• Středa, 08. prosinec 2021
 • Svátek má Rukojmí Květoslava

Babiš jako šéf opozice přichází v pravý čas
Počet návštěv: 1064

Babiš jako šéf opozice přichází v pravý čas

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Nad světem i Českem se stahují mraky. Banány sice jsou, jak vtipkovali herci z Alles Gute v rámci předvolební kampaně ODS, ale pomyslně brzy lidé na ně nebudou mít. Energie asi taky budou ( i když bůh ví), ale ty leckdy už některé chudší rodiny nezaplatí. Zelený fanatismus, ale i organizační neschopnost států vede až k zoufalému nedostatku energií v Evropě, ve světě. Zoufale se hledají nové zdroje a tak Čína kupříkladu skupuje uhlí i stlačený plyn ve velkém.

Přicházejí první krachy dodavatelů energií a cenový kolotoč  tažený vnějšími vlivy bude točit inflaci dál a dál. A když do toho přidáme ČNB, která opětovně voluntaristicky učinila zcela opačný krok než jiné centrální banky, víme jediné: Bude zle.

A téměř náhle a skokově.

Četl jsem úvahu jednoho psychiatra, který, zdá se,  volil někoho z vítězící koalice, ale skokové navažování cen jej vedlo k hlubšímu zamyšlení. Když vnímá už dosavadní postavení méně příjmových skupin, které, nemylme se, ani teď není na vyskakování,  jejich ještě mnohem až jejich zbídačení….

A končí tím, že do roka, do dvou, budou obyčejní  lidé na Babišovu vládu  vzpomínat  jako na to nejlepší, co poznali.

A právě tomuto Babiš možná nejlépe rozumí. Má rád peníze, ale právě proto má cit pro to, je také nemít.

Vladimír Špidla, který je mimochodem ten poslední, který by mohl v této zemi radit, v dnešních Lidových novinách   k Babišovým schopnostem řešit problémy lidí, tvrdí, že sice bude levicí, ale špatnou, a začal plácat něco o vazbách kapitálu a práce. Jestli je svým způsobem urážlivé, když Babišovi vytýkají neschopnost trpaslíci typu samotinkých jednotlivých stran dnešní  vítězné koalice, pak v případě Špidly už je to duševní choroba.

Babiš se především zcela určitě nikdy nenazve levicí. Nepochybně bude využívat faktu, že je to skutečně catch – all party, která se podle nálad, ale hlavně potřeb společnosti může přelévat od prava do leva, ale, a  k tomu se ještě vrátím, i směrem  více k Bruselu a naopak dál od Bruselu, jen dál.

I fakt, že nepochybuji, že   proti němu bude podaná obžaloba  ve věci Čapího hnízda z něj bude dělat a poctivě vzato mučedníka.

Nazatížen jakoukoliv ideologií bude pragmaticky  bít vládu přes čumák mimochodem ne nepodobně jako kdysi Miloš Zeman, který ideologicky také nebyl rudověrný socialista či sociální demokrat, ale překabátěný liberál, jenž ovšem dokázal být vzdor tomuto faktu svého času nesporně byl prvním i prvním úspěšným sociálně demokratickým premiérem.

Problémy, které bude mít nejen Česko, ale celá Evropa, celý svět a které objektivně v ustrnutí byrokratickými pravidly EU téměř snad ani nelze urychleně řešit, budou navíc umocněny až fundamentalistickým ideologickým přístupem těchto katolických konzervativců, jež se jako jedna velká rodina vyznačovali v minulosti pravidelnou podporou sudetoněmeckého landsmanschaftu, ať už jeho podporou v mladosti, či pravidelnými návštěvami v nedávné době.

Vláda nebude umět náhlé a nesporně zčásti dovozené problémy řešit.

A to bude čas pro Andreje Babiše. Dovede být břitký a má jednu výhodu. Mluví za něho mohutná síla nejsilnější politické formace v této zemi. A byl by jednoznačně znovu premiérem, kdyby ČSSD a komunisti tak žalostně nepropadli.

To, že přechází do opozice má ovšem ještě jednu výhodu. Bude moci setřást ze sebe ten tlak netolerantní Evropské unie, která pomalu jako kdysi v křižáckých válkách bojuje proti Polsku, Maďarsku i Česku, protože se pomyslně staví proti monopolu jediné pravdy.

To ANO ovšem dává velkou sílu a tam kde pohledy EU naráží na zcela odlišné nazírání v Česku, bude se moci uvolnit a kritizovat všude tam, kde si to EU zaslouží.

A zatímco Fialova vláda bude držet basu pod knutou nemilosti, bude moci ANO být otevřené..

Samozřejmě, že i ANO bude čekat proces zrání. Jeho poslanci byli naučeni spoluvládnout a navíc mnozí z nich jsou jaksi tradičně spíše proodesáčtí…

Ne každý z nich se zvládne přeorientovat. Ale upřímně řečeno, stačí, když se najde cca sedm kritických a výrazných poslanců v různých oborech a ostatní budou loajální.

A mimochodem, když i Karel Schwarzenberg zaperlil, že by si přál v příštím souboji na prezidenta souboj Babiše proti Kalouskovi, co není, může být.

V každém případě v roce 2022 může být Andrej Babiš opět na výsluní politické přízně občanů zdrcených politikou Fialovy vlády a jeho vítězství coby prezidenta tak není ničím nemožným.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

18.10.2021 08:48

Domnívám se, že Babiš včas rozpozná, svoji nevhodnost pro presidentskou funkci. Je to v první řadě manažer a to dobrý manažer. "Menežovat" pět poradců a pět lidí presidentské kanceláře by asi nebylo pro něj to pravé ořechové. Dle mého by pro něho bylo lepší počkat si na premierské křeslo. Tady je jen škoda, že pokud se ti nýmandi nerozpadnou dříve než slepí nějakou "vládu", nebo je lidé nevynesou na vidlích, tak dle mého ty přerostlé děti vydrží celé čtyři roky. A to z jednoduchého důvodu. Bude to snad poprvé co nepůjde o nějaký program. Co asi tak může mít za program Pekarová, nebo ten Spejbl ze Suché Lozi ? Respektive jediný program těch svazáků je stůl a křeslo v ministerské kanceláři. U jednoho, dvou - aby milenka viděla a u ostatních, aby viděla maminka. Ale nejvíc mě baví ten Bartoš. Asi ještě pěkně sjetej nepochopil, že po tom jeho vejprasku u voleb, by bylo lepší zase jít tahat držky své fňukny mezi popelnice ke starým kamarádům. Tam je jeho místo. Tam je král.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

17.10.2021 21:48

Rozhodla účelová zpráva těsně před volbami.Tento slepenec partají různého zaměření toho moc nedokáže.Každá se bude snažit prosadit svůj program.Jen mám obavy,že se opět jedná pouze o předvolební sliby.KSČM i socani si za svůj pád mohou sami.Kde chybí rozum,nastupuje něco jiného a to se jim stalo osudným.


 
Jiří Mařík

Jiří Mařík

17.10.2021 20:54

Hodnotím článek jako prima úderný. ODS jako strana rozprostřená do všech myslitelných funkcí v ČR ,bude opatrně našlapovat a bude chtít převzít nějaká % z ANO. Levice to bude mít velmi obtížné ve snaze návratu do PS díky novým Béčkům ODS Trikolora nebo Přísaha či novým pokusům pod hlavičkou nové levice.


 
Politické nálady se budou vracet…

Politické nálady se budou vracet…

Ty proběhlé volby byly tragédií, protože nastolily proti vůli voličů ANO,SPD a hlavně propadlých hlasů ČSSD a KSČM odpudivou panskou suitu, která nám bezprizorním 60 % dává najevo, že tu budou vládnout hlava nehlava i s vědomím toho, že budou muset být vystřídáni.

Věřte nám a ne nějakým „falešným prorokům“!

Věřte nám a ne nějakým „falešným prorokům“!

České Ministerstvo zdravotnictví, dnes v čele s Adamem Vojtěchem, spolu s vládní rétorikou se hodně snažení o narativ, v němž by „vyjevilo národu jedinou pravdy“ o Covidu-19 a vakcinaci, tedy očkování. Je značně usilovná, ale bohužel také nepravdivá, nemorální, značně zavádějící.

Nenechme si vzít další Vánoce!

Nenechme si vzít další Vánoce!

Co nezničili proislámští aktivisté a eurohujeři, chtějí zničit připosraní covidhysterici. Ministr v demisi Vojtěch zcela vážně vyzývá, ať si nepouštíme domů Mikuláše s andělem a s čertem. Nedávno také nesmyslně vláda zakázala vánoční trhy s programem, punčem a vánoční družnou atmosférou.

 Konečně blog, kery neni o koroně

Konečně blog, kery neni o koroně

Tuž sem si řikal, že už je čas nepsat o tych cypovinach, kere nam vladni propaganda tlači, trošku se od teho oprostit a bavit se tak nějak normalně tajak ve svobodnych dobach, kdy zme všeci občani měli stejna prava.

Poslední domácí zprávy

                                Ministr školství

Ministr školství

Myslím ne toho ještě fungujícího, ale toho, co teprve přijde. Toho, který čím méně vlastní to, zač by mohl být ctěn i uznán, tím...