• Pondělí, 19. srpen 2019
  • Svátek má Rukojmí Ludvík

Krvácející matka Příroda
Počet návštěv: 3997

Krvácející matka Příroda

Podle zprávy OSN zažilo lidstvo v letech 1994 až 2003 o šedesát procent více přírodních katastrof než v předchozím desetiletí. Jejich obětí se stalo 478 tisíc lidí. A další dvě a půl miliardy lidí byly katastrofami postiženy - nejčastěji tak, že kvůli nim ztratili střechu nad hlavou nebo zaměstnání či oboje. Nejvíce ničily lidstvo záplavy a zemětřesení. A nejzranitelnější byli lidé z chudých tropických zemí, zejména v Asii.

Na tento kontinent připadalo už před zkázou v Indickém oceánu (tsunami) devět desetin všech obětí katastrof a také polovina celkového počtu zraněných.
Katastrofy nabyly na tempu zvláště v posledních pěti letech. Zatímco v letech 1994 až 1998 udeřila příroda průměrně 428krát ročně, od roku 1999 připadalo na každý rok 707 přírodních katastrof. V souladu s tím rostl i počet obětí. Katastrofy podobného rozsahu však potvrzují naši krátkou paměť. Statisíce obětí přírodních katastrof dávají zapomenout na celkem pravidelné decimace lidské populace v zaostalých částech světa. Jenom v Africe zemře v důsledku AIDS ročně více než 2 milióny lidí. Ročně zemře 2 až 3 miliony lidí na tuberkulózu a 20 milionů nových pacientů je na zeměkouli touto nemocí  každoročně postiženo. A co Ebola? Malárie? Hlad? Brutální vraždění Islámského státu? A vůbec celý strašný chaos na africkém kontinentu, který vede k davové  migraci obyvatelstva? Jak se podepíše toto trauma na dalším vývoji lidstva?

 


Neposedné počasí

 

 Téměř všechny prognózy hovoří o tom, že se s pravděpodobností hraničící s jistotou přesouváme do období výrazné teplotní (klimatické) nestability. V podobné poloze se lidstvo nacházelo před zhruba 10 000 lety. Tuto nepříliš dávnou větší nestabilitu odhalily analýzy vzorků ledového jádra z grónských ledovcových vrtů.
Katastrofické scénáře směřují až k obrácení směru toku Golfského proudu. Pravděpodobnost, že se tak stane, potvrzují i další příznaky, stejně jako počítačové modely. Nanejvýš pravděpodobným scénářem platným pro Evropu je nenadálé prudké ochlazení.

 

Sebevraždy horší válek

 

 Téměř milión lidí si každoročně dobrovolně vezme život. Toto číslo podle Světové zdravotnické federace (WHO) dokonce převyšuje počet obětí válečných konfliktů. Nejvíce sebevrahů na počet obyvatel má Litva, kde v roce 2002 spáchalo sebevraždu 44,7 člověka ze 100 000 obyvatel, tedy 1551 lidí.  Z České republiky jsou známy údaje z roku 2001, kdy se pro ukončení života rozhodli 1623 lidé, tedy 15,9 ze 100 000.  Ovšem přesné údaje jsou nedostupné, utajované.

 Obecně mají silné sebevražedné sklony obyvatelé euroasijského subkontinentu, naopak málo je sebevražednost rozšířená v Jižní Americe. Z údajů WHO vyplývá, že ze světa dobrovolně odejde každých 40 sekund jeden člověk.
 

 O čem svědčí agresivita na silnicích?

 

 V České republice bylo v roce 2002 v období leden až listopad zaznamenáno celkem 172 569 dopravních nehod.  Při nich zemřelo 1194 lidí.  Za stejné období roku 2003 se stalo 176 844 dopravních nehod, mrtvých bylo 1224, těžce zraněných 4861, lehce zraněných 27 833. Současné statistiky nejsou optimistické. Řídí se v alkoholu, řídí se pod vlivem psychotropních látek všeho možného druhu, řidiči ujíždějí od autonehod, aniž by poskytli první pomoc člověku, kterého srazili….

 

 Je rodina základem státu?

 

 V roce 1989 bylo rozvedeno 31 376 manželství, v roce 2002 to bylo 31 758 manželství. Jestliže se v roce 1989 narodilo 128 881 dětí, pak v roce 1992 to bylo 122 142 dětí, v roce 1997 už pouze 90 930 dětí. V roce 2002 se narodilo o něco málo více, tj. 93 047  dětí. O čem to svědčí? Přece o obavách lidí, do jakého prostředí přivedou své potomky, jaká budoucnost je čeká? Bude pro ně práce? Nespěje svět ke globální katastrofě, ke globálnímu konfliktu?

 

 Psychicky labilních lidí přibývá

 

 Jen na psychiatrickém pracovišti ostravské fakultní nemocnice byl zaregistrován rostoucí počet lidí, kteří vyhledali psychiatrickou pomoc. Jestliže v roce 1999 provedlo toto pracoviště 11 886 ošetření, pak v roce 2003 to bylo 17 379 a v roce 2004 dokonce 18 339 ošetření.  Z hlediska počtu pacientů bylo v roce 2003 ošetřeno 3 569 a v roce 2004 už 3 778 nových pacientů! Ani v této oblasti se stav nelepší, spíše naopak!

 

 Nabídnutá fakta jsou samozřejmě pouhým zlomkem výčtu negací, která zaznamenává jak lidstvo, tak Česká republika v posledních letech. A to se nezmiňuji o tání pevninských i arktických ledovců, o ozónové díře, o znečištění moří, o exploataci mořské fauny, o odlesňování lesů – zejména deštných pralesů; v České republice (stejně jako v Evropě obecně) o zabetonovávání stále většího počtu kilometrů čtverečních půdy zástavbou, o zátěži emisních spalin autodopravou, o rostoucím hluku, o zvyšujícím se počtu onkologických onemocnění, o vývoji stále ničivějších zbraňových systémů, atd. atd. Stačí jen prohledávat statistické údaje ve všech oblastech lidské činnosti, aby realita doložila postup dekadence i ničení -  a jakkoli se oponenti pokusí předložit údaje svědčící o opaku, půjde vždy jen a pouze o snahu zastřít skutečnou situaci – což prozrazuje bezmocnost vládnoucích struktur – popřením skutečnosti a arogancí moci…

 

                                                                       Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Legendární operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo čelí obvinění, že řadu žen nutil k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci a trestal je, když jeho návrhy odmítly. Informovala o tom v úterý agentura AP. Osmasedmdesátiletý Domingo tato obvinění označil za „hluboce znepokojivá a tak, jak byla představena, za nepřesná“. Dodal, že se domníval, že veškeré jeho chování a vztahy byly přijímány kladně a se souhlasem.

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář 13. srpna 2019 u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů CASA pro českou armádu. Uvedl, že stroje se stoprocentně osvědčily doma i na zahraničních misích, a zmínil se též, že si nevzpomíná, že by při dojednávání nákupu zaznamenal výhrady, například k ceně.

"Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí,“ prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo podle serveru Ewn.co.za. Stížnosti odmítl jako neopodstatněnou...

Život Radovana Krejčíře v johannesburgské věznici Leeuwkop s maximální mírou ostrahy, kde si Čech odpykává pětatřicetiletý trest, není ohrožen, ujistila právě jihoafrická vězeňská správa podle místních médií. Reagovala tak na tvrzení Krejčířových příbuzných, kteří si v tisku stěžovali, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z Leeuwkopu přeložen do jiného zařízení.

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…

Spojené státy mají přes 8 tisíc jaderných hlavic, rozmístěných na stovkách svých vojenských základen po celém světě. Jen na německém území je rozmístěno na 35 tisíc amerických vojáků ne desítkách základen, kde je také asi 17 tisíc amerických civilistů ve službách armády; všichni by se prý měli z Německa stěhovat..

Poslední domácí zprávy