• Středa, 26. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Zora

Konec dějin, Miloš Zeman a Zelený úděl…
Počet návštěv: 1172

Konec dějin, Miloš Zeman a Zelený úděl…

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Miloš Zeman, už zjevně rezignoval po povolebním jednání se jmenování Lipavského ministrem zahraničních na úlohu hlavního oponenta současné vlády a ví, že rozhodující politickou roli dohrál. To neznamená, že cokoliv prohlásí okamžitě zaujme. A že to bude provokativní, je u něho základní metodou komunikace. Nadhození myšlenky, aby se nová vláda vyvázala z povinnosti závazků k Zelenému údělu, rozpoutal bouři, jak u dnešní opozice, čili Babiše, který trval na tom, že jej schválit bylo nutné, tak i uvnitř vládní koalice, kdy nově se tvořící protizemanovské křídlo TOP 09, Pirátů, podporujících všechny příkazy EU neprotestovalo, zatímco premiér Fiala naopak souhlasně prezidentovi přikyvoval.

Nedalo mi to, abych v nadpisu neparafrázoval slavné, ale po třicetileté realitě již vyvrácené téze díla Francise Fukuyamy „Konec dějin a poslední člověk“, podle kterých po pádu železné opony dějiny v podstatě skončily, neboť sice stále budou „probíhat události a vycházet noviny, které o nich budou psát“, ale demokratický a ekonomicky liberální světařád svou úspěšnou expanzí ukaže, že je jediným možným a finálním stádiem sociokulturního vývoje lidstva a lidské vlády.

Totalitní státy a diktatury jako např. byly podle něho Kuba, či Bělorusko budou pouze anachronismem a je otázkou času, kdy i v nich zvítězí západní model fungování společnosti. Fukuyama srovnával své myšlenky s Marxovými tak, že Karl Marx považoval dějiny za spění ke komunismu, Fukuyama za jejich konec považuje právě dosažení liberální společnosti, volného trhu a západního životního stylu.

Tak zajímavé. Mimochodem v tomto bodu se Marx i Fukuyama mýlili. Ani komunismus a stejně tak liberální demokracie se nestaly do dnešního dne trvalou konečnou zastávkou lidstva.

Sám autor postupně přecházel na pozice politického komentátora či programového podporovatele politických směrů a postupně volně přecházel z jedné politické úvratě svou jasnou podporou Ronalda Reagana k druhé politické úvrati opět svou jasnou podporou tentokrát Baracka Obamy. Ale to už je jiná záležitost.

Samotná myšlenka konce dějin k definitivnímu vítězství liberální demokracie, která se dále nebude vyvíjet a bude se o ní jen psát si kupodivu zaslouží pozornost. Ne že by platila celosvětově, politicko -ekonomický systém dnes zjevně velmi úspěšné světové ekonomické velmoci, tj. komunistické Číny již svou existencí, tím více pak konkrétní praxí její celosvětové prosazení jednoznačně vyvrací. A samozřejmě tak ji za všechny vyvrací i celá série neliberálních demokracií v Rusku, Maďarsku či Polsku…

Ovšem v samotném světě tzv. demokratického Západu platí bezezbytku a v rámci liberálního myšlení, ale i realizace stále více je posilována a čím dál tím více a čím dál tím ostřeji i chráněna.

A přitom…

A přitom byl Západ pro celý svět nositelem nového myšlení, nových idejí, které postupně svou poutavostí vedly k nápodobě zbývajícího světa: křesťanství, osvícenství, marxismus zahrnující postupně kromě skvělého rozvoje umění i vědy také postupným rozšiřováním svobod fyzických osob i politických subjektů…

Až do zmíněného pádu železné opony bez jakýchkoliv pochybností byl po politické, ekonomické i sociální a často i kulturní stránce vzorem pro svět a jeho myšlenky, a praktické činy přejímány všude, kam se jen dostala jeho povědomost. Tak tomu nepochybně bylo před třiceti lety a tato teorie na daném stupni tehdejších empirických znalostí a jejich vyhodnocení byla velmi přesvědčivá. Dnes však již mimo tento rámec neplatí.

V rámci bubliny „západního mainstreamu“ však platí již zmíněná tvrdá mantra, že žádné nové ideje, žádné změny v rámci liberální demokracie nepřicházejí v úvahu a Západ se plně věnuje jedinému boji za jeho zachování i za cenu narůstajícího napětí s centry autoritativního řízení.

Za celých třicet let snad naopak nelze zaznamenat kromě revolučního pokroku v technologiích, žádné nové teorie, které by zvažovali, že možná něco po liberální demokracii přichází. Filosofická myšlenka žádná, nic nového, nic povzbuzujícího, stále jedno a totéž, pokud ovšem za takové myšlenky nepokládáme deriváty typu transgenderismu, kultury umlčování, či účelového známkování podle porušování lidských práv dle voluntaristických vzorců rozdělující vnější státy na naše, čili demokratické a nezávislé, čili autoritativní.

Jedinou, nepochybně brutální myšlenkou, kterou Západ opakuje svým cílem dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050, jež nelze zajistit bez omezení použití fosilních paliv, a přeměny výroby energie výlučně z obnovitelných zdrojů ovšem rovněž za novou ideu pokládat nemůžeme, i když je brána v podstatě ideologicky jako nové náboženství. Je to opakuji opět, jen tentokrát silně dogmatizovaná koncentrace souboru technologických dramatických přeměn, jejichž konečným cílem nebude jako v minulosti při prvé až třetí průmyslové revoluci nebude v konečném cíli zlepšit každodenní životní i tím i lidskou úroveň

Nic jiného, nic hlubšího, žádná nová koncepce. Jen zásadní změna v technologiích na výrobu elektřiny, byť i za cenu pravděpodobného zchudnutí těch částí obyvatelstva, které se nebudou s to na této změně moci podílet a hlavně proti ní bránit. Po staletích a dvou tisíciletích, kdy určovala filosoficko – ekonomický směr světa a otevřeně řečeno i v rozporu s před třiceti lety převážně silně nejen politiky, ale i obyčejnými lidmi mimořádně optimisticky vnímaného světa nastolení barevné a bezkonfliktní teorie o finálním světě liberální demokracie, Evropa nenabízí po staletích a dvou tisíciletích, kdy určovala filosoficko – ekonomický směr světa, než jen pouhou číslici a sankce, když této číslice nebude dosaženo. Mimochodem, není to tak trochu Orwel?

Na čele tohoto světového hnutí chce být Evropská unie, jako průkopník nového světa, jakkoliv produkce CO2 se svými 8% je takřka nepatrná a beztak nic ovlivnit nemůže.

Takže Francis Fukuyama, pokud se týče vývoje liberální demokracie se absolutně nemýlil. Už žádná změna.

Řekl bych, že je správné, že prezident otázku Zeleného údělu nakopl. Rozhodně si nelze představit, že lze bez připomínek mlčet. A nejde rozhodně jenom o zařazení jádra mezi „čisté zdroje“ elektřiny. 

Asi tak.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

01.01.2022 16:55

Co je to "neliberalni demokracie"?

Tvrzeni, ze zapad bojuje za liberalni demokracii nevystihuje situaci. USA jedou podle Wolfowitzovy doktriny: „Naším prvním cílem je zabránit opětovnému objevení se nového rivala, ať už na území bývalého Sovětského svazu nebo jinde". Evropske zeme jsou americkymi vazaly.

V Rusku je dnes ten samy system jako za Kerenskeho. Proti tomu bolsevici provedli revoluci. Dnes se snazi Rusko znicit americti neoconi - zakukleni Trockiste.

Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/author/rudolf_k/


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

01.01.2022 16:54

Kam smeruji dejiny dle Marxe? Co je to ten kapitalismus a socialismus?

"Naproti tomu apokalyptismus vytvořil nauku o dvou érách, které na sebe navazují a stojí v protikladném vztahu: tento svět a budoucí svět, vláda temnoty a vláda světla."

Gershom Scholem, The Messianic Idea in Judaism, Schocken Books, New York, str. 6.

"Židovský mesianismus je ve svém původu a ze své podstaty - to musí být dostatečně zdůrazněno - TEORIE KATASTROFY. Tato teorie zdůrazňuje REVOLUčNÍ, KATAKLYZMATICKÝ PRVEK při přechodu od každé historické současnosti k mesiášské budoucnosti."
Tamtez, str. 7


 
Petr Majevský

Petr Majevský

01.01.2022 12:07

To heslo vzhůru k lepším zítřkům v podání zelených idiotů známe už z dřívějška.Jen se to tenkrát nějak nepovedlo a to zelené šílenství se také nepovede.O stejný systém jediné správné pravdy se opíral německý nacismus,komunistická ideologie a nyní zelení na úrovni Hitlera.Proč se lidé nedokáží poučit z historie?Bude se to opakovat do nekonečna?Zřejmě ano,protože přesvědčení o své neomylnosti zúčastněných vykoná pokaždé své!To jest vlastní likvidaci.


 
Lahůdková Putinova pokerová hra 2.

Lahůdková Putinova pokerová hra 2.

Před týdnem tedy 19.1.2022 jsem napsal krátkou napůl odlehčenou glosu pod názvem Lahůdková pokerová hra, ve které jsem nadhodil, že k nadpisu mě přivedla americká agentura Bloomberg, která uvedla, že to co udělal Putin s rozložením sto tisíce svých vojáků u svých hranic s Ukrajinou je skvělým tahem a Putin nemůže nic pokazit, dokud je tam nechá, než mu Zápas splní jeho požadavky a nepohne se ani dopředu, ani do strany, ani vlevo, ani v pravo a nechá tím všechny zainteresované hráče v nejistotě.

Antiwaxeři v ulicích evropských měst a částí médií…

Antiwaxeři v ulicích evropských měst a částí médií…

Zatímco současná zahraničně politická publicistika zcela nepochybně žije úvahami západní mediálně politické propagandy o brzké okupaci Ukrajiny ze strany Ruska, druhá část se soustřeďuje na vývoj a realitu možného prosazování či neprosazování politiky Green Dealu, část publicistiky se věnuje sice menšinového, ale o to agresivnějšího menšinového hnutí antiwaxerů, jako průvodního znaku poněkud dlouhého období covidové pandemie. Pod hesly o svobodě je toto hnutí namířeno proti většině společnosti, která bere zdravotní opatření za potřebná a chce většině vnutit svůj úhel pohledu. U nás se tohoto úkolu ujala SPD, v Rakousku Svobodní či vedle v Německu AFD.

Fijalovy podfuk

Fijalovy podfuk

Mam par kamaradu, keři volili Bruselsku pětku. Tuž, nevadi mi to, bo su demograt. Někteři z nich su z Prahy. To se da pochopit, bo lidi v Praze často hlasuju pro ruzne pitomosti, to už je v Praze taky zvyk.

Poslední domácí zprávy

Fijalovy podfuk

Fijalovy podfuk

Mam par kamaradu, keři volili Bruselsku pětku. Tuž, nevadi mi to, bo su demograt. Někteři z nich su z Prahy. To se da pochopit, bo lidi v Praze často...

Vrána k vráně sedá…

Vrána k vráně sedá…

Je několik evropských vlád, charakteristických zběsilou protiruskou nenávistí a podobně zběsilým příklonem k německému fašismu či dokonce...