• Středa, 26. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Zora

Rusko a Čína jako strategičtí partneři proti „falešné demokracii“ a nové studené válce
Počet návštěv: 1270

Rusko a Čína jako strategičtí partneři proti „falešné demokracii“ a nové studené válce

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Když prezidenti Putin a Xi Jinping ohlásili svou neúčast na summitu G20, prezident Joe Biden se zaradoval, že je dobré, že nebudou tyto nepřátelské hlavy autokratických států přítomny a tak se „západní demokratické státy“ lépe dohodnou. No něco G 20 podpořila, jako například Bidenův návrh na jednotnou minimální daň pro nadnárodní firmy. Ale to by Rusko ani Čína určitě neblokovaly.

Kde se záležitost uprostřed „zelené“ celosvětové hry Západu zadrhla je otázka těžby uhlí a jeho konečného využívání. A tady Biden význam obou „autoritativních“ velmocí hrubě podcenil.

Vedle Ruska a Číny totiž i Austrálie, Indie, diktát k zavázání se k socialistickému závazku termínu ukončení jeho využití odmítly… A zdá se, že toto rozhodnutí se promítne i to následujícího ekologického summitu COP 26 v Glasgow. Jinými slovy: Rusko i Čína odpověděla na nepřátelské útoky tzv. demokratického Západu asymetricky a tvrdě. Bez příslibů těchto dvou světových velmocí je Klimatická konference v Glasgowu skutečně jen divadlem „západních demokracií“

Jen zdánlivě však jde na prvním místě o ekologii. Vše vypadá na to, že kdyby Západ upustil od trvalé nepřátelské protiruské a protičínské kampani, možná se dalo něco domluvit, tak jak tomu byla Čína i Rusko připraveny ještě před rokem.

Nyní ovšem, když v G20 i COP 2016 převládla nálada protiruského a protičínského vichru a jednoznačný úspěch výsledek by byl v očích progresivistických západních politiků a médií brán jako triumf západních demokracií nad východními autokraciemi prostě východní „autoritáři“ jim ukazují svou sílu…A například uhelné demokracie Austrálie a Indie se k nim ulehčeně přidávají.

Ne nejde přátelé o jakési mé spekulativní výmysly. Jde o realitu.

Konečně přečtěte si promyšlený text dnes vydaného tiskového prohlášení čínského ministerstva zahraničí :

ŘÍM, 30. října (Sin-chua) – Čína je připravena spolupracovat s Ruskem na podpoře multilateralismu a postavit se proti „malým kruhům“, „falešné demokracii“ a „nové studené válce,“ řekl zde v sobotu čínský státní rada a ministr zahraničí Wang Yi. setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Wang připomněl intenzivní kontakty mezi čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem a jejich účast na diplomatických akcích pořádaných druhou stranou prostřednictvím video spojení v posledních dvou měsících. Takové aktivity plně demonstrovaly vzájemnou podporu obou zemí a účinně podporovaly jejich pragmatickou spolupráci a aktivně vedly hlavní mezinárodní agendy, řekl Wang.

Čína si velmi váží poznámek prezidenta Putina, že Čína je nejspolehlivějším komplexním strategickým partnerem Ruska pro koordinaci, řekl Wang a dodal, že Čína je ochotna spolupracovat s Ruskem na podpoře budování nového typu mezinárodních vztahů a společenství se společnou budoucností lidstva. , podporovat multilateralismus a postavit se proti „malým kruhům“, „falešné demokracii“ a „nové studené válce“.

Lavrov řekl, že nedávné časté interakce mezi oběma hlavami států posunuly rusko-čínské vztahy na nové historické maximum. Rusko je ochotno spolupracovat s Čínou na aktivním provádění konsenzu dosaženého oběma hlavami států, dobře se připravit na schůzky mezi těmito dvěma vůdci a na pravidelná setkání předsedů vlád, aby bylo dosaženo více výsledků ve spolupráci v různých oblastech “ řekl Lavrov.

Obě strany se dohodly na posílení komunikace a koordinace v rámci takových mnohostranných rámců, jako je Organizace spojených národů a Skupina 20 (G20), a na společné ochraně norem mezinárodních vztahů a legitimních práv a zájmů obou zemí.

Obě strany se dohodly, že příští rok převezmou čínské předsednictví v bloku rozvíjejících se trhů BRICS, který sdružuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku, jako příležitost k dalšímu prohloubení spolupráce BRICS.

Obě strany se dohodly, že budou spolupracovat mezi Čínou a Organizací smlouvy o kolektivní bezpečnosti, posílí komunikaci a koordinaci v otázkách, jako je Afghánistán a jaderná dohoda s Íránem, aby společně zajistily regionální bezpečnost a stabilitu.

Obě strany vyjádřily vážné obavy z ustavení třístranného bezpečnostního partnerství AUKUS mezi Spojenými státy, Británií a Austrálií a jejich spolupráce na jaderných ponorkách. Obě strany uvedly, že AUKUS je typická vojenská skupina a pokus těchto tří zemí vytvořit „malý kruh“ je nepopulární a odsouzený k neúspěchu, protože je proti trendu dob míru, spolupráce a rozvoje.

V komentáři k takzvanému Summitu lídrů pro demokracii ( avizovaném prezidentem Bidenem na prosinec tohoto roku) obě strany uvedly, že vyjasní své postoje a vysvětlí mezinárodnímu společenství správné názory na demokracii, rozvoj a lidská práva. Demokracie je společnou hodnotou lidstva a právem lidí ve všech zemích, spíše než výhradním privilegiem několika, řekl Wang.

Nutit ostatní země, aby přijaly jednostranně uznanou takzvanou „demokracii“, povede jen k ještě větším problémům, poznamenal.

Je typickým krokem proti demokracii označovat jiné země za „autoritářské“ jen proto, že volí různé cesty k dosažení demokracie, zdůraznil Wang.

Nuže asi tak… Západ se bude muset naučit, že Čína a Rusko jako strategičtí partneři, jsou po geopolitické, ekonomické stránce i stabilnosti svých systémů neporazitelní a bude-li Západ něco od nich chtít bude se k nim muset chovat s respektem a úctou. Ale to je přece normální požadavek...

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

01.11.2021 14:57

Rusko nechce formalni vojenskou alianci s Cinou. Nechce byt zatazene do konfliktu s Taiwanem a v Jihocinskem mori. Mozna je to chyba.

Jeste asi pred 5 lety USA a zapad s Cinou vesele obchodovaly. Pak zacaly Cinu demonizovat. Cina totiz ohrozuje americkou hegemonii. Cina nemusi delat vubec nic, jenom pokracovat v hospodaarskem rozvoji, a bude ohrozovat americkou hegemonii. Za 10 let bude Cina produkovat skoro 2x tolik co USA. Americke pokusy ovladat svet a uvalovat sankce budou vypadat trapne.

Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/author/rudolf_k/


 
Petr Majevský

Petr Majevský

01.11.2021 12:03

Biden jen potvrdil,že na zastávaný úřad prezidenta USA už skutečně nemá a potvrzuje to každý den.Opět potvrdil,že USA potřebují mít nepřítele a čeští mopslíci vehmentně štěkají na medvěda.Jsou si vědomi,že jim ze strany Ruska nic nehrozí,kromě přerušení diplomatických styků.A to neohrožuje je samotné,tak si vesele štěkají na rozkaz Washingtonu.Čína a Rusko se obejdou bez těch,kdo v nich vidí nepřítele a pokud se týká teorie,že Rusko potřebuje prodat plyn do Evropy,tak ta se nachází na vratkých základech.Nekoupí Evropa,koupí jiní.A Evropa zmrzne kvůli "globálnímu oteplování".Nakonec omezení uhlíkových emisí se snadno vyhlašuje,ale hůře plní.Takže současný summit je šaškárna na oblbnutí věřících oveček.Dokud bude klima výdělečný byznys,dotud bude denně předkládán občanům.Jen na něj přiletěli letadly a na dobíjení elektroaut si museli pořídit naftové agregáty,aby je mohli nabíjet.Klimakonference podle představ zadarmo se nažravších politiků!


 
Lahůdková Putinova pokerová hra 2.

Lahůdková Putinova pokerová hra 2.

Před týdnem tedy 19.1.2022 jsem napsal krátkou napůl odlehčenou glosu pod názvem Lahůdková pokerová hra, ve které jsem nadhodil, že k nadpisu mě přivedla americká agentura Bloomberg, která uvedla, že to co udělal Putin s rozložením sto tisíce svých vojáků u svých hranic s Ukrajinou je skvělým tahem a Putin nemůže nic pokazit, dokud je tam nechá, než mu Zápas splní jeho požadavky a nepohne se ani dopředu, ani do strany, ani vlevo, ani v pravo a nechá tím všechny zainteresované hráče v nejistotě.

Antiwaxeři v ulicích evropských měst a částí médií…

Antiwaxeři v ulicích evropských měst a částí médií…

Zatímco současná zahraničně politická publicistika zcela nepochybně žije úvahami západní mediálně politické propagandy o brzké okupaci Ukrajiny ze strany Ruska, druhá část se soustřeďuje na vývoj a realitu možného prosazování či neprosazování politiky Green Dealu, část publicistiky se věnuje sice menšinového, ale o to agresivnějšího menšinového hnutí antiwaxerů, jako průvodního znaku poněkud dlouhého období covidové pandemie. Pod hesly o svobodě je toto hnutí namířeno proti většině společnosti, která bere zdravotní opatření za potřebná a chce většině vnutit svůj úhel pohledu. U nás se tohoto úkolu ujala SPD, v Rakousku Svobodní či vedle v Německu AFD.

Fijalovy podfuk

Fijalovy podfuk

Mam par kamaradu, keři volili Bruselsku pětku. Tuž, nevadi mi to, bo su demograt. Někteři z nich su z Prahy. To se da pochopit, bo lidi v Praze často hlasuju pro ruzne pitomosti, to už je v Praze taky zvyk.

Poslední domácí zprávy

Fijalovy podfuk

Fijalovy podfuk

Mam par kamaradu, keři volili Bruselsku pětku. Tuž, nevadi mi to, bo su demograt. Někteři z nich su z Prahy. To se da pochopit, bo lidi v Praze často...

Vrána k vráně sedá…

Vrána k vráně sedá…

Je několik evropských vlád, charakteristických zběsilou protiruskou nenávistí a podobně zběsilým příklonem k německému fašismu či dokonce...