• Úterý, 18. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Vladislav

Tramba není mamba, ale český „novinář“
Počet návštěv: 917

Tramba není mamba, ale český „novinář“

Alena  Vitásková Článek od Alena Vitásková

„Média absolutně rezignovala na odpovědnost k člověku, je pro ně jen objektem určeným ke společenské likvidaci“. · Novinářská etika · Novináři a odborné znalosti, vzdělání · Novináři a členství např. v Aspenu

Média, mocná čarodějka významně ovlivňující veřejné mínění. Novináři, publicisté, redaktoři, kameramani z tuzemska i zahraničí, z prvních linií válečných konfliktů. Ano, ti všichni mají zásadní vliv, jak objektivně se zpráva podá, jak se na událost, tu či onu osobu, nahlíží.

Mnohé z nás zajímá nejdříve jméno autora – novináře. Pokud je to tlachala, bez odborných znalostí, člen nějaké podivné skupiny, nebo Aspenu, tak dál většina z nás neztrácí čas a takové komentáře nesleduje. Jak se ale bránit proti „plivnutí jedu“ z jejich strany? Jak se bránit proti dehonestaci, poškození dobrého jména, mnohdy s dopadem na podnikání, poškození investic, znehodnocení firmy? Bránit se právně? Jak dlouho takový soud trvá a jak je hodnocena pošlapána čest, majetková a nemajetková újma tímto „jedem“ způsobena? Je to dlouhý proces, ale nikdo z nás ho nesmí vzdát tím, že mávne rukou a řekne: „Ten ubožák mi nestojí za to, abych se s ním tahal o spravedlnost“. Jenže, pokud každý mávne rukou, tak ten ubožák, ztrpčující život dalším a dalším lidem, pokračuje ve své destruktivní práci a večer si dá v klidu pivo se zadavateli, zamne si ruce a řekne: „To byl zase hezký den.“

„Média absolutně rezignovala na odpovědnost k člověku, je pro ně jen objektem určeným ke společenské likvidaci“. Tuto citaci jsem si vypůjčila z úvodního slova prezidenta Miloše Zemana na semináři „Spravedlnost a vymahatelnost práva: Žijeme v právním státě?“, který organizovali Institut Aleny Vitáskové z.s. a Jiří Kobza – poslanec hnutí SPD v Parlamentu ČR. S citací pana prezidenta souhlasím částečně, protože významná část médií v naší zemi informuje objektivně a s odbornou erudovaností.

Naopak nepravdivé, polopravdivé, zmanipulované výroky některých novinářů jsou pro člověka a jeho okolí horší, než je uštknutí prudce jedovatým hadem mambou. Někteří z nich si na takovou mambu chtějí hrát, ale postupně jich ubývá. Jsou to ti, kteří nemají dostatečné vzdělání, aby mohli dělat kvalitní žurnalistiku a sami se tak dostávají na okraj novinářské profese. Z velké části majitelé médií nechtějí takové tlachaly zaměstnávat a tím znehodnocovat svá média.

Někdy se ale takoví rádoby „novináři“ hodí pro pomlouvačné komentáře a urážky, za které dostanou nějaký ten „krejcar“. Jsou nástrojem „něčích“ zájmů, většinou podlých existencí.

O prototypu takového „novináře“ jsem psala v knize, konkrétně v druhém díle „Solárních baronů II. - Příprava mé vraždy“ v kapitole „Bamba není mamba“. V románu je s nadsázkou popsán těžký život takového „novinářského“ odpadlíka, který pak za mrzký peníz musí vzít každou „zakázku“.

Knihu jako tradiční vánoční dárek můžete zakoupit na e-shopu www.institut-av.eu i s podpisem autorky. Děj knihy je fikce.

 

Ing. Alena Vitásková – předsedkyně IAV

Praha, dne 5. 12. 202

Alena Vitásková
Nositelka státního vyznamenání prezidenta republiky za zásluhy o stát

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Mařík

Jiří Mařík

05.12.2021 16:26

ČR měla tři majáky demokracie po roce 1989 a to V.Havla, V.Klause a M.Zemana , ani jeden nesplnil alespoň základy mravnosti podle presidenta Masaryka , proto komunističtí presidenti vysoko překračují tu blamáž dnešní demokracie.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

05.12.2021 13:47

Novináři,v pravém slova smyslu,v této zemi neexistují.Jsou to jen prodejní presstituti,kteří nemají žádnou čest a pro peníze budou vesele lhát.O jejich vzdělání se raději ani nezmiňuji,stačí jen sledovat jejich popis čehokoliv.Je to bez znalosti věci,všechno psané na objednávku a dokonce s hrubými chybami i gramatikou.Za komančů psali všichni podle vedoucí partaje a dnes píší za peníze pro kohokoliv,kdo jim dostatečně zaplatí.Takže nemůžeme mluvit o novinářích,ti v této zemi vymřeli po meči i po přeslici a nechají se využívat k zákeřnému očerňování těch,kdo jsou mocným nepohodlní.Proti komoušům se nic nezměnilo,opět se jedná pouze o propagandistickou činnost,kterou nyní nazývají nikoliv cenzurou,ale bojem proti údajným dezinformacím,hoaxům a "ruské" propagandě.Zkrátka v této zemi novináři nebyli,nejsou a nebudou.


 
Kdo se má bát božích mlýnů ?

Kdo se má bát božích mlýnů ?

Náhodou se mi dostal do rukou článek Markéty Chaloupské o obvinění 10 osob kvůli krácení daně se škodou 170 milionů Kč. Zaujala mě v něm dvě jména: uherskohradišťského multimilionáře Pavla Buráně, kterého jsem dosud považoval za nedotknutelného, ne-li přímo chráněného orgány státní moci, a jeho „pravé ruky“ Roberta Juřičky.

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Dopis ze dne 14. 1. 2022 zaslaný ministru průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi, premiéru Petru Fialovi, poslancům a senátorům – ti mají v rukou řešení. Občanskou veřejnost, neparlamentní strany a hnutí zveřejněním dopisu informujeme.

• Žádáme politiky, aby konali • Pracovní skupina „Energie není luxusní zboží“ zaslala politikům dopis • Navrhujeme řešení nastupující energetické krize

Poslední domácí zprávy