• Pondělí, 17. květen 2021
  • Svátek má Rukojmí Aneta

Byl to konec chlapů v Čechách.
Počet návštěv: 4329

Byl to konec chlapů v Čechách.

- Karel Stýblo - Článek od - Karel Stýblo -

Bude to znít podivně, ale jeden z citátů Karla Marxe zní: „Nikoliv láska k proletariátu, ale láska k milé dělá z muže zase muže.“  Že vojna dělá z chlapců chlapy, jsem se přesvědčil na vlastní kůži. To v Čechách platilo až do 1. ledna 2005.

V té době probíhaly nekončící diskuse, počínaje o krádežích zbraní, zlodějinami v oblasti účetnictví, korupcí při zadávání armádních zakázek, o rozprodeji majetku a vyřazování vojenské techniky. Velení armády se na nové koncepci nedokázalo shodnout a nedokázalo občanovi představit armádu alespoň v nějaké přesvědčivé vizi. Už i proto, že dříve drtivá většina mužského pokolení v armádě prožila dva roky.

Po letech půstu.

Česko potřebuje tisíce nových vojáků „Nová vyhláška otevře dveře do armády či aktivních záloh i lidem ze specifických profesí s menším zdravotním omezením. Vojáci z bojových útvarů budou muset i nadále být v nejlepší zdravotní kondici,“ upozorňuje ministr Stropnický. Aktuálně nejvíce chybějí řidiči, technici, zdravotnický personál, kuchaři či právě IT odborníci. V roce 2025 má mít armáda 29 tisíc vojáků a k tomu 5 tisíc mužů v aktivních zálohách. Nyní má rezort obrany přibližně 22 tisíc vojáků ve zbrani, včetně Vojenské policie a Hradní stráže. Česko má, po Lucembursku, nejméně vojáku na počet obyvatel.

„Uděláme pro to maximum. Loni se nám cíl podařilo splnit. Přišlo přes osmnáct set nových vojáků a včetně těch, kteří odešli, tak vzrostl stav armády o tisícovku. Letos máme cíl přijmout dva tisíce nových vojáků z povolání. Myslím, že se nám to podaří. Současná čísla vypadají nadějně, ale jistotou už jen s ohledem na vysokou „úmrtnost uchazečů“ nejsou. Týdně se přihlásí v průměru zhruba 270 zájemců. Navíc posilují i další ozbrojené složky státu.“  Říká šéfová vojenských náborářů Šmerdová.

Rozmazlená generace.

To by jeden neřek… Na jednoho přijatého vojáka připadne 25 zájemců, kteří zdravotním sítem neprojdou. Přes polovinu zájemců neprojde zdravotními a hlavně psychickými testy. Přes deset procent lidí nezvládne fyzické testy a část lidí to vzdá v tříměsíčním intenzivním přijímači. A plukovnice Šmerdová říká, že celkově přijímacím procesem zdárně projde ani ne 10% zájemců.

Odborníci míní: Adepti jsou rozmazlení a málo sportují. A experti si selhávání mladých lidí u psychologických a fyzických testů vysvětlují třemi hlavními důvody: rodiče děti více rozmazlují, mnohem více je nefunkčních rodin a děti zřetelně méně sportují. A proto politici navrhují, aby se zdravotní požadavky na přicházející vojáky snížily. Vyhláška se již projednává a bude platit od října letošního roku.

Ach jo…

Jako – by si bezdomovec rozmýšlel, zda si lehne pod mostem, nebo zajistí apartmán v hotelu Ritz. Zrovna tak mně připadají nápady ministra Stropnického a jiných zasvěcenců, nebo jiných dobře zaháčkovaných existencí v armádě. Novodobý nájezd muslimů rozklepal kolena americkému prezidentovi Trumpovi, natož evropským mocipánům, kteří však se v rámci „korektnosti“ nepřiznají.  A co naši blahorodí, kterým pořádek a řád v Česku nebude vyhovovat, dokud jim opravdově nepůjde o kejhák? Ochranu obyvatel nemohou zajistit ani miliardy do naší profesionální armády, protože v našem českém pojetí je vlastenectví a obrana vlasti už dávno zapomenutý pojem.

Současné apely na vlastenectví díky několika generacím nevěrohodných politiků a novodobé devastaci morálky, nic nezmůžou. Snad konečně, by ta vyvolená blahorodí, mohla odčinit v Evropě retardované Česko a svým voličům dát naději. Odčinit sedmdesát let poroby, nejdříve komunistické diktatury a dnes diktátu sobeckého konjukturalizmu a peněz. Zákonem se vrátit k dvouleté základní vojenské službě a dát dílčí odpovědnost poddůstojníkům z řad branců. Dvacetiletým chlapcům tahle životní zkušenost neuškodí, právě naopak.

Nikomu nic nenutím.

Ani následující článek z internetu. Docela mě informace překvapila, snad proto, že jsem nic takového dříve nečetl:

Švýcarsko -  země se sedmimilionovou populací má armádu o síle 1.365.220 vojáků (údaj z roku 2010). Profesionálních je z nich pouze 3.600 příslušníků letectva, speciálních jednotek a výcvikových instruktorů. Ostatní jsou příslušníci milice. Každý dospělý muž při dosažení věku 19 let „vyfasuje“ od státu erární automatickou útočnou pušku SiG 550 nebo SiG 751 a pistoli Glock 21a k nim tisíc kusů nábojů. K tomu kompletní výstroj. Od uniforem, bot, stanu, lopaty až po kolo. Tuto základní výzbroj a výstroj má doma každý voják, který absolvuje základní výcvik v délce 18 až 21 týdnů (podle druhu zbraně).  Více než milion tři sta tisíc vojáků jsou Švýcaři schopni mobilizovat do plné bojové pohotovosti během 12 hodin. Což je světový unikát. Pro netrestané muže je služba povinná. Pro ženy je otevřená dobrovolně.

Ten, kdo sloužit ve zbrani odmítne nebo nemůže (ze zdravotních důvodů nebo proto, že byl trestán pro úmyslný trestný čin) musí počítat se službou v civilní obraně a dvouprocentní přirážkou k platným sazbám daně z příjmů. Aby platil na ty, kdo slouží vlasti. Kromě základního výcviku se každý Švýcar ve věku 19 až 42 let musí zúčastňovat cvičení nebo bojového nasazení v rozsahu 3 týdnů každý rok. Již druhým rokem se v rámci tohoto systému Švýcaři střídají ve třídenních až týdenních intervalech při ochraně svých hranic. Hranice Švýcarska jsou fakticky obloženy vojáky v palpostech. Zastavují všechny, kteří by chtěli hranici překročit jinde, než je legální hraniční přechod. Každého, kdo by chtěl nelegálně proniknout do Švýcarska „po zuby ozbrojená“ skupina vojáků vykáže.

To je začátek?

Na místo zmíněného příkladu Švýcarska, se v pátek v Praze opět bude řešit jak zajistit bezpečnost občanů EU. Jak v době migrační krize a teroristických útoků lépe ochránit členské státy a jejich obyvatele, budou v Praze řešit zástupci Evropské komise, NATO i jednotlivých států EU. Do naší metropole se na pozvání české vlády sjedou, v čele s Jeanem Junckerem  někteří ministři obrany s unijní šéfkou bezzubé diplomacie. „Doufám, že pražský summit bude v debatě o společné bezpečnosti v Evropě přelomem,“ řekl Aktuálně. cz, Bohouš Sobotků. Na Žofíně promluví i představitelé NATO, obranného průmyslu, diplomaté, lidé ze soukromého sektoru i akademici a také zástupci evropských think-tanků.

Kolikátý to už bude summit o bezpečnosti EU???  Doufám, že konec přežvykování prázdné slámy se už blíží a svých radostí i starostí se ujmeme my Češi sami za sebe a pro sebe.

- Karel Stýblo -
Muzikant. Psaní a dopisování do novin a šuplíku. Sběratelství užitkových předmětů, pivní lahve apod. Laicky filosofie, k tomu nadprůměrně zvýšené sociální cítění.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

08.06.2017 20:01

Pan Stýblo se buď mýlí,nebo ironizuje.Komediant Stropnický je stejně kvalitní ministr,jako desátník tuším Dobrovský.Pokud se mýlím,omlouvám se.Rád bych znal IQ těch rekrutů,co se v tak ho(v)jném počtu hlásí do armády,která neexistuje.Jedna část je expediční sbor pro potřeby USA při jeho válkách,druhou komediant věnoval novodobému Wehrmachtu. Zřejmě proto,aby ho skopčáci mohli odvelet proti českému národu,pokud by našel odvahu se proti vlastizrádcům postavit.Komediant ke ministr války,ne obrany.Nakonec při jeho inteligenci se nelze divit.


 
Hamáčkovo vyjádření v Právu je nevěrohodné a značně nadhodnocené.

Hamáčkovo vyjádření v Právu je nevěrohodné a značně nadhodnocené.

Vicepremér, ministr vnitra a krátce (zcela účelově pro potřebu řešení kauzy Vrbětice a potřebou vyhoštění ruských diplomatů) bývalý ministr zahraničí Jan Hamáček, se v rozhovoru pro Právo (sobota 15.5.2021) naprosto nevěrohodně vyjádřil ke kauze Vrbětice, neboť v obsáhlém rozhovoru pro deník neřekl jediné slovo o důkazech, které by opravňovaly vládu obviňovat Ruskou federaci, resp. GRU z teroristické akce ve skladě munice ve Vrběticích. Jeho nadsazené, přehnané a hodně sebevědomé tvrzení, že akce Vrbětice byla „fenomenálním úspěchem vlády!“ je nejen směšné, ale také odsouzení hodné, protože toto vyjádření není hodno člověka, který zastává vysoké funkce, mj. silové ministerstvo vnitra. Je zcela nepochopitelné, proč v kauze Vrbětice, kontra agenti GRU připisuje takové zásluhy vládě, když vláda, kromě dramatického prohlášení v TV, žádnou zásluhu na vyřešení Vrbětic nemá! Tedy pokud nepočítáme bleskové a zcela nestandardní vyhoštění ruských diplomatů!

ČR je mistrem světa za cenu toho, že se Hamáčkovi údajně zhroutil svět.

ČR je mistrem světa za cenu toho, že se Hamáčkovi údajně zhroutil svět.

 Proč jsme mistři světa?? Inu stát po boku Spojených států a tím v první řadě mezi nepřáteli Ruské federace chce skutečně mistrovství v daném oboru. Nelze pominout, že hlavními tahouny týmu byli Andrej Babiš s Janem Hamáčkem a velmi zdatně jim sekundovali na křídlech příslušníci ODS a Pirátů. Nicméně každý takovýto souboj má i své oběti anebo bude mít. To ukáže čas, či zase nějaký jiný mistr světa.

Putin má pravdu, ne Zeman…

Putin má pravdu, ne Zeman…

V poslední době jsme si na Vrběticích uvědomili, že v podstatě můžeme plácnout cokoliv, protože v mezinárodním styku v krajním případě nás jen blahosklonně berou na vědomí.

Poslední domácí zprávy

Triumf

Triumf

Na českou zahraniční politiku se snad konečně usmálo štěstí. Dnes už je více méně jisté, že se žádná z klíčových postav západní...