• Středa, 08. prosinec 2021
 • Svátek má Rukojmí Květoslava

Dobročinnosti se meze nekladou, jen ti oslovovaní nejsou (vždy) ti správní.
Počet návštěv: 1006

Dobročinnosti se meze nekladou, jen ti oslovovaní nejsou (vždy) ti správní.

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Obržel jsem poštou žádost o příspěvek v řádu 250 až 500 Kč od jistého denního a týdenního stacionáře pro děti a mládež s těžkým, kombinovaným postižením a pozastavil jsem se nad nepochopitelnou naivitou představitelů stacionáře. Jsem důchodce s průměrnou výší důchodu a to mě nutí zamyslet se nad tím, proč stacionáře a jim podobné organizace (Charity, Nadace atd.) se obrací na řadové občany vč. důchodců, s žádostí o příspěvek na zdravotně postižené převážně děti. Nemám nic proti dobročinnosti nebo příspěvkům pro tato účely, ale vidím zde problém. S touto organizací jsem totiž neměl žádný kontakt, proto by mě zajímalo, jak se tato organizace dozvěděla mé osobní údaje, tj. jméno a adresu, potažmo, jak funguje dodržování Zákona o zpracování osobních údajů.

Také se domnívám, že stacionář, stejně jako jemu podobné organizac, se nejčastěji, ne-li výhradně, obracejí na řadové občany, mezi nimi i na většinou ne zrovna bohaté důchodce. Nejde mi o ty peníze, o které jsem požádán jako podporu pro nemocné dítě, jde mi o to, že mezi námi občany panuje krajní nerovnost jak co do příjmů (vč. důchodů), tak do hmotných majetků a statků a pod. Nepochybuji, že mnoho důchodců se nechá citově obměkčit a ze svého skromného důchodu nějakou tou „pětkou“ přispěje. Je- li nás důchodců přes dva miliony, pak kdyby každý přispěl jen 1 Kč, bude ta částka větší jak 2 miliony korun. To by už jistě stacionáři významně pomohlo danému účelu. Jenže.

Parlament ČR prezentuje 200 poslanců a 81 senátorů s průměrným platem 120 tisíc Kč (?), což činí roční příjem zhruba či odhadem nějakých 168 tis. Kč.

Průměrný důchod činí cca 14.500 Kč za měsíc, za rok to činí 174 tis. Kč, tedy jen o něco málo víc, než činí průměrný měsíční plat poslance či senátora. By mě zajímalo, kolik našich politiků v Parlamentě ČR bylo osloveno, resp. kolik oni individuálně přispěli (zda vůbec) na podobné záležitosti. Totéž platí o celé řadě dalších politiků mimo tento orgán. Čestnou výjimku, pokud je mi známo, dělá Andrej Babiš, který celý svůj plat dává na tyto účely. Totéž platí o prezidentu Miloši Zemanovi, ten také část svých příjmů každý měsíc dává na charitativní účely. Nicméně.

V České republice máme mnoho miliardářů, ještě stý v pořadí má majetek v hodnotě 1,5 mld Kč. Těchto celkem sto miliardářů má majetek v celkové hodnotě cca 1,264 bilionu Kč. Nevím, kolik je potřeba peněz na postiženého chlapce v případě mé žádosti, ale i kdyby to byly jen dva či tři miliony, co to je třeba jen proti majetku v pořadí stého miliardáře s 1,5 mld. korun? Kdyby každý z miliardářů daroval na tento účel „obyčejný“ milion, byl by to stejně významný počin, jako by důchodce dal výše zmíněnou 1,- Kč. Leč, dal či dá někdo z těch sta miliardářů ten milion? Kdyby ano, sešlo by se 100 milionů,

což by některým z potřebných dobročinných organizací jistě na dlouhá léta „vytrhlo trn z paty“, jak se říká.

Nechci nikomu ze stacionáře křivdit, ale zajímalo by mě, kolikrát či jak často a s jakým výsledkem se na „novodobou“ šlechtu obrátili se žádosti o poskytnutí příspěvku. Protože se však obrací na jen obyčejný plebs, resp. „lůzu“ pochybuji, že se o to vůbec pokusili. Mrzí mě to o to více, že obyčejný člověk, potažmo důchodce, který je požádán o příspění na postižené dítě, si ty peníze musel odpracovat, zatímco miliardáři k nim přišli mnohdy jako slepí k houslím, či lépe řečeno, většina z nich ne vždy zrovna poctivou prací!

Tož asi tak!

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

12.11.2021 13:28

Je to jednoduché,pane Baťo.Chudý člověk nemá srdce z kamene,na rozdíl od politiků,miliardářů a milionářů.Pro jejich srdce je radost z hromadění majetku a nic jiného je nezajímá.Nakonec takovým příkladem byl i nejbohatší Čech Kellner,který sám sobě vyčítal i pochybný postoj k rodině a svým dětem.A tak je to se všemi.Proto se na ty bohaté žádný stacionář neobrací.Nic od nich nedostanou.Od důchodce s průměrným důchodem přeci jen něco kápne.Ať jim platí nenažrané neziskovky,které až 70% příjmů spotřebují na vlastní existenci.Na potřebné už tolik nezbyde a tak se obrací na ty nemajetné.Těm ještě srdce zbylo.Ti druzí mají v těle kámen!Slavné neziskovky obzvlášť.


 
miro miro

miro miro

12.11.2021 12:37

Před cca 15-ti léty mne kolega vyléčil z charity, posílal jsem každý rok tisícovku, známej mne vysvětlil jak to funguje,ředitel nadace např.Svobodová kapka naděje plat 160 000 Kč+auto+diety..... vzpomínám si na případ z Brna, město dalo cca 400 000 Kč na dodání bal.vody - země postižené tsunami, firma která to zprostředkovala si z toho vzala 80% a takových případu je hafo.Tak že na nic nepřispívám a nikomu nedám ani korunu. Včera v autorádiu slyším že lide mohou zakoupit nocleženky pro bezdomovce, nechci bejt sprostej ale tady jinej výraz by to nevystihl - nasrat. V Albertu u kafe-automatu žebra česká ženská cca 55 let, deset kroku od ni uklízí Ukrajinka cca 55 let. Všechny neziskovky bych zrušil !


 
Jiří Mařík

Jiří Mařík

12.11.2021 08:01

Pane Baťo děkuji za velmi výživný článek na současnou "charitu".Také je mi líto jak ČT působí v oblasti charity.V ČSSR byla také charita , hlavně pro Vietnam mučený nacisty z USA.


 
Politické nálady se budou vracet…

Politické nálady se budou vracet…

Ty proběhlé volby byly tragédií, protože nastolily proti vůli voličů ANO,SPD a hlavně propadlých hlasů ČSSD a KSČM odpudivou panskou suitu, která nám bezprizorním 60 % dává najevo, že tu budou vládnout hlava nehlava i s vědomím toho, že budou muset být vystřídáni.

Věřte nám a ne nějakým „falešným prorokům“!

Věřte nám a ne nějakým „falešným prorokům“!

České Ministerstvo zdravotnictví, dnes v čele s Adamem Vojtěchem, spolu s vládní rétorikou se hodně snažení o narativ, v němž by „vyjevilo národu jedinou pravdy“ o Covidu-19 a vakcinaci, tedy očkování. Je značně usilovná, ale bohužel také nepravdivá, nemorální, značně zavádějící.

Nenechme si vzít další Vánoce!

Nenechme si vzít další Vánoce!

Co nezničili proislámští aktivisté a eurohujeři, chtějí zničit připosraní covidhysterici. Ministr v demisi Vojtěch zcela vážně vyzývá, ať si nepouštíme domů Mikuláše s andělem a s čertem. Nedávno také nesmyslně vláda zakázala vánoční trhy s programem, punčem a vánoční družnou atmosférou.

 Konečně blog, kery neni o koroně

Konečně blog, kery neni o koroně

Tuž sem si řikal, že už je čas nepsat o tych cypovinach, kere nam vladni propaganda tlači, trošku se od teho oprostit a bavit se tak nějak normalně tajak ve svobodnych dobach, kdy zme všeci občani měli stejna prava.

Poslední domácí zprávy

                                Ministr školství

Ministr školství

Myslím ne toho ještě fungujícího, ale toho, co teprve přijde. Toho, který čím méně vlastní to, zač by mohl být ctěn i uznán, tím...