• Středa, 08. prosinec 2021
 • Svátek má Rukojmí Květoslava

Moderátorka „k pohledání!“
Počet návštěv: 1308

Moderátorka „k pohledání!“

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Nejspíše nezmíním nic nového když napíši, že poslouchat a dívat se na moderátorku pořadu „Máte slovo!“ s paní M. Jílkovou je opravdu zážitek. Pořad by měl diváka ani ne tak pobavit, jako poučit, informovat, protože v pořadu často účinkují významní lidé, politici či představitelé různých orgánů a institucí, vč. ministrů vlády. Jde o diskusní pořad, který neřeší problémy politiků, ale témata, která zajímají občany.

Diváci by měli být po skončení pořadu spokojeni s tím, že se plodnou, rozumnou a odborně vedenou diskusí něco vyřešilo, objasnilo, že se diváku dostaly informace a skutečnosti, které by jinde asi sotva získal. Diskusní pořad „Máte slovo“ však brzy vezme za své, protože hlavní slovo nemají hosté, jak by se dalo tušit, ale paní Jílková. To, že vede pořad jako moderátorka ještě neznamená, že má či musí mít v diskusním pořadu hlavní slovo, nicméně opak je pravdou.

Na pořad „Máte slovo“ se dívám váceméně jen ze zvědavosti, pokud mne zaujme téma pořadu. Avšak jen málokdy jsem schopen dodívat se až do konce pořadu protože to, co předvádí paní Jílková, je fakt zážitek. Bohužel ne v dobrém smyslu, protože pokud bych měl vyjádřit nějaké hodnocení, musel bych použít ono známé „hrůza a děs“! Např. v pořadu dne 14. října 2021 bylo téma zaměřeno na problematiku očkování proti Covidu-19 a otázky, které s tím souvisejí. Rozhodl jsem se pořad sledovat, protože mne problematika s očkováním proti Covidu-19 zajímá třeba už proto, že jsem rovněž odpíračem očkování. Mylně jsem se domníval, že budu o očkování poučen a že se mi dostanou zajímavé informace. Vždyť v pořadu účinkovali např. pan profesor Beran, ministr zdravotnictví Vojtěch, MUDr. Dornerová a hlavní hygienička ČR paní Svrčinová s hosty z řad veřejnosti. Informace byly, ale nějak v tom shluku a chaosu, který vytvářela moderátorka Jílková svým vměšování (skákáním) do řeči, nějak zanikly.

O pořadu nutno konstatovat, že to byl pořad, který de facto nic neřešil, neobjasnil, nepotvdil či nevyvrátil, ačkoli téma byla jasné, ale ze strany paní Jílkové také nebylo jednoznačné. Paní Jílková skákala do řeči, vykřikovala, štěkala, mávala nějakými papíry, stále kladla otázky, které trapně opakovala, hlavně otázky na ministra zdravotnictví Vojtěcha, který se v problematice očkování oproti Covidu-19 motal jako „káča v čepici“ právě zásluhou paní Jílkové. Mnohokrát se pozornost paní Jílkové s dotazy obrátila k profesorovi Beranovi a musím říct, že pan profesor musí mít velmi silné nervy, že strpěl moderování paní Jílkové, která se na něj mnohokrát obrátila s odbornou otázkou, nicméně snad ani jednou mu nedala příležitost vyslovit celý svůj ucelený názor, myšlenku nebo odpověď na otázku, kterou mu krátce před tím položila. Totéž se týká paní dr. Dornerové, která spolu s profesorem Beranem byli na tzv. „červené“ tj. negativní straně, proti straně „zelené“,

tedy tzv. pozitivní s panem ministrem Vojtěchem a hygieničkou Svrčinovou.

Popravdě řečeno, nešlo o nějaký litý boj ve výměně názorů či stanovisek v oblasti problematiky očkování proti Covidu-19, protože „Máte slovo“ zde bylo úspěšně nahrazeno hlavním slovem paní Jílkové, která tím zajímavou diskusi, téměř jako vždy, dehonestovala..

Pořad „Máte slovo“ by mohl být velmi zajímavý a poučný, kdyby nebyl vedený paní Jílkovou. Je s podivem, že vedení ČT, resp. vedení úseku panelu diskusních pořadů po léta strpí trapné, netaktní a nevhodné moderování pí. Jílkové, které bylo již mnohokrát vystavno silné kritice veřejnosti. Michaela Jílková je (podle Wikipedie) původním povoláním novinářka a rozhlasová a televizní moderátorka a snad i herečka. Pochází z umělecké rodiny, její otec spisovatel, údajně také bývalý herec Jan Jílek, patřil mezi české scenáristy a dramatiky, matka Eva Jílková byla také herečkou. Ač jsem již pokročilého věku, herce či herečku tohoto jména jsem v nějakém významnějším filmu nezaregistroval. Zřejmě více působili jako divadelní herci, než filmoví. Má-li být paní Jílková i herečkou, pak upřímně, z hereckého umění svých rodičů mnoho nepochytila. Vzhledem od pořadu k pořadu měnící se garderobě by mohla spíše působit jako modelka. Prostě paní Jílková vzhledem k silné a oprávněné kritice a značné naspokojenosti a nepopularitě u velkého počtu diváků by jako moderátorka pořadu „Máte slovo“ měla skončit. Mít slavné (!) rodiče ještě neznamená mít také osobní úspěch na TV obrazovkách. Chce-li paní Jílková moderovat, nechť se uchýlí do rozhlasu, tam snad nebude tak trapná a hlavně, nebude na očích divákům.

Pokud jde o výše zmíněný pořad o očkování proti Covidu-19, pak jako by ani nebyl. Paní moderátorka Jílková překřičela či přetrumfla každého, kdo se do problematiky očkování zapojil a výsledkem bylo, že až na několik čísel pořad skončil tam, kde začal. Kdo čekal nějaké relevantní závěry, byl nutně zklamán. Myslím, že to není účelem ani cílem jinak zajímavého pořadu.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Karel Koryntka

Karel Koryntka

18.10.2021 08:47

Někdy tak kouzlem nechtěného jazyk pravdu nepřináší, ale přece jen v souvislostech zjevuje. Ne pravdu ne o věcech, ale o svém původu, přináší celý rodokmen lží, nevzdělanosti a ambicí. Stručně řečeno - lež má krátké nohy.

Ten pořad se ve skutečnosti jmenuje NEMÁTE SLOVO.


 
Aleš Staněk

Aleš Staněk

17.10.2021 16:32

Fatální nedostatek moderátorské profesionality a elementární lidské slušnosti. To se dnes v ČT obecně nosí, takže to provázelo i moderátorku pořadu "Máte slovo". Diváky nezajímají "výlevy" moderátorky prosté myšlenky. Chtějí slyšet skutečné odborníky, kteří byli do pořadu pozvání. Exhibice moderátorky, jinak se to nazvat nedá, kdy padne otázka, a než se tázaný dostane ke slovu, přijde sáhodlouhý rozvíjející koment moderátorky a další otázky a další. Tázaný řekne jednu větu, někdy ani to ne, a proces se opakuje. Následně se divák doví, že je konec pořadu. Přijde mi, že "Máte slovo" platí jenom pro ČT.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

17.10.2021 13:02

Jílková to skákala do řeči jiným v každém pořadu už dávno předtím.Takto se moderátor nesmí chovat.Jeho povinností je udržovat směrování příspěvků tomu předem danému zaměření.Jílková,stejně jako Železný,si zkrátka zaměňijí moderaci pořadu ve svůj exhibicionusmus.Vzhledem k celkovému zaměření ČT(údajně veřejnoprávní) ovšem vystupují právě tím správným směrem.Co by to bylo zy hrůzu,pokud by nechali tzv.hosty mluvit o skutečných problémech zadádní.Vždyť by mohli dokonce říci to,co je proti zaměření celkového programu ČT.Nakonec je ředitel televize také vicepresidentem jakési,údajně zastřešující organizací, "veřejnoprávních televizí"!Poslední pořad,jehož část sem viděl,byl ten o osvobození státu od německé nadvlády.Brněnská učitelka suverénně prohlásila,že nás osvobodily USA.Bez odezvy Jílkové.Tím je zaměření ČT dokázáno.Je to jenom hlásná trouba zrádců našeho národa ze západu.


 
Politické nálady se budou vracet…

Politické nálady se budou vracet…

Ty proběhlé volby byly tragédií, protože nastolily proti vůli voličů ANO,SPD a hlavně propadlých hlasů ČSSD a KSČM odpudivou panskou suitu, která nám bezprizorním 60 % dává najevo, že tu budou vládnout hlava nehlava i s vědomím toho, že budou muset být vystřídáni.

Věřte nám a ne nějakým „falešným prorokům“!

Věřte nám a ne nějakým „falešným prorokům“!

České Ministerstvo zdravotnictví, dnes v čele s Adamem Vojtěchem, spolu s vládní rétorikou se hodně snažení o narativ, v němž by „vyjevilo národu jedinou pravdy“ o Covidu-19 a vakcinaci, tedy očkování. Je značně usilovná, ale bohužel také nepravdivá, nemorální, značně zavádějící.

Nenechme si vzít další Vánoce!

Nenechme si vzít další Vánoce!

Co nezničili proislámští aktivisté a eurohujeři, chtějí zničit připosraní covidhysterici. Ministr v demisi Vojtěch zcela vážně vyzývá, ať si nepouštíme domů Mikuláše s andělem a s čertem. Nedávno také nesmyslně vláda zakázala vánoční trhy s programem, punčem a vánoční družnou atmosférou.

 Konečně blog, kery neni o koroně

Konečně blog, kery neni o koroně

Tuž sem si řikal, že už je čas nepsat o tych cypovinach, kere nam vladni propaganda tlači, trošku se od teho oprostit a bavit se tak nějak normalně tajak ve svobodnych dobach, kdy zme všeci občani měli stejna prava.

Poslední domácí zprávy

                                Ministr školství

Ministr školství

Myslím ne toho ještě fungujícího, ale toho, co teprve přijde. Toho, který čím méně vlastní to, zač by mohl být ctěn i uznán, tím...