• Středa, 26. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Zora

Tomu se říká demokracie? To je koalicodemokracie!
Počet návštěv: 971

Tomu se říká demokracie? To je koalicodemokracie!

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Je několik málo dnů před parlamentními volbami a média chrlí jedny předpokládané či tipované výsledky za druhými. Již několik let, vždy před volbami se tyto průzkumy předpokládaných výsledků voleb konají, či lépe řečeno konaly dovolím si konstatovat, v demokratických intencích volebního zákona a ostatních institucionálních ustanovení. Letošní volby jsou však jiné. Jistě nebude těžké uhádnout, v čem. Ano, jde o porušení demokratického principu voleb politických stran a hnutí do Parlamentu ČR.

Nejdemokratičtější ze všech demokratických politických stran na politické scéně v ČR, Občanská demokratická strana, je nejen nejvíce slyšet pokud jde o prosazování konzervativně-liberální demokracie, ale také má za sebou nepříliš úspěšné koaliční vládnutí, budiž řečeno s nadsázkou, že vládnutí na demokratické bázi, resp. principu. Protože jak zmíněno, vládnutí bylo nejen neúspěšné, ale z mnoha hledisek státu a občanům neprospěšné, popularita ODS značně utrpěla a její oblíbenost rapidně klesala. Objektivně je však nutné přiznat, že totéž platí i o jejich koaličních partnerech z dob jejich vlády, tedy o KDU-ČSL či TOP 09. Jenže jak vidno, představitelé těchto stran neklesali na mysli a špekulovali, jak se dostat „ze sraček“, které jim tekly do bot. Kdo umí, umí, kdo neumí, čumí.

I stalo se, že jsme brzy čuměli (trčeli) jak ta pověstná sláma z bot. Aby bylo jasné, vychcánkové ze jmenovaných partají dali hlavy dohromady a v při vědomí, že jako individuální politické subjekty nemají šanci Babišovo hnutí ANO porazit, protože by se do Parlamentu snad ani nedostali, přišli na spásnou myšlenku, demokracii vem čert, a dohodli se, že sestaví předvolební koalice. Zda se v ODS, TOP 09 a v KDU-ČSL nechali inspirovat pověstnými třemi pruty Svatoplukovými těžko říct, každopádně zjistili, že má-li jim pšenka kvést a mají-li být nadále být politikou živeni, musí porazit ANO, což lze tak, že vytvoří koalici a tak se také stalo, když vytvořili koalici SPOLU! Na podobnou myšlenku zřejmě přišli i Starostové a nezávislí (STAN), jejichž preference a šance byly podobné, jako u výše jmenovaných stran. Seznali, že sami ničeho nedokáží a proto využili svou tradiční vyčůranost a nabídli se Pirátské straně, že jim budou „jakože“ pomáhat k vítězství a že se tak s nimi „zadara“ svezou a dostanou se v případě úspěchu, zpět na politické výsluní. Kdož ví, třeba i k vládnutí. Tak se stalo, že letošní volby nejsou demokratické, ale koalicodemokratické. Pravda nebude daleko, když se o letošních volbách bude říkat, že byly podrazácké.

Proč podrazácké? Je to asi tak, jako by se chtěli porvat dvě tlupy z jedné vesnice, ale protože v jedné tlupě byli slaboši, pozvali si na pomoc posilu z vedlejší vsi o kterých tvrdili, že jsou to také domácí. Výsledek z této rvačky není znám, média je dosud nezveřejnila(!). Pokud však jde o koalice stran a

jejich výsledky ve volbách, ty teprve ukáží, zda se jim jejich spojení v koalice vyplatilo, či nikoli.

Nicméně to podstatné nám v otázce voleb uniká a sice, že popisované „spojení sil“, tedy vytvoření koalic, jakkoli by to třeba za jistých okolností a v jiných případech mělo své opodstatnění, pak v případě voleb do Parlamentu ČR jde o zbabělý, neférový a nedemokratický postup, jak pokořit politického soupeře. Ústava ČR totiž o politických stranách (včetně hnutích) říká, že

„Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů:“ (Ústavní zákon č. 1/1993 Sb.,článek 5) .

Samozřejmě nelze tvrdit, dokonce ani konstatovat, že ve výše uvedených případech se jedná o nějaké násilí, ale protože není vysloveně uvedeno, že v případě voleb je možné vytvořit politické koalice lze se domnívat, že jejich vytvoření silně koliduje s konstatováním o volné soutěži politických stran, respektujících základní demokratické principy, což se bytostně dotýká voleb do Parlamentu ČR! V každém případě však lze konstatovat, že tento postup je nedemokratický a to je to hlavní. Nebo snad koalice SPOLU a PIRSTAN pro to mají jiné, relevantní vysvětlení?

V podstatě je však jedno, resp. nepodstatné, zda strany vytvořením koalic porušili ustanovení o politických stranách a hnutích, protože každý slušný, demokraticky smýšlející občan musí postup politických stran ODS, TOP 09, KDU-ŠL, resp. Pirátů a STAN morálně odsoudit, protože v tom spatřují jednání nečestné, zbabělé, neférové a podrazácké, protože jako individuální politické subjekty by ve volbách nedosáhli kýžených výsledků. Představitelé těchto stran jen dokazují, že chtějí za každou cenu (viz jejich platy a další prebendy) vládnout, bohužel pod falešnými hesly a sliby občanům, na které nejen zapomenou hned poté, co si rozdělí křesla a funkce, ale také, proto, že jsou vesměs nereálné. Tak takové budou volby do Parlamentu v r. 2021!

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

30.09.2021 12:43

Celé to vzniklo na základě "žádosti demokratických stran",které měly obavu,že se do parlamentu nedostanou.Starý bolševik Rychetský sice kabát převlékl,ale jeho jednání je stále totalitní.Je to bezpáteřní hajzl,co ho tam jmenoval Zeman za zásluhy o ČSSD a jeho osobu.Přitom to byl právě Rychetský,který ústavu stvořil a byla v pořádku po řadu desetiletí.A nyní najednou je špatná,protože mocným nevyhovuje.Všechny členy tzv. "ústavního soudu" by bylo třeba poslat do kriminálu.Rychetského rovnou do uranových dolů,aby si vyzkoušel,co je to práce!Podle zákona,který si vymysleli mocipáni,nelze nikoho odvolat,ať provede jakoukoliv špinavost.


 
Vladimír ing.Flössel

Vladimír ing.Flössel

30.09.2021 10:16

Tato skutečnost je stále diskutována,ale nikdo dosud nejmenoval toho, kdo tu taškařici legalizoval. Byl to přeci starý dobrý komunistický převlékač kabatu na kterého se velmi hodí citace Vlasty Buriana z jednoho jeho filmu "Jen se toč ty stará korouhvičko"pro předsedu Ústavního soudu Rychetského.


 
Lahůdková Putinova pokerová hra 2.

Lahůdková Putinova pokerová hra 2.

Před týdnem tedy 19.1.2022 jsem napsal krátkou napůl odlehčenou glosu pod názvem Lahůdková pokerová hra, ve které jsem nadhodil, že k nadpisu mě přivedla americká agentura Bloomberg, která uvedla, že to co udělal Putin s rozložením sto tisíce svých vojáků u svých hranic s Ukrajinou je skvělým tahem a Putin nemůže nic pokazit, dokud je tam nechá, než mu Zápas splní jeho požadavky a nepohne se ani dopředu, ani do strany, ani vlevo, ani v pravo a nechá tím všechny zainteresované hráče v nejistotě.

Antiwaxeři v ulicích evropských měst a částí médií…

Antiwaxeři v ulicích evropských měst a částí médií…

Zatímco současná zahraničně politická publicistika zcela nepochybně žije úvahami západní mediálně politické propagandy o brzké okupaci Ukrajiny ze strany Ruska, druhá část se soustřeďuje na vývoj a realitu možného prosazování či neprosazování politiky Green Dealu, část publicistiky se věnuje sice menšinového, ale o to agresivnějšího menšinového hnutí antiwaxerů, jako průvodního znaku poněkud dlouhého období covidové pandemie. Pod hesly o svobodě je toto hnutí namířeno proti většině společnosti, která bere zdravotní opatření za potřebná a chce většině vnutit svůj úhel pohledu. U nás se tohoto úkolu ujala SPD, v Rakousku Svobodní či vedle v Německu AFD.

Fijalovy podfuk

Fijalovy podfuk

Mam par kamaradu, keři volili Bruselsku pětku. Tuž, nevadi mi to, bo su demograt. Někteři z nich su z Prahy. To se da pochopit, bo lidi v Praze často hlasuju pro ruzne pitomosti, to už je v Praze taky zvyk.

Poslední domácí zprávy

Fijalovy podfuk

Fijalovy podfuk

Mam par kamaradu, keři volili Bruselsku pětku. Tuž, nevadi mi to, bo su demograt. Někteři z nich su z Prahy. To se da pochopit, bo lidi v Praze často...

Vrána k vráně sedá…

Vrána k vráně sedá…

Je několik evropských vlád, charakteristických zběsilou protiruskou nenávistí a podobně zběsilým příklonem k německému fašismu či dokonce...