• Středa, 12. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Klára

Člověk v tísni by měl předložit důkazy, že se věnuje jen humanitární činnosti
Počet návštěv: 4133

Člověk v tísni by měl předložit důkazy, že se věnuje jen humanitární činnosti

Petr Cvalín Článek od Petr Cvalín

Dne 7.12. tohoto roku odvysílala televizní stanice TV Centr snímek dokumentárního charakteru, který obviňuje humanitární organizaci Člověk v tísni z korupce a špionáže na východě Ukrajiny.  

Úřady v Doněcku před několika dny odebraly akreditaci „Člověku v tísni“.
Považuji za nutné zmínit, že nejen tato organizace je úřady na východní Ukrajině obviňována z korupce, špionáže a dalších věcí, které nejsou slučitelné se skutečnou prací humanitárních organizací. Právě zde bychom si měli položit otázku, proč se k takovým krokům úřady ve „zbouřených oblastech“ několikrát odvážily? Odpověď je více než jednoduchá. Východoukrajinské úřady k tomu asi měly vážný důvod. Ale samozřejmě, že na tuto otázku lépe odpoví analytici, kteří více znají poměry na východě Ukrajiny.
Mimochodem, je velmi zvláštní, že hlavně mezi dárci již zmiňované organizace jsou různé společnosti, které jsou známé svými negativními činostmi v zahraničí. Například tím, že jsou napojené na další „neziskovky“, které v zahraničí plní úkoly tajných služeb. Je veřejně známo, že mezi dárci „Člověka v tísni“ je například americká ambasáda či Open Society Foundations. A z toho také logicky vyplývá, že ona humanitární organizace se nezabývá jen humanitární pomocí, jak by se mělo logicky očekávat, ale také politikou. Stačí například zmínit projekt pro tuzemské střední školy „Jeden svět na školách“. Bylo by vhodné zjistit, zda-li opravdu „Člověk v tísni“ úzce spolupracuje s americkou vládní organizací USAID, která de facto poskytuje krytí pro zpravodajské služby v zemích, které nejsou politicky ani ekonomicky stabilní.
Organizace Člověk v tísni má určitě nějaké zásluhy, co se týče čistě humanitární pomoci v ČR. Ale pomalu nastává čas na to, aby se rozkryla pravá role této humanitární organizace. Není možné, aby humanitární organizace byla opakovaně napadána, že provádí v zahraničí špionážní úkoly. Pokud tomu tak není, tak ať tato organizace jasně předloží důkazy o tom, že se věnuje jen humanitární činnosti.

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

10.12.2016 18:05

Abychom tak snadno nepodléhali iluzi a lži, cituji z Bible slova sv. Jana 8 : 44..."Váš otec je ďábel a vy chcete dělat, co on žádá. On byl vrah od počátku a nestál v pravdě, poněvadž v něm pravda není. Když mluví nemůže jinak než lhát, protože je lhář a otec lži".


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

10.12.2016 17:34

Pane Mařátko, problém nespatřuji v humanitární pomoci, ale v jednostranné informatice. Dle Vašeho názoru je třeba se smířit s tím, co tvrdí jedna strana konfliktu. Musíme jí dát zapravdu. Já naopak tvrdím, že je třeba vyslechnout a hodnotit stanoviska obou stran. Pokud toho nejsou naše masmédia schopná, tak nevěřím tomu, kdo se obhajuje, aniž by proti němu seděl stěžovatel. Mám přesně opačný názor než Vy. Pokládám za logické, že monolog ze strany "člověka v tísni" byl uveden v TV proto, aby se k posluchačům nedostala skutečnost. Shodou okolností jsem zaslechl v TV argumenty ředitele "člověka v tísni", kdy se ošklivě přeřekl a mluvil k souřasnosti o Sovětském svazu, který už ale přes dvacet let neexistuje. (Přeřekl se). ...To, jak podléháte lživé propagandě jedné strany je smutné a pro mne nepochopitelné. To první, po čem se při rozporech pídím, je stanovisko obou nebo více zúčastněných stran. Pokud jste se bez ověřování skutečnosti a důkazů celý život obešel, měl jste "zajímavé" povolání. Ani nechci vědět jaké. ....Všem ostatním, kteří si dokážou ověřovat skutečnosti z více stran, aby nebyli obelháni, přeju: Mějte se hezky.


 
Josef Mařátko st.

Josef Mařátko st.

10.12.2016 08:06

Až uděláte pro svět tolik humanitního dobra, jako Člověk v tísni, tak můžete skládat pánubohu účty. Organizace podává ročně výroční zprávu a vyúčtování, nechápu, o co vám vlastně je. Tlachy nějaké separatistické televize nejsou naprosto vůbec směrodatné, protože nějaký Doněck nikdo nikde neuznává. Ale - možná byste se mohl ucházet o místo u Člověka v tísni a pak nám podat zasvěcené informace in situ?


 
Stephen Lendman: Masové rabování v Chicagu. Mé město v obležení

Stephen Lendman: Masové rabování v Chicagu. Mé město v obležení

Včera, to je v pondělí ráno, jsem se probudil do hrozivé skutečnosti. Mail, zaslaný všem obyvatelům zdejšího obvodu mi sděloval, že během předcházející noci z neděle na pondělí, došlo na nejvýznamnější chicagské třídě, nazvané Velkolepá míle (Magnificent Mile), a patřící do našeho obvodu, k masovému rabování maloobchodních prodejen. 

Pompeo, tys nám tady ale chyběl…

Pompeo, tys nám tady ale chyběl…

Přiletět do země jako představitel zatímní supervelmoci, která se hroutí před očima, tři měsíce předtím, kdy jeho nejvyšší šéf prezident USA má nakročeno k odchodu z Bílého domu, je v podstatě komické. A ještě je komičtější, že přijíždí s tím, aby podpořil fanatické protičínské sunity v podobě Vystrčilů, Fischerů apod. svým vystoupením v Čechy hluboce nenáviděným Senátu.

Poslední domácí zprávy