• Úterý, 07. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Bohuslava

Ústavní krize, aneb zmáčkni ten čudlík.
Počet návštěv: 3675

Ústavní krize, aneb zmáčkni ten čudlík.

- Karel Stýblo - Článek od - Karel Stýblo -

Na barevnou televizi, jsem musel vystát frontu v noci. Rodina chtěla vidět v barvě Ein Kessel Buntes. A já potom ladil barvy na politické scéně.

Sám jsem se do politiky pletl, a tak si vzpomínám, že se v roce 1984 zrodil brunátně profesionální politik Československé strany lidové - Miroslav Kalousek. V tomto roce získal titul inženýr a ejhle! Jeden sotva vystudovaný chemik s „mlíkem na bradě“, v roce 1984 začal kariéru brontosaura. V letech 2003 – 2006 se stal předsedou následné strany KDU – ČSL a samozřejmě poslancem.

Co mě děsí. 

Nemám sílu čudlík zmáčknout, i když jsem se stal rukojmím politiků v nesmyslné stranické hysterii zvolených blahorodí. Oni mají jenom sotva tušení, co běžné občany zajímá a jaké mají potřeby ke svému životu. Děsí mě také, jak o celé uměle vyvolané vládní krizi informují média. Takové prosazování jediného pohledu a odmítání jiných názorů, jsme my (co si to pamatujeme) nechutně prožívali před rokem 1989. Děsím se toho, jak mnozí reagují na evidentně upravený obsah, ne na podstatu problému. Jak je možné, že například, jsou beztrestně prezentovány podivné odposlechy ministra financí Babiše? Jak to že policie sama ihned, nekoná vůči této zjevně trestné činnosti?

Je docela hloupé, že kdykoli propukne nějaké politické zemětřesení, najdou se lidé, kteří věří, že se střetává dobro s čistým zlem. Dnes k tomu přispívá fenomén internetu, který nezvykle a nepřirozeně ovlivňuje náš život. Myslím, že minulý týden byly svolány desetitisíce lidí k dalším demonstracím. Obecně vzato, zúčastňují se většinou mladí lidé. Uvědomují si, kdo že je hlavní svolavatel, že vždy jde o udržení docela obyčejné moci, lidově řečeno koryt? Právě ti, kteří si hrají na ty dobré, tak úspěšně odvádějí pozornost od jiných svých průšvihů. Na náměstích se plamenně a teatrálně bojuje, aby byly zakryty.

Co mě udivuje. 

Na Václaváku prý bylo 20 000 lidí, a prý došlo i na cinkání klíči. Asi se mi to jenom zdálo, ale ti demonstranti nebyli zvlášť samostatně agilní.  Hlavně čekali na informace z podia. Údajná svolavatelka Šárka Fialová k akci uvedla, že se nejedná o podporu pro žádného politika. Jednalo se o pokus na poslední chvíli dát najevo, že lidí, kteří nesouhlasí s oligarchickými manýry pana Babiše, je opravdu hodně a že se právě teď utrhlo ucho pověstného džbánu. Ona neznámá Fialová a třeba herečka Bára Štěpánová, která za Havla jezdila po chodbách Hradu na koloběžce, na podiích zapoměly dodat, kdo korupční, potažmo zlodějský džbán naplnil nejvíc, až se pověstné ucho utrhlo.

Zdrojem mého každodenního údivu, navíc beznaděje, je mainstreamová interpretace holých faktů. Jenomže za vším jsou lidé. Novináři, voliči a jenom lidé politici. Kdo může za nepostihnutelnou zkorumpovanost české politiky? Na příklad nemohu ustát holý fakt setrvání takových stálic, jako je, třeba Marek Benda (ODS), Miroslav Kalousek (TOP 09), Jiří Dolejš (KSČM), Jiří Čunek (KDU – ČSL), Bohuslav Sobotka a jim podobní. Zcela nově mě udivuje i děsí, chování diplomata diplomatů Lubomíra Zaorálka. Snad proto si teď hraje na chlapa; co má koule, aby na příštím sjezdu ČSSD nahradil měkoše Bohouše.

Zaorálkův stranický předseda ČSSD Bohoušek Sobotků, už neví kudy – kam a tak nastoupil chlap s gulama. Jak blahé paměti říkal premiér Mirek Topolánek z ODS.  No, velmi se to hodí dalším politickým reliktům, na přiklad Kalouskovi. Ach, jak rozhořčeně vystupuje v Poslanecké sněmovně proti Andrejovi!  O tolik je morálně lepší než ten oligarcha Babiš! Vždyť veřejnoprávní ČT mu dává tolik prostoru! Místo toho, aby byl menší a ještě menší až bude nejmenší, že už ho v mediích nikdo neuvidí. Myslí si snad někdo, že jinak zbarvení kolegové současného premiéra Bohouška, do pověstného džbánu nepřispívali?

Jenom proto, že Bohouš s vyléváním senkruvny začal první, stručně popíšu jenom pár, již veřejně známých průšvihů ČSSD:

 1. Vytunelování firmy Liberta ministrem financí Ivo Svobodou v roce 1999.

2. Pronájem Českého domu v Moskvě mezi lety 2000-2002 (Karel Srba, Jan Kavan).

3. Koupě továrny na zpracování kakaových bobů v Ghaně v roce 2001 (Michal Kraus).

4. Internet do škol (INDOŠ) v roce 2001 (Eduard Zeman).

5. Křišťálově čisté nejasnosti kolem nákupu bytu v roce 2005 (Stanislav Gros).

6. Kauza „Pět na stole v českých“ při privatizaci Unipetrolu v letech 2005-2011 (Zdeněk Doležal – tajemník Stanislava Grose a Jiřího Paroubka).

7. Financování stavby luxusního hotelu v Harrachově v roce 2006 (Michal Kraus, Miroslav Vlček).

8. Privatizace OKD včetně bytů v roce 2008 (Bohuslav Sobotka).

9. ROP Jihozápad – machinace při rozdělování evropských dotací v letech 2010-2011 (Petr Podhola).

10. ROP Severozápad – machinace při rozdělování evropských dotací v letech 2011-2012 (Pavel Kouda a nově dalších sedm politiků ČSSD včetně bývalé hejtmanky, náměstků a radních).

11. Zadržení a obvinění hejtmana a poslance Davida Ratha při přijetí úplatku v roce 2012.

12. Kauza Vidkun s uplácením policie v roce 2015 (Jiří Rozbořil).

13. Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy – přidělování dotací na sport v letošním roce.

Jak všechno začalo.

„Nejlepší by bylo zhasnout, ať si to ti šikovnější rozeberou.“  Řekl při nějakém rozhovoru pro HN Jan Stráský, který býval významným politikem ODS v 90. letech (1992 předseda federální vlády, 1993-1995 ministr dopravy a 1995-1998 ministr zdravotnictví, potom odešel do Unie svobody). „Chtěli jsme privatizovat a byla debata, jestli to má trvat pět nebo padesát let.  A pokud jde o to kradení? Jedna cesta, jak nechat lidi zbohatnout, je nechat je krást. A cesty, jak lidi nechat zbohatnout, jsme hledali.“

Bankovním socialismem za český kapitalismus.

Rozumní lidé a mnozí politici rychle rozpoznali, že česká privatizační cesta nemůže být čistá. Protože tady nebyl nikdo, kdo vyndá dvě miliardy a koupí si firmu, kde třeba pracuje. Jenomže malé banky rychle krachovali a velké měly obrovské ztráty. Bylo třeba nechat banky půjčit úvěry i na podnikatelské záměry, o kterých se dopředu vědělo, že nebudou splaceny. Stráský také drsně řekl: “My jsme si to spočítali, že není jiná cesta než do toho zatáhnout banky, aby našim lidem půjčily. I když to někdo zaplatí a jiný ne. A nezaplatilo se toho hodně, odepisovaly se stovky miliard. Asi v roce 1993 se banky poprvé oddlužily, to bylo prvních zhruba 50 miliard. Ale pak se ukázalo, že se za pět let kapitalismu udělaly desetkrát větší dluhy.“

Někdo také řekl, že kdo se nevypořádá z minulostí, nemůže se těšit ani z přítomnosti. Snad mi proto laskavý čtenář promine, když k žhavé současné politické krizi přidávám i torzo vzpomínek. Můj názor je takový, že tahle strašlivá ekonomická kriminalita v minulosti, je bohužel základ naší moderní české „demokracie.“ Něco jako státotvorný prvek, něco jako kořeny uspořádání našeho právního uspořádání státu. Žádný barevný obraz ani čudlíky moderních technologií to nedokážou vypnout!

- Karel Stýblo -
Muzikant. Psaní a dopisování do novin a šuplíku. Sběratelství užitkových předmětů, pivní lahve apod. Laicky filosofie, k tomu nadprůměrně zvýšené sociální cítění.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

15.05.2017 21:05

Politika sama není špinavost,jak se traduje.Špinavci jsou lidé,kteří se té politice věnují profesionálně.Jen dokáží zkorumpovat každého,kdo si jen čichne k politice.Nejsnazší způsob obživy.Nemají za nic odpovědnost, když něco pokazí,daňoví poplatníci to zaplatí a vyhřívá se nad národem. Komedianti byli vždycky prorežimní.Těch pár výjimek jejich pověst nemůže zachránit.Klidně půjdou proti národu,ale dotace na jejich činnost jsou potřebné.Svým tzv.uměním by se neuživili.Tak shánějí body pro sebe, kde se jen dá.Lidi jsou dost zpitomělí a jdou si zaprotestovat.Nevadí jim, koho tím podporují,hlavně je to bez nějakých následků.Prezident Zeman není mým koněm a mám proti němu řadu výhrad.Využívat nepřítomnosti kterékoliv osoby k útokům na něj je neslušné(slušně řečeno).Babiš se nikdy neměl stát členem vlády už proto,že je Slovák.Cizinci se s národem nestotožňují a nerozumí mu.Vina je to Sobotky,jeho touha po křesle premiéra ho přivedla do spolku s Babišem,ačkoliv věděl to,co mu dnes vyčítá.Nakonec svým spojením s TOP09 a ODS to potvrzuje.Spojil se se svým politickým nepřítelem a vrah Kalousek nám o morálce káže.


 
Putin a náš svět…

Putin a náš svět…

Zatímco USA den po dni prohlubují svůj rozval, zatímco EU, kromě sankcí proti Rusku nezvládla ve své "vyspělé" západní části koronavirus a lidé umírali po desetitisících, Rusko ukázalo světu jak je semknuté, jak si drží tolik potřebné tradiční hodnoty.

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Cestou z Velehradu hlásili v rádiu, že se uvažuje zavést poplatek za to, že půjdete v Krkonoších na Sněžku. Ač obyvatel obce (Pec pod Sněžkou), chodím nahoru jen tak 2x za rok. Při Svatovavřinecké pouti 10. srpna jdeme většinou celá rodina a pak obvykle ještě jednou nějací známí, co na Sněžce ještě nebyli, nebo tak něco. Takže by mne to finančně nezruinovalo. Ale věc má širší rozměr než peněžní.

Poslední domácí zprávy