• Neděle, 19. květen 2019
  • Svátek má Rukojmí Ivo

Krvácející matka Příroda
Počet návštěv: 3860

Krvácející matka Příroda

Podle zprávy OSN zažilo lidstvo v letech 1994 až 2003 o šedesát procent více přírodních katastrof než v předchozím desetiletí. Jejich obětí se stalo 478 tisíc lidí. A další dvě a půl miliardy lidí byly katastrofami postiženy - nejčastěji tak, že kvůli nim ztratili střechu nad hlavou nebo zaměstnání či oboje. Nejvíce ničily lidstvo záplavy a zemětřesení. A nejzranitelnější byli lidé z chudých tropických zemí, zejména v Asii.

Na tento kontinent připadalo už před zkázou v Indickém oceánu (tsunami) devět desetin všech obětí katastrof a také polovina celkového počtu zraněných.
Katastrofy nabyly na tempu zvláště v posledních pěti letech. Zatímco v letech 1994 až 1998 udeřila příroda průměrně 428krát ročně, od roku 1999 připadalo na každý rok 707 přírodních katastrof. V souladu s tím rostl i počet obětí. Katastrofy podobného rozsahu však potvrzují naši krátkou paměť. Statisíce obětí přírodních katastrof dávají zapomenout na celkem pravidelné decimace lidské populace v zaostalých částech světa. Jenom v Africe zemře v důsledku AIDS ročně více než 2 milióny lidí. Ročně zemře 2 až 3 miliony lidí na tuberkulózu a 20 milionů nových pacientů je na zeměkouli touto nemocí  každoročně postiženo. A co Ebola? Malárie? Hlad? Brutální vraždění Islámského státu? A vůbec celý strašný chaos na africkém kontinentu, který vede k davové  migraci obyvatelstva? Jak se podepíše toto trauma na dalším vývoji lidstva?

 


Neposedné počasí

 

 Téměř všechny prognózy hovoří o tom, že se s pravděpodobností hraničící s jistotou přesouváme do období výrazné teplotní (klimatické) nestability. V podobné poloze se lidstvo nacházelo před zhruba 10 000 lety. Tuto nepříliš dávnou větší nestabilitu odhalily analýzy vzorků ledového jádra z grónských ledovcových vrtů.
Katastrofické scénáře směřují až k obrácení směru toku Golfského proudu. Pravděpodobnost, že se tak stane, potvrzují i další příznaky, stejně jako počítačové modely. Nanejvýš pravděpodobným scénářem platným pro Evropu je nenadálé prudké ochlazení.

 

Sebevraždy horší válek

 

 Téměř milión lidí si každoročně dobrovolně vezme život. Toto číslo podle Světové zdravotnické federace (WHO) dokonce převyšuje počet obětí válečných konfliktů. Nejvíce sebevrahů na počet obyvatel má Litva, kde v roce 2002 spáchalo sebevraždu 44,7 člověka ze 100 000 obyvatel, tedy 1551 lidí.  Z České republiky jsou známy údaje z roku 2001, kdy se pro ukončení života rozhodli 1623 lidé, tedy 15,9 ze 100 000.  Ovšem přesné údaje jsou nedostupné, utajované.

 Obecně mají silné sebevražedné sklony obyvatelé euroasijského subkontinentu, naopak málo je sebevražednost rozšířená v Jižní Americe. Z údajů WHO vyplývá, že ze světa dobrovolně odejde každých 40 sekund jeden člověk.
 

 O čem svědčí agresivita na silnicích?

 

 V České republice bylo v roce 2002 v období leden až listopad zaznamenáno celkem 172 569 dopravních nehod.  Při nich zemřelo 1194 lidí.  Za stejné období roku 2003 se stalo 176 844 dopravních nehod, mrtvých bylo 1224, těžce zraněných 4861, lehce zraněných 27 833. Současné statistiky nejsou optimistické. Řídí se v alkoholu, řídí se pod vlivem psychotropních látek všeho možného druhu, řidiči ujíždějí od autonehod, aniž by poskytli první pomoc člověku, kterého srazili….

 

 Je rodina základem státu?

 

 V roce 1989 bylo rozvedeno 31 376 manželství, v roce 2002 to bylo 31 758 manželství. Jestliže se v roce 1989 narodilo 128 881 dětí, pak v roce 1992 to bylo 122 142 dětí, v roce 1997 už pouze 90 930 dětí. V roce 2002 se narodilo o něco málo více, tj. 93 047  dětí. O čem to svědčí? Přece o obavách lidí, do jakého prostředí přivedou své potomky, jaká budoucnost je čeká? Bude pro ně práce? Nespěje svět ke globální katastrofě, ke globálnímu konfliktu?

 

 Psychicky labilních lidí přibývá

 

 Jen na psychiatrickém pracovišti ostravské fakultní nemocnice byl zaregistrován rostoucí počet lidí, kteří vyhledali psychiatrickou pomoc. Jestliže v roce 1999 provedlo toto pracoviště 11 886 ošetření, pak v roce 2003 to bylo 17 379 a v roce 2004 dokonce 18 339 ošetření.  Z hlediska počtu pacientů bylo v roce 2003 ošetřeno 3 569 a v roce 2004 už 3 778 nových pacientů! Ani v této oblasti se stav nelepší, spíše naopak!

 

 Nabídnutá fakta jsou samozřejmě pouhým zlomkem výčtu negací, která zaznamenává jak lidstvo, tak Česká republika v posledních letech. A to se nezmiňuji o tání pevninských i arktických ledovců, o ozónové díře, o znečištění moří, o exploataci mořské fauny, o odlesňování lesů – zejména deštných pralesů; v České republice (stejně jako v Evropě obecně) o zabetonovávání stále většího počtu kilometrů čtverečních půdy zástavbou, o zátěži emisních spalin autodopravou, o rostoucím hluku, o zvyšujícím se počtu onkologických onemocnění, o vývoji stále ničivějších zbraňových systémů, atd. atd. Stačí jen prohledávat statistické údaje ve všech oblastech lidské činnosti, aby realita doložila postup dekadence i ničení -  a jakkoli se oponenti pokusí předložit údaje svědčící o opaku, půjde vždy jen a pouze o snahu zastřít skutečnou situaci – což prozrazuje bezmocnost vládnoucích struktur – popřením skutečnosti a arogancí moci…

 

                                                                       Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Terezín, místo, jež se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí.  Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Terezín, místo, jež se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí. Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Osvobození Terezína proběhlo hladce a bez bojů. 1. května 1945 byla kontrola nad táborem převedena na Červený kříž, 5. května utekli poslední nacisté před blížící se frontou a 8. května 1945 přijely první sovětské jednotky. Celkem tak terezínským ghettem prošlo asi 155 000 lidí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc... 

Svalnatí muži už přestanou jako mužatky s odlišným sexuálním vývojem díky přirozeně vyšší hladině testosteronu vítězit v bězích od 400 metrů až po jednu míli (1,61 km) nad křehkými atletkami

Svalnatí muži už přestanou jako mužatky s odlišným sexuálním vývojem díky přirozeně vyšší hladině testosteronu vítězit v bězích od 400 metrů až po jednu míli (1,61 km) nad křehkými atletkami

A zase ta Semenyaová, co už má, doufejme, utrum. Dostal jsem před časem konečně spravedlivou zvěst z JAR od svých kamarádů, co fandí férovému sportu; IAAF se totiž konečně rozhoupala a rozhodla zavést kontroverzní pravidlo na základě odborné studie, podle níž mají atletky s odlišným sexuálním vývojem díky přirozeně vyšší hladině testosteronu výhodu ve srovnání s běžnou ženskou populací.

Poslední domácí zprávy

Pátá kolona mezi námi

Pátá kolona mezi námi

Asi se většina z nás shodneme, že je v zájmu našeho národa, aby vlastenci šli volit a aby jejich hlasy nepropadly... Ale řekněme si tu pravdu...