• Středa, 01. prosinec 2021
  • Svátek má Rukojmí Iva

Nejednotností jsme si prohráli volby.
Počet návštěv: 814

Nejednotností jsme si prohráli volby.

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Při zběžném zamyšlení nad výsledky voleb musí každý zdravě uvažující, i politikou nezatížený člověk zjistit, že jsme si tyto volby prohráli vlastně sami vlastní nezodpovědností. Samozřejmě, že např. já, či kdokoliv jiný řekne „Co jsem já mohl udělat víc, než že jsem k volbám?“A bohužel bude mít pravdu, protože jedinec sám nemůže uspět. Ale to není ten hlavní důvod prohry. Zůstanu u seniorů, kterých je v ČR cca 2 miliony 300 tisíc (plus-mínus).

Tady je ten důsledek zřejmý: jednak je to ve voličích samotných, protože zdaleka ne všichni senioři volili když ne KSČM, tak ani ČSSD nebo levicově orientovaný blok Výborný, tedy levicové subjekty, které mohly když ne volby vyhrát, tak alespoň uspět natolik, že by se dostaly do Sněmovny. Těžko hledat příčinu, proč se senioři neshodli nebo nesjednotili a nevolili tu partaj, která jim dává větší jistoty než vítězové voleb. Jenže, dávat vinu jen samotným seniorům by bylo nespravedlivé, protože je tady ještě někdo, kdo by si měl nejen sypat popel na hlavu, ale měli by složit funkci.

Zástupcem seniorů je tzv. Rada seniorů ČR, orgán, který by měla či má mimo jiné seniory zastupovat, být jejich záštitou a pomocníkem. Splnil tento orgán své poslání, když se neangažoval v předvolební agitaci ve spolupráci se seniory? RS ČR pod bývalým vedením RSDr. Z. Pernese na mnohačetné výzvy např. Ing. Václava Prince, Jiřího Bati a dalších s žádostí o veřejnou podporu levicových stran v rámci RS ČR ve volbách Rada nereagovala, dr. Pernes dokonce prohlásil, že RS ČR není politickým subjektem a že se tedy nehodlá na politické scéně angažovat. Podpora obce seniorů ze strany RS ČR se však netýká jen voleb, ale týká se celé řady dalších důležitých politických, ekonomických či společenských problémů. RS ČR se ani sama, ani cestou seniorů nijak politicky neangažuje a je tedy otázka, jakou činnost RSČR pro seniory konkrétně vykonává. RS ČR prezentuje, či spíše proklamuje svou činnost tím, že prý disponuje reprezentativní mírou suverenity k výkonu vyjednávacích, konzultativních, dohadovacích, informačních, iniciativních a dalších aktivit. Kromě jiného RS ČR také uvádí, že Posláním Rady, která v ČR vznikla po vzoru Západní Evropy (to je velmi důležité), je vytváření otevřené společnosti pro všechny generace, koncipování mezigeneračních vztahů, dialogu a tolerance, aktivizace starší generace pro duchovní, kulturní, sociální a společenský rozvoj. Není to tedy také o tom, že by měla být Rada aktivní a nápomocna v situaci, kdy řada seniorů je zcela bezradná, protože nemají politický a ekonomický přehled, neví koho volit? Mohu se mýlit, ale politickým, ekonomickým či společenským děním se zabývám de facto téměř denně, přesto jsem dosud nezaregistroval nějakou významnou aktivitu, která by svým způsobem ovlivnila život seniorů v ČR.

Volby do Parlamentu ČR byly jistě velmi významnou a důležitou událostí jak pro občany, tak pro seniory. To si také uvědomovala řada progresivních, veřejně se angažujících se občanů, kteří vyzývali k jednotě, ke spojení sil těch malých, resp. levicových subjektů, které disponovali velmi podobným nebo i shodným programem a zaměřením své činnosti. Vyzývali je, aby se spojili v silný, jednotný blok, ve kterém je síla a daleko větší předpoklad k úspěchu. Tomu měli pomoci i senioři, kteří bohužel, jen v nepatrném počtu cestou internetu byli vyzýváni k podpoře levicových stran, zvláště pak KSČM a při vědomí, že taková nedostatečná agitace nedosáhne potřebného účelu, bylo požádáno vedení RS ČR, aby se zapojilo do těchto aktivit a jménem Rady seniorů ČR aby oslovila seniory dopisem či jinou formou, aby ve volbách volili KSČM.

Bohužel, Rada seniorů ČR na to také nereagovala. Otázka je, zda jí vůbec na seniorech záleží, zda je ochotna pro ně něco udělat, protože výše uvedené zaměření a údajná činnost

RS ČR se na životě seniorů zatím nijak neprojevila, ani neprojevuje přesto, že máí nové vedení. Je tedy na místě nejen vytknout RS ČR značný nezájem v souvislosti s žádostí RS o vypracování výzvy k seniorům, k podpoře jejich mnohdy nejasné politické a ekonomické orientace ve společnosti, ale také zkritizovat jejich negativní politické postoje, které se jeví jako výrazně pravicové, prozápadní, se značným přehlížením sociálních podmínek a života seniorů. Bezzubá intervece k seniorům stran očkování proti Covidu-19 je jen slabou náplastí na jinak bezvýznamnou či omezenou činnost RS ČR ve prospěch seniorů.

Vraťme se však k výsledkům posledních voleb do Parlamentu ČR, kde se stalo to, co se stát nemělo. Do Parlamentu ČR se nedostala žádná levicová, či středolevicová strana nebo uskupení. Některé důvody jsou uvedeny výše. Nejhorší na tom je skutečnost, že ty volby mohla vyhrát KSČM a levicové strany, kdyby se do voleb ve prospěch KSČM zapojila většina seniorů. Jenže nějaké „kdyby“ volby nevyhrávají. Osobně se domnívám, že důvodů, proč KSČM, je mnohem víc, ale to je na samostatný rozsáhlý elaborát. Faktem je, že v případě, že by se do voleb zapojilo všech 2,3 miliony, ale třeba jen 1,5 milionu, pak by hlasy seniorů vyrazilo dech nejen všem ostatním subjektům, které ve volbách kandidovaly, ale mohla být zajištěna jistá kontinuita dalšího celospolečenského vývoje ve státě.

Vítězství koalic SPOLU a STAN se svým takřka shodným programem ZMĚNY je pro další vývoj společnosti značně pofiderní. Jestliže dosluhující vláda ještě měla jakýsi evidentní zájem na zlepšení situace v životě seniorů (díky pí. Maláčové), pak naopak v blízké budoucnosti lze od nové pravicové vlády očekávat škrty, omezování, krácení a jiné negativní jevy, které ku prospěchu seniorů a slabších sociálních vrstev občanů rozhodně nebudou. Lze tedy jen smutně konstatovat, že „Jak jsme si to (ne)zařídili, takové to máme“ a o nějakých lepších časech si můžeme nechat zdát! Ty už byly! Tak co vy na to, senioři?

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

14.10.2021 11:44

Nejvíce zapů§sobila Kubiceho zpráva 2,tentokrát od údajně "investigativních presstitutů",kteří o Babišovi věděli už řadu měsíců předem a mlčeli.Schovávali si to až na dobu těsně před volbami.Je to asi na objednávku ODS,která stejný způsob použila proti Paroubkovi.Žádná Rada seniorů mne nemůže zastupovat.Nepotřebuji to,protože jsem docela schopný si své záležitosti vyřídit bez nějaké seniorské rady.Už to,že vznikla po vzoru západní Evropy hovoří o tom,že je k ničemu.Po KSČM a ČSSD se mi rozhodně stýskat nebude,protože do levicovosti měly obě partaje už hodně daleko.Protože jsou všechny partaje zločineckými bandami,raději jsem dal hlas tomu,kdo se do parlamentu nemohl dostat.Protože jinak nebylo koho volit a při neúčasti by můj hlas,který jsem nikomu nedal,bez skrupulí ukradla nějaká partaj z parlamentu.Protože krást jim jde ze všeho nejlíp.A tak je výsledek takový,jaký je.Dokud bude možné kandidovat pouze na kandidátkách partají,tak se proti komoušům nic nezměnilo.Jen je místo jednoho papíru potřeba papírů několik desítek.Takže žádná demokracie u nás není a nebude.Zůstane jenom koloniální chování čtvrté německé říše.Ale když to Čecháci chtějí,tak to mají mít!


 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

14.10.2021 08:42

Pane Baťo, nedomnívám se že to bylo nejednotností. To že Socani dopadnou jak dopadli bylo zřejmé už od odstoupení Paroubka. Kdyby znali historii, tak ví, že proběhlo to všude, kde se razilo heslo mládí vpřed. Nezkušené děti a infantilní třicátníci bez životních zkušeností, dokonce bez zkušeností s prací u těch co mají pracující zastupovat ... (?) tomu mohla věřit opravdu jen ta socanská troubovitá omladina. U komunistů je to zase právě naopak. Přesvědčení lidem kteří tu stranickou knížku nezahodili určitě nechybí, ale šedesáti-sedmdesátiletý Che-Guevara na barikádě ... no to asi také ne. Naneštěstí pro ně se teď upínají k děvčeti také, zkušenostmi a prací netknutou.
No a teď trochu kacířství. Nějak se mi nezdá, po tom co jsem viděl plná náměstí nejen nakupujících, ale i se sympatiemi Okamuru poslouchajících voličů ... a na druhé straně trapasy ODS, kde v předvolební kampani z autobusu vystoupilo víc straníků než se na ně přišlo podívat lidí ... no nevím nevím !? Spíše by to mělo odpovídat výsledkům Pirátů, kde Bartoš hrál na fňuknu také jen pro těch pár svých zhulených zoufalců u popelnic. To jen k zamyšlení.


 
Jiří Mařík

Jiří Mařík

13.10.2021 17:23

Myslím si ,že velkou část důchodců ovlivňují jejich děti a tlačí je volit pravici.Vypadnutí KSČM dávám na vrub vzniku nových B pravice jako Trikolora,Přísaha a jak je známo ,tak min 20% voličů je tzv.bludných v kruhu ,kteří volí podle situace.


 
 P.C.Roberts: Data z Britanie a Německa dokazují: Je to pandémie očkovaných

P.C.Roberts: Data z Britanie a Německa dokazují: Je to pandémie očkovaných

Čertsvá data Bezpečnostní zdravotní služby (Health Security Agency), Velké Britanie dokazují, že v průběhu října se neočkovaní občané Velké Británie podíleli na všech v Britanii Covidem onemocnělých 39 %, na všech hospitalizovaných 34%  a na všech na Covid zemřelých 19 %. Zatímco očkovaní se na všech v Británii onemocnělých podíleli 61%, na všech hospitalizovaných 
66 % a na všech zemřelých 81 procenty.

Firma Pfizer, resp. její mluvčí z nás dělá hlupáky.

Firma Pfizer, resp. její mluvčí z nás dělá hlupáky.

Farmaceutická společnost Pfizer ve spolupráci s BioNTech. vyvíjí pro přeočkování třetí dávkou vakcínu Comirnaty, ale vyvíjí i aktualizovanou verzi vakcíny. Tak tuto zprávu či informaci bychom mohli přivítat, kdyby ….

„Přestože společnosti Pfizer a BioNTech věří, že třetí dávka vakcíny Comirnaty má potenciál zachovat nejvyšší úroveň ochrany proti všem v současnosti známým variantám, včetně varianty delta, zůstáváme ostražití a vyvíjíme aktualizovanou verzi vakcíny, která je zaměřena na celý s-protein delty.“ Zpravidla každý, kdo jde tzv. „s kůží na trh“ je o své „kůži“ přesvědčen, že je kvalitní a jen „věřit“ znamená, nemít jistotu. U vakcíny, která má člověka spasit od mutací Covidu, to je slabá naděje.

Poslední domácí zprávy

Ten tanec oželíme

Ten tanec oželíme

Nebudeme ani vysedávat po 22. hodině v hospodě, dokonce ani usrkávat punč či grog na vánočním trhu. Nářek v těchto případech není na...