• Úterý, 18. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Vladislav

Válka na východě jako řešení bezvýchodné krize?
Počet návštěv: 980

Válka na východě jako řešení bezvýchodné krize?

Jaroslav Bašta Článek od Jaroslav Bašta

V minulosti se každý, kdo nutně potřeboval znát temnou budoucnost, musel obracet na různá orákula, astrology, geomanty a já nevím, jaké ještě věštce.

Dnes stačí číst noviny, a v nich publikovaná vyjádření politiků, politologů, mluvčích tajných služeb či dokonce vládní návrhy zákonů. Tento týden jsem si pročítal zprávy o Ukrajině, a ejhle, všechny výše uvedené druhy informačních zdrojů na ukrajinské a ruské straně se shodují v jednom – válka bude! Přibližně stejně líčí i to, jak bude probíhat. Zásadně se samozřejmě liší v odhadech, jak ozbrojená konfrontace nakonec dopadne.
    
Vláda ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského poslala do ukrajinského parlamentu návrh zákona „O státní politice přechodného období“, který se týká znovuzačlenění Doněcka, Luhanska, Krymu a Sevastopolu do Ukrajiny. Návrh mlčky předpokládá anulaci Minských dohod po vítězné válce proti „státu agresorovi“ a „státu okupantovi“, tedy Ruské federaci.
   
Ruská strana kromě vyjádření ministra Sergeje Lavrova o neslučitelnosti tohoto návrhu s Minskými dohodami publikovala „vzpomínku“ ruské rozvědky na válku s Gruzií v roce 2008. Na to navázali někteří politologové popisem budoucí ruské vojenské operace. Ozbrojené síly Ruské federace nejprve zničí ukrajinské elitní jednotky, které zaútočí na obě povstalecké republiky, poté zbytky ukrajinské flotily, letectvo a protivzdušnou obranu. Dojdou až na administrativní hranice Doněcké a Luhanské oblasti z dob Ukrajinské sovětské socialistické republiky (jako tomu bylo v roce 2008 v Jižní Osetii) a tam se zastaví. Vytvoří tak novou linii příměří.
   
Tak nějak si představují ozbrojený konflikt stratégové obou stran. Obávám se, že realita bude o poznání horší a nepředvídatelnější. Události posledních dnů totiž ukázaly, že současná vláda v Kyjevě k rozpoutání občanské války ani povstalecké republiky nepotřebuje, vystačí si s vlastními zdroji. Prezident Zelenský obvinil jednoho z nejbohatších oligarchů východní Ukrajiny Rinata Achmetova z přípravy státního převratu. Ten má pochopitelně proběhnout v ruské režii už 1. prosince.
   
Rinat Achmetov patří mezi podnikatele, které vznik povstaleckých republik hodně poškodil, protože jeho majetek na jejich území tyto „lidové republiky“ znárodnily. Není prorusky orientován, naopak jeho obchodní a hlavně politické vazby směřují do Velké Británie. Důvodem útoku na jeho osobu asi bude to, že vlastní vlivná média, která kritizují Volodymyra Zelenského pro jeho avanturistickou vnitřní i zahraniční politiku.  Achmetov nemá  z minulosti nejlepší vztahy s oligarchy, kteří podporují současnou hlavu státu.

Achmetov obvinil Zelenského ze lži o přípravě převratu na Ukrajině
   
Dlouhá léta byl totiž nejbližším spojencem bývalého prezidenta Janukovyče, protože se spolu v divokých devadesátých letech ke své hegemonii na levobřežní Ukrajině doslova prostříleli. Proto by útok na něj a jeho majetek nejspíše vyvolal vážný konflikt. To by za situace, kdy na hranicích Ukrajiny a Ruska stojí proti sobě stotisícové armády, opravdu mohlo vyvolat válku. Tu by nepochybně přivítal turecký prezident Erdogan, který doma způsobil velkou finanční krizi a čelí vážným protestům a masovým demonstracím. Nelze vyloučit, že by jejímu vzniku rád napomohl třeba pomocí hybridní migrační války. V Řecku ukázal, že tuto disciplínu zvládá lépe než běloruský prezident Lukašenko.
   
Řekl bych, že počet státních i nestátních entit, které by ve válce na východních hranicích Evropské unie viděly tradiční osvědčené řešení současné bezvýchodné krize, už překročil kritickou mez.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta je český politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident a signatář Charty 77, v 90. letech 20. století poslanec Poslanecké sněmovny za ČSSD, v letech 1998–2000 ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v letech 2000-2005 velvyslanec v Rusku, na Ukrajině a diplomat. Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Brzy po revoluci vyhrál konkurs na ředitele Okresního muzea Plzeň-sever, ale pak nastoupil na Úřad na ochranu ústavy a demokracie na post ředitele odboru. V letech 1990–1991 byl náměstkem ředitele tajné služby a v letech 1991–1993 předsedou Nezávislé komise FMV (tzv. lustrační komise). Členem ČSSD se stal koncem roku 1994, od roku 1993 pro sociální demokracii působil v jejím odborném zázemí. Na FF UK v Praze studoval v letech 1967–1970 historickou archeologii. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 zatčen v roce 1971 a odseděl si 2,5 roku. V letech 2000–2005 působil coby velvyslanec v Ruské federaci a pak v období let 2005–2006 jako náměstek ministra zahraničních věcí. Následně byl v letech 2007–2010 velvyslancem na Ukrajině. Jaroslav Bašta je český politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident a signatář Charty 77, v 90. letech 20. století poslanec Poslanecké sněmovny za ČSSD, v letech 1998–2000 ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v letech 2000-2005 velvyslanec v Rusku, na Ukrajině a diplomat. Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Brzy po revoluci vyhrál konkurs na ředitele Okresního muzea Plzeň-sever, ale pak nastoupil na Úřad na ochranu ústavy a demokracie na post ředitele odboru. V letech 1990–1991 byl náměstkem ředitele tajné služby a v letech 1991–1993 předsedou Nezávislé komise FMV (tzv. lustrační komise). Členem ČSSD se stal koncem roku 1994, od roku 1993 pro sociální demokracii působil v jejím odborném zázemí. Na FF UK v Praze studoval v letech 1967–1970 historickou archeologii. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 zatčen v roce 1971 a odseděl si 2,5 roku. V letech 2000–2005 působil coby velvyslanec v Ruské federaci a pak v období let 2005–2006 jako náměstek ministra zahraničních věcí. Následně byl v letech 2007–2010 velvyslancem na Ukrajině.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

29.11.2021 16:54

Vsimnete si, ze Ukrajina se snazi jednostranne anulovat Minskou dohodu. Ruska odezva je licena jako agrese. Me by zajimalo, jake stanovisko k tomu zaujmou zeme jako Nemecko, ktere udajne Minskou dohodu podporuji.

Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/author/rudolf_k/


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

29.11.2021 16:49

We're Sleepwalking Into Nuclear War
https://caitlinjohnstone.substack.com/p/were-sleepwalking-into-nuclear-war


 
Petr Majevský

Petr Majevský

29.11.2021 12:33

Volodymyr Zelenski v sobě nezapře komika.Rusko dosáhlo toho,čeho chtělo a na dalším stupňování zájem nemá.Ukrajina zase má silná slova a ve skutečnosti její armáda,podporovaná Američany a Poláky,dostala na frak od lidí,kteří nechtěli skončit v plamenech,jako ti v Oděse.Pokud vyprovokuje střet s Ruskem,doplatí na to definitivní ztrátou "teroristických" území,jak je nazývá.Šance na urovnání konfliktu se neustále snižují a brzy už nebude možné vrátit se zpět.Ukrajinci si myslí,že za ně bude bojovat NATO,ale to se mýlí.Budou podporováni slovně a tím podpora skončí.Za ně nikdo jiný bojovat nebude a Ukrajina jen splní úlohu potřebného idiota.


 
Kdo se má bát božích mlýnů ?

Kdo se má bát božích mlýnů ?

Náhodou se mi dostal do rukou článek Markéty Chaloupské o obvinění 10 osob kvůli krácení daně se škodou 170 milionů Kč. Zaujala mě v něm dvě jména: uherskohradišťského multimilionáře Pavla Buráně, kterého jsem dosud považoval za nedotknutelného, ne-li přímo chráněného orgány státní moci, a jeho „pravé ruky“ Roberta Juřičky.

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Dopis ze dne 14. 1. 2022 zaslaný ministru průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi, premiéru Petru Fialovi, poslancům a senátorům – ti mají v rukou řešení. Občanskou veřejnost, neparlamentní strany a hnutí zveřejněním dopisu informujeme.

• Žádáme politiky, aby konali • Pracovní skupina „Energie není luxusní zboží“ zaslala politikům dopis • Navrhujeme řešení nastupující energetické krize

Poslední domácí zprávy