jeden velký háček. Zatím se nic takového (to je prokázání viny na základě předložených důkazů) nestalo a bylo by, resp. je také naivní se domnívat, že k tomu vůbec kdy dojde. Ale v každém případě je tzv. „mičuda“ na naší straně a chce-li naše BIS a pan plk. Koudelka vinu ruských agentů dokázat, má co dělat. Ovšem je dost naivní si myslet, že se mu to podaří. Z vody se dá, kromě čaje, vařit jen velmi těžko. A čaj, ten je hodně slabý k tomu, aby se s ním dalo jako s důkazem operovat.

Jiří B a ť a , 22. září 2021

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

23.09.2021 18:49

Myslím, že Koudelka by pro národ mohl ještě něco užitečného udělat. President Zeman by mohl na dva tři měsíce přestat platit bezprizorním dětem Klokánka a za ty peníze zřídit Koudelkovi expozituru v Putimi. Potom toho blba povýšit na vachmajstra a on už si v Putimi na peróně nějakého špiona najde. I toho Pepka Vyskoče by tam mohl předvádět Bartoš. Práskat vrchnosti umí skvěle. Než se dal na politiku a vyhrabali ho sjetýho z poza popelnic, byl oháknutej stejně jako Pepek. I ta Mirka Zděšená jako by z oka vypadla Pejzarce. A odpřísáhnout na krucifix kde co jí také problém nedělá. Vstupné by alespoň částečně nahradilo škody co ti nýmandi napáchali.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

23.09.2021 12:13

Vyšetřovatelé výbuchu ve Vrběticích a Koudelka nejsou naivní.Jen plní rozkazy svých nadřízených z Washingtonu.A těm je srdečně jedno,zda si Koudelka,Hamáček a Babiš vyslouží posměch za nebetyčnou hloupost.Tak se žádné důkazy neobjevily,ale zjistilo se zmizení několika desítek tun zde uskladněných zbraní a munice.Jak mohli dva chlapíci,byť dle BIS s nadpřirozenými schopnostmi,odnést přes padesát tun zbrojního materiálu?Pražská pobočka CIA to zkrátka zpackala a dva rádoby politici si uřízli pořádnou ostudu.Hlavně od svých spojenců,kterí je podpořili slovy a tím to pro ně všechno skončilo.Zdá se,že Koudelka dostal metál od CIA poněkud předčasně a politici se zostudili zadarmo!


 
Lahůdková Putinova pokerová hra 2.

Lahůdková Putinova pokerová hra 2.

Před týdnem tedy 19.1.2022 jsem napsal krátkou napůl odlehčenou glosu pod názvem Lahůdková pokerová hra, ve které jsem nadhodil, že k nadpisu mě přivedla americká agentura Bloomberg, která uvedla, že to co udělal Putin s rozložením sto tisíce svých vojáků u svých hranic s Ukrajinou je skvělým tahem a Putin nemůže nic pokazit, dokud je tam nechá, než mu Zápas splní jeho požadavky a nepohne se ani dopředu, ani do strany, ani vlevo, ani v pravo a nechá tím všechny zainteresované hráče v nejistotě.

Antiwaxeři v ulicích evropských měst a částí médií…

Antiwaxeři v ulicích evropských měst a částí médií…

Zatímco současná zahraničně politická publicistika zcela nepochybně žije úvahami západní mediálně politické propagandy o brzké okupaci Ukrajiny ze strany Ruska, druhá část se soustřeďuje na vývoj a realitu možného prosazování či neprosazování politiky Green Dealu, část publicistiky se věnuje sice menšinového, ale o to agresivnějšího menšinového hnutí antiwaxerů, jako průvodního znaku poněkud dlouhého období covidové pandemie. Pod hesly o svobodě je toto hnutí namířeno proti většině společnosti, která bere zdravotní opatření za potřebná a chce většině vnutit svůj úhel pohledu. U nás se tohoto úkolu ujala SPD, v Rakousku Svobodní či vedle v Německu AFD.

Fijalovy podfuk

Fijalovy podfuk

Mam par kamaradu, keři volili Bruselsku pětku. Tuž, nevadi mi to, bo su demograt. Někteři z nich su z Prahy. To se da pochopit, bo lidi v Praze často hlasuju pro ruzne pitomosti, to už je v Praze taky zvyk.

Poslední domácí zprávy

Fijalovy podfuk

Fijalovy podfuk

Mam par kamaradu, keři volili Bruselsku pětku. Tuž, nevadi mi to, bo su demograt. Někteři z nich su z Prahy. To se da pochopit, bo lidi v Praze často...

Vrána k vráně sedá…

Vrána k vráně sedá…

Je několik evropských vlád, charakteristických zběsilou protiruskou nenávistí a podobně zběsilým příklonem k německému fašismu či dokonce...