• Středa, 08. prosinec 2021
 • Svátek má Rukojmí Květoslava

Chci věřit tomu, že mě nezvolili kvůli chybě...
Počet návštěv: 1079

Chci věřit tomu, že mě nezvolili kvůli chybě...

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Bylo zvolení Olgy Richterové místopředsedkyní Sněmovny až ve druhém kole opravdu zapříčiněno jen neúmyslnou chybou některých poslaneckých nováčků?

O místopředsedkyni Pirátské strany Olze Richterové se po volbách hovořilo jako o jedné z horkých kandidátek na křeslo ministryně práce a sociálních věcí. Ministerstvo jí však nakonec nabídnuto nebylo, a tak tato vzrůstem malá, avšak v médiích populární politička musela vzít zavděk tomu, že se aspoň stala místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Zvlášť, když na tento post nakonec prošla jen s odřenýma ušima…

S ohledem na to, že vládní koalice ještě donedávna pěti samostatných politických subjektů (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Piráti) disponuje v nové Sněmovně 108 hlasy, čekalo se, že na její ustavující schůzi všichni její kandidáti na post předsedy či místopředsedy PS hladce projdou při tajné volbě již v prvním kole. A opravdu se tak stalo, ovšem s výjimkou již zmíněné Olgy Richterové, která v prvním kole obdržela jen 95 hlasů a při celkovém počtu 195 hlasujících jí tak tři hlasy chyběly ke zvolení do funkce, která mimo jiné obnáší plat přes 180 tisíc korun při takřka minimálních starostech. Až po druhém kole si mohla paní Richterová hluboce oddechnout, neboť v něm již obdržela hlasů 101 a stala se tak jedním z dosud pěti zvolených místopředsedů dolní parlamentní komory (viz odkaz zde).

Proč však vzhledem k takřka jasné koaliční matematice prošla až ve druhém kole tajné volby? Někteří politici z koalic Spolu či PirSTAN tuto skutečnost omlouvali tím, že mezi hlasujícími byla řada poslaneckých nováčků a někteří z nich jen nepochopili, že na volebním lístku je potřeba nejen zakroužkovat voleného člověka, ale i škrtnout ty, které člověk nevolí. Kvůli tomu byly některé odevzdané lístky neplatné a jen díky nim Olga Richterová neprošla již v prvním kole. Je ovšem zvláštní, že nikomu z ostatních kandidátů na místopředsedu z řad nově se utvářející vládní koalice neplatné hlasy pro zvolení nechyběly (Jan Skopeček z ODS jich obdržel 102, Věra Kovářová ze STAN a Jan Bartošek z KDU-ČSL 100).

Nicméně i samotná Olga Richterová při rozhovoru pro Český rozhlas tento argument zmínila a na otázku redaktorů „Věříte tomu, že to byla chyba?“ odpověděla: „Chci tomu věřit, ano.“ Asi se ovšem shodneme na tom, že pokud někdo říká „Chci tomu věřit“, tak je to něco trochu jiného, než kdyby odpověděl „Věřím tomu“, případně „Nemám důvod tomu nevěřit.“ Stín pochybnosti ohledně toho, že skutečně šlo u některých poslanců vládní koalice jen o to, že špatně pochopili, jak vyplnit volební lístek, tam nejspíš je.

Olga Richterová je mi vcelku sympatická a dle mého názoru by byla i vhodnější kandidátkou na vedení ministerstva práce a sociálních věcí než zemědělec Marian Jurečka, který toto ministerstvo dostane s největší pravděpodobností díky tomu, že původní adeptka z KDU-ČSL Šárka Jelínková ho odmítla s odůvodněním, že se jí nechce stěhovat z Kroměříže do Prahy. Komplikace se zvolením Richterové však názorně ukazují, že Piráti to nebudou mít ve vládní koalici jednoduché. A jelikož bez hlasů jejich čtyřech poslanců se vládní koalice ve Sněmovně pohodlně obejde, je otázkou, zda by do ní Pirátská strana měla i přes slibované tři ministerské posty vstupovat a být v ní pátým kolem u vozu…

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

15.11.2021 12:02

Chci tomu věřit znamená,že si je vědoma nekalé hry jistých posranců.Pokud jí to nevadí,tak je jasné,že jde jen o peníze a nic jiného ji nezajímá.Protože si posranci už v dávnověku odhlasovali,že sami si budou určovat výši platu a příplatků za další funkce zbytečných výborů,tak nelze očekávat jejich přímé jednání,ale vždy zákulisní machinace typu něco za něco.To je v tomto celém parlamentu běžná praxe.Do vysoké politiky se totiž dere pouze gauner(ka),který chce rychle a bezpečně zbohatnout.


 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

15.11.2021 08:19

Jestli je to ta mrňavá, vykulená od Pirátů, tak té to přeji. Bylo by škoda přijít o její špeky. Ten z nejpovedenějších je jak říká, že rozvědka by neměla sloužit své vládě. Když může řídit ministerstvo blb jako Stanjura, nebo přibržděnej Spejbl ze Suché Lozi, tak proč né funkci tomuto prostoduchému děvčeti. Někdy mám, řečeno klasikem, dilema - "Buď máme ve vedení státu tak chytré lidi, že si z nás dělají srandu, nebo takové kretény co to myslí vážně."


 
Politické nálady se budou vracet…

Politické nálady se budou vracet…

Ty proběhlé volby byly tragédií, protože nastolily proti vůli voličů ANO,SPD a hlavně propadlých hlasů ČSSD a KSČM odpudivou panskou suitu, která nám bezprizorním 60 % dává najevo, že tu budou vládnout hlava nehlava i s vědomím toho, že budou muset být vystřídáni.

Věřte nám a ne nějakým „falešným prorokům“!

Věřte nám a ne nějakým „falešným prorokům“!

České Ministerstvo zdravotnictví, dnes v čele s Adamem Vojtěchem, spolu s vládní rétorikou se hodně snažení o narativ, v němž by „vyjevilo národu jedinou pravdy“ o Covidu-19 a vakcinaci, tedy očkování. Je značně usilovná, ale bohužel také nepravdivá, nemorální, značně zavádějící.

Nenechme si vzít další Vánoce!

Nenechme si vzít další Vánoce!

Co nezničili proislámští aktivisté a eurohujeři, chtějí zničit připosraní covidhysterici. Ministr v demisi Vojtěch zcela vážně vyzývá, ať si nepouštíme domů Mikuláše s andělem a s čertem. Nedávno také nesmyslně vláda zakázala vánoční trhy s programem, punčem a vánoční družnou atmosférou.

 Konečně blog, kery neni o koroně

Konečně blog, kery neni o koroně

Tuž sem si řikal, že už je čas nepsat o tych cypovinach, kere nam vladni propaganda tlači, trošku se od teho oprostit a bavit se tak nějak normalně tajak ve svobodnych dobach, kdy zme všeci občani měli stejna prava.

Poslední domácí zprávy

                                Ministr školství

Ministr školství

Myslím ne toho ještě fungujícího, ale toho, co teprve přijde. Toho, který čím méně vlastní to, zač by mohl být ctěn i uznán, tím...